Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
420

Šis būs PSRS un ASV dzīves salīdzinājums. Statistikas publikācija par PSRS finansiālo stāvokli bija aizliegta ar likumu. Cenzūra par to rūpējās. 98. paragrāfs no cenzūras saraksta to aizliedza. Vairāk par to šeit. Tāpēc par pamatu dzīves līmeņa salīdzinājumam 1980. g. var ņemt žurnāla "TIME" publikāciju.

Dzīves salīdzinājums var... Autors: Lestets PSRS un ASV dzīves salīdzinājums
1.

Dzīves salīdzinājums var izrādīties sāpīga tēma, jo daudzi tomēr uzskatīja, ka dzīvo labāk par sapuvušajiem rietumiem un tas bija tik aktuāli - panākt un pārspēt ASV dzīves līmeni. Tomēr var droši apgalvot, ka amerikāņi visa 20. gs. garumā dzīvoja labāk un, neskatoties uz kapitālisma izkārtni, tieši ASV bija krietni tuvāk kopējam sociālismam.

Par cik ASV izdomāja draudzēties ar PSRS, tad "TIME" publicēja vienkāršu salīdzinājumu rakstā "Inside the U.S.S.R" 1980. g. 23. jūnijā.

Ienākumi Maskavā bija... Autors: Lestets PSRS un ASV dzīves salīdzinājums
Attēls no: twitter.com
2.

Ienākumi Maskavā bija gandrīz 5 reizes zemāki nekā Ņujorkā, bet vai šī atsķirība ir novērojama arī cenu ziņā? Pārsteidzošā kārtā PSRS viss ir krietni dārgāks. Kā gan "rūpnieciski attīstītajā" valstī rūpniecības preces varēja būt dārgākas nekā ASV?

Padomju propaganda dienu un nakti stāstīja par to, cik labi ir dzīvot PSRS un slikti aiz robežām, bet kā gan savādāk? Laikam tā laika raksturīgā iezīme bija melot par to, kas bija slikti, nevis atzīt, ka to vajag uzlabot.

Par cik tika ieviests... Autors: Lestets PSRS un ASV dzīves salīdzinājums
Attēls no: newsland.com
3.

Par cik tika ieviests draudzības kurss, "TIME" nevarēja pārāk stipri kritizēt. Vajadzēja atrast arī kaut ko labu. Amerikāņiem patika zemie komunālie maksājumi un bezmaksas zobārsts.

Laikam pats sāpīgākais jautājums par dzīvokļiem vispār netika pieminēts. Kamēr PSRS 40 kvadrātmetru "hruščovkas" dzīvoklī dzīvoja trīs paaudzes, tikmēr ASV bija iespējams iegādāties privātmājas, bet kopumā ASV uz vienu cilvēku pienācās 50 kvadrātmetri, kamēr PSRS tikai 15 kvadrātmetri.

Kā jau minēts, ziņas par PSRS finansiālo stāvokli, bija nepublicējamas, un neviens īsti nezināja kā tiek piepildīts valsts budžets, tāpat kā to, ka 4/5 no algas tika vienkārši izlietotas "bezmaksas" lietām.

1
420
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [18]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
eerks avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Stringi
  eerks 14.07.19 10:57  
39
2
Vēl jau mūsdienās pilns ar tādiem plānprātiņiem, kas saka, ka PSRS bija labāka dzīve nekā tagad.
abolzinis avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa NostradamsMedaļa Nostradams
  abolzinis 14.07.19 13:17
32
1

Es tieši šī te iemesla dēļ skolas laikos mēdzu uzdot neērtus jautājumus, jo pats savām acīm redzēju savus Amerikas radus, kas reizi no reizes atbrauca ciemos, līdzi atvedot dāvanas, kādas mēs pat nespējām iztēloties vispārdrošākajos sapņos.  Lai nu kā, bet padomija bija balstīta uz absolūtiem meliem.

