Šis būs PSRS un ASV dzīves salīdzinājums. Statistikas publikācija par PSRS finansiālo stāvokli bija aizliegta ar likumu. Cenzūra par to rūpējās. 98. paragrāfs no cenzūras saraksta to aizliedza. Vairāk par to šeit. Tāpēc par pamatu dzīves līmeņa salīdzinājumam 1980. g. var ņemt žurnāla "TIME" publikāciju.
PSRS un ASV dzīves salīdzinājums26
Dzīves salīdzinājums var izrādīties sāpīga tēma, jo daudzi tomēr uzskatīja, ka dzīvo labāk par sapuvušajiem rietumiem un tas bija tik aktuāli - panākt un pārspēt ASV dzīves līmeni. Tomēr var droši apgalvot, ka amerikāņi visa 20. gs. garumā dzīvoja labāk un, neskatoties uz kapitālisma izkārtni, tieši ASV bija krietni tuvāk kopējam sociālismam.
Par cik ASV izdomāja draudzēties ar PSRS, tad "TIME" publicēja vienkāršu salīdzinājumu rakstā "Inside the U.S.S.R" 1980. g. 23. jūnijā.
Ienākumi Maskavā bija gandrīz 5 reizes zemāki nekā Ņujorkā, bet vai šī atsķirība ir novērojama arī cenu ziņā? Pārsteidzošā kārtā PSRS viss ir krietni dārgāks. Kā gan "rūpnieciski attīstītajā" valstī rūpniecības preces varēja būt dārgākas nekā ASV?
Padomju propaganda dienu un nakti stāstīja par to, cik labi ir dzīvot PSRS un slikti aiz robežām, bet kā gan savādāk? Laikam tā laika raksturīgā iezīme bija melot par to, kas bija slikti, nevis atzīt, ka to vajag uzlabot.
Par cik tika ieviests draudzības kurss, "TIME" nevarēja pārāk stipri kritizēt. Vajadzēja atrast arī kaut ko labu. Amerikāņiem patika zemie komunālie maksājumi un bezmaksas zobārsts.
Laikam pats sāpīgākais jautājums par dzīvokļiem vispār netika pieminēts. Kamēr PSRS 40 kvadrātmetru "hruščovkas" dzīvoklī dzīvoja trīs paaudzes, tikmēr ASV bija iespējams iegādāties privātmājas, bet kopumā ASV uz vienu cilvēku pienācās 50 kvadrātmetri, kamēr PSRS tikai 15 kvadrātmetri.
Kā jau minēts, ziņas par PSRS finansiālo stāvokli, bija nepublicējamas, un neviens īsti nezināja kā tiek piepildīts valsts budžets, tāpat kā to, ka 4/5 no algas tika vienkārši izlietotas "bezmaksas" lietām.