Objektīvi novērtēt vidi, kurā mēs uzaugām, nav vienkārsi. Bieži vien mūsu vecāku uzvedība mums var šķist pilnīgi normāla. Tomēr ir ir lietas, kas norāda uz piedzīvoto psiholoģisko vardarbību bērnībā un augšanu toksiskā vidē. Ja atpazīstat šīs pazīmes sevī, iespējams, ka jūsu bērnība nebija tik idilliska, kā varēja šķist.
9 pazīmes, ka tu esi uzaudzis toksiskā ģimenē6
Ir grūti pieņemt lēmumus
Pārāk gādīgi un autoritāri vecāki mēdz pārlieku aizsargāt bērnu. Pastāvīgi tiek dzirdamas tādas frāzes kā “Ej prom, es darīšu pats” un “Tu neko nevari, ļaujiet man tikt galā”. Bērns jau no bērnības iemācās, ka ne uz ko nav spējīgs, un vienīgo pareizo atbildi zina tikai mamma. Pieaugot, viņi cīnās, pieņemot pat vienkāršus lēmumus un kļūst atkarīgi, meklē padomu par mazām dzīves grūtībām un alkst pēc citu līdzjūtības un atbalsta.
Ir grūti sociāli mijiedarboties un uzticēties citiem
Ja kāds aug saspringtā gaisotnē, manipulāciju un citu garīgu vardarbību tuvumā, tas atstāj uz šo cilvēku noteiktu itekmi. Daži vecāki, iespējams, nav spējuši sniegt bērnam nepieciešamo atbalstu, un kāds varētu dzīvot ģimenē, kurā viņi uzskata, ka viņiem vienmēr ir jābūt piesardzīgiem. Vēlāk būs grūti atbrīvoties no sajūtas, ka jums pastāvīgi jāatrodas šādā stāvoklī. Beigās var rasties grūtības uzticēties citiem cilvēkiem un atvērties tiem.
Pieķeršanās problēmas ir smagas. Pastāvīgi redzot un piedzīvojot fizisku un emocionālu vardarbību, sliktu izturēšanos un nolaidību, viņi veido savu priekšstatu par attiecībām. Šie cilvēki var nesaprast, kā izskatās gādīga un veselīga saikne starp cilvēkiem. Viņi vienmēr neapzināti gaida, ka visi apkārtējie vai nu pārmērīgi reaģēs, būs prasīgi, kaut ko vainos vai pievils.
Tu sevi ļoti kritizē
Zems pašvērtējums, ko radījuši toksiski vecāki, liek bērnam justies stulbam, nevērtīgam un necienīgam iegūt kaut ko labāku. Visos gadījumos, ko šie bērni dara, viņi kritizē sevi, vilcinās un pārdomā. Viņi ir pieņēmuši, ka ir sliktāki par citiem, kas viņiem liek garīgi ciest, taču viņi nevar mainīt situāciju, jo nesaņem nepieciešamo garīgo atbalstu.
Tu vienmēr jūties kā bezpalīdzīgs bērns
Toksiski vecāki dažreiz atsakās atzīt savu bērnu par pieaugušo. Neatkarīgi no tā, cik vecs bērns kļūst, šie vecāki vienmēr var mēģināt izturēties pret viņu kā pret bezpalīdzīgu zīdaini. Viņi vēlas kontrolēt un komandēt, un, ja viņi saskaras ar jebkādu pretestību, viņi rīkosies aizvainoti, lai liktu bērnam justies vainīgam.
Ja bērnam nav ļauts pieņemt lēmumus, tiek aizskarts viņa privātums un viņš nejūtas kā neatkarīgs cilvēks, tas var kaitēt viņa garīgajai veselībai. Viņiem var rasties trauksme, viņi baidās sākt kaut ko jaunu un nevar iekļauties sabiedrībā
Tev ir bail no manipulēšanas
Diezgan bieži gadās, ka toksiskās ģimenes izmanto manipulācijas, lai kontrolētu citus ģimenes locekļus. Ikdienā šāda uzvedība nav normāla un pārvēršas emocionālā vardarbībā. Tas var likt jums justies tā, ka jūs mazāk uzticaties citiem apkārtējiem cilvēkiem un neļauj jums izveidot attiecības. Sajūta, ka ģimene pastāvīgi manipulē, var izraisīt arī izvairīšanos.
Tev ir grūti pieņemt kļūdas
Bērniem, kas aug toksiskā vidē, var pastāvīgi šķist, ka viņi vienmēr nav pietiekami labi vai pat nevērtīgi. Viņu vecāki, iespējams, vienmēr ir izvirzījuši viņiem pārmērīgas prasības un vainojuši viņus, ja viņi neattaisnoja viņu cerības. Būtībā viņiem ir zems pašvērtējums un viņiem trūkst pašaprūpes. Tāpēc mazākā kļūda vai neveiksme var viņus satraukt un izraisīt dusmu lēkmi.
Tu ignorē savas emocijas
Verbāli vai fiziski vardarbīgi vecāki atstāj novārtā savu bērnu emocijas. Turklāt, ja bērni mēģina paust savas emocijas, tas var izraisīt vēl sliktāku izturēšanos no ģimenes puses. Tā rezultātā bērni pierod slēpt savas sāpes, aizvainojumu un dusmas. Turpinot savu dzīvi, viņi var sākt prioritāti piešķirt citu emocijām, nevis savām.
Emociju apspiešana ietekmē arī personas pašidentifikāciju. Viņiem ir grūti saprast, kas viņi ir, kā viņi jūtas un ko viņi vēlas savā dzīvē. Tātad viņiem neizdodas attīstīties sev svarīgās dzīves jomās, jo garīgi viņus vienmēr kavē nenoteiktība un iepriekšējais tuvības trūkums.
Tu jūties satraukts
Bērniem, kas nāk no toksiskām ģimenēm, bieži vien ir trauksmes sajūta. Tas notiek ģimenes nestabilitātes, garīgas un fiziskas sliktas izturēšanās un drošības trūkuma dēļ. Bērniem ar trauksmi ir grūtības koncentrēties, viņi var justies aizkaitināmi, nemierīgi, noraizējušies un saspringti.
Tu palīdzi citiem atstājot novārtā savas intereses
Bērnībā mēs bieži esam liecinieki ģimenes konfliktiem. Vecāki izšķir domstarpības vai pat sīki pārrunā ar bērnu konflikta cēloni. Frāzes, piemēram, "Vai varat iedomāties, ko darīja tavs tēvs?" tiek bieži atkārtotas. Parasti vecāki necenšas uzklausīt bērna viedokli, jo tas viņiem šķiet mazsvarīgs.
Rezultātā autoritārs vecāku stils negatīvi ietekmē bērna pašcieņu. Jau no mazotnes viņi mācās iejusties un uzņemties citu problēmas, aizmirstot par savām interesēm un līdz ar to arī ar zemu pašvērtējumu. Kāpēc apgrūtināt vecākus ar savām problēmām, ja viņiem jau ir pietiekami daudz?