Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
1717
« 1  2  3 »

Vai mēs zinām, tieši kā Āfrika nonāca pie tagadējā posta, bada un haosa?

Tāds neliels ieskats, kā bagātā Rodēzija kļuva par nabadzīgo Zimbabvi

Zimbabves republika kādreiz... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
1.

Zimbabves republika kādreiz saucās par Rodēziju. Unikāla šī valsts bija ar to, ka tās dibināšanā galvenā loma nebija politiķiem, bet vienam vienīgam ar gribasspēku apveltītam cilvēkam. Šis cilvēks bija Sesils Džons Rodss.  1889. gadā Rodss saņēma no karalienes patentu "teritoriju izpētei un parvaldīšanai  kuras atrodas starp Limpopo un Zambezi upēm". Ne pirmo reizi Lielbritānija atļāva privātām kompānijām pārvaldīt jaunas zemes. Ja paveiksies, Lielbritānijai ir visas iespējas jaunās teritorijas anektēt, nepaveiksies- maksās nevis angļu nodokļu maksātāji, bet privāta kompānija.

13 septembrī leitnants... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
2.

13 septembrī leitnants Tindeils-Bisko iesprauda Anglijas karogu vietā, kura no tā brīža sāka saukties par Solsberi fortu. Tobrīd šai vietai konkrēta īpašnieka nebija- mašonu un šangani ciltis no turienes bija padzinuši matabeli. Pamazām balto ieceļotāju skaits pieauga, sāka veidoties un zelt rūpniecība, lauksaimniecība un tirdzniecība. Par cik oficiālā Londona kolonijas pārvaldīšanas izdevumus nosegt netaisījās, kolonisti paši izveidoja Likumdošanas padomi ar kompānijas prezidentu priekšgalā. 

1902 gadā nomira Rodss un... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
3.

1902 gadā nomira Rodss un viņa piemiņai valsts sāka saukties par Rodēziju. Tā kā teritorija bija liela, Rodēzija sadalījās Ziemeļrodēzijā, kura kļuva par koloniju, un vēlāk par Zambiju,un Dienvidrodēziju, kura kļuva par pašpārvaldītu teritoriju ar ...privātu kompāniju priekšgalā. Lielbritānija solīja Dienvidrodēzijai domīnijas statusu, bet, tā kā sākās I Pasaules karš, tas nenotika. 

Rodēziescaroni nosūtīja uz I... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
4.

Rodēzieši nosūtīja uz I Pasules kara frontēm 5000 balto un 2000 melno karavīru. Kamēr vien eksistēja Rodēzija, tā sūtīja visos karos, kuros piedalījās Lielbritānija, procentuāli vairāk savu pilsoņu, nekā jebkura cita Britu sadraudzības valsts. 

Pēc kara par Rodēziju atbildēja Domīniju lietu pārvalde (nevis koloniju!)

Tad nāca II Pasules... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
5.

Tad nāca II Pasules karš- un pēc tam parādījās jaunākais modes kliedziens- dekolonizācija! Āfrikas valstis sāka iegūt neatkarību fantastiskā ātrumā. Pāreja uz suverenitāti reizēm notika mēneša laikā. Neviens neņēma vērā, ka bijušās kolonijas nav spējīgas pašas sevi pārvaldīt. Visi cerēja,ka Eiropā studējušie nākamie valstu vadītāji būs iepazinuši un novertējuši demokrātiju, cieņu pret privātīpašumu un citus Eiropas civilizācijas labumus...Diemžel tik īsā laikā īstas morālas vērtības neiesakņojas, un tas, kas palika āfrikāņu galvās pēc studijām Eiropā un Amerikā bija... marksistisks jūklis. 

Jauno valstu konstitūcijas paredzēja formālu visu iedzīvotāju vienlīdzību,  bet principā bija revolucionāra ideja bija,  ka pie varas jānāk melnajiem  pamatiedzīvotājiem.  Ja kāds tam nepiekrita, viņš kļuva par ļauno rasistu, kuram jātiek iznīcinātam. 

Praktiski visur Āfrikā viss... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
6.

