Ir daži testi, kas var palīdzēt pārbaudīt jūsu emocionālo inteliģenci. Tomēr, lai saprastu, ko tas īsti nozīmē, ir dažas pamatīpašības un pazīmes, kurām pēc psihologu un ekspertu domām jums ir jāpiemīt, lai varētu runāt augstāka līmeņa emocionālo inteliģenci.
9 pazīmes, kas liecina par emocionālo inteliģenci un spēju risināt problēmas1
Jums piemīt empātija
Jo vairāk jūs esat saistīts ar savām emocijām, jo labāk jūs varat sazināties ar citiem. Emocionāli inteliģenti cilvēki var uzminēt, cik dažādas un sarežģītas var būt situācijas. Viņi var attiecīgi sniegt atbalstu, nevis ignorēt citu jūtas. Kā vēl viena emocionālās inteliģences pazīme būtu tas, ka jums rūp, kā jūsu darbības ietekmē citus cilvēkus, un dariet visu iespējamo, lai citus neievainotu.
Jūs sekojat līdzi valodai
Tas nenozīmē, ka viņi nelieto sliktus vārdus vai lāstus. Emocionāli inteliģenti cilvēki iemācās būt ļoti uzmanīgi un gudri ar vārdu izvēli un atbilstošām reakcijām.
Speciālisti apgalvo, ka šāda veida cilvēki nekad neteiks "Es zinu, kā tu jūties.", jo viņi zina, ka nekad nevar īsti saprast, kā jūtas cits cilvēks. Tā vietā viņi turpina pilnveidot savu vārdu krājumu un komunikācijas stilu, lai pārliecinātos, ka viņu vēstījums tiks saņemts tā, kā tas ir iecerēts.
Viņi ir atvēti pārmaiņām
Nebaidīšanās no pārmaiņām tāpat liecina par emocionālo inteliģenci. Šādiem cilvēkiem ir fiksēta pašsajūta, kas dažādos apstākļos paliek nemainīga. Izaicinājumi tiek uztverti kā būtiska dzīves sastāvdaļa un kā iespēja attīstīties.
Protams, ir normāli, ka cilvēki instinktīvi pretojas pārmaiņām, jo mūsu smadzenes mēdz saglabāt rutīnu, taču emocionāli inteliģenti cilvēki var pārvarēt šos instinktus.
Jūs varat apstāties
Retrospekcija ir viena no labākajām praksēm emocionāli inteliģentu cilvēku dzīvē. Tā vietā, lai kristu panikā, uztrauktos un apjuktu, vai viņi ir pietiekami labi jaunam darbam, viņi apstājas.
Atvēlēt sev laiku, lai nomierinātos un labāk analizētu situāciju, ir gudra izvēle, kas var ļaut izvairīties no konfliktiem. Kad ir pagājis laiks, ir vieglāk formulēt skaidrus lēmumus un viedokļus.
Jūs cenšaties darbā
Izrādās, emocionāli inteliģenti cilvēki ir veiksmīgāki darbā. Šī kvalitāte ir ļoti svarīga gan darbiniekiem, gan vadītājiem, un tā rada tādas lietas kā “cilvēku inženierija”, kad varat veiksmīgi sazināties, risināt sarunas un vadīt. Cilvēki vienkārši dod priekšroku darījumiem ar kādu, kurš viņiem patīk un kuram uzticas. Emocionālā inteliģence palīdz veidot uzticamas attiecības.
Jums ir vēlme censties, bet nebūt perfekcionistiem
Neviens nav ideāls, un cilvēki ar augstu emocionālo inteliģenci patiešām saprot šo jēdzienu. Jūs vienkārši pieņemat savu dabu un sevi tādu, kāds esat. Protams, tas nenozīmē, ka jūs par sevi nerūpējaties vai neaugat — tas ir tieši otrādi.
Jums patīk progress, taču ir skaidra izpratne, ka visu laiku censties būt ideālam nav veselīgi. Tā vietā, lai mocītu sevi, jūs izvēlaties pastāvīgu izaugsmi.
Jūs izsakāties pārliecinoši
Būt pārliecinošam un būt agresīvam ir divas dažādas lietas. Ja jums ir nepieciešams aizstāvēt sevi, to var darīt cieņpilni, neizrādot dusmas vai riebumu. Emocionālā brieduma pazīme ir spēja kontrolēt savas negatīvās emocijas.
Tomēr tas gan nenozīmē, ka jums ir jāslēpj savas emocijas. Drīzāk emocijas tiek parādītas pareizi un pieklājīgi, lai apkārtējie tās labāk saprastu.
Jūs pieņemat kritiku
Emocionāli attīstītam nozīmē ne tikai sniegt pieklājīgas atsuksmes par citiem, bet arī spēju pieņemt kritiku. Atsauksmes sniegšanas mērķis ir uzlabot situāciju. Izmantojot emocionāli inteliģentu pieeju, jūs varat sniegt atbildi attiecīgajam cilvēkam, tādējādi ietekme būs daudz spēcīgāka un neviens neapvainosies.
Tajā pašā laikā jūs esat atvērts konstruktīvai kritikai. Jūs pieņemat, ka ar tās palīdzību jūs pat varat gūt labumu un izdarīt kaut ko labāk.
Jums ir veiksmīga laulība
Eksperti apgalvo, ka emocionālai komunikācijai un ekonomiskajiem faktoriem ir liela nozīme apmierinošu attiecību veidošanā. Jo labāk viņi ir, jo veiksmīgāka ir laulība.
Pastāv saikne starp emocionālo inteliģenci un apmierinātību ar laulību. Piemēram, ja jūsu partneris kļūst dusmīgs, jūs varat izrādīt empātiju un savaldību, tādējādi strīds var tikt atrisināts ātrāk. Cilvēkiem, kuri nespēj pārvaldīt savas emocijas, veidojas lielāks iekšējais konflikts.