Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
252
« 1  2  3 »

Kā nu sanācis, kā nu ne, bet, veidojot kārtējo ģeogrāfijas prezentāciju skolai, es esmu atradis, manā uztverē, interesantu un apjomīgu informāciju par mūsu ziemeļu draudznes radinieci - Somiju. Ja Tevi interesē šī valsts, paņem no leduskastes saldējumu un iekārtojies pēc iespējas ērtāk savā sēžamvietā, jo jālasa būs gana daudz

P.S - Ja Tev slinkums daudz lasīt, un uzspiedi uz šī raksta, lai tikai izlasītu faktus par Somiju, dodies uz otro lappusi rakstam

Vispārīga informācija par... Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
1.

Vispārīga informācija par valsti - 

Galvaspilsēta - Helsinki

Valsts valoda - somu, zviedru

Iedzīvotāju skaits - aptuveni 5,5 miljoni

Teritoriālā platība - 338 145 km2

Iedzīvotāju blīvums - aptuveni 16 cilvēku uz km2

Autora bilde
Līdzīgi kā mūsu senčus savā... Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
2.

Līdzīgi, kā mūsu senčus savā paspārnē uz pāris gadsimtiem paņēma vācieši, tā arī somu tautu, 13. gadsimta krusta karu laikā, savā kontrolē pārņēma Zviedrija. 

Somu tauta Zviedrijas sastāvā atradās līdz pat 1809. gadam, kad Krievijas paplašināšanās laikos, Somijas teritorija nonāca Krievijas Impērijas sastāvā. Krieviem ienākot, tie izveidoja Autonomo Somijas lielhercogisti. Lielhercogistes pastāvēšanas laikos, somu tautai veidojās nacionālā pašapziņa, un 1917. gada 6. decembrī tika dibināta tāda Somija, kādu esam pieraduši iztēloties mūsdienās. Tas tā, īsumā.

Autora bilde
Lai raksts nebūtu tik... Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
3.

Lai raksts nebūtu tik izstiepts, nolēmu sadaļas nedaudz apvienot. 

Tautsaimniecība.

Pavisam droši varu apgalvot, ka Somija ir viena no ES turīgākajām valstīm. Manā uztverē, šobrīd Somijas budžetu sastāda trīs lielas nozares:

Kā pirmo varētu minēt lielos eksporta apjomus uz Vāciju, Zviedriju un Krieviju. Otru daļu budžetā sniedz mežu resursi - koksnes un papīra ražošana. Un trešā nozare ir plaši pazīstami somu uzņēmumi (kuri dod vislielāko artavu budžetā), kā piemēram, "Nokia", "Fiskars", "Kone", "Valmet" un "Sisu Auto".

Varbūt nedaudz noslīdu no tēmas, taču piebildīšu, ka Somijā pēc Padomijas sabrukuma ekonomiskā izaugsme apstājās. Tobrīd Somija atradās gandrīz tik pat lielā "bedrē", cik pārējās "pēcpadomijas" republikas. Ko darīja Somija, lai no bedres izkļūtu? 

Somija restaurēja savu saimniecību. Tika privatizēti vairāki uzņēmumi, daudz tika ieguldīts elektronikas ražošanā un tehnoloģiju apguvē, zinātnē. Jā, sākumā dzīve ritēja nabadzībā, taču pēc pāris gadiem paveiktais nesa augļus, par kuriem šobrīd varam grauzt nagus un uz somiem skatīties ar skaudību  . 

Ģeogrāfija.

Somijas platība ir 338 424 km². Salīdzinot ar Latviju, Somija ir 5,2 reizes lielāka teritorijas ziņā. Īsti gan no tik lielas teritorijas ieguvumu nav, jo Somijai aptuveni 1/3 no kopējās platības ir aiz Ziemeļa polārā loka, kur apdzīvotības un attīstības praktiski nav. 

Somijas lielāko daļu klāj taiga un purvi. No kopējās sauszemes teritorijas, aramzeme sastāda tikai 8%, savukārt meži - 57% un purvi - 26%. 

Somijā atrodās arī ezeri. Tiesa, to gan nav daudz - tikai ap 188 000 ezeru   Tikko kalkulatorā izrēķināju, ka tas ir viens ezers uz 29 somiem!

 

Autora bilde
Politika un armija  abi... Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
4.

Politika un armija - abi neizslēdz viens otru. Ja nebūtu militārās drošības, nevarētu uzstādīt politiku. Un otrādi.

