Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
490

Tas varētu izklausīties absurdi, bet runa ir par "PSRS" abreviatūrā iekļauto vārdu nozīmi un to atbilstību īstenībai. PSRS nozīmē Padomju Sociālistisko Republiku Savienība. Realitātē tā bija tikai izkārtne.

quotPadomjuquotAptuveni uz... Autors: Lestets Nekāda PSRS nemaz nebija!
Attēls no: fishki.net
1.

"Padomju"

Aptuveni uz 70-tajiem gadiem vārda "padomju" nozīme bija mainījusies un tas sāka aizstāt vārdu "mūsu". "Mūsu padomju automobīļi paši labākie pasaulē". "Mūsu padomju virtuve - pati diētiskākā". "Padomju tauta - uzvarētāju tauta". Tā varēja lasīt padomu laika plakātos. Lai gan padomju tauta bija nekas vairāk kā tikai izdomājums.

Vai valstī esošās padomes kaut ko patiešām izlēma? Tās bija dekoratīvs elements. Tāpat kā nebija vēlēšanu - cilvēki gāja uz vēlēšanu iecirkņiem, lai atzīmētu vienu vienīgo partijas kandidātu. Pat pats partijas jēdziens padomju laikā kļuva bezjēdzīgs - vārds "partija" nozīmē kaut kādu daļu, bet kāda gan daļa tā var būt, ja visa vara bija nedalītā komunistu pārvaldībā.

quotSociālistiskoquotVēl... Autors: Lestets Nekāda PSRS nemaz nebija!
Attēls no: onedio.ru
2.

"Sociālistisko"

Vēl viens mīts par to, ka tad pastāvēja sociālisms. Īstenībā visu peļņu savāca boļševiki, kas atļāvās pilsoņiem izmaksāt nožēlojamas algas un dalīt "bezmaksas" dzīvokļus, kā arī piedāvāt "bezmaksas" medicīnu.

Kā gan savādāk bija iespējams finansēt PSRS laiku kara kampaņas Afganistānā vai uzturēt pie dzīvības dažādus afrikāņu vadoņus? Tāpat arī propaganda. Tā nebija nozare, kas kaut ko ražo, bet tikai patērē.

Laba dzīve bija tikai padomju nomenklatūrai, kas tika nodrošināta ar vasarnīcām un mašīnām, personīgajiem šoferiem un ceļojumiem ārpus valsts, kā arī lieliskiem produktiem "Berjozka" specveikalu tīklā. Droši vien tie, kas stāsta par PSRS laiku labo dzīvi ir nomenklatūras pēcnācēji.

quotRepublikuquotLai... Autors: Lestets Nekāda PSRS nemaz nebija!
Attēls no: syg.ma
3.

"Republiku"

Lai pastāvošo iekārtu varētu nosaukt par republiku, ir jānotiek vēlēšanām. Padomju laikā visus vadītājus vienkārši nozīmēja Kremlis, kā arī stingri sekoja partijas kursam. Tie, kas nevēlējās ievērot nosprausto kursu, gāja bojā, kā piemēram, Pjotrs Mašerovs, kas nomira autonegadījumā 1980. g.

Tas bija vienkāršs despotisms bez iespējas izvēlēties un bez tiesībām tautai nomainīt šo varu.

quotSavienībaquotTā nebija... Autors: Lestets Nekāda PSRS nemaz nebija!
4.

"Savienība"

Tā nebija savienība, kaut vai salīdzinot ar Eiropas savienību. Pati pirmā atšķirība būtu, ka valstis ir līdzvērtīgi partneri un tās ir apvienojušās brīvprātīgi. Savukārt padomju savienībā valstis "iestājās" ar militāra spēka palīdzību. "Demokrātiskās vēlēšanas", kas tika rīkotas, piemēram, Baltijas valstīs pēc to sagrābšanas, bija visīstākais farss. Komunistu marionetes "lūdza" pievienoties, kas tika arī atļauts. Pēc tam sekoja vietējo iedzīvotāju deportācija, nosūtot cilvēkus uz Gulaga "kurortiem". Kopumā kaut kas līdzīgs sagadīja visus, kas atļāvās nepiekrist.

Tā dēvētā savienība turējās uz padomju durkļiem un tik līdz radās tāda iespēja tā sabruka.

