Mūzikai var būt ievērojama ietekme uz cilvēka psihi un tā noskaņojumu, bet vai viena dziesma var novest pie vairāk nekā simts pašnāvībām? Dziesma "Drūma svētdiena", ko 1932.g. ir sarakstījis ungāru pianists un komponists Rezső Seress, ir ieguvusi iesauku ungāru pašnāvnieku dziesma. Iespējams, ka tā ir saistīta ar vairāk pašnāvībām nekā neviena cita dziesma vēsturē. Dziesmas oriģinālie vārdi ir ar nosaukumu "Pasaule beidzas". Tā ir par kara izraisīto bezcerību un beidzas ar klusu lūgšanu par cilvēka grēkiem. László Jávor dziesmai sarakstīja savus vārdus un tie kļuva populārāki par oriģinālajiem vārdiem. Šie dziesmas vārdi stāsta par nelaimīgu mīlestību, par to, ka pēc mīļotās nāves mīlnieks grib izdarīt pašnāvību. Nelaimīgais mīlnieks cer uz dzīvi pēc nāves, kur varēs beidzot satikt savu mīļoto. Nespēdams sagaidīt, viņš prasa, lai mirusī mīļotā ierodas svētdien uz baznīcu, kur būšot ziedošas puķes, mācītājs un arī zārks. Zem ziedošiem kokiem tas būšot pēdējais ceļojums, kas būs kā svētība pēdējā svētdienā.
Drūmā svētdiena - ungāru pašnāvnieku dziesma15
Cik daudz cilvēkiem šī dziesma ir palīdzējusi izšķirties par labu pēdējam solim, precīzi nevar noteikt, taču žēlīgā melodija apvienojumā ar tik bezcerīgiem vārdiem noteikti var vēl vairāk graut jau tā bēdīgo noskaņojumu. Dziesma ir kopdarbs, kurā satiekas divu cilvēku bezcerība un sāpes. Viens no viņiem to izpauž caur melodiju. Autors melodiju sarakstīja 1932.g., laikā, kad Lielā Depresija bija uzplaukumā, Ungārijā pieņēmās spēkā fašistu kustība. Varbūt melodijas radīšanai piepalīdzēja autora kopēja nomāktība, cenšoties sevi pierādīt Parīzē kā komponistu. To bija diezgan grūti nopublicēt. Viens no potenciālajiem dziesmas publicētājiem ir teicis "Šeit nav tas, ka dziesma ir bēdīga, bet gan kaut kāda veida briesmīgs neatvairāms izmisums saistībā ar to. Es nedomāju, ka šādas dziesmas klausīšanās var atstāt pozitīvu ietekmi."
Kas attiecas uz dziesmas vārdu autoru dzejnieku László Jávor, tad iedvesmu par tikšanos ar mīļoto pēcnāves dzīvē viņš smēlās no nesenās šķiršanās ar savu saderināto. Gan vārdi, gan melodija bija tik ļoti piemēroti viens otram, ka oriģinālie vārdi tika aizmirsti.
Dziesma nonāca ASV tirgū jau 1936.g., taču nebija tik vienkārši ierakstīt šo dziesmu. Sākotnēji dziesmas ierakstu veica Bobs Allens ar grupas Hal Kemp dalībniekiem. Dziesma atstāja ievērojamu efektu uz tās ierakstītājiem - vajadzēja 21 provi, lai iegūtu kaut cik publicēšanai piemērotu kvalitāti. Vispasaules atpazīstamību tā ieguva ar Billija Holideja izpildījumu 1941.g.
Pirmos divus gadus pēc dziesmas uzrakstīšanas nekas īpašs nenotika, tomēr vēlāk sāka parādīties ziņas, ka kāds ir izdarījis pašnāvību šīs dziesmas pavadījumā vai arī pie līķa ir atrasti dziesmas vārdi. 1936.g. februārī Budapeštas policija atrada pakārušos kurpnieku Jozefu Kelleru. Izmeklēšanas gaitā atklājās, ka pēcnāves zīmītē viņš ir citējis rindas no "Drūmās svētdienas". Pēc šī notikuma neilgā laika posmā Budapeštā vēl 17 cilvēki izdarīja pašnāvības - vai nu nošāvās klausoties dziesmu, vai arī noslīcinājās Donavā ar dziesmas vārdiem rokās. Līdzīgas ziņas pienāca arī no ASV un Anglijas, kur cilvēki izlēma šķirties no dzīves dziesmas pavadījumā.
BBC šī dziesma bija oficiāli aizliegta daudzus gadus. Lai gan ASV oficiāla aizlieguma šai dziesmai nebija, tomēr raidstacijas izvairījās to atskaņot, vai arī atskaņoja versiju bez vārdiem.
Kas attiecas uz dziesmas autoru, tad viņš esot mēģinājis pēc dziesmas publicēšanas tikties ar savu mīļoto, kas bija kalpojusi par iedvesmas avotu, tomēr tas nav izdevies, jo viņa bija noindējusies un blakus esot bijuši "Drūmās svētdienas" dziesmas vārdi. Cik šī versija atbilst patiesībai, ir grūti spriest, bet Seress pārdzīvoja vāciešu koncentrācijas nometni un dzīvi beidza ar pašnāvību 1968.g. Par savu šedevru viņš ir teicis: "Es atrodos nāvīgas veiksmes viducī kā apsūdzētais. Es izraudāju visas savas sirdssāpes šajā dziesmā, un izskatās, ka citi ar līdzīgām jūtām tajā ir atraduši arī savu sāpi."