Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
253

Nākamajā desmitgadē mūs sagaida daudzas aizraujošas lietas. Vairākas valstis un privātas kompānijas plāno misijas uz Mēnesi. Tā būs ilgi gaidītā atgriešanās uz Mēness, un, cerams, šoreiz uz palikšanu. Iespējams, ka galvenais iemesls, kāpēc tik daudzi grib nokļūt uz Mēness, ir mūsu kāre pēc enerģijas. Ja agrāk Mēness misijas bija vairāk kā politisks žests, lai parādītu, kurš ir spēcīgāks, tad tagad pavisam nopietni tiek apsvērta hēlija-3 iegūšana, kas varētu kļūt par lētu un samērā neierobežotu enerģijas avotu.

Kopš cilvēka nolaišanās uz Mēness ir pagājuši 50 gadi un šis laika periods ir bijis pietiekami ilgs, lai izraisītu šaubas, vai tas vispār ir noticis. Es jau iedomājos dzirdam kā daži pilnīgi nopietni cilvēka nonākšanu uz Mēness nosauc par gadsimta cienīgu krāpšanos, bet tas, manuprāt, ir labākais piemērs, cik patiesībā mūsu sociuma atmiņa ir īsa. Šī pilnīgi noteikti būs viena no tām reizēm, kad mēs esam izvēlējušies aizmirst, tas jau ir noticis agrāk un, kā mēs redzam, pat nolaišanās uz Mēness neliekas ticama tikai tāpēc, ka tas notika sen.

Nedaudz par kosmosa... Autors: Lestets Kāpēc cilvēkiem ir jāatgriežas uz Mēness?
Attēls no: unsplash.com
1.

Nedaudz par kosmosa pētīšanu un Mēness izpētes vēsturi

Jau gadsimtiem ilgi astronomi ar teleskopiem ir pētījuši kosmosu un debess ķermeņus. Kopā ar tehnoloģijas attīstību radās arī pirmie sapņi par ceļošanu kosmosā, bet pēc 2. pasaules kara šis sapnis kļuva par realitāti.

Diemžēl pēc 2. pasaules kara sākās sacensība starp ASV un PSRS visās jomās, jo katrs gribēja būt pārāks un nonākšana kosmosā būtu lieliskākais veids kā to demonstrēt.

Skaļi nenosauktais faktors kosmosā sāncensībā bija militāro tehnoloģiju attīstība. Tās bija divas cieši saistītas lietas, kas nodrošināja spēku balancu. PSRS guva pirmos panākumus nosūtot 1957. g. 5. oktobrī kosmosā suni Laiku. Pēc tam sekoja 1961. g. J. Gagarina lidojums kosmosā. ASV bija ļoti nepieciešami atbildes soļi, turklāt veiksmīgi. 1959. g. savu darbību uzsāka NASA un tā palaida vairākas misijas (bija arī dažas neveiksmes) pirms 1969. g. veiksmīgi nolaidās uz Mēness.

Pamazām kosmiskajā pētniecībā pievienojās arī citas valstis no Eiropas. Iesaistījās arī Japāna. Ievērības cienīgs sasniegums bija indiešu Chandrayaan 1 zondes atklājums - tā apstiprināja, ka uz Mēness tiešām ir ūdens.

Mūsdienās ar straujiem soļiem visus grasās panākt un pārspēt Ķīna. Pat privātās kompānijas uzskata sevi par pietiekami spēcīgām, lai varētu uzsākt Mēness apgūšanu. Tomēr, ko mums tur meklēt?

Kāpēc mums vajag atgriezties... Autors: Lestets Kāpēc cilvēkiem ir jāatgriežas uz Mēness?
Attēls no: unsplash.com
2.

Kāpēc mums vajag atgriezties uz Mēness?

Kur ir ūdens, tur ir dzīvība. Pateicoties indiešu zondes atklājumam mums ir zināms, ka uz Mēness ir svarīgākais resurss mūsu dzīvības uzturēšanai. Ūdens sadalīšana skābeklī un ūdeņradī ļautu ne tikai nodrošināt raķetes ar degvielu pirms došanās tālāk Saules sistēmas izpētē, bet arī ļautu astronautiem elpot. Mums nevajadzētu visu ņemt līdzi no Zemes, kas ļautu ievērojami ietaupīt laiku un resursus.

Turklāt hēlijs-3. Mūsu kāre pēc lētas enerģijas ir salīdzināma  tikai ar mūsu kāri karot. Šis eksotiskais izotops ir reti sastopams uz Zemes, bet uz Mēness radiācijas ietekmē tā ir ļoti daudz, tik daudz, ka to var iegūt rūpnieciskos apmēros.

 

Kosmiskās sacensības no jauna uzņem sparu

Kas seko jaunumiem, būs noteikti dzirdējuši par Ķīnas zondes nolaišanos uz Mēness. To pašu grasās izdarīt arī Indija ar Chandrayaan - 2 zondi. Ja Indijai tas izdosies, tad tā kļūs par ceturto valsti, kas veikmīgi nolaidusies uz Mēness.

Iespējams, ka NASA no jauna nonāks pirmā uz Mēness 2024. g. Artemis programmas ietvaros ir paredzēts nogādāt cilvēkus uz Mēness, bet šoreiz nolaišanās ir iecerēta dienvidpola reģionā, kur vajadzētu būt ūdenim.

