Vai jums patīk ēst gaļu? Daudziem vegāniem tas ir nepieņemami, jo tiek nogalināti dzīvnieki. Tomēr gaļas ražošana nav tas labākais mūsu planētai. Tā rada daudz izmešu, ko mums tik ļoti ir nepieciešams samazināt. Mākslīgā gaļa varētu būt laba alternatīva, vai jūs būtu gatavi to pagaršot?
Nākotne ir pienākusi - mākslīgi veidota gaļa no «Redefine Meat»8
Jau kopš 2021. gada Lielbritānijā, Vācijā un Nīderlandē var nopirkt šos produktus, kas, kā apgalvo paša Izraēlā balstīta kompānija, ir videi draudzīgāka alternatīva par īsto gaļu.
Rūpnīca Nīderlandē izdrukā ap 500 tonnas steiku mēnesī. Uzņēmums "Redefine Meat" piegādā Vācijas restorāniem fileju. Apmēram 110 Vācijas restorāni jau pērk "gaļu" no "Redefine Meat".
Lai varētu uzsākt izdrukātās gaļas procesu, zinātnieki veica dzīvnieku cilmes šūnu parauga biopsiju atkarībā no vēlamā gaļas veida - liellopu gaļas, cūkgaļas, mājputnu gaļas vai pat zivīm. Pēc tam šīs šūnas tiek pakļautas in vitro proliferācijas procesam, peldoties barojošā gaisotnē, serumā ar barības vielām ar kontrolētu klimatu bioreaktorā. Vairāku nedēļu laikā šīs šūnas vairojas, mijiedarbojas un diferencējas tauku un muskuļu šūnās, kas veido biotinti.
Pēc tam robota roka izmanto sprauslu, lai izdalītu šo pastai līdzīgo kultivēto gaļas pavedienu smalkos slāņos vienu virs otra. Roka izpilda augšupielādēta digitālā faila norādījumus, izmantojot datorizētu projektēšanu jeb CAD programmatūru, lai atkārtotu paredzētās gaļas pareizo formu un struktūru. 3D drukātajam gaļas materiālam jābūt viskozam, taču pietiekami stingram, lai atkarībā no gaļas veida un izcirtņa reproducētu struktūras modeli ar precīzu audu vaskularizāciju.
Gribētos ticēt, ka tā tiešām ir labāka alternatīva un nav bīstama cilvēkiem, bet tas noteikti ir iespējams nākotnes scenārijs, kura mēs ēdam šādi mākslīgi veidotu gaļu.
Turklāt tai vajadzētu izdomāt jaunu vārdu, kas ļautu atšķirt to no paratās gaļas.