Ziemeļu Vainaga zvaigznājā, kas ir vairāk nekā 2500 gaismas gadu attālumā, atrodas zvaigzne, ko sauc par "T Coronae Borealis". Ar apskaužamu regularitāti tā veido eksploziju, kas ļauj tai īslaicīgi kļūt par vienu no spožākajiem objektiem nakts debesīs.
Šis ekspolizjas veids ir klasiskā nova. Tas ļaus astronomiem savākt vērtīgus datus, bet iemesls, kāpēc mēs to varam tik droši gaidīt, ir tas, kas šādas eskplozijas ir notikušas vismaz pēdējos 800 gadus.
Pēdējā eksplozija notika 1946. gadā. Pirms šīs eksplozijas 1938. gadā tika novērota zvaigznes paaugstināta aktivitāte. Līdzīga paaugstināta aktivitāte tika novērota 2016. gadā, kas ļauj droši gaidīt kārtējo novas sprādzienu tuvākajos mēnešos.
Šis sprādziens nav supernova, kas iznīcina zvaigzni. "T Coronae Borealis" ir bināra zvaigžņu sistēma ar balto punduri un sarkano milzi. Sprādziens notiek, kad baltais punduris ir "aprijis" pietiekami daudz masas no sarkanā milža.
Par cik baltais punduris ir mazs, aptuveni Mēness izmēra debesu ķermenis ar masu, kas atbilst 1,4 Saules masai, tā gravitātes ietekmē no sarkanā milža akumulētais ūdeņradis uzkarst un sākas kodolrekacijas, kas tad arī noved pie eksplozijas ar samērā apskaužamu regularitāti.
Prognozes pieļauj, ka šis kārtējais sprādziens var notikt 2024. gada septembrī, bet ja tas nenotiks, tad noteikti līdz 2026. gadam mēs varam sagaidīt kaut ko, ko savas dzīves laikā var novērot vienreiz!
Pievienotajā video var redzēt, kā notiek šis process.