Space X un Blue Moon ir divas privātās kompānijas, kuru ambīcijas ietilpst nonākšana uz Marsa un Mēness. Vai tas izdosies? Katrā ziņā tas padara sacensību interesantāku, jo neļauj konkurentiem atslābt. Ja kādam tas neizdosies, tad citi būs pirmie.

 

Vai mums beidzot izdosies atrauties no Zemes un uzsākt veidot kosmisku civilizāciju, par ko mēs tik ļoti sapņojam?

0
253
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [9]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Banančiks00 avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Bots
  Banančiks00 01.09.19 09:00  
7
0
atbildot uz Real Devil komentāru " Artemis programmas. Tad no turienes nāk... "Artemīda - medību un mēness dieviete…
BARBARS avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 01.09.19 12:42
7
0

Helijs 3 protams ir iemesls, ir skaidrs ka 235 urānu mēs kodolstacijās ilgi kurināt vairs nevarēsim, ne velti daudzi zinātnieki U 235 uzskata ka tas ir neproduktīvi un pat izšķērdģi,. Tapēc tiek būvēti un projektēti kodolreaktori kur tas vajadzīgs nebūtu....

Es domāju ka galvenais iemesls kapēc jāapgūst Mēness ir tas, ka tas kalpos kā starta platforma lidojumiem uz Marsu.. Uz mēnes būtu krietni vieglāk uzbūvēt milzīgu kosmosa kuģi..

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 01.09.19 08:50
2
0

Par He3 izmantošanu, pagaidām tāds mīts vien ir, jo vel nav nevienas tehnaloģijas kur to pielietot..  - viņu var izmantot kodolSINTĒZĒ, bet rūpnieciskie kodolsintēzes reāktori parādīsies labi ja pēc gadiem 30, ne ātrāk... - pagaidām tik sāk būvēt ekspermentālo reāktoru...   sobrīd no He3, nav lielas jēgas.. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 01.09.19 09:41
1
0

Par to militārismu kosmosa apguvē... pirmais pavadonis "sputnik", svēra apmēram tikpat cik neliela atombumba, raķetes izmēģinājums vispār bija paredzēts ar "smilšu maisu", vienkārši Koroļovs izdomāja ka varētu palaist pavadoni, un izmantojot savu atoritāti to panāca.. - pēc nostāstiem "sputniku" salikuši nepilna mēneša laikā - kas varētu atbilst patiesībai - nelielam rāadioaparātam, dzelzs bumbā - daudz nevajag.. 

Pirmais pavadonis tika palaist ar militāriem mērķiem domātu raķeti, īsti to nosaukt par Balastisko- nebūs pareizi.. 

- Balastiskā raķete nespēj iziet zemes orbītā.. tā lido pa balastisko trajektoriju - no punkta A uz punktu B..  tieši ar balastisko raķeti ASV palaida savu pirmo cilvēku kosmosā - uzšāva gaisā, un uzreiz dabuja zemē.. 

 

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 01.09.19 14:46
1
0

atbildot uz BARBARS komentāru " Helijs 3 protams ir iemesls, ir skaidrs... "

Toriju arī var kurināt.

BARBARS avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 01.09.19 15:29
1
0

atbildot uz Epicentrs komentāru " Toriju arī var kurināt. "

Par šito arī lasīju. bet tur knifs bija ar to šņagu ka viņam vajadzēj, Ja ir kāds fiziķis lai mani palabo, bet man liekas ka lai sāktos kodolreakcija tuyr vajadzēja man liekas neitronu avotu. un to tā pat varēja iegūt no Plutonija vai Urāna.. Tur tā izmantošana nebija tik vienkārša.. Bija sarežģijumi..

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.09.19 08:08
1
0

atbildot uz shvillis66@speles komentāru " Ja kaads kaadreiz aizlidos un nolaidiis... "

Ko tur daudz filozofēt.. jau nofotogrāfētas Apollo17 nolaišanās vieta..

visi 6 atstarotāji, kas tika uzstadīti, strādā.. regulāri (katru dienu) tiek veikti mērījumi (ar lāzera staru)...

Tos atstarotājus varēja uzstādīt tikai cilvēks, jo bija ļoti precīzi jānoorentē attiecībā pret zemi.. 

300 kilogramu mēness ieži tika atvesti uz zemi, pat mūsdienās nav tehnoloģijas kas ļautu šādu daudzumu mehanizēti savākt- tik veidoti dažādi roboti, bet pagaidām lielā balva joprojām ir pieejama.. 

par pārējiem pierādijumiem paklusēšau, jo apspriesti tūkstošiem reižu.. 

Un vel diezvai, kāds uzreiz lidos uz tām pašām vietām, tātad nekādus citus pierādijumus tu tuvākos 50 gadus nedabūsi.. 

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 02.09.19 03:33
0
0

Ja kaads kaadreiz aizlidos un nolaidiisies,tad vienreiz atklaasies vai jennkki tur bija vai nee...,gaidu ar nepacietiibu!

The Legend avatars
Medaļa Zelta ninjaMedaļa Nedēļas hītsMedaļa Darbaholiķis
  The Legend 01.09.19 08:58
0
9

''Artemis programmas''. Tad no turienes nāk redaktors @Artemiis