Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
567

Nav nekā Einšteina relativitātes teorijā, kas nepieļautu ceļojumus laikā, bet šāda iespējāmība grauj pašus fizikas pamatus - sapratni par cēloņsakarību. Ja sekas un cēloņi vairs nav piesaistīti viens otram. izceļas virkne problēmu, kas ir saistīta ar ceļošanu laikā. Tālāk būs uzskaitīti paradoksi, kuru dēļ zinātniekiem un ceļošanas laikā filmu fanātiem ir nācies piedzīvot vairāk nekā vienu negulētu nakti daudzu gadu garumā.

Laika ceļošanas paradoksus var iedalīt divās plašās kategorijās. Vienā ietilpst pašnoslēdzošas cēloņsakarības cilpas. Šada laika cilpa pastāv paša par sevi, kur cēlonis un sekas rodas veins no otra. Lai arī šāda cilpa ir bezgalīga, tā notiek saskaņā ar vēsturi un garantē, ka vēsture vienmēr būs tāda, kāda tā ir bijusi iepriekš. Otrā daļā ietilpst konsekvences paradoksi, kur pagātni izmainījušais notikums rada novirzes laika līnijā.

Lai izvairītos no paradoksiem, mēs varam pieņemt, ka ceļojot laikā situācijas, kas būtu pretrunā ar cēloņu - seku pamatprincipu, nav iespējamas, bet tas var būt tad, ja notikumi laikā ir noteikti, nevis tikai gadījuma rezultāts.

Foto PixabayPolčinski... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
1.

Foto: Pixabay

Polčinski paradokss

Amerikāņu fiziķis teorētiķis Džozefs Polčinski izvirzīja laika paradoksa scenēruju, pēc kura biljarda bumba nonāk tārpejā un izkļūst no citas pagātnē tieši pirms bumbas jaunākā versija ir nonākusi tārpejā, tādējādi patraucējot tai nonākt tārpejā. Šo paradoksu fiziķi uztver nopietni, jo Einšteina relativitātes teorijā nav nekā, kas izslēgtu ceļojumu laikā iespējamību, slēgtas cikliskas laika cilpas vai tuneļus laiktelpā. Turklāt šim paradoksam ir priekšrocība būt balstītam uz kustības likumiem, bez vajadzības ar atsauci uz nenoteikto brīvās gribas konceptu un tādējādi piedāvā labāku iespēju kā zinātniekiem izpētīt šo paradoksu.

Foto WikimediaNoteiktības... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
2.

Foto: Wikimedia

Noteiktības paradokss

Šis paradokss izpaužas situācijās, kad ceļotāja laikā paveiktās darbības pagātnē ir par cēloni notikumam, kuru viņš ir devies novērst. Viņš iekļūst "laika cēloņsakarības cilpā", kur pagātnes notikums Nr. 1 ietekmē notikumu Nr. 2 (ceļojumu laikā), kurš savukārt kļūst par iemeslu notikumam Nr. 1. Notikumu apļveida cilpa šādi nodrošina to, ka vēsture netiek izmainīta pateicoties ceļojumam laikā uz pagātni. Citiem vārdiem, jebkuri mēģinājumi novērst notikumus pagātnē kļūs par to cēloņiem, nevis tos apturēs. Paradokss paģēr, ka lietām vienmēr ir lemts notikt tā, kā tās ir notikušas, ka iznākums būs tāds pats.

Foto PixabayVectētiņa... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
3.

Foto: Pixabay

Vectētiņa paradokss

Šis laika paradokss rada savstarpēji nesavietojumu risinājumu, jo ceļojot uz pagātni un nogalinot savu vectētiņu, ceļotājs nekad nepiedzimtu un nespētu ceļot uz pagātni. Iedomāsimies, ka lēmums nogalināt vectētiņu ir radies, jo no viņa radās pasauli iznīcinājusī dinastija. Ceļotājs izdomā, ka, novācot vectētiņu pirms viņš satika vecomāti, izzudīs visa dzimta kopā ar pašu ceļotāju un pasaule kļūs par labāku vietu. Fiziķi-teorētiķi piedāvā atšķirīgus risinājumus situācijai. Viens būtu, ka nonākot pagātnē, lai arī ko necenšoties izdarīt, vectētīņu neizdosies nogalināt, jo kaut kas vienmēr patraucēs. Cits variants ir, ka ceļotājs nonāk pagātnē un vectētiņš mirst. Atgriežoties nākotnē jebkādas liecības par ceļotāju ir pazudušas, neviens viņu nepazīst un viņš nekad nav eksistējis. Sanāk, ka ceļotājs ir radījis paralēlu pasauli, bez sevis.

