Droši vien būsiet dzirdējuši par inku civilizāciju, kas kādreiz plauka Dienvidamerikā. Tā atstāja aiz sevis pārsteidzošus vēstures pieminekļus, bet tā nebūt nebija vienīgā civilizācija. Vēl krietni agrāk, gandrīz vai tajā laikā, kad Ēģiptē būvēja piramīdas, arī Dienvidamerikā pastāvēja senas civilizācijas, kuru sasniegumi ir ne mazāk pārsteidzoši.
Karalas pilsēta - senākā Dienvidamerikas civilizācija4
Kādus 200 km uz ziemeļiem no Limas, Peru galvaspilsētas atrodas Karala. Tā ir Nortečiko civilizācijas labi izpētīta apmetne. Tās vecums ir novērtēts uz 5000 gadiem.
Laikā, kad citur pasaulē pastāvēja attīstīta civilizācija, arī Dienvidamerika nebija izņēmums. Inki bija pārsteidzoši arhitekti, bet izskatās, ka zināšanas, kā būvēt piramīdas vai citas būves seismiski aktīvā vietā, ir nodotas jau no iepriekšējām civilzācijām, jo Karalas pilsētas būves arī mūsdienās ir apbrīnas vērtas.
Karalas būvētāji radīja piramīdas, amfiteātrus un citas seismiski izturīgas būves. Kā viens no īpatnējākiem sasniegumiem bija pazemes tuneļi, kas pievadīja gaisu, lai tempļos varētu nepārtraukti degt uguns.
Tā ir labi izpētīta vieta, bet neskatoties uz to nav izdevies atrast nekādus pierādījumus par vardarbību. Nekādu ieroču vai sakropļotu ķermeņu. Arheologi pieņem, ka tā bija miermīlīga civilizācija, balstīta uz tirdzniecību.
Pilsēta ir uzskatāma par labu piemēru pilsētplānošanai. 150 hektāru lielā teritorijā ir atrodami izcili tempļi, parastas dzīvojamās mājas, kā arī iespaidīgs amfiteātris. Izskatās, ka šie bija cilvēki, kas dzīvoja saskaņā ar dabu.
Kopumā Supes ielejā, kur ir Karala, 90 kvadrātkilometru teritorijā atrodas 19 tempļi. Lai arī pēc zinātnieku novērtējumā Karalā ir dzīvojuši ap 3000, ielejā kopumā 2600 g, pr. Kr. varēja dzīvot ap 20 000 cilvēku. Neskatoties uz to, ka šī bija attīstīta civilizācija, pilsētu pameta aptuveni 1800 gadus pr. Kr.