Viņi saka, ka laiks ir lielākais dziednieks, jo tam piemīt neparastas spējas mūs nošķirt no pagātnes realitātēm. To pašu var teikt par antīkiem kuģu vrakiem.
Senākie kuģu vraki vēsturē14
1. Unnamed Greek Merchant Ship (400 gadus pirms mūsu ēras)
Šis 2018. gadā atklātais Grieķu tirdzniecības kuģis tika saukts par "Odiseju". Tas varētu nebūt vecākais zināmais kuģis, taču šis 23 metrus garais vraks ir gandrīz neticami labā stāvoklī, liekas, ka tas būtu tikko nogrimis. Iemesls tam ir tāpēc, ka vraks atrodas vairāk nekā 2 kilometrus zem Melnās jūras, kur ūdens ir bezskābekļa un var saglabāt organiskās vielas tūkstošiem gadu.
Vēl interesantāk ir tas, ka “Odisejs” ir identisks kuģim, kas uzzīmēts uz Sirēnas vāzes sāniem Britu muzejā, kurā attēlots Odisejs, piesprādzēts pie kuģa masta (tātad arī segvārds). Tātad ir atdzīvināta ne tikai vēsture, bet arī Senās Grieķijas mākslas anomālijas un, iespējams, pat viņas mīti.
2. Gozo Phoenician Shipwreck (700 gadus pirms mūsu ēras)
Šis feniķiešu vraks, kas atrodas 110 metru dziļumā pie Xlendi līča Gozo, Maltā, ir viens no sešiem, kas atrodas zem Vidusjūras. Tomēr Gozo vraka aizraujošākā lieta ir tā, ka tur tika atstāta ļoti liela krava.
Kuģis bija paredzēts māla trauku, sķidrumu, eļļas un vīna pārvedāšanai.
3. The Wreck at Cape Gelidonya (1200 gadus pirms mūsu ēras)
1954. gadā atklātais vraks Gelidonjas ragā ir bronzas laikmeta kuģis, kas atrodas tikai 27 metrus zem virsmas. Tas ir viens no pirmajiem šī laikmeta vrakiem, kas tika atklāts, un tāpēc tas ir pirmais senais kuģa vraks, kas ir pilnībā izrakts.
Atlūzas ir radījušas vairāk nekā tonnu metāla, tostarp darba instrumentus, ieročus un bronzas lūžņus, tomēr līdz 2010. gadam šajā vietā joprojām tika atrasti dažādi priekšmeti.
4. Uluburun Shipwreck (1300 gadus pirms mūsu ēras)
1982. gadā netālu no Kasas, Turcijas krastiem, tika atklātas bronzas laikmeta kuģa paliekas, kas atradās 44–61 metru dziļumā zem ūdens. Tā datums padara to par vienu no visu laiku vecākajiem kuģu vrakiem, un tajā atradās īsts bronzas laikmeta artefaktu dārgums.
Patiešām, visam sarakstam ir nepieciešama lapa vai grāmata pati par sevi, taču daži no svarīgākajiem ir 10 tonnas vara lietņu, 120 skārda lietņu, 150 kanāniešu burkas ar terebinta sveķiem, kā arī melnkoks un ziloņkauls, kā arī juvelierizstrādājumu sortiments un 14 nīlzirga zobi.
5. Dokos Shipwreck (2700-2200 gadus pirms mūsu ēras)
Dokos kuģa vraks, kas tika atklāts 1975. gadā, ir līdz šim vecākais zināmais kuģa vraks, lai gan diemžēl nekas no kuģa nav izdzīvojis. Tas nav tik pārsteidzoši, jo tas atpūtās salīdzinoši seklā ūdenī (15-30 metru dziļumā) netālu no Grieķijas dienvidu krastiem, netālu no, jūs uzminējāt, Dokos.
Laikā no 1989. līdz 1992. gadam vieta tika izrakta, un pāri palikušie artefakti tika atgūti. Tas ietvēra urnas, krūzes, dažādas mērces un dzirnakmeņus. Dokos kuģa vrakam, iespējams, trūkst “wow” faktora, ko esam atklājuši citos kuģu vrakos, taču tas daudz pasaka par jūras tirdzniecību un tehnoloģiju līmeni, kas bija pieejams mūsu priekštečiem pirms aptuveni 4500 gadiem.