Foto PixabayNogalināsim... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
4.

Foto: Pixabay

Nogalināsim Hitleru paradokss

Līdzīgi kā ar Vectētiņa paradoksu, kas novērš ceļotāja piedzimšanu, Hitlera nogalināšanas paradokss novērš iemeslu, lai dotos uz pagātni un viņu nogalinātu. Turklāt Vectētiņa paradoksam varētu būt ierobežots "taureņa efekts", bet Hitlera nogalināšana ietekmētu gandrīz jebkuru cilvēku uz planētas. Paradokss rodas no idejas, ka ceļotājam esot veiksmīgam, ceļojums laikā nemaz nebūtu vajadzīgs.

Foto PixabayZābakscaronņoru... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
5.

Foto: Pixabay

Zābakšņoru paradokss

Šī tipa paradokss izpaužas, ja lietas, personas vai informācijas nosūtīšana uz pagātni rezultējas nebeidzamā cilpā, kur objektiem nav saskatāmas izcelsmes un tie eksistē bez rašanās. Piemēram, Džordžs Lūkass ceļo uz pagātni, lai iedotu "Zvaigžņu karu" filmas scenāriju pašam sev. Scenārijs tiek ekranizēts un iegūst vispasaules atpazīstamību. Rodas situācija, ka scenārijiem nav nedz izcelsmes, nedz rašanās. Personu iesaistošs paradokss būtu, ka 20 gadu vecs ceļotājs dodas uz 21 gadu senu pagātni, kur satiek sievieti, bet pēc trim mēnešiem atgriežas atpakaļ, nezinot, ka sieviete ir stāvoklī. Bērns, kas piedzimst sievietei, izrādās ir ceļotājs laikā, kurš 20 gadu vecumā dodas uz 21 gadu senu pagātni, lai satiktu sievieti.

Šis paradokss nosaka, ka pagātne, tagadne vai nākotne nav noteiktas. Zinātniekiem rodas acīmredzama problēma ar jeb kā izcelsmes noteikšanu. Izcelsme, vārds, kas parasti tiek attiecināts uz pagātni. ir padarīts bezjēdzīgs. Rodas jautājums, kā vai kurš ir radījis objektu, personu vai informāciju. Neskatoties uz to Einšteina lauka vienādojums pieļauj slēgtu laika cilpu iespējamību. Kip Thorne, kā viens no pirmajiem fiziķiem teorētiķiem, pieļāva šķērsenisko tārpeju un ceļošanu laikā iespējamību, bet tikai noteiktos apstākļos.

Foto PixabayRisinājumi... Autors: Lestets Laika paradoksu skaidrojums
6.

Foto: Pixabay

Risinājumi:

- ceļojumi laikā nav iespējami to radīto paradoksu dēļ,

- veiksmīgi pārveidojot notikumus pagātnē, rodas cits notikumu kopums, kas saglabā tagadni tagadējā stāvoklī,

- katru reizi, kad pāgtnes notikumi mainās, rodas paralēlais universs,

- ceļotajam laikā izmainot pagātni viņa laika līnija tiek izdzēsta, bet radīsies jauna laika līnija.

0
567
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [14]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
ottokaars avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  ottokaars 19.11.15 23:20
6
0

atbildot uz Lestetas komentāru " Vienīgais, kas izjuktu būtu Ņūtons pasaules... "

Neesmu fizmats, bet arī idios neesmu, tāpēc jautājums:

"Visur" tiek uzsvērts, ka Einšteina relativitātes teorija neizslēdz ceļošanu laikā. Cik zinu tās teorijas pamatprincipus- nekādu tiešu norāžu par ceļošanu laikā tur nav... Drīzāk ar laika "aizkavēšanos" pie lieliem ātrumiem...

Vai Tev ir kaut kāds sakarīgs paskaidrojums vai links uz kautkurieni, kur "priekš primātiem" tiek izskaidrots, kā Einšteina teorija atļauj nevis "palēnināt" laiku, bet CEĻOT tajā (uz priekšu un atpakaļ)?!? Visus skaidrojumus ko līdz šim esmu redzējis nesaprotu- skan vienmēr vienādi: "apelsīns ir oranžs tāpēc ka nav resna tante... ".

