Lai kāds perverss prāts varētu ķerties pie reāla citplanētiešu safari, viņus vajag atrast. Gan jau viņi sēž kaut kur un mirkšķina savas melnās acis skatoties zvaigznēs un domājot cik ilgi vēl, kamēr kaut kādi citplanētieši mūs atradīs? Ja viņi nebūs, mēs paši tos radīsim, taču meklējumi ir tikai vēl sākušies. Ne tik sen tika atklātas pirmās planētas citās zvaigzņu sistēmās un, pateicoties Visuma izmēriem, mums ir daudz kas vēl jāizdara. Tagad notiek aktīvas medības, lai viņus vispār atrastu.
12 veidi citplanētiešu medīšanai4
Keplera SETI kandidāti
Galvenais pieņēmums ir, ka citplanētieši var būt līdzīgi mums. Nav jau citu piemēru. Iespējams, ka mēs paši esam netipiski Visumam un tāpēc neizdodas neko atrast, bet SETI, pateicoties Keplera teleskopa atklātajām planētām, SETI var pavērst radioteleskopus noteiktā virzienā un mēģināt sadzirdēt kādus radiosignālus no citām planētām. Lai arī mūsu radīts radiosignāls ir izplatījies jau 120 gaismas gadu tālumā, nav teikts, ka citplanētieši var tāpat nepārtraukti raidīt.
Raidīšanas interference
Lai atrastu citplanētiešus, kas izmanto radio, SETI meklē šaurjoslas radiosignālu. Tāds varētu rasties tikai mākslīgi, bet SETI arhīvos var atrast arī viltus trauksmes. Tas, iespējams, ir bijis Zemes radīts signāls, bet astronomi tomēr mācēs atšķirt tantes Ļubas pļāpāšanu pa mobīlo no citplanētiešu signāla.
Citplanētiešu pēdas uz Mēness?
Plašāk šo domu esmu jau apspēlējis Vai Mēness ir citplanētiešu teritorija? rakstā, bet kāpēc gan nepameklēt tepat blakus Zemei? Tomēr Mēness bezgaisa vide var saglabāt pēdas ļoti ilgi. Ja citplanētieši ir mūs apmeklējuši, pameklēsim arī tur uz Mēness.
Citplanētiešu atkritumi?
Ja pieņemt, ka ciptlanētieši šeit ir bijuši, tad viņi varetu būt atstājuši arī kaut ko uz Marsa (vai vēl citiem debessķermeņiem) Tur tāpat valda piemēroti apstākļi, lai kaut kas saglabātos ilgak nekā uz Zemes. Iespējams, ka atradums varētu būt nevis atklātne ar parakstu "mēs te bijām", bet gan kāda salūzusi detaļa.
HP 56948 - Saules "dvīne"
Atrast eksoplanētas varētu būt grūti. Varbūt vienkāršāk ir koncentrēties uz Saulei līdzīgām zvaigznēm un mēģināt no tām sadzirdēt kādus radiosignālus? 2012. g. astronomi vienu tādu zvaigzni atrada 200 gaismas gadu attālumā. Interesanti vai Zemei un Saulei līdzīgie debessķermeņi būs arī vietas, kur varētu rasties citplanētiešu civilizācija?
Mākslīgas eksoplanētas?
Tādas planētas atrašana būtu droša zīme citplanētiesu eksistēšanai, bet Keplera teleskops ir spējīgs uztvert atšķirību, vai planēta ir apaļa vai neregulāra pēc saņemtā signāla. Šādiem meklējumiem ir arī speciāls termins - SETT jeb ārpuszemes tehnoloģijas meklēšana.
Pazudušās zvaigznes
Vai zvaigžņu trūkums galaktikā var norādīt uz citplanētiešu civilizāciju? Jā. Pēc padomju astronoma Kardašova klasifikācijas tā būtu II tipa civilizācija, kas enerģijas iegūšanas nolūkos ir uzbūvējusi apkārt zvaigznei Daisona sfēru un pilnībā izmanto zvaigznes izstaroto enerģiju. Mēs varētu to arī neieraudzīt, jo nekas netiek izstarots.
Astereoīdu pārstrāde
Iespējams, ka vel tikai nedaudz un cilvēce sāks izmantot asteroīdus, lai iegūtu derīgos izraktēņus, jo asteroīdos atrodas daudz retzemju metālu, kuri tik ļoti ir vajadzīgi, bet cita civilizācija varētu jau būt ķērusies klāt pie šī paņēmiena. Asteroīdu pārstrāde varētu gan radīt daudz putekļu un atlūzu, ko varētu konstatatēt kā izmaiņas zvaigznes gaismas intensitātē.
Kosmosa kuģis ar melno caurumu
Par dzinēju tīri teorētiski varētu izmantot mākslīgi radītu, mazu melno caurumu. Tāds dzinējs ģenerētu daudz gamma starojuma, bet kopumā tas būtu neizsmeļams enerģijas avots. Tomēr, zinot kā atšķiras šāda dzinēja gamma starojums no dabīgā, būtu viegli atrast tā darbības sekas.
Vai citplanētieši mums uzpīkstināja?
Ir pārāk daudz pieņēmumu SETI meklējumos. Pirmais, ka citplanētieši izmanto radioviļņus, un otrs, ka citplanētieši nepārtraukti raida. Tas, diemžēl, tā nebūs. Diez vai kāda civilizācija būs uzstādījusi radiobāku, kas raida miljoniem gadu. SETI meklējumu rezultātā ir iegūti daži aizdomīgi signāli, bet tie ir bijuši pārāk īsi, lai varētu ar pārliecību apgalvot, ka tas ir kas vairāk par parastu kļūdu, vai arī to nevar pārbaudīt. Ka gan lai atrod kaut ko tik acumirklīgu?