Praktiski visur Āfrikā viss notika pēc viena scenārija- akts par neatkarību, pilsoņkarš, cilšu kari, korupcija, rasisms, bads un tā tālāk. 

Plaukstošas koloniālās valstis pārvērtās par neatkarīgām drupām un haosu. Tā bija Nigērijā, Burundi, Ruandā, Čadā, Sudānā, Angolā un Mozambikā. Cilšu kari vienmēr Āfrikā bija bijusi par mēri ļaunāka problēma.  Un, ja koloniālisma laikā koloniju administrācijai izdevās noturēt nacionālistiski noskaņotos līderus rāmjos, tad, tikko vietējie iedzīvotāji sajuta brīvību, stiprākās ciltis metās slepkavot savus kaimiņus.   

Dažās valstīs nekārtības izvērtās par īstu genocīdu- vairs neviens nepateiks, cik cilšu Burundi vai Nigērijā tika iznīcinātas tīri etnisku iemeslu dēļ. Mozambikā nacionālisti, bruņojušies ar vietējo marksisma versiju, burtiski nolikvidēja valsts ekonomisko dzīvi. Angolu drebināja nepārtraukts pilsoņkarš, kurš pārsviestos uz kaimiņu valstīm, ja nebūtu DĀR titānisko pūliņu, kura aizstāvēja Namībiju un reizēm deva smagus triecienus teroristu bāzēm Angolā.  

Rodēziescaroniem... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
7.

Rodēziešiem, pieradušiem pie mierīgas dzīves pārtikušā valstī, visi šie notikumi kaut kā nerosinaja optimismu,.kamēr vien eksistēja Rodēzija, vietējā policija nenēsāja ieročus- nebija vajadzības. Ar visu veiksmīgi tika galā vietējā administrācija un cilšu vadoņi, bezdarbs bija minimāls, dzīves līmeņa ziņā Rodēzija bija kontinenta augšgalā. Rodēzijas lauksaimniecības produkcija augsti kotējās gan Āfrikā, gan Eiropā- marmora gaļa bija delikatese, vīni sacentās ar Dienvidāfrikas vīniem, bet ar tēju un tabaku Rodēzija apgādāja kaimiņvalstis. 

Oficiāla juridiski... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
8.

Oficiāla, juridiski nostiprināta aparteida Rodēzijā nebija. Kā neeksistēja arī rasu problēmu- melnie it nemaz neustraucās par to, ka pie varas ir baltie, ja bija darbs, slimnīcas un skolas. Bet Lielbritānija skatījās uz to citādāk. Piekāpjoties tā sauktajam "pasules sabiedrības viedoklim" briti bija apņēmušies panākt, ka Rodēzija kļūst par neatkarīgu valsti tikai komplektā ar "valdošu vairākumu". Tas ir, melnajiem pie varas. Tas, ka Rodēzija gadu desmitiem ir tikusi pati ar sevi galā, ka baltie un melnie ir veiksmīgi risinājuši savas problēmas bez Anglijas palīdzības, nevienu neinteresēja. 

Vienīgais ko briti nebija... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
9.

Vienīgais, ko briti nebija ņēmuši vērā, bija rodēziešu velēšanās pašiem lemt savu nakotni. 1964. gadā pie varas nāca "Nacionālā Fronte" ar Ianu Smitu prieksgalā. 1965. gada 11. novembrī Rodēzija pasludināja savu neatkarību. 

.Lielbritānija to pasludināja par "dumpi kolonijā" 

Tomēr no tieša iebrukuma Rodēzijā Londona saprātīgi atturējās- pirmkārt, rodēzieši prata karot, kā nekā bija sastādījuši to britu commandos kodolu, kuri cīnījās Ziemeļāfrikā WW2 laikā, un otrkārt, būtu visai problemātisks šāds karš starp savējiem- britus un rodēziešus saistīja gan radniecība, gan kopējas cīņas pēdējā karā. . 

Maksimumsko atļāvās... Autors: Raziels Kāpēc Eiropai ir problēmas ar Āfrikas bēgļiem.
10.

