Kādreiz es dzirdēju sakām, ja dzimst vairāk zēnu, tad būs karš. Statistika liecina gan par ko citu. Visvairāk zēnu dzimst tieši pēc kara. Tas ir novērots daudzas reizes un to dēvē par pārnākušā karavīra efektu (returning soldier effect).
Vai tu zini, kas ir pārnākušā karavīra efekts?3
Pārnākušā karavīra efekts ir parādība, kas liecina, ka karu laikā un tūlīt pēc tam dzimst vairāk zēnu. Šis efekts ir viens no daudzajiem faktoriem, kas ietekmē cilvēka dzimumu attiecību.
Pirmo reizi šo fenomenu 1883. gadā pamanīja Karls Dišings no Jēnas universitātes, kurš norādīja, ka tas ir dabisks status quo regulējums. Austrāliešu ārsts Arturs Devenports, rakstot 1899. gadā, izmantoja Dīsinga atklājumus, lai izvirzītu hipotēzi, ka iemesls ir atšķirība starp karaspēka salīdzinošo slikto veselību pēc atgriešanās un viņu partneru labo veselību.
Braiens Makmahons un Tomass F. Pugs 1954. gadā publicētie pētījumi liecina, ka Amerikas Savienotajās Valstīs baltādaino dzīvi dzimušo bērnu dzimumu attiecība ir uzrādījusi ievērojamu pieaugumu par labu zēniem laikā no 1945. līdz 1947. gadam pēc Otrā pasaules kara, sasniedzot augstāko līmeni 1946. gadā.
2007. gadā Kanazava Satoši publicēja rakstu, kurā tika izvirzīta teorija, ka efekts ir saistīts ar "fakts, ka garāki karavīri, visticamāk, izdzīvos kaujā un ka garākiem vecākiem, visticamāk, būs dēli". Tas bija balstīts uz viņa pētījumu par Lielbritānijas armijas ierakstiem no Pirmā pasaules kara, kas parādīja, ka "izdzīvojušie karavīri bija vidēji par vairāk nekā vienu collu (3,33 cm) garāki nekā kritušie karavīri". Ir ierosināti citi ģenētiski skaidrojumi.
Valērija Grānta to skaidroja ar sieviešu hormonu līmeņa izmaiņām kara laikā, jo viņas mēdza "ieņemt dominējošākas lomas".
Viljams H. Džeimss 2008. gadā raksta, ka iespējamais iemesls ir paaugstināts seksuālo attiecību daudzums. Viņš arī atzīmēja, ka Irānā pēc Irānas un Irākas kara tika reģistrēts piedzimušo vīriešu skaita samazinājums, "kas ir skaidrojams ar psiholoģisko stresu, kas liek grūtniecēm vairāk abortēt vīriešu kārtas augļus".
Nav šaubu, ka šis efekts ir īsts, bet kā tieši tas ir iespējams, kādi ir mehānismi, kas darbojas, nav skaidrs.