Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
126

Runā, ka Silikona ielejā cilvēki pirms pieciem gadiem esot sākuši uztraukties par to, ka mākslīgā inteliģence izraisīs cilvēces izmiršanu. Tas nelikās nopietni, jo kura gan kompānija uzbūvētu robotus un "Skynet", kas iznīcina visu savā ceļā? (Kur tad būtu peļņa?).

Šī kļūdainā intepretācija daudziem mākslīgās inteliģences pētniekiem liekas neapmieronoša. Kā uzskata, piemēram, Neits Soaress, Mākslīgās Inteliģences Pētniecības institūta vadītājs, tad tas, kas mūs sagaida nākotnē, drīzāk līdzināsies "Sorcerer's Apprentice" ainai no multfilmas "Fantasia". Ne jau pēkšņi roboti izdomās būs nogalīnāt, bet gan mūsu instrukcijas nebūs pietiekami precīzas un mākslīgais intelekts tās izpildīs savādāk nekā iecerērs.

Multfilmā quotFantasiaquot... Autors: Lestets Mākslīgās inteliģences katastrofa nebūs kā filmā "Terminator".Tas būs biedējošāk
Attēls no: unsplash.com
1.

Multfilmā "Fantasia" Mikijs nobur slotu, lai tā palīdz piepildīt katlu. Slota nesaceļas pret prasību un pēkšņi neiegūst brīvo gribu, bet gan pārpilda katlu un visu istabu. Mikijam neizdevās precīzi aprakstīt vēlamo rezultātu un sekas tam bija bēdīgas.

Lai arī tā ir vienkārša metafora, toties tā labi ilustrē tuvāko nākotni. Tajā nebūs aisnskāru robotu ar ieročiem rokās, bet gan jaudīgas sistēmas un cilvēki, kas nemāk precīzi aprakstīt nepieciešamo iznākumu.

Pēc mākslīgās inteliģences drošības pētnieku uzskatiem ir iespējami divi iespējamie scenāriji:

1. Izmiršana klusām, piņķšķot no bailēm

2. Izmiršana ar blīkšķi.

1 scenārijsIr... Autors: Lestets Mākslīgās inteliģences katastrofa nebūs kā filmā "Terminator".Tas būs biedējošāk
Attēls no: unsplash.com
2.

1. scenārijs

Ir vienkāršāk uzlabot studentu rezultātus testos nekā viņu zināšanas, ir vieglāk samazināt ziņotu zādzību daudzumu nekā samazināt zādzību skaitu. Tas pats ir attiecināms uz algoritmiem. Tie ļoti labi māk izskaitļot, kas ir vajadzīgs, lai sasniegtu uzstādīto mērķi, bet cilvēki nemāk precīzi noteikt mērķi, un mākslīgais intelekts neprot interpretēt cilvēku vēlmes.

Sistēmām kļūstot arvien sarežģītākām kļūst arvien grūtāk atšķirt iegūto rezultātu no vēlamā. Kurā brīdī jūs apstāsieties un pārstāsiet uzticēties sistēmām, kas pavisam nemanāni ir sākušas veikt kļūdainas darbības? (Varde uzvārās, jo tā sēdēja aukstā ūdenī un to sāka lēnām sildīt)

2 scenārijsOtrs variants ir... Autors: Lestets Mākslīgās inteliģences katastrofa nebūs kā filmā "Terminator".Tas būs biedējošāk
Attēls no: pixabay.com
3.

2. scenārijs

Otrs variants ir dramatiskāks. Tajā tiek ņemts vērā, ka, lai sasniegtu nepieciešamo mērķi, vajag iegūt ietekmi par zināmiem cilvēkiem. Ja tu uzsāksi kādu projektu, tad vajag pārliecināt investorus ieguldīt tajā naudu. Lai pieņemtu jaunu likumu, vajag pārliecināt deputātus par to nobalsot.

Tas ir attiecināms arī uz kompleksām mākslīgā intelekta sistēmām. Pārsteidzoši, bet tādas sistēmas var ļoti viegli ietekmēt cilvēkus. Tās sniedz vajadzīgos pakalpojumus, veic noderīgus ieteikumus, bet tas ir tikai sākumā.

Lai sasniegtu nosprausto mērķī, tas palielinās ietekmi par cilvēkiem. Tas savukārt padara sistēmas mazāk drošas un palielina ķļūdas iespējamību.

Kaut kādu nenovēršamu un milzīgu katastrofu rezultātā (dabas katastrofas) šādas sistēmas var vienkārši atslēgties, kas izraisīs sabiedrības sabrukumu, jo cilvēki bija pārāk paļāvušies uz mākslīgā intelekta sistēmām. Tomēr vajag atcerēties, ka sistēmām darbojoties, tās turpinās iet uz nosprausto mērķi un tikai padziļinās krīzi, kas radusies katastrofas rezultātā.

0
126
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [7]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Realmaven avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Realmaven 04.04.19 00:52
3
0

ja maksliigajais intelekts vispar tiks radiits, nevis parodijas kas tagad, tiek sauktas par maksliigo intelektu, tad viss var buut, ari scenaarijs ka cilveki tiek iznicinaati... tas nav maaksliigais intelekts kam nav savas spriestspeejas...  vispirms vajag pastudeet terminu - intelekts un tad buus skaidrs... viss paareejais ir vnk suuda enciklopeedija vai kkas tabliidziigs, kam nekaada sakara nav ar intelektu... chatu boti kas generee atbildes uz jautajumiem, tos tak nesauc neviens par maksliigo intelektu

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 04.04.19 12:19
2
0

Reāls AI vel kādu laiciņu nebūs, bet kļūdainas programmas - tās jau tagad reāli nogalina ..

Boing 737 MAX .. - skat mazliet virs 300 cilvjiem jau gatavi..  

Un tie noteikti nav vienīgie, programmēšanas kļudu upuri.. 

Bet ar AI - tam nav nekāda sakara, jo visas darbības ir programmējis cilvēks - mašīnas nekļūdās vispār, ja vien nav salūzušas.   

Anonīms
Uldis 02.04.19 09:47
2
1

Visdrīzāk draud lēna izmiršana. AI arvien vairāk ienāk dažādās jomās un izspiedīs cilvēku. Palielinoties cilvēku skaitam, samazināsies darba vietu skaits un līdz ar to arī cilvēku rocība. Līdz ar to cilvēki mirs no slimībām un bada. Tas radīs arī sabiedrībā spriedzi un noteikti ka būs iekšēji konflikti, kas arī veicinās mirstību.

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 22.04.19 09:27
1
0

Viss, kas bremzē cilvēka populācijas izplatīšanos - ir dabai draudzīgs!

Anonīms
Parādnieka 02.04.19 12:50  
0
0
The 100 ļoti labi parāda AI scenāriju
Zigzig avatars
Medaļa PandaMedaļa 3. gabaliņš no konkursaMedaļa Sudrabs
  Zigzig 03.04.19 15:10  
0
0
Man liekas filmā ,, I, robot” 🤖 arī labi parādīja iespējamo scenāriju sakarā at nākotnes tehnoloģijām.
Anonīms
Anonīms 13.06.19 20:57  
0
0

atbildot uz Realmaven komentāru " ja maksliigajais intelekts vispar tiks ... "

Maksligais intelekts neparprotami tiks radits.