Ja prasītu man, es skaidrotu, ka visa diršanās ar n-tajām dimensijām un ceļošana likā ir BULŠITS- tieši visādu paradoksu dēļ... Un tāpēc, ka nav viesu no nākotnes...

Laika dimensiju(as) es vispār atmestu nost no visuma modeļa... Tas ir tāds sīks "blakusefekts"...

Manā izpratnē laiks drīzāk varētu būt "LOKĀLS PARADOKSS" kas rodas gravitātes un visa veidu matēriju (vielas, tumšās matērijas, tumšās enerģijas utt) savstarpējā mijiedarbībā. Respektīvi tur kur visumā ir tukšums- laiks neeksistē vispār. Tur kur  parādās matērija un gravitāte- tur parādās arī laiktelpa, kurā, piemēram, mēs dzīvojam un kuru izjūtam... Un šī laiktelpa nav visā visumā viendabīga- jo lielāks matērijas blīvums, jo ātrāk rit laiks(vai arī otrādāk :-) )...

Man nav īsti skaidrojumu, kas būtu, ja mēs iesēstos kosmosa kuģī un aizlidotu uz kādu vietu kosmosā,kur nav gandrīz nekādas matērijas vai enerģijas... Varētu pieņemt, ka mēs savu "laiku" paņemtu līdzi kā "inerci" - mēs to justu, mūsu pulksteņi tikšķētu atbilstoši kustības ātrumam... Kāpēc? Varbūt jāmeklē saknes kvantu mehānikas parādībās, kā "spooky action at a distance"... Mūsu matērijas kvanti pēc inerces turpinās vibrēt frekvencēs, kādās vibrēja šeit... Un nekādu "laika neeksistēšanu" mēs tukšumā nejustu?

Lai nu kā bet ja iziet no nostādnes, ka mazo daļiņu(kvantu līmenī) Ņūtona fizika izjūk, tad kāpēc nepieņemt, ka pie lieliem ātrumiem, matēriju blīvumiem, milzīgām enerģijām arī nesāk darboties fundamentāli citādāka fizika?!?

Un kas var apgalvot, ka pilnīgi apstādināts laiks nav tas pats, kas bezgalīgi ātrs laiks- respektīvi mirklis,kad nekas nenotiek ir pilnīgi vienāds ar mirkli, kad viss jau ir noticis?

Nezinu kā to pamatot fizikāli, bet filozofiski spriežot šāds skats uz "dzīvi" atceļ laika paradoksus...

Nu tā kaukā....

wwwwauwauwau avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa SpoksMedaļa Maģistrants
  wwwwauwauwau 17.10.15 20:21
6
0
Mainot pagātni, mainās nākotnē,tātad mainot pagātni iespējams ka notikumu virkne mainās un pats laikā mašīnas izgudrotājs iespējams neizgudro to jaunajos notikumos un ne viņš pats ne arī kāds cits nekad neuzzina,ka ir mainījis pagātnes notikumu virkni,kurā noveda pie jaunas,kuru atkal kāds cits vēlas mainīt, un iespējams to arī dara, jo atkal ir kautkas kas to neapmierina un tā tas var būt mūžīgi.. 😊
Sulfāts avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Sulfāts 17.10.15 11:24
9
3

ir tikai viens sīkums - laiks NEEKSISTē.

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 17.10.15 01:30
4
0

Interesanti bija to visu palasit,bet ir jau diezgan daudz norades,ka sen viss notiek un tatad agrak vai velak(cerams vel musu dzives laikaa) to uzzinasim.

Pasaules iedzīvotājs avatars
 HaltūristsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  Pasaules iedzīvotājs 17.10.15 01:35
3
0

Kā vienmēr, ļoti labs, pārdomāts un konstruktīvs raksts no tevis! Paldies!

vienkarši Ivo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  vienkarši Ivo 28.10.17 19:11  
1
0
Tradicionālās zinātnes nostāja, tas nevar būt tāpēc ka nevar būt.
PkerLv avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Darts Veiders
  PkerLv 25.10.15 04:06
1
0

atbildot uz SoundMan komentāru " Mēs visi mirsim agri vai vēlu, nav nozī... " Manliekas,ka tā ir viena no lietām,kas ir viena no galvenajām. Tu dzīvo,lai domātu un darītu.Ja tas netiek ievērots,značits tu esi akmens vai jebkas cits,kas nav dzīvs vai arī cilvēku izņēmumi ''dārzenis''.