Nebija nekādas Padomju... Autors: Lestets Nekāda PSRS nemaz nebija!
Attēls no: pixabay.com
5.

Nebija nekādas Padomju Sociālistiko Republiku Savienības. Tas bija totalitārs valstisks veidojums, ļoti bīstams apkārtējai pasaulei un īpaši bīstams cilvēkiem, kas tajā dzīvoja. Nosaukums jau bija skaists, bet būtību tas nemaina

1
490
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [45]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
rasiks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa AutoklikerisMedaļa Autoklikeris
  rasiks 24.07.19 11:23
35
0

Visgudrāk tagad spriež tie, kas paši tad nav dzīvojuši. 

DarknessRose avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Dienas domaMedaļa nolaifers
  DarknessRose 24.07.19 10:43
32
0

Tūlīt saradīsies komentāri - "mums gan dzīve nebija slikta, gaļa vienmēr mājās bija, un vecāki nebija nomenklatūras pārstāvji, bet godīgi strādāja gaļas veikalā".    Mana mamma padomju laikos strādāja par pavāru, no darba mājās nesa pārtiku. To laiku tradīcija - ja zog darba kolektīvs, tad nemaz nemēģini tajā nepiedalīties. Ja nezodz pats, tad priekšniecība iedot kukuli, lai tu klusētu. Tā arī mammas priekšniece deva šādus kukuļus pārtikas veidolā - ja nosūdzētu, tad uz pašu varētu rādīt ar pirkstiem un teikt, ka līdzdalībniece. Toties uz kā rēķina notika zagšanas ēdināšanas iestādēs - gatavojot ēdienu, uz daudz ko ekonomēja, kā arī dažādas sastāvdaļas aizstāja ar mazāk vērtīgām vai vispār kaut kādiem atlikumiem. Tāpēc pastēte ir 5% aknu un 95% mistērijas.    Manai mammai piedāvāja kļūt arī par šefpavāru, bet viņa atteicās, jo visa tā zagšanas būšana nebija simpātiska. Starp citu, par pavāru būšanu labs raksts ir intervija J. Vecbrāli, tas tā - ja neticat man un uzskatāt, ka tikai rakstu fufeli, lai tikai aptraipītu jūsu saldās atmiņas par PSRS. Ak, pareizi, teiksiet taču, ka šodien tāpat visi zog visur, kur vien var! Jāteic, tāda tradīcija tiešām pastāv, bet tai ir dziļas saknes minēto PSRS laiku kultūrā. Taču ne visi zog darba vietās, kā arī ne visās darba vietās ir iespējams zagt. Skumji, protams, bet ko varam gribēt, ja daļai ļoti gribās ievērot vecās tradīcijas?

spoku dienas doma

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 24.07.19 10:59
28
0

atbildot uz DarknessRose komentāru " Tūlīt saradīsies komentāri - "mums gan ... "

Tas, ka daļai senioru šķiet, ka dzīve toreiz bija labāka, ir tikai ilūzija. Toreiz viņi bija jauni un varoši, tagad veci un vārgi - skaidrs, kāpēc šādas emocijas. Un tas, ka daļai vecākās paaudzes dzīve šodien ir tik bēdīga, ir tieši un vienīgi padomijas sekas un nekas vairāk. Somu pensionāri diez vai tik ļoti sūdzas par dzīvi.

 

norlatvija avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa RecidīvistsMedaļa Nostradams
  norlatvija 24.07.19 10:30
22
0

Plātīšanās (показуха) bija gan tajos laikos gan tagad!!! Analogov ņet!!! Sviests!!!

Han Solo avatars
Medaļa RainisMedaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņas
  Han Solo 24.07.19 20:48
21
0

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " PSRS nebija ne vainas, bērniem dzīve bi... "

Nesaprotu. Arī tagad var braukt, pie tam kaut pa visu pasauli.

Man patīk privātīpašums, vismaz tīrs un kārtīgs, nevis kā padomijā pēc piknikiem atstāts. Arī tagad, ne privātīpašumā tiek piedirsts.

Man pagalmā, logiem pretī ir laukums, kur var spēlēt basi. Vai futbolu. Arī padomijā nedrīkstēja pēc 10 atrasties ārā vieni paši, man personīgi ir piejājušies, kaut gan biju ar mammu.