Politika. 

Somijas politika ir vērsta uz kopējo aizsardzību, kuras uzdevums ir nodrošināt valsts suverenitāti, teritoriālo integritāti un demokrātisku konstitūciju. Atzīmēšu, ka starptautiskajās attiecībās Somija cenšas ievērot neitralitāti.

Prētēji Latvijai, kura iesaitās teju visās starptautiskos konfliktos un notikumos (visbiežāk konfilktos), un atdarina visu, ko liek Eiropa, Somija ir pati par sevi. Otrais pasaules karš somu tautas prātos atstāja apziņu, ka vienmēr nevar paļauties uz sabiedroto atbalstu. Tāpēc politiskajos un drošības jautājumos, Somija ir diezgan neitrāla. Manuprāt, arī Latvijai vajadzētu ievērot tādu pašu neitrālitāti, nevis sajūsmā lēkāt par NATO entajiem solījumiem nepieciešamības gadījumā palīdzēt. 

Bruņotie spēki.

Somijā pastāv obligātā karaklausība. Militārā apmācība tajā ilgst no 6 līdz 12 mēnešiem. Miera laikā, Somijas bruņotajos spēkos dienē ap 35 000 karavīru, taču tik pat liels daudzums ik gadu tiek iesaukts rezervistu apmācībās. Tas nozīmē, ja šobrīd Somijai būtu tāda nepieciešamība, tā varētu īsā laikā sasaukt krietni vairāk kā 500 000 karavīru.

Autora bilde
Varu pabrīdināt  tālak sekos... Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
5.

Varu pabrīdināt - tālak sekos attēli. Ja Tevi neinteresē skatīties uz bildītēm, laipni aicināts šķirt 2. lapu, un lasīt tur pieejamos faktus par Somiju

Attēls no: www.canva.com
 Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
6.
Attēls no: www.canva.com
 Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
7.
Attēls no: www.canva.com
 Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
8.
Attēls no: www.canva.com
 Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
9.
Attēls no: www.canva.com
 Autors: Spoklandija Tas Tev jāzina par Somiju
10.
Attēls no: www.canva.com
« 1  2  3 »
0
252
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 15.05.19 22:30
 
11
0

Somiem ir ļoti labi autosportisti!

Rūtiņš Tūtiņš avatars
Medaļa Testu veidotājsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Sertificēts spoks
  Rūtiņš Tūtiņš 15.05.19 23:15  
 
8
0
Labs👍
Spoklandija avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ModeratorsMedaļa Nedēļas moders
  Spoklandija 15.05.19 23:55
 
5
0

atbildot uz Tims komentāru " Palasi ko sarakstīji sadaļā par bruņota... "

Neteicu, ka Latvijai vajag 500 000 armijnieku. Teicu, ka Latvijai vajag ņemt piemēru no Somijas neitralitātes ziņā, un nepaļauties tikai uz sabiedroto palīdzību.   

Anonīms
Tims 15.05.19 22:48
 
5
0

Palasi ko sarakstīji sadaļā par bruņotajiem spēkiem un padomā, vai mēs varam būt neatkarīgi no citu palīdzības. 500000 karavīru armija. Liekas ka LV nav tik daudz vīriešu, kas bez apdraudējuma sev, varētu noturēt ieroci. Par lojalitāti nerunāšu. Sorry, bet ne ekonomiski, ne ģeopolitiski neesam Šveice, kas to var atļauties.

Anonīms
slinkums+ielogotois 16.05.19 07:47  
 
4
0
Tā jau labs, bet pietrūka tā daļa par psrs iebrukumu Somijā, par laiku kad psrs bija 16 republikas, un ko somi darīja 2. Pasaules kara laikā.
Spoklandija avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ModeratorsMedaļa Nedēļas moders
  Spoklandija 17.05.19 23:28
 
3
0

atbildot uz KRIEVPLĒSIS komentāru "Tu krievmīli laikam sen pa aci neesi dabūjis? ... "

Tu mani par krievmīli uzskati???   Kāds Tev pamats tā domāt? Tas, ka es uzskatu, ka Latvijai vairāk vajadzētu būt pastāvīgākai, un nepaļauties tikai uz to, ka visu iedos gatavu?? (speciāli iezīmēju tikai, lai Tu mani nepārprastu). Nu baidos, ka ne man vienīgajam tāds uzskats.   

 

Anonīms
Asd 16.05.19 18:31  
 
3
0
Informācija nezinīšiem. Somu turības noslēpums ir sankciju ignorēšana Padomijas laikā un arī tagad. Vienkārši viņi uz spļāva visiem sabiedrotajiem un tirgojās ar PRSRS visus mūsu okupācijas gadus. Tādā veidā atbalstot komunistisko režīmu. Arī šodien shēma tā pati. Jo smagākas sankcijas pret Krieviju jo Somi būs bagātāki!
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 16.05.19 08:40
 
4
1

atbildot uz Spoklandija komentāru " Neteicu, ka Latvijai vajag 500 000 armijnieku... "

Neitralitāte ir fikcija!

K. Ulmanis arī sapņoja par neintralitātes ievērošanu, bet dabūja pavisam pretējo - smagu karalauku no abām pusēm daudzu gadu garumā. Nacistiem okupēt Šveici un Zviedriju būtu viens pīpis.

Neitralitāte pilnīgi noteikti nav atkarīga tikai no pašu gribas vien. Latvijai būtu drīzāk jāseko Izraēlas piemēram ne Šveices, ja gribam kaut nedaudz turēties pretī lielajam kaimiņam.

Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 15.05.19 23:37  
 
2
0
Super raksts
1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 16.05.19 06:32
 
1
0

atbildot uz balrpto komentāru " Jus vаrаt maksаt par 50 % mazак pаr еlе... "

http://www.silverraven.com/fy.htm  ; 

Anonīms
unknown vakar 12:49
 
0
0

Viens nozīmīgs fakts, dzimstība - uz 2 pieaugušiem cilvēkiem ir 1,3 bērni.

Lieliska sistēma!

Lai vai cik būtu sistēma sakārtota, labvēlīga - tās radītāji izmirs. Šobrīd tā nav problēma, bet pat privilēģija, jo uz 4 bērniem var atļauties 1 pedagogu. Lai risinātu pensiju problēmu nākotnē, šo slogu pārcels no stabiliem ienākumiem - bērniem-nodokļu maksātājiem uz pensiju fondiem (kuri šobrīd uzrāda ļoti labus rezultātus, bet nākotnē agri vai vēlu noteikti piedzīvos turbulences brīžus).

WhatDoesTheFoxSay avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Dienas doma
  WhatDoesTheFoxSay vakar 07:41
 
0
0

atbildot uz jurikz komentāru "Neitralitāte ir fikcija! K. Ulmanis arī sapņoj... "

''Latvijai būtu drīzāk jāseko Izraēlas piemēram ne Šveices, ja gribam kaut nedaudz turēties pretī lielajam kaimiņam.'' What do you mean? Tu gribi teikt, ka Latvijai jāuzbrūk savām kaimiņvalstīm un jātaisa genocīds pret citām tautām? Jo tas literally ir tas, ko dara izraēla.

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 aizvakar 20:57
 
0
0

Ļoti interesanti    

Administrācija avatars
Medaļa Melnais rāmisMedaļa BotsMedaļa Melnais rāmis
  Administrācija 17.05.19 23:44  
 
0
0
cenas veikalos nav noapaļotas. cenu noapaļo tikai, kad maksā skaidrā naudā. ar karti maksājot sanaksāsi tos 2 centus arī.
Anonīms
KRIEVPLĒSIS 17.05.19 22:51  
 
0
0
atbildot uz Spoklandija komentāru " Neapstrīdu, varbūt mans viedoklis nav tas pre... "

Tu krievmīli laikam sen pa aci neesi dabūjis?
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 16.05.19 21:13
 
0
0

atbildot uz Spoklandija komentāru " Neapstrīdu, varbūt mans viedoklis nav tas pre... "

Es neteiktu, ka neko nedara paši, tas būtu pārāk pesimistiski teikts, bet piekrītu, ka varēja vairāk. Stingrāk vajadzēja triju Baltijas valstu sadarbību visos jautājumos veicināt.

Spoklandija avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ModeratorsMedaļa Nedēļas moders
  Spoklandija 16.05.19 15:01
 
0
0

atbildot uz jurikz komentāru "Neintralitāte ir fikcija! K. Ulmanis arī sapņo... "

Neapstrīdu, varbūt mans viedoklis nav tas precīzākais. Taču piekritīsi tam, ka Latvijai vajadzētu vairāk piedomāt par pašu veidotu aizsardzību u.c nozarēm, nevis paļauties uz to, ka Eiropa un NATO visu pasniegs mums kā uz paplātes?