Šodien vajadzēja būt dienai, kad uz Mēness nolaistos indiešu Mēness Vikram zonde no Chandrayaan 2. Diemžēl tā nenotika. Tieši pirms nolaišanās 2,1 km augstumā virs Mēness virsmas pazuda sakari. Ja nolaišanās būtu izdevusies kā plānots, tad Indija kļūtu par ceturto valsti, kurai ir izdevies nolaisties uz Mēness virsmas.
Indijas Mēness zonde zaudē sakarus tieši pirms nolaišanās6
Lai arī zonde visdrīzāk ir ietriekusies Mēness virsmā, Mēness orbītā paliek Chandrayaan 2 pavadonis, kuram ir paredzēta vēl gadu ilga zinātniska misija.
Kā izteicās Indijas kosmosa aģentūras pārstāvji, tad Vikram nolaišanās esot notikusi atbilstoši iecerētajam, bet 2,1 km augstumā esot pārtrūkuši sakari. Iegūtie dati tiekot analizēti.
Indijas premjerministrs Narēndra Modi pēc saņemtajām ziņām savā Twitter kontā paziņoja: "Indija lepojas ar saviem zinātniekiem! Viņi ir ļoti pūlējušies un vienmēr likuši Indijai būt lepnai par viņiem. Šie ir mirkļi, kad būt drosmīgiem un mēs būsim drosmīgi."
Tam nevar nepiekrist, jo Indijas kosmosa programma ir attīstīta tikai pašu spēkiem, bez ārvalstu palīdzības, turklāt Vikram nolaišanās uz Mēness bija ļoti riskants un sarežģīts uzdevums. Zondei vajadzēja palēlināt lidošanas ātrumu un gandrīz autonomā režīmā nolaisties uz Mēness virsmas izvairoties no iespējamajiem šķēršļiem. Lielākā daļa no mēģinājumiem nolaisties uz Mēness ir bijuši neveiksmīgi.
Lai arī tā ir neveiksme, arī no šī pārdrošā mēģinājuma var daudz ko mācīties un tas var kalpot par informācijas avotu nākamajām reizēm. Kā minēju Kāpēc cilvēkiem ir jāatgriežas uz Mēness? , tad nākamajā desmitgadē būs vēl daudzi citi mēģinājumi. Nemaz nerunājot par NASA, tāpat Krievija, Ķīna, Japāna un Dienvidkoreja plāno nosūtīt savas zondes uz Mēnesi.