Kas notiktu, ja Betelgeize eksplodētu?
Masīvas zvaigznes, piemēram, Betelgeize, eksplodē kā II tipa supernovas, ātri un spēcīgi sabrūkot pēc tam, kad ir iztērējusi visu savu degvielu. Tomēr, lai tā radītu draudus Zemei, supernovai būtu jānotiek 160 gaismas gadu attālumā no mums, net Betelgeize atrodas apmēram četras reizes tālāk. Tomēr supernovai varētu būt negaidīta ietekme uz Zemi. Piemēram, daudzi dzīvnieki navigācijai izmanto Mēnesi, un tos var mulsināt neparasts gaismas avots. Pat astronomi saskartos ar izaicinājumiem. Nakts debesu novērošana jau ir sarežģīta, kad Mēness ir spožs, un Betelgeizes supernova to padarītu vēl grūtāku.
Neskatoties uz izaicinājumiem, Betelgeizes supernova būtu neticams notikums, ko pieredzēt. Pēdējo reizi zvaigzne, ko varēja redzēt ar neapbruņotu aci, kļuva par supernovu 1604. gadā. Lai gan zvaigznes Visumā eksplodē regulāri, lielākā daļa ir pārāk tālu, lai tos redzētu bez jaudīgiem teleskopiem. Betelgeize būtu tuvākā supernova, ko jebkad ir novērojuši cilvēki.
Kad tā eksplodēs, zvaigzne vairāk nekā trīs mēnešus spīdēs tikpat spilgti kā pusmēness. Dienas debesīs cilvēki to varētu redzēt apmēram gadu, un naktī tā paliktu redzama ar neapbruņotu aci vairākus gadus, jo supernova izgaist pakāpeniski. Astronomi prognozē, ka mēs saņemsim iepriekšēju brīdinājumu par sprādzienu, ar instrumentiem uz Zemes, kas noteiktu neitrīno vai gravitācijas viļņus, ko rada notikums pat dienu iepriekš. Iedomājieties, ka cilvēki visā pasaulē paliek nomodā, lai skatītos Betelgeuse, ar nepacietību gaidot iespaidīgo gaismas šovu un priecājoties, kad tas beidzot sāksies.
Tas var notikt rīt vai arī pēc 300 gadiem. Tik ilgi varētu pietiekt oglekļa rezervju, ko zvaigzne tagad izmanto savā pēdējā kodolsintēzes stadijā.