Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
452

Pasaule sastāv no četrām dimensijām - trim telpas un vienas laika dimensijas. Hipotētiskais modelis no četrām telpas un vienas laika dimensijas ir hiperkubs. Paskatoties filmu "Hiperkubs", tas ir attēlots kā vieta, kur nelieli 3-dimensiju gabaliņi visu laiku kombinējās savā starpā. Atverot vienas un tās pašas durvis cilvēks nenonāks tajā pašā vietā. Kvantu fiziķi ir piedāvājuši pasaules modeli ar 11 telpas dimensijām un vienu laika dimensiju. Tomēr visi šie modeļi nespēj apiet laika dimensijas paradoksus. Ja pieņem, ka laiks ir vienvirziena, tad ar paradoksiem neko nevar izdarīt. Izskaidrojuma tam vienkārši nebūs. Savukārt viss mainās pieņemot, ka ir divas laika dimensijas. Laika paradoksi kļūst iespējami un tajos vairāk nav pretrunu. Vienkāršoti eksistenci ar divām laika dimensijām var iedomāties tā - nodzīvojam dienu, kaut ko gribas mainīt, atgriežamies atpakaļ laikā un dzīvojam to savādāk. Fiziķis Itzhaks Barss piedāvā vēl radikālāku risinājumu - laiktelpu ar sešām dimensijām - 4 telpas un 2 laika, savukārt mūsējā eksistence ir šīs laiktekpas ēna.

Foto WikipediaTā ir... Autors: Lestets Hiperlaiks un vairs nekādu laika paradoksu!
1.

Foto: Wikipedia

Tā ir revoluciuonāra ideja no fiziķa puses. Sešu dimensiju laiktelpu būtu grūti izskaidrot, bet sāksim lūk tā - iedomājieties zīmējumu. Tas nav īsts, bet gan kaut kā, ko iedomājāties savā galvā, atainojums. Tas neeksistēja pirms tika uzzīmēts. Tagad zīmējumu aizstāsim ar 4 dimensiju laiktelpu, kas var būt kaut kā no 6 dimensiju radīts tēls, modelis vai vienkārši "zīmējums". Tas nav īsts, jo reālā pasaule no citas realitātes ir ar 6 dimensijām.

Foto PixabayPulksteņi... Autors: Lestets Hiperlaiks un vairs nekādu laika paradoksu!
2.

Foto: Pixabay

Pulksteņi tikšķēja uz priekšu, vienmērīgā ātrumā, kamēr atnāca Einšteins un piedāvāja relativitāti. Lidojot ar ātrumu tuvu gaismas ātrumam, laiks gandrīz apstāsies vai esot prom no masīviem objektiem tas ritēs lēnāk. Itzhak Bars piedāvātais modelis ar divām laika dimensijām savukārt atklāj negaidītu saistību starp tādām nesalīdzināmām sistēmām kā, piemēram, atomiem un visuma izplešanos. Vai ieviešot papildus laika dimensiju mēs iegūsim papildus stundas, vai arī tas radīs haosu izpratnē par pagātni, tagadni un nākotni. Varbūt Bars pietrūkst dažu kvarku līdz pilnam protonam (ja Jūs saprotat, ko es ar to domāju)? Ja pastāv saistība starp attālinātām sistēmām, tad tas var būt pirmais solis uz Visa teoriju, turklāt Bars ir pārliecināts, ka viņa apgalvojumus par divām laika dimensijām var pierādīt ar elementārdaļiņu eksperimentiem.

Foto PixabayLai apvienotu un... Autors: Lestets Hiperlaiks un vairs nekādu laika paradoksu!
3.

Foto: Pixabay

Lai apvienotu un izskaidrotu dabas parādības, matemātiķi aprēķinos ir pievienojuši papildus dimensijas, sākot jau ar 1920-tajiem gadiem. 1980. gados parādījās superstīgu teorijas, pēc tam 11 dimensiju supergravitācijas teorija un M-teorija. Pētot tieši šo teoriju Bars 1995.g. atrada norādes uz otro laika dimensiju.

Fiziķiem parasti nepatīk pievienot laika dimensiju, jo iznākums vienādojumos drīzāk būs ar mīnus zīmi. Ja vienādojumos pievieno 2 laika dimensijas, tad iznākums var būt iespējamības ar negatīvu zīmi. Ar to vēl nepatikšanas nebeidas - papildus laika dimensija ļauj laiku uzskatīt par plakni, kur var notikt brīva pārvietošanas starp pagātni un nākotni. Jebšu varat doties uz pagātni nogalināt savu vectētiņu un novērst savu piedzimšanu.

Lai arī cik absurda pasaule neliktos ar divām laika dimensijām, 11 dimensiju pasaules loģiku un kārtību  tās neietekmē.

Foto PixabayBarss zināja par... Autors: Lestets Hiperlaiks un vairs nekādu laika paradoksu!
4.

Foto: Pixabay

Barss zināja par šausmām, kas sākas veicot aprēķinus ar divām laika dimensijām. Viņš iedomājās, ka negatīvās iespējamības un ceļošana laikā būs ierobežota 4 telpas dimensiju un 2 laiku dimensiju visumā, atbilstoši vēl nepamanītai simetrijai dabā.

Simetrija attiecas uz objektu īpašībām, kas paliks tādas pašas pat ja objektu kaut kas tiek darīts. Tāpat simetrija attiecas uz fizikas likumiem. Eksperimenta rezultāti būs tādi paši neatkarīgi no tā vai laborotorija pārvietojas ar vilcienu vai vizinās uz rinķi karuselī. Simetrija izpaužas kā eksperimenta rezultātu nemainīgums laikā. Eksperiments notiek šodien, pēc nedēļas vai gada - rezultāts ir tāds pats. Savukārt elementārdaļiņu fizika ir balstās no laika un telpas neatkarīgās simetrijās - mērījumu simetrijās.

Foto PixabayPētījumi... Autors: Lestets Hiperlaiks un vairs nekādu laika paradoksu!
5.

Foto: Pixabay

Pētījumi modernajā fizikā ir vienkāršu un dziļi noslēptu simetriju, kas rada sarežgītus fenomenus, meklējumi. Barss iedomājās, vai vēl nepamanīta mērījumu simetrija piešķirtu jēgu papildus dimensijām. Pavediens atbildes atrašanai nāca no kvantu fizikas. Varbūt kvantu fizikā valdošā nenoteiktība pozīcijas un momenta mērījumos ir rezultāts tos apvienojošai simetrijai.

Nobeigumam apgalvojums no Sufi metafiziķu apcerējumiem - tikai Dievs eksistē un Visums ir nekas vairāk kā milzīgs spogulis, kas atspoguļo Viņa Dievišķo Esenci un Atribūtus. al-Wahdat al-Wujud (Esības vienotība)

0
452
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [21]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kapuracējs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  kapuracējs 18.10.15 19:10
35
0

Runā kā deputāts=neko saprast nevar,bet viss loģiski.

spoku dienas joks

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 18.10.15 20:19
18
0

atbildot uz maarts komentāru " Centos iebraukt, bet bez puslitra šito ... " Es jau tā pusi atstāju neuzrakstītu, bet tas, ka cilvēki nesaprot šādas vienkāršas lietas, varētu arī būt atbilde, kāpēc mums nav laika mašīnas. Vai ceļotājs no nākotnes stāstītu alu cilvēkam par dīzeļmotora uzbūvi?

maarts avatars
Medaļa FledermausisMedaļa KlaunsMedaļa Veiksmes lāde
  maarts 18.10.15 20:13
16
0
Centos iebraukt, bet bez puslitra šito nesaprast.
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 18.10.15 21:12
10
0

atbildot uz MeesAbi komentāru " Labi, ka beidzot kāds to visu saprot, gaidu l... " Neesmu jau fiziķis, lai kaut ko tādu uzbūvētu, bet varbūt mani nemulsinātu tās eksistence.

MeesAbi avatars
Medaļa KomiķisMedaļa ViktorsMedaļa Aspazija
  MeesAbi 18.10.15 21:06
7
0

atbildot uz Lestetas komentāru " Es jau tā pusi atstāju neuzrakstītu, bet ta... " Labi, ka beidzot kāds to visu saprot, gaidu laika mašīnas izgudrošanu ... Vai varbūt jau ir prototips???

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 04.03.17 21:58
5
0

atbildot uz httpwwwspokilvimgdeniedpn komentāru "  Jebšu varat doties uz pagātni nog... " Tas nav paradokss, bet gan iespējamība visumā ar divām laika dimensijām

Tanheizers avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa BakalaursMedaļa Teamwork
  Tanheizers 04.03.17 22:08
5
0

Einšteina teorijas ir pierādītas praksē, ieskaitot laika nobīdes, kas jāņem vērā aprēķinot satelītu darbību. Barsa, stīgu un vēl citas teorijas joprojām ir tikai nepierādītas teorijas.

TheCilveks avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa HumoristsMedaļa Dienas doma
  TheCilveks 04.03.17 23:32
5
0

Nu - tieši šī teorija ar 1+1 ekstra dimensijām diezgan labi aptver pašlaik redzamo, pierādāmo pasauli, taču skatīties uz to atsevišķi, bez stīgu teorijas ietekmes rada ļoti nepilnīgu attēlu par dotajām idejām, it īpaši ņemot vērā, ka pats Itzhaks Bars ir daudz strādājis ar stīgu lauka teoriju. 

Lai varētu kaut kādā mērā tikt pie saprašanas par šo tematu, nevis tikai "ā nu ok, it kā loģiski", nepieciešams liels daudzums lasīšanas un matemātikas.

BARBARS avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa MaģistrsMedaļa Zebra
  BARBARS 18.06.17 22:09
5
0

Es vairāk sliecos domāt ka laiks ir kā upe, tas plūst kur upe mierīga tur lēnāk kur upe ātrāka tur straujāk, taču mēs esam skaida kas pa to peld... ja arī mēs kautkādā veidā spētu atgriezties , tā vairs nebūtu tā upe (kā saka vienā upē 2 reiz neiekāpsi)  tā pat arī vienā laikā divreiz neiekāpsi...

spoku dienas doma

Inzaion avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Admins iesakaMedaļa Sviestmaize
  Inzaion 19.10.15 08:47
6
1

Principā varētu piekrist arī šādam variantam.. Bet nu es vairāk ticu,tam,ka izdzīvojam vienu dzīvi, un ka mūsu smadzenes ir kā ''cietais disks'',kuru principā mēs varētu izmantot, lai atgrieztos laikā, un tā teikt izmainītu nākotni,jo, piekrītu uzskatam,ka pagātni nevar izmainīt.. Tādejādi, ar katru reizi, izveidotos jauna parlēle esošajai, un teorētiski viss process  ir bezgalīgs.Taču ,lai kā nebūtu.. Mēs noteikti tam vēl neesam gatavi..

WhatDoesTheFoxSay avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Dienas doma
  WhatDoesTheFoxSay 19.10.15 00:24
5
0

Superīgs raksts. 

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 04.03.17 20:53
4
0

atbildot uz maarts komentāru " Centos iebraukt, bet bez puslitra šito ... " Ar puslitru te nekas nebūs līdzēt - maģiskās sēnes varbūt iesākumā  

BARBARS avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa MaģistrsMedaļa Zebra
  BARBARS 18.06.17 22:15
3
0

atbildot uz Balanss komentāru "  Jebšu varat doties uz pagātni nog... " Te iet runa par iespēju izmainīt pagātni, respektīvi ja tu nomočī savu vectēvu tu nevari piedzimt.. taču paliek jautājums, ka tu varēji piedzimt un aizmaukt nomočīt savu vestēvu... Tipa jautājums kas bija pirmais vista vai Ola

Balanss avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Maska
  Balanss 04.03.17 21:48
3
0

 Jebšu varat doties uz pagātni nogalināt savu vectētiņu un novērst savu piedzimšanu.Tā arī nesapratu,kurā vietā izskaidroji šo paradoksu.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 04.03.17 18:00
3
0

  

DarkinLV avatars
Medaļa Spoks
  DarkinLV 19.02.19 03:48
2
0

Katra uzņemtā fotogrāfija ir ceļošana laikā, uzņemtā bilde ir ieslodzīta tā "Mirkļa" gaisma, teorētiski - vērojot vecu bildi tu ceļo atpakaļ pagātnes mirkļos.

Anonīms
Anonīms 10.05.19 17:49  
2
0
atbildot uz Inzaion komentāru " Principā varētu piekrist arī šādam va... "Vai tieši pretëji esam, jo ja nebūsimtad turpināsies begzgalīgā neziņa.
Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 01.09.19 09:04  
0
0
Tas gifs ir tik ‘trippy’…
BARBARS avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa MaģistrsMedaļa Zebra
  BARBARS 18.06.17 22:42
0
0

atbildot uz Lestets komentāru " Es kaut ko tādu neesmu iedomājies, super, lab... " Tieši tā... Jo man liekas es pat kautkur lasīju, ka laiks nav viendabīgs, to tā pat ietekmē gravitācija un kas tur vēl bija, es uz sitiena vairs neatceros, taču manī tas izraisīja domas par UPI

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 18.06.17 22:13
0
0

atbildot uz BARBARS komentāru " Es vairāk sliecos domāt ka laiks ir kā ... " Es kaut ko tādu neesmu iedomājies, super, laba ideja, ka pat atgriežoties laiks varētu nebūt tāds kā bija