18

 461  1

Šis būs PSRS un ASV dzīves salīdzinājums. Statistikas publikācija par PSRS finansiālo stāvokli bija aizliegta ar likumu. Cenzūra par to rūpējās. 98. paragrāfs no cenzūras saraksta to aizliedza. Vairāk par to šeit. Tāpēc par pamatu dzīves līmeņa salīdzinājumam 1980. g. var ņemt žurnāla "TIME" publikāciju.

Komentāri 18

0/2000
Vēl jau mūsdienās pilns ar tādiem plānprātiņiem, kas saka, ka PSRS bija labāka dzīve nekā tagad.
 41  3 atbildēt

Es tieši šī te iemesla dēļ skolas laikos mēdzu uzdot neērtus jautājumus, jo pats savām acīm redzēju savus Amerikas radus, kas reizi no reizes atbrauca ciemos, līdzi atvedot dāvanas, kādas mēs pat nespējām iztēloties vispārdrošākajos sapņos.  Lai nu kā, bet padomija bija balstīta uz absolūtiem meliem.

 34  1 atbildēt

Atceraties filmu - 20gs. pirāti? (1979). Tur priekš galvenā varoņa džinsi tika nopirkti arī kaut kur pa kreiso un viņš tajos džinsos filmējās visu laiku (2. mēnešus?). Kad filma tika pabeigta, viņš izpirka tos džinsus no kinostudijas   Varat kaut ko tādu iedomāties? Amerikāņi vienkārši neticētu, ka kaut kas tāds bija iespējams tādā "progresīvā" valstī   

 24  1 atbildēt

Savā laikā PSRS bija populārs sauklis par "pūstošo kapitālismu", kā teica toreiz kāds mans draugs - pūst gan, taču smarža ir tik laba .. Raksts Okey, tikai prasās nedaudz plašāka infa..+

 19  0 atbildēt

PSRS laikos nedrīkstēja plaši spriest par politiku, tomēr individuālās brīvības apmērs bija liels ekonomikas jomā. Spekulācija tika sodīta, tomēr bija lēti resursi - elektrība, degviela, neviens netraucēja audzēt puķes, dārzeņus un tirgot. Ja bija labs amats, piemēram, šuvējs, nauda nāca griezdamies, džinsus šujot. Kad aizbraucu uz ASV pie radiem, sapratu, ka vidējais amerikānis ir verga stāvoklī - 20 gadu hipotekārais kredīts, 10 gadu kredīts par izglītību, 5 gadu auto kredīts, beztermiņa patērētāja kredīts. Ja man būtu jāizvēlas starp dzīvi PSRS un ASV, izvēlētos PSRS, jo tā bija iespēju zeme - milzīga teritorija, kur realizēties, lēti resursi, nav kredītu, brauc un studē, ko gribi, varēja izvēlēties jebkuru darbības jomu.

 25  10 atbildēt

Tie bija jautrie laiki. Es varētu stāstīt, cik viss bija garšīgs, saulains un lēts… Kad pirmo reizi redzēju peli limonādes pudelē, tad gan sapratu, ka viss ir jāpārbauda. Pēc apaviem braucām uz blakus esošo pilsētu, savukārt pie mums brauca pēc auduma (tajā laikā ātrāk bija sašūt pašai, nekā cerēt, ka tava izmēra un fasona apģērbs būs nopērkams vekalā). Tie naivie, kas atceras tos laikus kā labākos, atceras savu jaunību, savas privilēģijas pret pamatiedzīvotājiem, savu pirmo mīlestību un pārtikuša perioda PSRS. Kad naftas cenas bija augšā (pēc 1973.g.krīzes), PSRS budžets pildījās ar "valūtu".

Dolāra-rubļa valūtas kursu varēja izlasīt enciklopēdijā - tas bija mākslīgi noteikts, nemainīgs. Patiesais kurss bija atrodams nelegālajā apritē. Par valūtas glabāšanu kā arī par "spekulāciju" varēja dabūt gadus, tāpēc - kam vajadzīgi dolāri?

 15  0 atbildēt

PSRS laiks vairāk saistās ar saulainu bērnību. Sporta nodarbības, pulciņi neko nemaksāja, pagalmi piederēja bērniem, futbols, ziemā hokejs, vairums bija pionieri, kur atsevišķi rīkoja parādes, rudeņos brauca vākt ražu, regulāri uzbrukumi kaimiņu kvartāliem un sirsnīgas klopes, paštaisīti mopēdi un mežā atrastu spridzekļu demontāža u.t.t. Šodienas Latvija nav slikta, bet bērniem nav paša galvenā - brīvības, bērnu stāvoklis ir daudz sliktāks kā cietumniekiem - pēc 11:00 vakarā uz ielas atrasties nedrīkt, sešgadīgs bērns nevar aizbraukt uz citu pilsētu, jo viņu nekavējoties savāks policija u.t.t. PSRS galvenais trumpis bija cilvēka brīvība, kas tagad ir kaut kur izčibējusi.

 17  5 atbildēt

Mazliet matemātikas no pievestās bildes: amerikāņu strādnieks pelna 265 $ nedēļā, bet 1000 $ atdod par renti mēnesī. Attiecīgi, tā kā mēnesī vidēji ir 4 nedēļas, tad pēc rentes nomaksāšanas amerikāņu strādniekam paliek pāri vēl rovna 60$ visiem pārējiem izdevumiem. Kuros vēl ir jautājums, vai ir ierēķināta maksa par televīziju (kas PSRS nebija vispār), izdevumi par medicīnu, izglītību bērniem + plus visa pārējā izklaide (iespēju vairāk, bet tās arī maksā - un mums taču patīk patērēt, jo tas lielā mērā nosaka `dzīves kvalitāti`).

 10  0 atbildēt

Visam nepiekrītu - ja pareizi atceros, oficiālais rub/$ kurss vai tik nebija 1/2 - par vienu rubli deva 2$. Tādā gadījumā džinsiem vajadzētu maksāt 240$, jo es pilnīgi precīzi atceros, ka Montana džinsi maksāja 120 re. Un patiesībā 1980. gadā vēl nekādus džinsus nevarēja nopirkt (es domāju veikalā), tie parādījās ap 85, 86. Streiča blice droši vien priekš Limuzīna Jāņu.... (G.Āboliņam) nopirka no jūrniekiem

PSRS uz vienu cilvēku pienācās 9 kvadrāti (nevis 15). Un dzīvokļu rindā uzņēma tikai tad, ja bija zem 6 uz vienu cilvi. Tad nu pierakstīja visādas omes un opjus no laukiem, lai tik sanāktu tie "zem 6".

Principā, ir vēl šādas/tādas sīkas neprecizitātes, bet pamātā viss tā arī bija.

 9  2 atbildēt

Vienreiz aizrunājos ar vecāka gada gājuma cilvēku, ka mūsdienas ir labi laiki - var apceļot pasauli par grašiem.  Šis man sāk braukt virsu, ka agrāk uz Ļeningradu varēja aizlidot par pāris rubļiem un tagad nekas tāds nekad nenotiks.

Nu okei. Daba ne visiem dod smadzenes.

 7  2 atbildēt