Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
298

Kā ir parādījušas aptaujas, tad Krievijā PSRS laiku atgriešanos vēlās 66 %. Tomēr skumstot par PSRS, cilveki skumst par izdomātu valsti.

Par to laiku objektīvu ziņu nav un nevar nevienam būt, jo cenzūra aizliedza daudzu mūsdienās pašsaprotamu ziņu publicēšanu. Cenzūra bloķēja visu nevēlamo, bet tā bija vesela jūra. Nav iespējams reāli novērtēt kā toreiz dzīvoja.

Cenzūras saraksts saucās "Publicēšanai aizliegto ziņu saraksts". Tas tika publicēts 1949., 1958., 1976., 1987. un 1990. g. Atklātībā ir nonācis 1976. g. saraksts. Tajā ir 176. lpp. par to, kas ir aizliedzams ziņās.

Neesiet pārsteigti ka... Autors: Lestets Slepens dokuments, kas atklās melus par PSRS ikdienu
1.

Neesiet pārsteigti, ka darīšana ir ar 1976. g. dokumentu. Tas pilnā apjomā tika publicēts tikai pirms gada (2018. g.) Cenzūra pazuda līdz ar PSRS sabrukumu, bet atklāt kādreiz cenzēto vai pašas vadlīnijas par cenzēšanu neviens īpaši negrib.

Lai uzreiz būtu saprotams, ar ko ir darīšana šis ir pirmais paragrāfs -

Ievads §1. Ar esošo sarakstu paredzētas ziņas tiek aizliegtas atklātai pulicēšanai drukā, radiopārraižu materiālos, televīzijā, kino, muzejos, izstādēs, daiļdarbu tekstos, kas ir paredzēti uzvedumiem teātros, cirkos un uz estrādes, kā arī materiālos izvešanai uz ārzemēm.

Katrai valstij ir noslēpumi, parastam pilsonim nevajag zināt par aizsardzības plāniem. Tas ir saprotami, bet šis dokuments krietni pārsniedz parastās robežas. § 193 aizliedz publicēt ziņas par sējumu iznīkšanu, tā patiešām notika, ka iesētais izkalta vai nosala.

Šo dokumentu sagatavoja, tāpat kā citos gados, Glavlit - Galvenā valsts noslēpumu pārvalde. Turklāt šī dokumenta pēdējā paragrāfā tiek aizliegts arī publicēt jebkādas ziņas par pašu Glavlitu.

Attēls no: unsplash.com
Pāriesim pie paragrāfiem... Autors: Lestets Slepens dokuments, kas atklās melus par PSRS ikdienu
2.

Pāriesim pie paragrāfiem. Šeit būs šokējošākie, kas parāda, ka PSRS dzīve bija meli un ilūzija, ko uzturēja tikai aizliegumi.

Nabadzība. Par to nerunāja, jo vienkārši dati, pēc kuriem varētu spriest par iedzīvotāju labklājību, bija slepeni. Dokumenta 190 paragrāfs aizliedz jebkādu ziņu publikāciju, kur ir minēta pilsoņu alga, ienākumi un izdevumi, pilsoņu ienākumi dažados reģionos. 

Ekonomika. Mēs varam lamāties, cik sūdīgi mums klājas, jo ir dati par to, bet padomju cilvēks nezināja, vai ekonomika attīstās, vai arī sarūk. Jebkādas ziņas par produktivitāti un ražošanas apjomiem ir nepublicējamas.  Paragrāfs 98.

Paragrāfi 180-188 aizliedza ziņas par budžeta finanšu sadalījumu, naudas apgrozību, tās izlaišanu un izņemšanu no apgrozības, par naudas apmaiņas ātrumu un citām ar naudu saistītām tēmām.

Produkcijas kvalitāte. Tas laikam ir jājamzirdziņš daudziem sovjetofīliem, cik kvalitatīvi visi strādāja. Protams, savādāk nedrīkstēja, jo ar 202 paragrāfu tika aizliegtas ziņas par eksportētās produkcijas brāķiem un kvalītātes neatbilstību. Savukārt 205 paragrāfs aizliedza salīdzināt jebkādas eksportētās un importētās produkcijas cenas ar vietējām cenām, pat ziņas par citu valstu iekšējām cenām salīdzinājumā ar PSRS republiku cenām.

Veselības aprūpe. Nākamais populārais mīts, ko principā uzturēja 223 paragrāfs, aizliedzot statistikas datu publikāciju par mirstības cēloņiem jebkāda veida administratīvajās vienībās. Savukārt 224 paragrāfs aizliedza publicēt ziņas par atsevišķu slimību un alkoholisma izplatību, bet paragrāfs 226 aizliedza publicēt ziņas par profesionālajām slimībām.

