Černabiļas AES nosaukums ir cits iemesl. PSRS nekad savus svarīgākos objektus nesauca konkrētās vietas nosaukumā vai kā tamlidzīgi, tas vairāk saistīts ar PSRS vēlmi slēpt šos objektus.
Tāpēc tik doti citi nosaukumi, kaut kādiem objektiem - vismaz par to esmu lasījis.
Kas attiecas uz AES staciju - jā to patiešām nevar izslēgt kā elektrību māja, jo ja proces ir sācies, tad tas turpinās neatkarīgi no tā vai tu izslēdz kādu slēdzī vai nē. Šķiet Lietuvas AES plāno pilnībā apturēt tikai ap 2020 gadu.
AES drošība - slinkums tagad meklēt, bet Internetā to var atrast dienā ir ap 60 lielaki vai mazāki incidenti un tie tiek uzskaititi iedalījums bīstamības klasēs 1-7 (Fukašima, Černobiļa 7 klase).
Fukašimā bija problēmas ar ūdens padevi un reaktora darbību, jo cunami iznīcināja dublējošo ūdens apmaiņu.
Černobiļā bija tiešais sprādziedziens. Tas acu mirklī atvera kodolu un radiācija plūda ārā - ja nemalds tā vēl tad process tur vēl tagad notiek.
Radiaktīvo degvielu, ko makam tikai ap 40% izmantot, tapēc to noglabā ar cerību nakotnē izmantot 100% - Naftas ieguve ir ap 50% otri 50% arī nemākam apgūt.
AES darbība princips ir ļoti vienākārš - kodoli karsē ūdeni un ūdens tvaiki dzen turbīnu, kas ražo elektrību. Vis parastāka tvaika lokomotīve, bet ļoti ļoti bīstam un ir nepieciešami lieli ūdens resusrsi tuvumā.
Cilvēku kļūda, nemācēšana ir gandrīz vienīgais, kas apdraud AES. Arī Fukašimā bija cilvēku kļūda un neparedzēja, ka aizsarg valnis noturēs cunami.
Pateicoties viasi šai drošībai AES elektrības izmaksas nav nemaz tik tik lētas.