Par nometnēm, pulciņiem - piekrītu. Pats esmu gājis uz visādiem, tas bija forši.

Brīvība??? Es atceros to brīvību, kad pat mati nedrīkstēja būt garāki par kaut kādiem standartiem. Viens džeks bija nodevis skolas formu (tumšu uzvalku) nodevis ķīmiskajā, atnāca uz skolu rūtainā uzvalkā - viņu aizdzina mājās.

Katrā ziņā, nevar apgalvot, ka pilnīgi viss padomijā bija slikti, bija arī labas lietas. Tāpat, kā šodien ir jūra ar sliktajām. Bet nevar noliegt - tā sistēma nebija ilgi dzīvotspējīga - savienība, globāli, dzīvoja tikai no derīgajiem izrakteņiem. Tāpat, kā šodien Krievija. Pilnīgi nekas savienībā nebija konkurētspējīgs brīvā tirgus apstākļos. Pat komunisma ideja ir utopija. Arī šodien - krievi (Krievijā) lamā amerikāņus, "geiropu" un citus - tajā pašā laikā pērk un ļoti labprāt lieto iepriekš minēto valstu produkciju, pārtiku. Labprāt emigrē uz ASV. Un bimbā, kā viņiem iet sūdīgi, ka viņi vēl nav atkopušies no kara (pagājuši jau 70 gadi) un ka viņus neviens nemīl - padomijā bija tāpat- visi (izņemot dažus) bija sliktie, mēs tikai tie labie.

Ja kādam liekas, ka neesmu dzīvojis tajos laikos - es pat esmu armijā bijis tajos laikos. Kura bija obligāta un 2. gadus

Ulrihs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Trumpe
  Ulrihs 24.07.19 13:21
18
0

atbildot uz DarknessRose komentāru " Ir gan starpība - vecā paaudze dzīvo pēc sava... "

Interesanti kāpēc lai jaunā paaudze būtu labāka par veco padomju laiku vai arī to, kas ir uzaugusi šajā pārmaiņu un brīvās Latvijas laikā? Vai tad viņiem tiek mācīts patriotisms, godīgums utt? Ne sū...a, instagramos, jūtūbos utt. tik uzsvars uz izrādīšanos, piķi utt. Līdz ar to viņi pēc definīcijas nevar būt labāki, jo viss šobrīd ir pakārtots materiālajam un cilvēki aug ar tādu apziņu, ka tikai naudai utt. ir nozīme.

Ulrihs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Trumpe
  Ulrihs 24.07.19 10:22
16
1

Tīrākā semantika.... Valsts tāda bija, saturs, protams, bija nedaudz atšķirīgs. Bet ko autors ar to gribēja pateikt? Varētu padomāt, ka ja kaut kas ir ne-padomju, tad tas uzreiz ir bez meliem un precīzi tas, kas ir rakstīts. Nav tālu jāmeklē, kaut vai mūsu pašu Latvijā - kuras partijas nosaukums atbilst viņu darbībām? "Gods kalpot Rīgai", "Saskaņa", "Zaļie un zemnieki", "Tēvzemei un brīvībai" utt.

salinas avatars
Medaļa MasonsMedaļa Admins iesakaMedaļa Spoks
  salinas 24.07.19 15:58
15
1

Es tajos laikos dzīvoju normāli un arī tagad dzīvoju tīri labi un nekāda nostaļģija mani pēc vecajiem laikiem nenomāc.

Tagad jau raksta visu ko par to padomiju, bet reizēm ir tāds sviests, kaut vai par to pašu algu. 

To, ka tas režīms turējās uz meliem un represijām mēs zinām tāpat. 

Interesanti, kur tad mēs bijām, ja nekāda PSRS nebija. 