Haikus avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Bērndārznieks
  Haikus 18.10.15 10:03
1
0

atbildot uz hey komentāru " Paradokss - ja ir iespējama ceļošana ... "

Tu jau nezini varbut tā ir bijis, bet tas nenotiek dēļ tā ka ja viņi mums tagad iedos laika mašinu to nākotne nevarēs izgudrot un mums iedot !

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 17.10.15 14:44
1
0

atbildot uz aaaaa komentāru " VArbūt tāpēc, ka tad viss izjuktu! Un... " Vienīgais, kas izjuktu būtu Ņūtons pasaules uzskats, kur viss ir noteikts un izskatļojams, bet jau tagad kvantu mehānika piedāva kaut ko daudz aizraujošāku.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 17.10.15 12:44
1
0

atbildot uz hey komentāru " Paradokss - ja ir iespējama ceļošana ... " Varbūt tāpēc, ka nevar atceļot uz laika periodu pirms laika mašīnas izgudrošanas.

Rigel avatars
Medaļa ZebraMedaļa BakalaursMedaļa Sviestmaize
  Rigel 03.09.19 23:25  
0
0
Zinātnoski ir pierādīts kad laiks ir matērisks. Tam piemīt fizikālas īpašības kas ietekmē mayēriju. Līdzīgi kā siltums, masa, spiediens, un citi spēki.
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 27.07.19 14:54
0
0

atbildot uz ottokaars komentāru "         Neesmu fi... "

pats jau pa lielam atbildēji uz savu jautājumu,  Tieši tā arī ir- laiks atkarīgs no gravitācijas - tātad vielas blīvuma, jo lielāks gravitācijas spēks, jo lēnāk rit laiks....

šī lieta ir pierādīta ekspermentāli, un tiek pielietota reālajā dzīvē - GPS, pavadoņu korekcija ik dienas.. 

Enštēna teorija ļauj ceļot laikā, tikai ir viens bet - nepieciešama bezgalīgi liela enerģija.. 

Par tāpejām - nav teikts ka ieejot tajā tu ceļosi laikā, vienkārši nokļusi citā LOKĀLAJĀ laika apgabalā.. teiksim ceļojot uz tālām galaktikām, nenonāksi pagātnē, bet to galaktiku pašreizējā laikā - veicot noverojumus - novērojot zemi tev šķitīs ka esi pagātnē, bet tā ir škietamība, jo izmainīt nevarētu neko.. 

Ja teiksim uzspridzinātu to tālo zvaigzni, un atceļotu caur tārpeju atpakaļ, būtu nonācis nākotnē- teisim kaut miljardo daļu tālā, bet nākotnē... un zvaigznes radītais prādziens, būtu pamanāms attiecīgi vel tālākā nākotnē (cik nu gaismas gadus tālu būtu tā zvaigzne)....  

Tātad - notikumi nervar notikt ātrāk kā ceļo gaisma - jo ir LAIKTELPA, laiks ir piesaistīts attālumam - 3 dimensijām.....

Ja gribēsi aizceļot 1 sekundi atpakaļ, tad tārpeja tevi aizvedīs 300 tukstoši kilometru tālu .. un lai izmanītu nākotni, tev mazāk par sekundi būs jānokļūs atpakaļ - a tas nav iespējams ... tātad kad nokļūsi atpakaļ, būs pagājus sekunde, un triljonā sekundes daļa - būsi nākotnē, bet ne pagātnē.....

Viss domu esperments sabrūk, ja pieņem ka tārpeja, vai laika mašīna tevi aizvedīs pietiekami tālu no ieejas vietas ... paradokss neizveidosies...  

Anonīms
Anonīg 21.08.18 23:18
0
0

atbildot uz ottokaars komentāru "         Neesmu fi... "

https://www.youtube.com/watch?v=SnQkTfSpfOU

SoundMan avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Dienas joksMedaļa Rainis
  SoundMan 17.10.15 16:55
1
1
Mēs visi mirsim agri vai vēlu, nav nozīmes par ko tu domā vai vēlies izdarīt.