Ejam pie nākamā mīta. Armija. Pasaules labāka armija no profesionāļiem, bez ārpusreglamenta attiecībām? Protams, jo paragrāfs 25 aizliedza jebkādu tāda veida ziņu publikāciju. Īpaši rūpējās par jauniesaucamajiem 33 paragrāfs aizliedot publicēt ziņas par saslimšanām, kas ir radušās radiācijas, indīgo vielu, agresīvu vielu un starojuma dēļ. Tas pats paragrāfs pat aizliedza publicēt ziņas par to cik stipra radiācija var apdraudēt iedzīvotājus.

Avārijas un katastrofas. PIe Padomju varas bija kārtība, jo paragrāfs 227 aizliedza publicēt ziņas par cilvēku bojāeju, avārijām, ugunsgrēkiem, zemestrīču un plūdu sekām un to izraisīto cilvēku bojāeju. Pateicoties šim paragrāfam nedrīkstēja neko publicēt par Černobiļu. Laicīgi brīdinot būtu mazāk cilvēcisko upuru.

Braucam tālāk. Uzvara 2. pasaules karā. Kā gan savādāk, tā bija lieliska uzvara, jo paragrāfs 32 aizliedza publicēt materiālus par kauju norisi, par zaudējumiem, par mobilizētajiem cilvēkiem, par noziegumiem kara laikā un ārkārtas situācijām, par iekaroto valstu rūpnīcu iekārtu demontāžu, par karagūstekņiem, par soda bataljoniem, par iekarotu valstu dokumentiem un no iekarotajām valstīm PSRS ievestajiem mākslas darbiem.

Ko gan tie cilvēki vispār svin 9. maijā, ja neko nezina, kas patiesībā notika?

Attēls no: unsplash.com
Es joprojām neesmu atradis... Autors: Lestets Slepens dokuments, kas atklās melus par PSRS ikdienu
3.

Es joprojām neesmu atradis iemeslus, kāpēc dzīve PSRS bija laba. Tikai daudzos paragrāfus, kas bija aiz katra plaši izplatīta mīta. Tā strādāja cenzūra, tādā veidā tā radīja laimīgo dzīvi melojot, noklusējot un izkropļojot patieso situāciju.

Dekrēts par cenzūru tika pieņemts 1917. g., lai cīnītos pret "duļķotājiem" To bija paredzēts atcelt, kad situācija normalizēsies, bet 1922. g. to pieņēma uz palikšanu un atstāja līdz pat PSRS sabrukumam.

Šajā sarakstā neatradīsiet aizliegumu publicēt ziņas par melnādaino cilvēku linčošanu, jo nekas tāds nenotika, toties pārējais, kas tikai aizliegts, tas noteikti notika.

2
298
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [64]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.04.19 00:29
24
1

nevari atrast? varu pateikt priekšā: maize bija dabīga, piens, kefīrs, desa viss bija dabīgs. Konfektes taisija no cukura un kakao. Krējums bija krējums (ja nemixeja uz udeni) Cilvēku attiecības bija ļoti sirsnīgas. Medicīna bija nosacīti bezmaksas. Darbs bija dabūjams katrā lauku nostūrī, tāpat ari tajā nostūrī bija skola, veikals, un sabiedriskais transports. Elektrībai  bija lēta, tai nebija OIK, benzīns maksāja kapeikas, gāze vispār neko. Šobrīd 70% latvijas iedzīvotāju, ap 95% lauku tas ir ļoti svarīgi, un viņiem neintersē ka nopirkt var visu, kā ari aizbraukt jebkur. Viņiem ir tas izdzīvošanas jautājums. Es domāju ja laukos veiktu aptauju pensionāriem kurā laikā viņi gribētu dzīvot, rezultāts vienam otram būtu liels izbrīns.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.04.19 08:12
20
0

Informācija par Černobiļas AES avāriju masu mēdijos parādījās tikai 3 dienas pēc notikušā, tad kad vairāk nebija iespējams slēpt.

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 07.04.19 00:09
20
1

Man patīk tavs spīts pierādīt, ka toreiz dzīvojām mēslu bedrē.

Ka tik nesanāk pec pārdesmit gadiem šo pašu rakstīt arī par 2019. gadu!   

