2

 34  0

Ar šeit apspriestajiem ekonomikas principiem vairums lasītāju iespējams jau būs iepazinušies 10.klases vidusskolas ekonomikas stundā. Šie principi ir tik viegli saprotami, ka kāds, diezgan radikāls, vācu ekonomists vārdā Hans-Hermans Hope uzskata, ka “personas, kuras nesaprot visvienkāršākos ekonomikas likumus, nevajadzētu uzskatīt par cilvēkiem.”

Un tomēr, mēs visi tāpat ikdienā saskaramies ar draugiem un politiķiem, kuri aģitē par lielākām minimālajām algām. Pats personīgi esmu redzējis Vienotības(itkā labējas partijas) facebook reklāmu komentāros cilvēkus pieprasām minimālās algas pat 1500 euro apmerā… Jau kādu laiku Londonas Leiboristu partijas mērs-Sadiks Kāns apsver domu savā pilsētā ieviet īres kontroli, nemaz neapsverot sekas, kādas tā ir radījusi citur pasaulē…

Tapēc nodomāju, ka nebūtu slikti atgādināt par šo ekonomikas principu darbību un šādas politikas sekām ar piemēriem no dzīves.

Cenu kontrole.

1971.gadā ASV presidents-Ričards Niksons atbildot uz augsto inflāciju, par spīti daudzu ekonomistu ieteikumiem un paša sapratnei par ekonomiku, ieviesa pirmās miera stāvokļa cenu un algu kontroles savas valsts vesture. Daudzām precēm tika noteikti cenu griesti, proti, ka šīs preces nedrīkstēja pārdot par augstāku cenu nekā to, ko nosaka valdība. Faktiski tas nozīmē to, ka cenas precēm tika mākslīgi padarītas ievērojami mazākas nekā kādas tās būtu, ja viņas noteiktu tirgus mehānismi.

No patērētāja puses tas nemaz neizklausās tik slikti, jo tagad patērētājam ir jāmaksā mazāk lai nopirktu to pašu preci, taču ja aplūkojam šeit strādājošos ekonomiskos spēkus kļūst redzama daudz plašāka aina…

Komentāri 2

0/2000

Autora piezīme:

Raksta daļā par minimālo algu un tās ietekmi un gados jaunu cilvēku nodarbinātības iespējām biju aizmirsis pieminēt to, ka Apvienotajā Karalistē  minimālā alga ir atkarīga no tā kurai no piecām vecuma grupām pieder darbinieks-jaunākajiem cilvēkiem tā ir 3.90£/h, bet cilvēkiem kas vecāki par 25 gadiem-8.21£/h. 

Pēc šajā raksta apspriestā varam secināt ka tas ir tikai loģiski, bet protams, kā jau paredzams, "līdzjūtīgi" politiķi to sauks par "diskrimināciju".

 2  0 atbildēt
+ raksta autoram par ieguldīto darbu! Vispār ekonomika un vara ir ļoti cieši saistītas jomas. Bet pie varas esošajiem vienmēr nesamērīgi aug apetīte un mazajiem ļautiņiem vienmēr paliks aktuāls jautājums: cik ilgi (darba laiks) un par cik (atalgojuma pirktspēja)? Vecuvecais cilvēces paverdzināšanas modelis būtībā ir palicis nemainīgs, tāpat kā varas pārstāvju pieeja problēmām, nerisināt cēloņus un tikai it kā lāpīt sekas lai šo modeli uzturētu gaitā! Uzdrīkstos apgalvot: šeit ir šis leģendārais perpetum mobile, kuru centās un joprojām cenšas izgudrot ne viens vien zinātnieks! Tas taču jau lieliski darbojas praksē tūkstošiem gadu un joprojām bez kādas vainas turpina darboties! 😎
 1  0 atbildēt