Tās nav citplanētiešu stuktūras vai dekorācijas kādai zinātniskās fantastikas filmai vai pat Krievijas ekvivalents HAARP programmai, bet šī padomju laika "zibens mašīna" atrodas mežā netālu Makavas. Pilnais nosaukums būtu Marksa un Teslas augstsprieguma ģeneratoru pētījumu iestāde. Tā bija Krievijas Elektriskās mašīnbūves institūta filiāle, kura nodarbojās ar testēšanu mazā Krievijas pilsētā Istrā. 40 km uz rietumiem no Maskavas
Teslas torņi Krievijā5
Tas atrodas pie Jaunās Jeruzalemes klostera pilsētas malā.
Slepenā iestāde zem klajas debess tika izveidota 1970-tajos, lai testētu izolējošos materiālus uz zibens iedarbību. Materiālus varētu izmantot mašīnām, lidmašīnām un elektroniskajām ierīcēm.
Tā ir unikāla vieta, kurai nav līdzīgas visā pasaulē, kaut vai lādiņa dēļ, ko tā var radīt. Brīdī, kad notiek izlāde uz attālāko platformu, tās jauda var samēroties ar visu Krievijas elektrostaciju jaudu. Tas gan ilgst tikai 100 milisekundes.
Ierīci nosauca vācu inženiera Ervīna Oto Marksa vārdā, kas aprakstīja tās uzbūvi 1924. g. Krievijā to pazīst savukārt kā Arkadeva-Marksa ģeneratoru, tā kā krievu fiziķis Vladimirs Arkadevs uzbūvēja zibens mašīnu 1914. g.
Istras iekārta sastāv no 2,25 MW pastāvīga sprieguma vienības, 3 MW kapacitātes transformatoriem un 9 MW impulsu sprieguma ģeneratora 39,3 m augstumā. Tas var radīt 150 m garu mākslīgu zibeni.
Zibens izlāde notiek uz speciālas, ļoti labi izolētas platformas, uz kuras novietoja testēšanas paraugu. šeit ir daudz sensoru, kas precīzi uzrādīja atstāto ietekmi.
Ja ierīce darbojas, tad tās darbības zonā statiskā elektrība ir tik liela, ka visiem mati stāv gaisā. Rossiya-1 TV reportiem esot paveicies, ka viņš ir izdzīvojis kamēr ierīce darbojās.
Zibens ir lieta, ko vēl vajag pētīt. Apkārtnē nosvilušie koki ir pierādījums, ka zibeni ir ļoti grūti kontrolēt.
Ierīce jorpojām ir darba kārtībā un nesen ir testējusi izoloācijas materiālus Suhoi superlidmašīnai.
Tās uzturēšana ir ļoti dārga un to ieslēdz tikai testu laikā.
Atšķirībā no HAARP tas laikam nav paredzēts laikapstākļu modelēšanai, bet ar to ir testēti nākotnes ieroči.