Maksimums,ko atļāvās Lielbritānija, bija poltiskas un ekonomiskas sankcijas, kuras jūtamus rezultātus nedeva. Virkne valstu noignorēja melnādaino diktatoru lēkāšanu uz ANO tribīnes un ar DĀR un portugāļu Mozambikas starpniecību turpināja tirgoties ar Rodēziju. Bet premjerministra Smita aicinājums valsts iedzīvotājiem "paļauties uz pašu spēkiem" izsauca Rodēzijā ekonomisku pacēlumu, un Rodēzijas dolārs kļuva par tikpat cienītu valūtu kā DĀR rends.

« 1  2  3 »
2
1717
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [79]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
MDevil avatars
Medaļa KomiķisMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  MDevil 20.09.13 10:25
110
7

Īsāk sakot- Paši viņi sevi izdrāza. Laikam melnajam tiešām vajag saimnieku...

Ezzzy avatars
Medaļa Forever aloneMedaļa Dienas joksMedaļa Bots
  Ezzzy 20.09.13 14:42
80
4

-Kas kopīgs nēģerim ar velosipēdu?

-Bez ķēdes abi nestrādā!.. 

DamnRiga avatars
Medaļa Troll killerMedaļa AdminsMedaļa Oligarhs
  DamnRiga 20.09.13 06:29
59
0

Labs raksts.   Izlasiju visu un ko, lai saka vienmēr atradīsies kāds kurš visu sačakarēs vairāk vai mazāk...

Pēdējais Latvietis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Twittera čomsMedaļa Pirmavots
  Pēdējais Latvietis 20.09.13 09:30
44
0

Žēl,iedomāties,ka tur dzīvo iedzīvotāji,kuriem nākas iztikt mēnesī ar naudas daudzumu,ko latvijā var nopelnīt dienas laikā strādājot pat pa minimālo algu,bet tai pašā laikā valsts līderis brauc pa valsti ar rolls royce automobīli ... Makes me think ...

Daarznieks avatars
Medaļa ZebraMedaļa PandaMedaļa Spoks
  Daarznieks 20.09.13 14:10
40
6

padomājiet par to SC atbalstītāji.  Atbalstot Krievu politiku nonāksim Baltijas-zimbabes  vietā.  Domājiet par to, kā krievs ar mačeti nogali tavu ģimeni, domā par to kā maizīte no rīta maksā tik un vakarā 5x dargāk.

Carloz avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas domaMedaļa Spoks
  Carloz 07.05.15 13:24
29
0

atbildot uz Raziels komentāru " IQ testi galīgi neiet kopā ar liberastisko te... " ne tikai ASV. Paņemam kaut vai mūsdienu sociālo meku Zviedriju - ap 90% noziegumu pastrādā tumsnējie imigranti no tuvajiem austrumiem un āfrikas. tieši tas pats darās arī Vācijā, Lielbritānijā un citur, kur ir daudz šo pirmās paaudzes iebraucēju. Lai arī tas liekas ļoti cietsirdīgi, tomēr atbalstu Austrālijas metodi, ka visus tos kuģus, plostus utt. vnk pagriež atpakaļ okeānā lai brauc kur grib. It kā labi apzinās, ka viņi tur visdrīzāk aizies bojā, tomēr kopš sistēmas ieviešanas Austrālijā par 75% ir samazinājies to cilvēku skaits, kas cer šajā valstī nelegāli iekļūt.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 20.09.13 09:13
27
1

ļoti labs rakts

runājot par dekolonizāciju: manuprāt, tas bija veikls un viltīgs triks, lai novestu trešo pasauli tādā stāvoklī, kad ar to ir viegli manipulēt. kā par brīnumu, ar neakarīgu nabadzīgu valsti var vieglāk spēlēties nekā ar koloniju, kurai ir vismaz saprātīga vadība. vēl vairāk šim liek ticēt fakts, ka pēkšņi visur pasaulē sākās dekolonizācijas bumbs,kad dažu desmitu gadu laikā faktiski visas kolonijas kļuva par "suverēnām" valstīm, par ko arī Tu raksti.

flinis avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Maģistrants
  flinis 20.09.13 08:38
30
8

iedod tik kko melnajiem 

antonini avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  antonini 27.10.14 23:21
20
0

