Visādi jocīgi fakti- 420
1954. gadā austrāliešu kuģis "Rašel Kohen" tika kapitāli remontēts kādā no Adelaidas dokiem. Tīrot kuģa dibenu no gliemežvākiem tika atrasti kuģa apšuvumā iestrēguši 17 milzīgi zobi- katrs 8-10 cm liels. Visā pasaules vēsturē ir eksistējusi tikai viena zivtiņa, kurai bija tādi zobi- asinskārīgā gigantiskā haizivs megalodons. Viņa skaitās izmirusi jau 1,5 miljonus gadu. Bet varbūt nav?
Labais jautājums- no kurienes radās mums pierastā astoņu stundu darba diena? To izdomāja PSRS? Tas bija "Komunisma manifestā"? To izdomāja arodbiedrības?
Īstenība, kā parasti, ir vienkārša.1840 gadā Jaunzēlandē ieradās namdaris Semjuels Pārnels. Viņš ātri atrada darbu veikala celtniecībā, tomēr papētījis darba tirgu,uzstādīja savus noteikumus: astoņu stundu darba diena! Viņš pazīņoja- dienā ir 24 stundas, 8 darbam, 8 atpūtai un 8 miegam. Uz sašutuma brēcieniem viņš atbildēja-" Nē, es neesmu traks. Vienkārši ir acīmredzami, ka spečuku šeit trūkst" Brīvās stundas Semjuels pavadīja ostā, sagaidot jaunatbraucējus un izklāstot viņiem savu ideju. Tika pieņemts lēmums sviest ūdenī visus, kuri tai nepiekritīs. Tā kā šīs kustības priekšgalā stāvēja celtnieki, daudzas ēkas Jaunzēlandē un Austrālijā vel šodien rotā trīs astotnieki.
Daudzās viduslaiku pilīs ir redzamas šādas spirālveida kāpnes, kuras griežas pulksteņa rādītāju kustības virzienā. Tas bija drošības mērs ārēja uzbrukuma gadījumā- zobenu parasti turēja labajā rokā, un šāda veida kāpnes nostādīja uzbrucējus neērtā pozīcijā.
Māja, kura uzdzen šermuļus- to sauc par "raganas māju" "māju ar vienu sienu". Skatoties uz mājas balkoniem, kuri ir rotāti ar ziediem, aizkariem logos un kondicioneriem sajūta ir pavisam spocīga. Atminējums ir vienkāršs- mājai ir nevis četras, bet trīs sienas, un no ielas ir redzama tikai viena.
Feju kleita no zirnekļa tīmekļiem. Zirnekļu zīda pavedieni tika vākti 8 gadus, kleitu izgatavoja 4 gados. Piedalījās 80 cilvēku un vairāk kā 1,2 milj zirnekļu. Šī tērpa autorus Simon Peers un Nicholas Godley no Madagaskaras iedvesmoja XIX gs karaļa tērpa zīmējumi, kurš bija darināts no zirnekļu zīda. "Mēs gribējām radīt to, kas pasaulē pirms mums nav bijis", teica tērpa autori. Apbrīnojama ir arī tērpa krāsa- un tā ir zirnekļa tīkla patiesā krāsa!
Pirmais,kurš kaut ko darināja no zirnekļu zīda, bija francūzis Fransuā Ksavjē Bon de Sent Hilers. Viņš vārīja zirnekļu kokonus,ar ķemmēm tos atšķetināja un darināja cimdus, zeķes un ir ziņas, ka pat karaļa tērpu. Madagaskariešu tehnoloģija bija saudzīgāka- zirnekļi pēc tam, kad ar speciālu aparātu tika noņemts pavediens,tika atlaisti brīvībā.