Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
601

Kopš pirmajām apjausmām par kodolreakciju potenciālo spēku 1920-tajos gados, ir mēģināts radīt pašus iznīcināšokos ieročus kādi vien vispār ir pastāvējuši. Lai arī kodolieroči pret pretnieku ir izmantoti tikai divreiz (Hirosima un Nagasaki), to radītie postījumi bija pārsteidzoši. Pēc mūsdienu standartiem izmantotās atombumbas bija mazas, tikai 20 kilotonnas. Daudzu tagadējo atombumbu jauda ir mērāma megatonnās.

Parasti bumbas tiek nomestas no lidmašīnām, bet Auksta kara laikā domāja arī citus risinājumus tam, kā atrast labāko un efektīvāko veidu cilvēku iznīcināsanai.

Atomannija ... Autors: Lestets Trakākās atomieroču idejas
1.

Atomannija - kodolartilērija

M65 lielgabals bija spējīgs šauj ar kodollādiņiem. Tas vārēja aizšaut lādiņu ar jaudu līdzīgu Hirosimas bumbai līdz 32 km attālumam. 15 min laikā to varēja sagatavot transportēšanai. Izklausās kā laba ideja, ka braucot prom atpakaļskata spogulī varētu skatīties kā uzaug kodolsprādziena sēne. 

Ieroci attīstīšanas mērķis bija iegrožot PSRS gadījumā, ja tā izdomās ar saviem tankiem doties uz rietumiem. Tomēr tas drīzāk bija viens no Aukstā kara psiholoģiskajiem ieročiem. 

Zilais pāvs  Brūnais trusis ... Autors: Lestets Trakākās atomieroču idejas
2.

Zilais pāvs / Brūnais trusis - kodolmīnas.

Tā bija ideja, ar ko spēlējās Auksta kara laikā 1950-tajos gados. Doma bija Ziemeļvācijas līdzenumos uzstādīt 10 pietiekami jaudīgas mīnas, kuras uzspirdzinātu PSRS uzbrukuma gadījumā. Pat ja PSRS uzbruktu no austrumiem, tādā veidā teritorija būtu padarīta neizmantojama. Pat priekš Aukstā kara tāda ideja bija par traku un no tās atteicās 1958.g. Pats interesantākais aspekts bija problēma ar elektroniku. Ja tādas mīnas tiktu uzstādītās, ziemas laikā tās kļūtu nelietojamas. aukstuma dēļ. Lai arī daudzas izolācijas idejas tika piedāvātas, kā viena no domām bija izveidot virs mīnām vistu kūti, kas ļautu mīnas apsildīt ar to ķermeņa siltumu. 

quotDavy Crockettquot ... Autors: Lestets Trakākās atomieroču idejas
3.

"Davy Crockett" - kodolšautene

Lai arī tas nebija tik mazs, lai to ieliktu mugursomā, tas tomēr bija ierocis, kas bija spējīgs šaut ar kodollādiņiem. To izveidoja 1950-tajos gados. Tas būtu paredzēts kā pēdējais ierocis pret Padomju armiju. Pēc ieceres tas varētu nogādāt lādiņu 2 km attālumā. Lai arī sprādiens būtu tikai 0,1 kilotonnu jaudīgs, radiācija nonāvētu tūlīt visu 150 m rādiusā, bet 400 m radiusā tā būtu nāvējoša. Pārāk labi nevarētu justies nospiežot šai šautenei uz gaiļa un pēcāk skatoties kā uzrodas kodolsēne.

Tsar bombaTā ir pati... Autors: Lestets Trakākās atomieroču idejas
4.

Tsar bomba

Tā ir pati jaudīgākā atombumba, kas jebkad ir tikusi uzspridzināta. Tas jauda bija 57 megatonnas. Lai arī izmēģinājums notika Novaja Zemļa, tās efektu varēja sajust arī Somijā. Kodolsēne pacēlās 64 km augstumā un pilnīga postījuma zona 50 km rādiusā. Vai vēlēšanās radīt tik spēcīgu atombumbu bija drošības pasākums pret nespēju precīzi nomērķēt? Ja nošautu garam par kādu kilometru, tāpat tas neko nemainītu. 

Projekts PlutoUz 1950to gadu... Autors: Lestets Trakākās atomieroču idejas
5.