To cik latvieši ir vāji vai stipri var novērot dzīvojot citās valstīs. Londonā , kas ir ļoti daudznacionāla vide, neesmu saticis kādu tautību, kas varētu konkurēt ar vidējo latvieti. (iespējams vācieši vai skandināvi varētu..nevienu nepazīstu...) Pārējie uz mūsu fona izskatās ļoti vāji. Nezinu kam ir izdevīgi nepārtraukti internetā murgot ka redz latvieši ir slinki, neizglītoti, vāji utt... 

vardis avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Facebook čoms
  vardis 18.12.13 13:52
16
0

nesen bija iespeeja pabuut Dienvidaafrikaa. itkaa peedeejos 20 gadus baltie vairs nav pie varas, bet tiesi baltie ir bagaati un izgliitoti... 

valda diezgan liels rasisms. bet lielaas pilseetas ir lieliski attiistiitas, ar debeskraapjiem un labu infrastruktuuru...   neesmu rasists, bet vienu gan zinu. Ja nebuutu tur baltie tad vieteejie veljoprojaam puspliki ar skkeepiem rokaas skraidiitu...

Carloz avatars
Medaļa TeamworkMedaļa Dienas domaMedaļa Spoks
  Carloz 20.09.13 09:19
16
5

latviski ir miljardieris nevis biljonārs

Zalktene avatars
Medaļa Kapteinis HuksMedaļa FrenkijsMedaļa Jubilārs
  Zalktene 15.03.18 21:09
11
0

Esmu rasistisks cilvēks, sorry. Bet no saviem uzskatiem atkāpties arī netaisos. Pirmkārt, visus šos bēgļus, imigrantus vai nu kā viņus tur sauc, savādāk par okupantiem es viņus nesaucu. Tur viņi nestrādāja, un te viņi nestrādās. Jo tika pieradināti gadu gadiem pie humānās palīdzības, kāpēc strādāt, ja var pastiept roku un tev dos, jo nezin kāpēc lielākā daļa  eiropiešu jūtas par kautkādiem senču grēkiem vainīgi un tātad ir šiem trūkumcietējiem jāpalīdz, savādāk šie kājas no bada atstieps. Un tas mani īstenībā neormāli tracina, jo es esmu uzskatījusi, ka ir jāstrādā, lai man būtu. Pa tv paskatoties redzam, āfrikāņu kolonas caurām dienām sēž vienā vietā gaidot kārtējos sūtījumus, lai gan aiz muguras plešās auglīga zeme, upes utt. Priekšplānā vēl izstumj raudošus bērnus, lai vēl vairāk iežēlinātu. Neatbalstīšu un neatbalstu, lai dod makškeres, nevis zivis. 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.09.13 12:37
10
0

Ļoti, tik tiešām ļoti kvalitatīvi, uzrakstīta tēma. Raziel, daudz

Iesaku (ja vien neesmu palaidis garām) uzrakstīt šo to par ASV sniegto "palīdzību" pēckara Eiropai, tāda specifiska pieeja...

Norķis23 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Norķis23 27.10.14 22:41
10
0

Nēģerim neko vairāk nevajag kā karot. No sākuma skrēja ar šēpu un loku, tad baltais cilvēks iedeva kalašņikovu, nu tagad skrien ar to.

Mums saprotamās demokrātiskās vērtības viņiem ir svešas.

guncha99 avatars
Medaļa SākumskolnieksMedaļa Spoks
  guncha99 08.07.15 12:00
10
0

atbildot uz tvecis komentāru " Raksts labs. Bet nu man tās iznīks... " Tad kad šeit būs pilns ar melniem čalīšiem kas pieraduši visas savas problēmas risināt ar kalašņikovu tad sāks palēnām uztraukt

Barbariisha avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Pamatskolnieks
  Barbariisha 20.09.13 07:58
9
0

ĻOti patika raksts. +++

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 20.09.13 13:22
10
2

"Angolu drebināja nepārtraukts pilsoņkarš, kurš pārsviestos uz kaimiņu valstīm, ja nebūtu DĀR titānisko pūliņu, kura aizstāvēja Namībiju un reizēm deva smagus triecienus teroristu bāzēm Angolā. "

