local-stats-pixel

Ekonomika 101: Cenu kontroles un Minimālās algas.2

Ar šeit apspriestajiem ekonomikas principiem vairums lasītāju iespējams jau būs iepazinušies 10.klases vidusskolas ekonomikas stundā. Šie principi ir tik viegli saprotami, ka kāds, diezgan radikāls, vācu ekonomists vārdā Hans-Hermans Hope uzskata, ka “personas, kuras nesaprot visvienkāršākos ekonomikas likumus, nevajadzētu uzskatīt par cilvēkiem.”

Un tomēr, mēs visi tāpat ikdienā saskaramies ar draugiem un politiķiem, kuri aģitē par lielākām minimālajām algām. Pats personīgi esmu redzējis Vienotības(itkā labējas partijas) facebook reklāmu komentāros cilvēkus pieprasām minimālās algas pat 1500 euro apmerā… Jau kādu laiku Londonas Leiboristu partijas mērs-Sadiks Kāns apsver domu savā pilsētā ieviet īres kontroli, nemaz neapsverot sekas, kādas tā ir radījusi citur pasaulē…

Tapēc nodomāju, ka nebūtu slikti atgādināt par šo ekonomikas principu darbību un šādas politikas sekām ar piemēriem no dzīves.

Cenu kontrole.

1971.gadā ASV presidents-Ričards Niksons atbildot uz augsto inflāciju, par spīti daudzu ekonomistu ieteikumiem un paša sapratnei par ekonomiku, ieviesa pirmās miera stāvokļa cenu un algu kontroles savas valsts vesture. Daudzām precēm tika noteikti cenu griesti, proti, ka šīs preces nedrīkstēja pārdot par augstāku cenu nekā to, ko nosaka valdība. Faktiski tas nozīmē to, ka cenas precēm tika mākslīgi padarītas ievērojami mazākas nekā kādas tās būtu, ja viņas noteiktu tirgus mehānismi.

No patērētāja puses tas nemaz neizklausās tik slikti, jo tagad patērētājam ir jāmaksā mazāk lai nopirktu to pašu preci, taču ja aplūkojam šeit strādājošos ekonomiskos spēkus kļūst redzama daudz plašāka aina…

Reklāma
Reklāma
34 0 2 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma