Lai raksts nebūtu tik izstiepts, nolēmu sadaļas nedaudz apvienot.
Tautsaimniecība.
Pavisam droši varu apgalvot, ka Somija ir viena no ES turīgākajām valstīm. Manā uztverē, šobrīd Somijas budžetu sastāda trīs lielas nozares:
Kā pirmo varētu minēt lielos eksporta apjomus uz Vāciju, Zviedriju un Krieviju. Otru daļu budžetā sniedz mežu resursi - koksnes un papīra ražošana. Un trešā nozare ir plaši pazīstami somu uzņēmumi (kuri dod vislielāko artavu budžetā), kā piemēram, "Nokia", "Fiskars", "Kone", "Valmet" un "Sisu Auto".
Varbūt nedaudz noslīdu no tēmas, taču piebildīšu, ka Somijā pēc Padomijas sabrukuma ekonomiskā izaugsme apstājās. Tobrīd Somija atradās gandrīz tik pat lielā "bedrē", cik pārējās "pēcpadomijas" republikas. Ko darīja Somija, lai no bedres izkļūtu?
Somija restaurēja savu saimniecību. Tika privatizēti vairāki uzņēmumi, daudz tika ieguldīts elektronikas ražošanā un tehnoloģiju apguvē, zinātnē. Jā, sākumā dzīve ritēja nabadzībā, taču pēc pāris gadiem paveiktais nesa augļus, par kuriem šobrīd varam grauzt nagus un uz somiem skatīties ar skaudību .
Ģeogrāfija.
Somijas platība ir 338 424 km². Salīdzinot ar Latviju, Somija ir 5,2 reizes lielāka teritorijas ziņā. Īsti gan no tik lielas teritorijas ieguvumu nav, jo Somijai aptuveni 1/3 no kopējās platības ir aiz Ziemeļa polārā loka, kur apdzīvotības un attīstības praktiski nav.
Somijas lielāko daļu klāj taiga un purvi. No kopējās sauszemes teritorijas, aramzeme sastāda tikai 8%, savukārt meži - 57% un purvi - 26%.
Somijā atrodās arī ezeri. Tiesa, to gan nav daudz - tikai ap 188 000 ezeru Tikko kalkulatorā izrēķināju, ka tas ir viens ezers uz 29 somiem!