Šos DĀR "titāniskos pūliņus", kā izrādījās vēlāk, sponsorēja ASV. Viņiem bija svarīgi, lai komunisms reģionā neizplatītos tālāk, bet paši līst iekšā negribēja, jo tā ir nesmuki. Galu galā - runāja ar DĀR, bet dēļ DĀR cilvēktiesību pārkāpumiem, runāt vajadzēja klusi. ASV tauta nevarēja zināt, ka viņu jaunais sabiedrotais ir valsts, kura īsteno aparteīdu. Neatceros vairāk kas tieši no tā atleca DĀR, bet noteikti, ka tas bija izdevīgi abiem.

 

To ir svarīgi paturēt prātā, kad runājam par Āfrikas valstīm - viņas ir veidojušās Aukstā kara laikā, kad bija divi dominējoši politiskie virzieni un aiz katra stāvēja sava superlielvara. Lielais vairums šādu jauno valstu kļuva par arēnu, kurā ASV un PSRS varēja kārtot savas domstarpības nesasmērējot rokas. Atskatoties uz auksto karu, nekur komunistiem neveicās tik labi kā Āfrikā, kas noteikti ir faktors tajā, ka šobrīd tās nav pašas bagātākās valstis..

Kāpēc tieši tur komunismam izdevās tā zelt? Tieši dēļ tā, ka līdzšinējās kolonijas varbūt arī bija pārtikušas, bet nenozīmēja labu dzīvi etniskajiem āfrikāņiem, bet gan kolonālajiem zemju īpašniekiem. Būtībā eiropiešiem Āfrikā piederēja lielākā daļa zemes, kuru apstrādāja lielākoties āfrikāņi, bet piķis kriti lielākoties eiropiešu kabatā. Tā ir situācija, kas mazliet atgādina muižnieku laikus Latvijā un agri vai vēlu piegrieztos jebkuras tautas, vai rases pārstāvim.

Diemžēl, politiskais klimats Pasaulē, tas cik nežēlīgi tika sadalīta vara un cik netaisnīgi un neprofesionāli bija nākamie valdītāji noveda pie tā, kur kas ir šodien.

druvalds avatars
Medaļa Nedēļas hīts #3Medaļa Nedēļas hīts #3Medaļa Bestsellers
  druvalds 28.10.14 10:45
7
0

Pie visa vainīgi briti ar savu "demokrātiju". Patiesi, tā nemaz nebija cīņa par ''demokrātiju'', bet gan cīņa pret plaukstošu un ekonomisku attīstītu post-koloniālu valsti, kura Lielbritānijai bija ekonomisks konkurents Āfrikā. Un vēl- kura bijusī koloniālā lielvalst vēlas, lai tās bijušās kolonija būtu ekonomiski attīstītas?

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 20.09.13 13:29
7
2

atbildot uz Pēdējais Latvietis komentāru " Žēl,iedomāties,ka tur dzīvo iedzīv... "

Ļauj man pagriezt to no vēl dramatiskāka skata punkta. Āfrikā ne tikai dzīvo cilvēki, kuri mēnesi strādā, lai nopelnītu to, ko šeit var nopelnīt dažu stundu laikā, tur "dzīvo" cilvēki, kuri piedzimst un nomirst badā tā arī nesagaidījuši savu pirmo maltīti. Un tajā pašā laikā mēs, tajā skaitā arī es, tērējam simtiem latu,  aifoniem,naikiem un henesijiem, kaut gan mierīgi varētu no tā visa atteikties,un,  īpaši daudz neupurējot savu labklājības līmeni, katrs būtu spējīgi glābt desmitiem dzīvību, bet katru dienu izdaram izvēli par labu aifonam un kedām nevis bada cietējiem. Tas šo to pasaka par cilvēci kopumā.

Ben4iks avatars
Medaļa Troll killerMedaļa BotsMedaļa Troll killer
  Ben4iks 20.09.13 17:12
5
0

Nevis Biljonārs, bet gan miljardieris..Bet kopumā raksts interesants. :)

« 1  2  3  4 »