Han Solo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Han Solo 14.07.19 13:11
30
2

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " PSRS laikos nedrīkstēja plaši spriest p... "

Vidējais padomju pilsonis, var padomāt, ka nebija verga stāvoklī, es nerunāju par puķu audzētājiem un džinsu šuvējiem (niecīgs procents, šodien arī ne visi nodarbojas ar biznesu). Tas, ka šeit nebija kredīta, neko nenozīmē - domā, ka psrs tāpat vien par skaistām acīm deva par brīvu dzīvokli, medicīnu??? Tas bija tas pats kredīts mūža garumā, tikai neviens to nezināja. Tikai atšķirība bija tā, ka štatos varēji nopirkt kredītā tādu mājokli, kādu varēji atļauties, tad šeit nebija fakts, ka uzņems dzīvokļa rindā. Mašīna??? Rinda 10 gadu garumā, nopērkot, vajadzēja iestāties rindā, lai pēc 10 gadiem tiktu pie jaunas. Ar noteikumu, ka bija nauda - pilsētniekam 8K principā bija nesasniedzams cipars. Izglītība? Studēšana? Inženieris saņēma mazāk par krāvēju šmigas bodē. Piediršu tādu iespēju zemi   

Drakonvīrs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Neglītais džemperisMedaļa Mobiļņiks
  Drakonvīrs 14.07.19 10:58  
19
0

Savā laikā PSRS bija populārs sauklis par "pūstošo kapitālismu", kā teica toreiz kāds mans draugs - pūst gan, taču smarža ir tik laba .. Raksts Okey, tikai prasās nedaudz plašāka infa..+

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 14.07.19 21:24
17
0

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " PSRS laikos nedrīkstēja plaši spriest p... "

Puķes varēja audzēt, arī dārzeņus, bet bija viens liels bet- zemes nebija, laukos 1hektārs pie mājas.. citur 1200 kvadrātmetri..

rūpniecības preces- tā bija jau ražošana - par to vcarēja iesēdināt..  - kautko šut varēka tikai ap 1986 gadu...

Un kāda iespēju zeme, varēja ceļot, bet ja bija nauda, un arī ne visur, un ne visi.. 

- arī jau bija nauda, nav teikts ka varēji nopirkt ko vēlies... 

- bija valūtas bode, bet dolārus mājās glabāt nedrīkstēji... 

- lēti resursi? ūdens, elektrība?  Toties nekādus matereālus legāli dabūt nevarēji, viss bija deficīts.. 

- principā visi zaga, nesa mājās visu ko varēja darbā nozagt, pat no slepenajām rūpnīcām nesa arā stratēģiskos matreālus (tranzistorus, mikroshēmas).. pat sētniece darbā slotas zaga.. 

 

spoku dienas doma

Han Solo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Han Solo 14.07.19 11:21
17
1

Atceraties filmu - 20gs. pirāti? (1979). Tur priekš galvenā varoņa džinsi tika nopirkti arī kaut kur pa kreiso un viņš tajos džinsos filmējās visu laiku (2. mēnešus?). Kad filma tika pabeigta, viņš izpirka tos džinsus no kinostudijas   Varat kaut ko tādu iedomāties? Amerikāņi vienkārši neticētu, ka kaut kas tāds bija iespējams tādā "progresīvā" valstī   

spoks0 avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Man patīk Facebook 7000Medaļa Humorists
  spoks0 14.07.19 13:16
12
0

Tie bija jautrie laiki. Es varētu stāstīt, cik viss bija garšīgs, saulains un lēts… Kad pirmo reizi redzēju peli limonādes pudelē, tad gan sapratu, ka viss ir jāpārbauda. Pēc apaviem braucām uz blakus esošo pilsētu, savukārt pie mums brauca pēc auduma (tajā laikā ātrāk bija sašūt pašai, nekā cerēt, ka tava izmēra un fasona apģērbs būs nopērkams vekalā). Tie naivie, kas atceras tos laikus kā labākos, atceras savu jaunību, savas privilēģijas pret pamatiedzīvotājiem, savu pirmo mīlestību un pārtikuša perioda PSRS. Kad naftas cenas bija augšā (pēc 1973.g.krīzes), PSRS budžets pildījās ar "valūtu".

