Komēta nāk! Tā solās būt ļoti spoža, krietni spožāka par visām zvaigznēm, ja vien Saule to neizkausēs ātrāk. Tā kļūs redzama 2024. gada 28. spetembrī, bet visspožākā tā būs 13. oktobrī. Līdz tam vēl ir jāpagaida, bet šo datumu var atzīmēt savā kalendārā.
Jaunatklātā komēta grasās būt spožāka par zvaigznēm8
Komētas nosaukums ir C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS). Sarežgītais nosaukums ir radies, jo to pirmo reizi 2023. gada 9. janvārī pamanīja ķīniešu Lillā kalnu observatorija. Pēc tam to pazaudēja, bet 22. februārī atradumu apstiprināja observarotija Dienvidāfrikā.
Nav viegli prognozēt kāds būs komētas spožums, bet tas varētu būt ļoti liels. Ja Oriona zvaigznāja Betelgeizes (augšā, kreisajā stūrī) spožums ir 0.42 magnitūdas, tad komētas spožums tiek prognozēts 0,7 magnitūda, bet mirklī, kad tā atradīsies vistuvāk Saulei -5 magnitūda.
Zvaigžņu spožums tiek mērīts magnitūdās un jo mazāks skaitlis, jo spožāka zvaigzne. Tāpēc -5 magnitūda varētu būt ļoti ievērības cienīgs notikums.
Tomēr tas var arī nenotikt. Komētai pietuvojoties Saulei tā var sabrukt, tāpat tās orbīta nav precīzi noteikta. Orbītas ilgums ir aprēķināts uz 80660 gadiem, bet uz doto brīdi tā atrodas starp Saturnu un Jupiteru.
Tā ir ļoti ātra komēta - tā tuvojas Saulei ar ātrumu 15,7 km/s. Iespējams, ka jau 2024. gada jūnijā tā varētu kļūt redzama, bet ir nepieciešams laiks, lai saprastu, kā komēta palidos garām Saulei. Nav jau tā, ka būtu komētu datubāze, kur mēs varam salīdzināt dažādus parametrus un pateikt, kā uzvedies kāda komēta.
Cerams, ka mūs sagaida iespaidīgs skats naksnīgajās debesīs, jo komētas ir "zvaigznes ar astēm", kas tās padara par interesantiem objektiem.