Cocodrillo avatars
Medaļa JubilārsMedaļa TeamworkMedaļa Trumpe
  Cocodrillo 07.04.19 08:43  
17
1
atbildot uz panasonic1 komentāru " jā un auto nebija ceļa nodokļa! "

Tikai auto vareja nopirkt maza dala cilveku 10 g stavot rindaa.. Bananus daudzi bija redzejusi tikai multenes. Desu vareja dabut tikai ar pazisanos vai staavot milzu rindaa. Ptu tos apstaklus. Plus vel krievi brauca iekshaa tukstošiem. Viss bija piedrazots, viss skaitijas kopipasums. Noplucis un peleks. Atpaliciba. Ja kaads tika aizbraukt uz Poliju, tas jau bija voww!! Tie kas slavē tos laikus ir cilvēki ap 55-70, kuri tad bija jauni un tadel viss bija forsi, vai ari uzpirkti troļļi, kuriem iesaku vilciena bileti viena virziena.
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 07.04.19 13:03
12
0

atbildot uz panasonic1 komentāru " nevari atrast? varu pateikt priekšā: ma... "

aha- medicina bezmaksas- ja kukuli neiedevi - tad nekas prātīgs nebija.. - visu - VISU  noteica nauda un pazīšānās - JA NEBIJA SAKARU- NEBIJI NEKAS.. 

darbs - un 70 rubļi? un ko ar tiem? maize, piens - ja paspēji uz veikalu - tad bija - vakārā nebija nekā...

produkti dabīgi - nu nosacīti - visi dārzeņi tā piedzīti ar nitrātiem, ka mūsdienās tos nepārdotu - neviens neļautu...

Tas ka pdomijā neizmantoja palmu eļļu ir mīts - kuģiem veda no "draudzīgajām Afrikas valstīm", tikai to nedrīkstēja stāstīt - valsts noslēpums. Ja mūdienās par izpaušanu ir max pāris gadi, tad toreiz 25, vai nāvessods.. - "Dzimtenes nodevība" ...

- nevajag stāstīt ka viss bija labi - mēslu bedre bija - apmēram tas pats kā šobrīd "Korejas tautas republikā" ..

 

 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.04.19 00:29
12
1

atbildot uz panasonic1 komentāru " nevari atrast? varu pateikt priekšā: ma... "

jā un auto nebija ceļa nodokļa!

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 07.04.19 00:24
10
0

atbildot uz Lestets komentāru "Tie ir dokumenti, kas to apliecina, tev toties ... "

... tika dzīvots apstākļos, kādi bija.

Ko tad lai saka tie, kas šodien dzīvo Sīrijā, Jemenā, Korejā vai tamlīdzīgās valstīs?

Savukārt tas, ka toreiz cilvēki bija draudzīgāki un savstarpēji izpalīdzīgāki - tas  nav noliedzams. To tev apgalvos ik-katrs, kas tos laikus ir piedzīvojis.

Toreiz mums nelikās, ka desas luņķis ir tas, kas dara cilvēku laimīgu. Šodienas Latvijā Tev tā liekas!

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 07.04.19 12:53
9
0

atbildot uz blusu_kerajs komentāru "... tika dzīvots apstākļos, kādi bija. Ko tad ... "

Toreis laimīgu darija džinsu pāris - par mēnešalgu - 120 Rubļiem.. dabūta vodkas pudele - ja izdevās rindu izstāvēt..   - nevajag padomju idialoģiju stāstīt - nekas jau dižs nebija..

Protams - cilvēki dzīvoja, mīlēja un viss notikās.. 

Par to ka visi dzīvoja draudzīgi - nu tas nu gan mīts, skaudība sitā augstu vilni, ja tev bija mašīna, blakus kaimīnš māju varēja nodedzināt..  - mantas kūlts bija krietni lielāks nekā tagad -

- par noziegumiem nerunāja, par nelaimēm un katastrofām ar.. pasrs armijā -  MĀCĪBĀS, BOJĀGĀJUŠO SKAITS BIJA PIEĻAUJAMS 4%!!  un tas bija miera laikā... 

99% no tiem bija ģedofšinas upuri.. - vienkārši tā noraktija cilvēkus.

cilvēki bija tikai skaitļi.

mazais muks avatars
Medaļa Vienu jau varMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas doma
  mazais muks 07.04.19 07:31  
9
0

Nesi atradis iemeslus , , , ,   

Vienkarši - Es biju JAUNAKS , ZALITE BIJA ZAĻAKA , UN MANAM VECUMAM ATBILSTOŠAS MEITENES BIJA VEL JAUNAVAS   

Vot i viss   stradajam , gajam uz ballitem , disenem , BADĀ NEMIRAM ( ari Tavi seņči ) ! 

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 07.04.19 13:14
7
0

atbildot uz mazais muks komentāru " A ko ta man Tev rakstit ?  Ka dzimstiba... "

zini kāpēc būvējas kolas un bernudārzus - tāpēc ka visi bija sadzīti vienā sādžā - papildus liela daļa iebraucēju - gucuļi teiksim.. Latvijā izsenis ir viensētas, nevis sādžas.. -tagad tās daudzstāvenes laukos tiek pamestas.. 

un par 50 gados taisīto ceļu - KAUT VIENU PIEMĒRU !!!!  tie ceļi kas stāv jau ilgi - tie būvēti '35-'39 gados.. nevis padomijā.. 

