Matemātiķes Paulīnas Ilmonenas (Pauliina Ilmonen) vadītā komanda no Ālto universitātes ir radījuši zombiju sacelšanās modeļus, mainot parametrus, lai noteiktu, kā Somijā varētu izvērsties nemiroņu pandēmija. Lai gan visi rezultāti vēl nav publicēti, simulācijas jau sniedz dažus ieskatus.
Piemēram, zombiju uzliesmojuma ierobežošanas laiks ir ļoti šaurs; Ja Helsinkos ir tikai viens zombijs, ir nepieciešams rīkoties tikai septiņu stundu laikā, iznīcinot "inficēto" izraisītāju vai ievietojot pilsētu karantīnā. Pēc tam tas, ka zombiji pārņems visu valsti, ir neizbēgami, saka pētnieki.
"Man nevajadzēja būt parsteigtai, bet es biju pārsteigta, cik ātri mums ir jāreaģē, lai nosargātu mūsu iedzīvotāju dzīvi," saka Ilmonena. "Tas lika man domāt par tādiem morāles jautājumiem kā indivīdu tiesības pret iedzīvotāju tiesībām."
Izdomātu scenāriju izmantošana, lai saprastu, kā izplatās slimības, nav pavisam jauna ideja. Zombiji ir izmantoti, lai iesaistītu medicīnas studentus, piemēram, epidemioloģijas studijās, kā arī citās disciplīnās, piemēram, matemātikā. Pat ASV Slimību kontroles un izplatības centrs 2011. gadā izmantoja zombijus publiskai pandēmijas gatavības kampaņai.
Kļūda, kas izplatījās spēlē "World of Warcraft" 2005. gadā un kas ir pazīstama kā "Corupted Blood" incidents, arī izpelnījās epidemiologu globālu uzmanību par to, kā tā, šķiet, modelē pandēmijas izplatību reālajā pasaulē. Tas deva mājienus par simulācijas spēju modelēt infekcijas slimību izplatību. Pat simulācijas videospēle "Plague Inc." ir izmantota kā rīks COVID-19 pandēmijas izpētei.
Taču ir pārsteidzoši sarežģīti izveidot šādu simulāciju, kas darbojas reālistiskā veidā.
"Kāda ir pareizā varbūtība, ka cilvēks uzvarēs tiekoties ar zombiju? Problēma ir tā, ka mēs šeit esam akli, jo reālie dati par šādiem jautājumiem ir ļoti ierobežoti," saka matemātiķis Lauri Vītasāri no Upsalas universitātes.
Matemātiķe Natālija Veselinova no Aalto universitātes piebilst: "Lielais cilvēku un zombiju mijiedarbību skaits, kas jāmodelē, padara šo modeli skaitļošanas ziņā ļoti intensīvu." Risinājums bija modeļa vienkāršošana, lai tas varētu darboties ar mazāku jaudu, vienlaikus nodrošinot reālus rezultātus.
Tagad, kad komanda ir parādījusi, ka viņu simulācijas darbojas, viņi saka, ka to var pielāgot citiem pasaules reģioniem un pat citiem scenārijiem. Piemēram, to varētu izmantot, lai pētītu, kā izplatās baumas un tenkas, vai bīstamas dezinformācijas izplatību. Savukārt tas varētu palīdzēt izstrādāt seku mazināšanas stratēģijas, saka pētnieki.
Noteikti šķiet, ka zombiji epidemioloģijā ir nepietiekami izmantots resurss. Mums būs ieinteresēti redzēt, kādi būs šo pētījumu rezultāti.