Dolāra-rubļa valūtas kursu varēja izlasīt enciklopēdijā - tas bija mākslīgi noteikts, nemainīgs. Patiesais kurss bija atrodams nelegālajā apritē. Par valūtas glabāšanu kā arī par "spekulāciju" varēja dabūt gadus, tāpēc - kam vajadzīgi dolāri?

Drakonvīrs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Neglītais džemperisMedaļa Mobiļņiks
  Drakonvīrs 15.07.19 02:34  
14
3

 

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " PSRS laiks vairāk saistās ar saulainu b... "

Laba brīvība stāvēt 2, 3 stundas pēc desas? Pats tādās stāvēju lasīdams grāmatu pie veikala Minskā! Brīvība dzīvot komunālā dzīvoklī un n tos gadus gaidīt rindā uz atsevišķu dzīvokli, jo priekšroka tika dota iebraukušajiem vaņkām? Un pēc tam mūžīgie remonti, par blatu meklētas mēbeles, kas ātri juka ārā? Brīvība izmisīgi cenšoties caur slāpēšanu saklausīt Amerikas balsi, vai Brīvo Eiropu? Brīvība doties obligātajās parādēs, un kartupeļu talkās? Nu paldies otreiz tādu "brīvību" man nevajag!  

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 14.07.19 21:30
11
0

atbildot uz Tadeušs Zvēriņš komentāru " PSRS laikos nedrīkstēja plaši spriest p... "

Par tiem kredītiem: vidējais amerikānis sasniedzot pensijas vecusmu,ir māja, mašinā, un iekrājumi, la ceļotu pa pasauli.. 

Par sociālo aprūpi - ASV gan nav dizko diži, bet toties lielākā daļā ES - tā ir izcilā stāvoklī.. pat pie mums ir daudzkārt labāk kā ASV.. 

 

Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Tadeušs Zvēriņš 14.07.19 12:38
21
10

PSRS laikos nedrīkstēja plaši spriest par politiku, tomēr individuālās brīvības apmērs bija liels ekonomikas jomā. Spekulācija tika sodīta, tomēr bija lēti resursi - elektrība, degviela, neviens netraucēja audzēt puķes, dārzeņus un tirgot. Ja bija labs amats, piemēram, šuvējs, nauda nāca griezdamies, džinsus šujot. Kad aizbraucu uz ASV pie radiem, sapratu, ka vidējais amerikānis ir verga stāvoklī - 20 gadu hipotekārais kredīts, 10 gadu kredīts par izglītību, 5 gadu auto kredīts, beztermiņa patērētāja kredīts. Ja man būtu jāizvēlas starp dzīvi PSRS un ASV, izvēlētos PSRS, jo tā bija iespēju zeme - milzīga teritorija, kur realizēties, lēti resursi, nav kredītu, brauc un studē, ko gribi, varēja izvēlēties jebkuru darbības jomu.

Tadeušs Zvēriņš avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Tadeušs Zvēriņš 14.07.19 23:45
14
5

PSRS laiks vairāk saistās ar saulainu bērnību. Sporta nodarbības, pulciņi neko nemaksāja, pagalmi piederēja bērniem, futbols, ziemā hokejs, vairums bija pionieri, kur atsevišķi rīkoja parādes, rudeņos brauca vākt ražu, regulāri uzbrukumi kaimiņu kvartāliem un sirsnīgas klopes, paštaisīti mopēdi un mežā atrastu spridzekļu demontāža u.t.t. Šodienas Latvija nav slikta, bet bērniem nav paša galvenā - brīvības, bērnu stāvoklis ir daudz sliktāks kā cietumniekiem - pēc 11:00 vakarā uz ielas atrasties nedrīkt, sešgadīgs bērns nevar aizbraukt uz citu pilsētu, jo viņu nekavējoties savāks policija u.t.t. PSRS galvenais trumpis bija cilvēka brīvība, kas tagad ir kaut kur izčibējusi.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 14.07.19 13:16
8
0

atbildot uz mazais muks komentāru " Un pilns ar tādiem kas TO padomju mironiti ( ... "

Kāds gan interesants veids, lai attaisnotu vēstures nezināšanu un pagātnes mērķtiecīgu izskaitināšanu. Kamēr slavē, tikmēr drīkst?

Acetons avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Acetons 14.07.19 11:11
9
1

atbildot uz eerks komentāru " Vēl jau mūsdienās pilns ar tādiem plānp... "

Tiešām, pats esmu pamanījis tādu, kā jaunu pilsonisko kustību - grib atpakaļ PSRS. Ir pat faktiski nelegāli uztaisītas PSRS pases un tiek mobingotas visas Krievijas valsts institūcijas uzrādot nederīgas PSRS pases. Un tiek propanagndēts, ka PSRS laikā viss bija labi. Par laimi, ir arī pašu krievu pretēji viedokļi, ka nebija vis labi vecajā PSRS.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 16.07.19 16:48
5
0

Mazliet matemātikas no pievestās bildes: amerikāņu strādnieks pelna 265 $ nedēļā, bet 1000 $ atdod par renti mēnesī. Attiecīgi, tā kā mēnesī vidēji ir 4 nedēļas, tad pēc rentes nomaksāšanas amerikāņu strādniekam paliek pāri vēl rovna 60$ visiem pārējiem izdevumiem. Kuros vēl ir jautājums, vai ir ierēķināta maksa par televīziju (kas PSRS nebija vispār), izdevumi par medicīnu, izglītību bērniem + plus visa pārējā izklaide (iespēju vairāk, bet tās arī maksā - un mums taču patīk patērēt, jo tas lielā mērā nosaka `dzīves kvalitāti`).

Han Solo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  Han Solo 14.07.19 11:14
7
2

Visam nepiekrītu - ja pareizi atceros, oficiālais rub/$ kurss vai tik nebija 1/2 - par vienu rubli deva 2$. Tādā gadījumā džinsiem vajadzētu maksāt 240$, jo es pilnīgi precīzi atceros, ka Montana džinsi maksāja 120 re. Un patiesībā 1980. gadā vēl nekādus džinsus nevarēja nopirkt (es domāju veikalā), tie parādījās ap 85, 86. Streiča blice droši vien priekš Limuzīna Jāņu.... (G.Āboliņam) nopirka no jūrniekiem

PSRS uz vienu cilvēku pienācās 9 kvadrāti (nevis 15). Un dzīvokļu rindā uzņēma tikai tad, ja bija zem 6 uz vienu cilvi. Tad nu pierakstīja visādas omes un opjus no laukiem, lai tik sanāktu tie "zem 6".

Principā, ir vēl šādas/tādas sīkas neprecizitātes, bet pamātā viss tā arī bija.

Latišs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SensācijaMedaļa Admins iesaka
  Latišs 17.07.19 13:56
4
1

Vienreiz aizrunājos ar vecāka gada gājuma cilvēku, ka mūsdienas ir labi laiki - var apceļot pasauli par grašiem.  Šis man sāk braukt virsu, ka agrāk uz Ļeningradu varēja aizlidot par pāris rubļiem un tagad nekas tāds nekad nenotiks.

Nu okei. Daba ne visiem dod smadzenes.

mazais muks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Rainis
  mazais muks 14.07.19 13:03  
6
3

atbildot uz eerks komentāru " Vēl jau mūsdienās pilns ar tādiem plānp... "

Un pilns ar tādiem kas TO padomju mironiti ( jo PSRS ir mirusi valsts ) , velk no zarka arā un mekle kas tad tur bija slikts !   

 

Man gan liekas biku savadak - vaimanatajiem vienmer ir , bija un bus slikti !  

Cilveki kas gribēja ( un grib ) labi dzivot ! 

LABI dzīvoja gan padomija , gan tagad !   

Gmonster avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  Gmonster 28.09.19 15:43  
0
0
atbildot uz Grey Wolf komentāru " Par tiem kredītiem: vidējais amerikānis sasni... "

Visu mūžu sviedros, lai īsi pirms nāves (ja neatnāk ātrāk) papriecātos? Nu nē.