 

Protams, cilvēki dzīvoja, strādāja, un centās izdzīvot.. - bet mīts ka nebija mantu kulta - ir tikai mīts...

 

 

 

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 07.04.19 02:32
7
0

tak pie dirsas taa cenzuura,kam tas vispaar interesee...

priecaajieties,ka tagad varat dziivot,kaa dziivojat,palielam tas ir pateicoties mums,kas dziivoja arii tad,un saaka ignoreet padomju iekaartu,iereekt par to visu un likt miiksto,kaa rezultaataa arii pajuka tas viss...

kas to nav piedziivojis,nekad nesapratiis,kapeec mums patika arii tie laiki,aamen!

Vinnīts avatars
Medaļa Neraudi, Susuriņ!Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņš
  Vinnīts 07.04.19 04:06  
9
2
Katrā laikā ir bijušas gaišās un tumšās puses...
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.04.19 00:12
10
3

atbildot uz blusu_kerajs komentāru " Man patīk tavs spīts pierādīt, ka torei... "

Tie ir dokumenti, kas to apliecina, tev toties ir pārsteidzoša spēja noliegt, ka tika dzīvots kloākā

Realmaven avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Realmaven 07.04.19 01:42
6
0

atbildot uz panasonic1 komentāru " jā un auto nebija ceļa nodokļa! "

auto arii nebija katram kas to veelas, to pat nopirkt nevareeja taa vienkaarshi, lai ari naudas bij pietiekami lai nopirktu 5 taadus...

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.04.19 00:54  
6
1
atbildot uz blusu_kerajs komentāru "... tika dzīvots apstākļos, kādi bija. Ko tad ... "

Tu to jau toreiz saprati, vai ne? Bet labāk tomēr klusēt par to, arī tagad. Kas par lielisku dzīvi, vismaz agrāk pilnīgi noteikti, vai ne?
mazais muks avatars
Medaļa Vienu jau varMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas doma
  mazais muks 07.04.19 10:48  
5
0

atbildot uz Lestets komentāru " Pat tu neko nevari labu uzrakstīt kā minēt vi... "

A ko ta man Tev rakstit ? 

Ka dzimstiba padomija bija lielaka neka mirstiba ? 

Ka katra sudaina miestiņa buveja gan skolas gan bernu darzus ? 

Ka 50 gados lietie asfalta ceļi kalpo vel tagad , bet jaunos evro standarta labo jau pec otra eksplutuacijas gada . 

Kada jega ? 

Tu jau nevari likt pagatni miera un parstat vaimanat ? Tu nevari ta VIENKĀRŠI pateikt Paldies savam tēvam un mātei ( un ari manejiem ) ka IZDZIVOJA padomija - UN VEL ATĻĀVĀS Tevi piedzemdet un izaudzinat ! 

Bēdīgi ? Bēdīgi ka es atceros savu jaunibu - nu viena ziņa Tev taisnība , bet ne jau Tā ka Tu to domaji !   

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.04.19 11:54  
4
0
atbildot uz mazais muks komentāru " Negribu un nevelos ! TĀ ir pagatne , kura nek... "

Kā gan tu vari iemācīties kaut ko tādu nepieļaut, ja atsakies atzīt kāda tā pagātne bija?
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.04.19 11:06
4
0

atbildot uz mazais muks komentāru " A ko ta man Tev rakstit ?  Ka dzimstiba... "

Jā, par to arī stāsti, kāpēc gan ne. Tas, kas ir atklājies par pagātni ir kaut kas jauns. Šāds cenzūras saraksts nekad agrāk nebija pieejams. Kāpēc gan man turpināt nezināt par toreizējiem meliem? Ne jau man tas ir izdevīgi

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 07.04.19 13:20  
4
0
atbildot uz mazais muks komentāru " Kur es atsakos kaut atzīt ? ? ?  Un ko ... "

Mēs varam mainīt attieksmi pret pagātni. Pret padumjo savienību, kas ne tikai aizliedza Latvijas vēsturi, bet pat neļāva dzīvot toreiz tagadnē, to rūpīgi cenzējot. Kas tevi motivē raidīt tādas nopūtas PSRS virzienā? Vai jorpojām baidies?
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 07.04.19 08:35
3
0

atbildot uz Ostaps Benders komentāru " Informācija par Černobiļas AES avāriju ... "

Par Černobiļu vispār tā kā prasās pēc atsevišķa raksta.

« 1  2  3  4 »