Prāta dabīgais stāvoklis ir brīnīties un klaiņot. Tas nav efektīvs strādāšanas veids. Ja vien tu gribi kaut ko sasniegt, tad vajag koncentrēties. Tā ir pazīstama situācija, kad ir kāds darbs, kas ir jāizdara, bet tad pēkšņi atceries par jaunāko video, ko neesi vēl redzējis vai kāds ieraksta komentāru, kas noteikti ir jāizlasa. Tas sākas kā nevainīgs 5 minūšu "pārtraukums" un beidzas ar divām stundām, bet jorpojām nekas nav izdarīts. Iespējams, ka zemāk minētie paņēmieni ļaus izvairīties no šādām situācijām.
5 psiholoģiski paņēmieni, kas padarīs tavu darbu efektīvāku7
Pomodoro tehnika
Šo paņēmienu 1980-tajos gados popularizēja Frančesko Čirillo. Paņēmiens balstās 25 minūšu darba periodiem un 5 minūšu pārtraukumiem. Nosaukums nāk no itāļu valodas un nozīmē "tomāts".
Metode ir sekojoša:
1. Izvēlies sasniedzamo mērķi
2. Uzliec taimeri uz 25 minūtēm
3. Strādā līdz taimeris nozvana
4. Kad taimeris ir nozvanījis, atzīmē līdz, kurai vietai darbs ir izdarīts
5. Ieturi 5-7 minūšu pauzi
6. Pēc katriem 4 cikliem ieturi garāku 20-30 minūšu pauzi
Eizenhauera matrica
Šīs tehnikas pielietošana balstās uz uzdevumi analīzi un to sekojošu klasifikāciju.
1. Pirmāja kvadrantā "Dari!" ietilpst uzdevumi, kas noteikti ir jāizdara līdz dienas beigām. Tas ir pats svarīgākais un tā ir pirmā prioritāte.
2. Otrajā kvadrantā "Izlem!" ir svarīgi uzdevumi, kas nav steidzami, tiem vajag atrast laiku, kad tos darīt pēc tam, kad pirmā kvadranta uzdevumi ir pabeigti.
3. Trešajā kvadrantā "Deleģē!" nonāks uzdevumi, kas nav svarīgi, bet tos noteikti vajag izdarīt, šeit ir nepieciešams atrrast kādu, kas varētu izdarīt.
4. Ceturtajā kvadrantā "Izdzēs!" nonāks uzdevumi, kas nav ne svarīgi, ne steidzami. Šādu uzdevumu identificēšana ļaus no tiem atbrīvoties uz padarīt savu darbu efektīvāku
Get things done jed izdarīt darāmo
Metodes pamatā ir ieplānoto uzdevumu un projektu iznešana ārpus sava prāta un to novērošana no malas. Pēc tam tos vajag sadalīt izdarāmās darba vienībās, kas atstāj vietu tikai tam, kas ir jāizdara.
1. Uzvert - piefiksējiet visas lietas, kas piesaista jūsu uzmanību. Tās var būt lietas, ko vēlaties sasniegt vai arī jūsu karjeras mērķi u. c.
2. Precizēt - padomājiet, vai tas, kas piesaista uzmanību ir izdarāms? Ja to var izdarīt, tad rīkojoties, ja nē, tad aizmirstiet par to.
3. Organizēt - sadaliet uzdevumu izdarāmos soļos. Kategorizējiet tos saliekot lielākā shēmā un sadaliet atbilstoši to piederībai
4. Pārdomāt - pārskatiet un pārbaudiet darāmo darbu sarakstu, pārdomājiet, ko var izdarīt labāk un kādā veidā tas ir iespējams.
5. Izpildīt - izmantojiet savu sistēmu, lai izpildītu jūsu identificētās izpildāmās darbības. Izdariet darbu!
Prioritāšu noteikšana organizējot, racionalizējot, ekonomizējot un sniedzot ieguldījumu
Šis ir viens no populārākajiem laika pārvaldīšanas paņēmieniem, jo tas ne ne tikai atbalsta personīgo efektivitāti, bet arī ņem vērā sociālo atbildību.
1. Nosaki svarīgāko - tavs laiks un dzīves mērķu nospraušana
2. Organizē - lietas, kas tev ir jādara regulāri, lai gūtu panākumus
3. Racionalizē - lietas, kas tev nepatīk, bet ir jāizdara
4. Ekonomē - lietas, ko tev vajag darīt vai arī patīk darīt, bet nav steidzamas
5. Sniedz ieguldījumu - pievēršot uzmanību lietām, kas ļaus veikt izmaiņas
Nesaraujiet ķēdi
Metodi popularizēja komiķis Džerijs Seinfelds. Tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, lai izveidotu paradumu. Šis būs noderīgs paņēmiens radošām personām, kas nodarbojas ar rokdarbiem vai līdzīgām lietām
1. Noskaidro, kas ir tā īpašība, ko vēlies pilnveidot
2. Uzkar uz sienas kalendāru
3. Atzīmē kalendāra katru dienu pēc izdarītā
Šis krustiņš sniedz ne tikai motivāciju un izlēmību to nepārtraukt, bet arī pildīt uzdevumu katru dienu. Tam būs lavīnas efekts. Tavas prasmes nepāretraukti uzlabosies