Parasti mācoties vēsturi mēs mācāmies par dažādām lietām atsevišķi. Katra tēma tiek apskatīta atšķirīga laika posmā, kas īsti neļauj apjaust, ka daudz kas ir noticis vienlaicīgi. Ja pieņem kvantu fizikas postulātus, tad tās lietas noteikti viena otru ir ietekmējušas, lai arī vēsturnieki varētu domāt savādāk. Viss slēpjas perspektīvā. Taču ar kaut ko vajag sākt, ja nebūtu atsevišķi zināmu faktu, tad tos nevarētu salikt kopā, lai gan pēc to apvienošanas varētu mainīties kopējā sapratne par vēsturiskajām attiecībām. Dažas tādas lietas varēsiet atrast tālāk.
10 lietas, kas izmainīs skatījumu uz vēsturi14
Mamutu laikabiedri
Paši vecākie koki uz zemeslodes ir Kalifornijas Baltajos kalnos augošās Bristlkona priedes. Ir zināms, ka vecākie koki ir pārsnieguši 4000 gadu vecumu, bet ir atrasti arī tādi, kas ir vecāki par 5000 gadiem. Kas nozīmē to, šie koki jau bija ļoti veci laikā kad izmira mamuti pirms 4000 gadiem.
Eifeļa tornis un Nintendo
Kas tiem abiem diviem ir kopīgs? 1889.g. ir Nintendo kompānijas nodibināšanas gads, bet Eifeļa tornis tajā laikā vēl tika konstruēts. Nintendo tolaik uzsāka savu darbību kā hanafuda spēļu kāršu ražojoša kompānija, ak jā, vēl tajā pašā gadā Londonā uzdarbojās Džeks Uzšķērdējs.
Pirmais velosipēds un tvaika lokomatīve
Kā jūs domājat, kas bija pirmais no šiem diviem? Protams, ka tvaika lokomatīve. To izgudroja 1797.g., bet patentu uz pirmo velosipēdu izsniedza tikai 21 gadu vēlāk - 1818.g.
Kas vecāks Coca-Cola vai Itālija?
Droši vien lielākā daļa uzskatīs pareizi, ka Itālija, taču noteikti kļūdīsies, ja vajadzēs nosaukt cik ļoti tā ir vecāka par Coca-cola. Tie ir tikai 31 gadi. Itālijas karaliste tika nodibināta 1861.g., bet Coca-cola mūsdienu formātā tiek ražota no 1892. g. Vienkārši Itālijas apvienošana ir bijis ļoti ilgstošs process, agrāk tur bija daudzas neatkarīgas karalistes.
Visi vienuviet
Vīne ir skaista pilsēta, bet 1913 gads bija īpašs, lai gan neviens vēl par to nenojauta. Hitlers, Staļins, Trockis, Freids un pēdējais Austroungārijas imperators Francs Jozefs Vīnē dzīvoja vienlaicīgi. Šis fakts vien jau varētu būt par iemeslu sazvērestības teorijai. Trockis ar Hitleru patiesība bija pat iemīļojuši vienu un to pašu kafejnīcu "Cafe Central" un tur pat netālu bija Freida mīļākā vieta "Landtmann" kafejnīca.
Kleopatras laika biedri
Lai cik jocīgi tas arī neliktos, bet Kleopatra dzīvoja tuvāk tam laikam, kad cilvēks pirmo reizi izkāpa uz Mēness, nekā piramīdu būvniecībai. Piramīdas uzbūvēja 2540 gadus pr. Kr., bet uz Mēness cilveki nonāca 1969.g. Kleopatra? Apmēram pa vidu šiem notikumiem - 69-30 gads pr. Kr. Jebšu piramīdas jau tad bija vecas.
Čārlijs Čaplins un Apple
Č. Čaplinu pazīst kā mēmā kino komiķi, bet daudziem varētu būt palicis bez ievērības, ka viņš nodzīvoja garu dzīvi un nomira tikai 1977.g. Tajā paša gadā, kad nodibināja Apple kompāniju.
Ņūtons un Harvardas universitāte
Harvardas universitāte, kas skaitās viena no labākajām pasaulē, tika dibināta 1636.g., bet Izaks Ņūtons mehānikas likumus publicēja tikai 1687.g. Tas vien būtu apliecinājums tam, ka nevar uzskatīt universitātes par patiesības atrašanos vietu, vien tikai vietu, kur māca uz konkrēto laiku labākās lietas.
Pirmais lidojums un nolaišanās uz Mēness
Sasniedzot zināmu līmeni zinātnes attīstība sākt notikt lēcienveidīgi jeb ģeometriskajā progresijā. Pirmais lidojums notika 1903. g., bet uz Mēness nolaidās 1969.g. Tikai 66 gadu laikā saniedza ļoti daudz. Kas mūs sagaida nākamajos gados? Vai paspēsim izkāpt uz Marsa? Bet vajadzētu jau lidot līdz zvaigznēm!
Telefons un fakss
Viens no tiem ir nogrimis aizmirstībā, bet otrs kļuvis var plašu saziņas līdzekli. Kurš no tiem ir vecāks? Nepareizi, tas nav telefons. 1865.g. tika izgudrots fakss - datu pārsūte līnijā Parīze-Liona, bet tas bija elektrisks un mehānisks. Taču tikai 1875.g. Vatsons ar Belu nodemonstrēja pirmo funkcionālu membrānas telefonu.