 

Drakonvīrs avatars
Medaļa LācītisMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa 1/13 kūciņas
  Drakonvīrs 24.07.19 15:58  
13
0

Labs un kvalitatīvs raksts - viss pateikts īsi un kodolīgi!  +

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 24.07.19 12:19  
13
0
atbildot uz DarknessRose komentāru " Tūlīt saradīsies komentāri - "mums gan ... "

Padumjo savienībā bija teiciens - "Lai zog, ka tik dalās!"
Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 24.07.19 12:22  
12
0
atbildot uz jurikz komentāru " PSRS ir augstākais krievu tautas sasnie... "

Ja slepkavošana, zagšana, izvarošana, nabadzība, trūkums, korupcija ir sasniegums, tad jā.
DarknessRose avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Dienas domaMedaļa nolaifers
  DarknessRose 24.07.19 11:38
11
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Kāda starpība kas un kur sēž? Varētu padomāt,... "

Ir gan starpība - vecā paaudze dzīvo pēc savas saprašanas un tradīcijām. Grūti taču vecākam cilvēkam atradināties no mīļām tradīcijām. Saucamā jaunā paaudze tomēr ir pietiekami tuvu vecajai, tāpēc fakts, ka daļa auguši jau brīvā Latvijā, diemžēl uzreiz negarantē godīgāku darbību. Tas, ka labai daļai tautas ir vienalga, kas un kur sēž, bet visi un viss tāpat ir slikti, ir skumji.  Viens skolotājs, kuram ir pāri pa 80 gadu, teica, ka kaut kas mainīsies tikai vēl pēc 50 gadiem līdz ar paaudžu nomaiņu. Domāju, viņam var nepārmest to laiku neredzēšanu.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 24.07.19 13:26
10
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " To ko es gribēju pateikt es arī pateicu, ka n... "

Man šķiet, ka tu negribi saprast par ko ir šis raksts un, ka tavs komentārs neatbilst saturam. Mēģinājums atrast kādu slēptu nozīmi manis ievietotajā rakstā norāda uz tavu vēlmi nerunāt par to, ko apstiprina arī nākamais komentārs. Vai tu gribi pateikt patiesību?

rasiks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa AutoklikerisMedaļa Autoklikeris
  rasiks 24.07.19 12:21
9
0

atbildot uz jurikz komentāru " Nu nez vai spriest par dzīvi un salīdzināt t... "

Cilvēki ir ļoti dažādi. Es nesūdzos ne par tiem laikiem, ne par šiem.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 24.07.19 12:29
9
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Tīrākā semantika.... Valsts tāda bija, ... "

Tas, ka tevi neapmierina tagadējās partijas nav tiešā veidā saistāms ar to, ka PSRS bija tīrākais melu savārstījums. Vai tu gribēji pateikt, ka tas ir tāds pats blefs kā mūsdienu politika?

mix41 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  mix41 24.07.19 13:13
8
0

nu bija laiki.. bija slikti laiki.. bija ari labi laiki.. ta pat ari vel bus slikti un labi laiki..  un tā visās zemēs.. 

 

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 24.07.19 12:01
8
0

atbildot uz rasiks komentāru " Visgudrāk tagad spriež tie, kas paši ta... "

Nu nez vai spriest par dzīvi un salīdzināt to ar šodienu ir objektīvāk, ja tev  toreiz bija 30, bet šodien 80. Iztēlojies savu dzīvi pie šodienas iespējām ar toreizējo vecumu un varēšanu.

mix41 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Teamwork
  mix41 24.07.19 13:16
7
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Tīrākā semantika.... Valsts tāda bija, ... "

redz problēma ir tā kad tie kas PSRS laikā taisīja visādas fīres, zagšana, krāpšanas, tie tagad ir pie varas jo viņiem ir nauda, īpašumi, ietekme. un kamer nenomainīsies paaudzes.. nekas ari nemainīsies.. kā teikt zagi PSRS valstī un tagad pēkšņi vairs nezagsi citā valstī? 

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 24.07.19 12:26
7
0

atbildot uz rasiks komentāru " Cilvēki ir ļoti dažādi. Es nesūdzos ne par ti... "

Un tas ir vispareizākais!

Bet, objektīvi spriežot, piekritīsi taču, ka dzīve šodienas cilvēkam (normālam, domājošam) šodienas Latvijā sniedz lielāku brīvību un iespējas nekā toreiz tajā sistēmā?

DarknessRose avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Dienas domaMedaļa nolaifers
  DarknessRose 24.07.19 10:28
6
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Tīrākā semantika.... Valsts tāda bija, ... "

Bet kas tajās partijās sēž? Kura paaudze dibināja?

« 1  2  3 »