Pie aptuveni tāda secinājuma ir nonākuši zinātnieki, kas veica pētījumu par ķermeņa svaru Dānijā gandrīz 40 gadu garumā. Kā izrādās, tad cilvēki ar lieko svaru var nodzīvot ilgāk nekā tie, kas ir aptaukojušies un kam ir veselīgs vai nepietiekams svars. Pētījumā tika apsekoti vairāk nekā 100 000 cilvēku.
Zinātnieki: veselīgākais svars ir liekais svars12
2016. g. maijā tika publicēti šī apjomīga pētījuma rezultāti un tas ļauj apšaubīt mūsu pieņēmumus par ĶMI - vai veselīgs ĶMI nozīmē ilgāku dzīvi.
Pirms paskaidrot vairāk, tas nenozīmē, ka mēs varam pārstāt veselīgi ēst vai arī brokastīs ēst saldējumus. Tas nozīmē, ka mūsu izpratne par ĶMI nav pareiza.
Kopenhāgenas universitātes slimnīcas bioķīmiķis analizēja medicīniskos datus par vairāk nekā 100 000 pieaugušo laika posmā no 1973. līdz 2013. gadam un atklāja, ka ĶMI ar mazāko nāves risku ir mainījies no 23,7 līdz 27 (kas pēc mūsdienu klasifikācijas ir tuvu aptaukošanās līmenim).
Pētījumā tāpat atklājās, ka tiem, kas ir aptaukojušies, ir tāds risks nomirt kā cilvēkiem ar veselīgu vai nepietiekamu svaru, pat ja ņem vērā vecumu, dzimumu, slimību vēsturi, sociālekonomisko stāvokli un smēķēšanas paradumus.
Tas nav pirmais gadījums, kas pierāda, ka esošā ĶMI klasifikācija ir kļūdaina. 2016. g. tika veikts cits pētījums, kurā atklājās, ka 47% amerikāņu ar lieko svaru ir pilnīgi veselīgi.
Vai dāņu pētījums ir pēdējā nagla ĶMI zārkā? Iespējams, ka tas parāda, ka pēdējo 40 gadu laikā veselības diagnosticēšana ir uzlabojusies, kas ir ļāvusi dzīvot labāku dzīvi.
Tas vēl gluži nenozīmē, ka mēs varam atslābināties pie televizora uz dīvāna, jo mazkustīgs dzīves veids var novest pie citām problēmām, bet tas, ka mēs varam atļauties nedaudz "atlaist" un pārstāt uztraukties par savu svaru ir vairāk nekā droši.