Projekts Pluto

Uz 1950-to gadu beigām amerikāņi sāka uztraukties, ka zaudē bruņošanās sacensībā. PSRS bija tikko palaidusi pirmo mākslīgo  satelītu "Sputnik".  Tas pieprasīja rīkošanos un tika palaists projekts Pluto. Iecere bija radīt raķeti ar kodoldzinēju, kas varētu lidot trīs reizes ātrāk par skaņas ātrumu un būtu spējīga nogādāt pat vairākus kodollādiņus. Kā par priekšrocību kodoldzinējam bija tas, ka vienreiz palaists, tas varēja darboties vairākus mēnešus. Lai arī tas radītu nāvējošu radiāciju, daži pat to uzskatīja par ieguvumu. Kā teik, karā visi līdzekļi labi, it īpaši ja ir runa par amerikāņu ieročiem pret krieviem. Beigu beigās šo projektu uzskatīja par pārāk provokatīvu un krievu varētu radīt tādu pašu. To slēdza, bet dzinēju, kas bija paredzēts raķetei, izveidoja un arī notestēja.

0
601
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 08.03.17 17:39
15
0

Kopš raķešu ēras sākuma, no lidmašīnām neviens vairs tik dārgas bumbas nemetīs. Pamatā visi šodienas kodolieroči ir uzmontēti kā kaujas galviņas uz dažāda veida raķetēm. Lai to izdarītu, protams, tika pielikts ne mazums pūļu, bet tas bija tikai tehnikas jautājums. Šodienas starpkontinentālā raķete var nest vairākas kaujas galviņas, kur katra var trāpīt pa citu mērķi visai lielā apgabalā. Turklāt pretraķešu "vairogi" ir tikai mēģinājums pasargāt no šādām raķetēm nevis garantija tās visas notriekt. Notriekt raķeti, kas lido ar kā minimums pirmo kosmisko ātrumu nav nekādi joki. Salīdzinājumam - tas ir kā trāpīt izšautai lodei ar citu izšautu lodi. Jāpiezīmē, ka lode lido aptuveni 10 reizes lēnāk. Vēl nereālāk ir notriekt spārnotās raķetes un atrast zemūdenes, no kurām tās izšautas. Atomzemūdenes skaitās šodienas lielākie draudi, lai gan es tomēr liktu starpkontinentālās raķetes pirmajā vietā to skaita dēļ. Principā pusstundas laikā var pazust Ziemeļu puslodes civilizācija. Uz Dienvidu puslodi raķetes nav tēmētas un pieņemu, ka arī nevelk tik tālu, t.i., nav tam sagatavotas, bet tas, protams, neizslēdz kodolziemu visā planētā.

Hatšepsute avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas doma
  Hatšepsute 08.03.17 22:47
8
0

Kā atrast labāko un efektīvāko veidu cilvēku iznīcināšanai? Un par to vēl lauzīja galvas un piepūlēja smadzenes.

VitalyG avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  VitalyG 08.03.17 15:27  
6
0

  

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa ZeltrocisMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 08.03.17 17:57
4
0

  

sausagerock avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Sākumskolnieks
  sausagerock 08.03.17 17:28
4
0

atbildot uz obezjānis komentāru " Vai tiešām trakākās atomieroču idejas i... " Lielākoties jā, tad bija izteikta mērīšanās ar krāniņiem. Tagad vienkārši uz skaitu spiež.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 08.03.17 21:12
2
0

    

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 08.03.17 17:41
2
0

atbildot uz sausagerock komentāru " Lielākoties jā, tad bija izteikta mērīšanās a... " Tagad, absolūti uz skaitu nespiež, skaits visam tiek krietni samazināts, jo skaits nozīmē lielas izmaksas. Bruņošanās sacensības mazināšanās ir tikai izlūzija. Šo sfēru pārstāvji mierā nesēž.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.03.17 15:32
2
0

  Interesanti.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 11.03.17 12:21
1
0

3. falloutaa liidzigs suuds arii ir

exkluzīvais avatars
Medaļa Zvaniņš skanMedaļa Laimīgu Jauno gaduMedaļa Prieks
  exkluzīvais 08.03.17 16:30
1
0

Jām...   

obezjānis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  obezjānis 08.03.17 15:46
1
0

Vai tiešām trakākās atomieroču idejas ir 70 gadus senas? :/

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 29.07.19 01:46
0
0

cilveeks ir stulbs radiijums...