Reizēm vecākiem šķiet, ka viņi nedara pietiekami vai pieļauj pārāk daudz kļūdu. Taču patiesībā mīlošs un rūpīgs vecāks bieži vien ir daudz labāks, nekā pats sev šķiet. Ja šaubies par savām prasmēm, iespējams, ka tu jau dari lielisku darbu!
7 pazīmes, kas liecina, ka esi labs vecāks, pat tad, ja tu tā nedomā0

Šajā rakstā aplūkosim septiņas pazīmes, kas apliecina – tu esi labs vecāks, pat ja ne vienmēr tā domā.

Jūsu bērns uzticas jums un dalās savās problēmās
Ir brīnišķīgi, ja dēls vai meita dalās ar jums savos panākumos un sasniegumos, taču vēl svarīgāk ir tas, ka viņi jūtas droši, pastāstot arī par grūtībām. Ir dabiski vēlēties dalīties savās raizēs un saņemt atbalstu no tuvākajiem. Bērniem ir svarīgi saprast, ka dzīvē mēdz būt dažādas situācijas un ka kļūdīties nav nekas slikts – tas ir veids, kā mēs mācāmies un augam. Jūsu atbalsts un sapratne palīdzēs viņiem justies drošiem un pārliecinātiem par sevi.

Jūs saprotat, ka atzīmes nav pats svarīgākais
Ja jūsu bērns skolā saņem sliktu atzīmi, viņam nevajadzētu baidīties to jums pateikt. Bērni, kuri izjūt spiedienu par rezultātiem, nereti slēpj savus vērtējumus un uztraucas par vecāku reakciju. Taču patiesi labi vecāki zina, ka mācīšanās process ir svarīgāks par gala atzīmēm. Jūs palīdzat savam bērnam saprast, ka zināšanas, centība un vēlme attīstīties ir būtiskākas nekā cipari liecībā. Atbalsts un konstruktīva attieksme veicina bērna pašapziņu un motivāciju augt, nevis baidīties no kļūdām.

Jūsu ģimenē tiek cienīta katra privātā telpa
Daudzi vecāki uzskata, ka bērniem jāklauvē, pirms ieiet vecāku istabā, taču paši ne vienmēr ievēro šo pašu noteikumu. Tomēr cieņa pret personīgo telpu ir savstarpēja – noteikumiem jābūt vienādiem visiem ģimenes locekļiem. Respektējot sava bērna privātumu, jūs ne tikai veicināt uzticēšanos un savstarpēju cieņu, bet arī sniedzat labu piemēru, kā attiekties citam pret citu. Kad bērns redz, ka viņa robežas tiek cienītas, viņš, visticamāk, rīkosies tāpat arī pret jums.

Jūs nekritizējat, bet iedrošināt savu bērnu
Labi vecāki neapvaino un nenoniecina savus bērnus, nesauc viņus aizskarošos vārdos un neliek justies nepietiekamiem. Negatīvi un pazemojoši izteikumi var graut bērna pašapziņu uz ilgu laiku, pat uz mūžīgiem laikiem. Tā vietā, lai kritizētu bērnu kā personību, koncentrējieties uz konkrētu situāciju vai rīcību. Izvēlieties vārdus uzmanīgi – izsakiet savas domas un vilšanos cieņpilni, lai bērns saprastu, kas būtu jāuzlabo, nejūtoties noraidīts vai nemīlēts. Jūsu atbalsts un sapratne palīdzēs viņam augt ar pārliecību par sevi.

Jūs atzīstat savas kļūdas un protat atvainoties
Kļūdīties ir cilvēcīgi – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Taču daudzi vecāki aizmirst, ka bērni vislabāk mācās no piemēra, nevis tikai no pamācībām. Ja esat reaģējis pārāk asi vai bijis netaisnīgs, nebaidieties to atzīt un atvainoties savam bērnam. Tas ne tikai parādīs cieņu pret viņu, bet arī iemācīs, ka kļūdas nav vājuma pazīme – tās ir iespēja mācīties un kļūt labākam. Cilvēks, kurš spēj atzīt savas kļūdas un uzņemties atbildību, ir patiesi spēcīgs un cienījams.

Jūs ļaujat bērniem izvēlēties savus ceļus
Bērniem ir jādara tas, kas viņus patiesi aizrauj, nevis tas, ko vecāki uzskata par pareizu vai vēlas redzēt viņus darām. Protams, ir lieliski, ja tēvs kādreiz spēlēja futbolu un arī dēls to iemīl, taču ne mazāk svarīgi ir pieņemt, ja bērna sirds pieder mūzikai, mākslai vai zinātnei.
Labi vecāki spēj ieraudzīt un atbalstīt savu bērnu patiesos talantus, nevis uzspiest viņiem savus nepiepildītos sapņus. Atbalsts un brīvība izvēlēties palīdz bērniem augt par laimīgiem un pašpārliecinātiem cilvēkiem, kuri dara to, kas viņus patiesi iedvesmo.

Jūs uzticaties savam bērnam un uzklausāt viņa viedokli
Bieži vien vecāki automātiski uzticas skolotāju vai citu pieaugušo teiktajam vairāk nekā paša bērna stāstam. Piemēram, ja skolā kāds sūdzas par bērna slikto uzvedību, daudzi vecāki, dusmu vadīti, uzreiz soda bērnu, nemēģinot noskaidrot pilnu situācijas ainu.
Taču labi vecāki vispirms uzklausa savu bērnu un mēģina saprast viņa skatpunktu. Iespējams, ka situācija ir bijusi sarežģītāka, nekā sākotnēji šķiet, un jūsu bērnam patiešām ir vajadzīgs jūsu atbalsts, nevis tūlītējs sods. Uzticēšanās un godīga komunikācija stiprina jūsu attiecības un māca bērnam, ka viņš var paļauties uz jums jebkurā situācijā.
Tev patiks šie raksti
