Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
707

PSRS sabrukums daudzas slepenās vietas padarīja par atklātām, mēs tagad zinām par to eksistenci. Tomēr ir arī tādas vietas, kas tika pamestas. Turklāt pameta ne jau vienkāršus objektus, kā piemēram, Skrundas pilsētiņu, bet ar zinātnisku nozīmi un tur tika ieguldīti ievērojami līdzekļi. Superslepenie objekti nokļuva nu jau citu valstu teritorijā, kurām nebija ne speciālistu, ne nepieciešamības tos tālāk attīstīt. Tagad vajag tikai zināt, uz kurieni doties.

Radiolokācijas stacija Duga... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
1.

Radiolokācijas stacija Duga

Kodētais nosaukums 5N32. Darbības sfēra - agrīnas atklāšanas sistēmas aizhorizinta radiolokācijas stacija starpkontinentālo raķešu atklāšanai. Milzīgo staciju būvēja 5 gadus un pabeidza 1985. gada. Tā kā tā atrodas netālu no Pripjatas un uzsprāgušā reaktora, tad pēc avārijas tika pamesta. Stacijas jauda ļāva sekot raķešu palaišanai Ziemeļamerikā. Trūkums - novērošana notiek caur Ziemeļpolu, kur ir daudz haotisku traucējumu jonosfērā, līdz ar to var ieraudzīt tikai masīvu rakešu palaišanu. Kā var redzēt attēlā, tad šī stacija sastāv no antenām, kas ir izvietotas noteikta veidā. Ja antenas izvieto apļa veidā, tad tādai stacijai ir iespējams uztvert savu signālu, kas apgājis apkārt zemeslodei divas reizes. Stacija 'Duga' ieguva iesauku Russian Woodpecker, jo tai darbojoties ēterā radās klauvējoši traucējumi.

Zemūdeņu bāze Balaklava ar... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
2.

Zemūdeņu bāze Balaklava (ar bultiņām norādīta ieeja un izeja)

Kodētais nosaukums K-825. Atrodas Krimā, viens no lielākajiem militārajiem objektiem PSRS, vienlaicīgi varēja atrasties 14 kaujas zemūdenes. Pabeidza būvēt 1961.g un pameta uzreiz pēc PSRS sabrukuma. Neskatoties uz to, ka 20 gadu laikā marodieri ir aizstiepuši visu iespējamo metāllūžņos, kopumā bāzes stāvoklis ļauj izturēt tiešu kodoltriecienu, jo zemūdeņu doki atrodas klintī, zem Tavrosa kalna. Šī vieta tika izvēlēta, jo atrodas pie ideāla jūraslīča - tas nav redzams no jūras un līcī nav vētru. Balaklava ir kūrortpilsēta, kas Padomju laikos pārstāja eksistēt, kļūstot par slepeno Sevastapoles pilsētu.

Dvinas raķescaronu... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
3.

Dvinas raķešu šahta

Ballistisko raķešu palaišanai domātas šahtas tika būvētas daudzviet. Viena no tām atrodas tepat Latvijā, pie Ķekavas. Būve pabeigta 1964. g un to veido 4 palaišanas šahtas aptuveni 35 m dziļas un pazemes bunkuri. Kompleksa lielākā daļa applūdusi un nav ieteicams to apmeklēt, jo daudzviet ir palikusi toksiska raķešu degviela. Ja tas Jūs neuztrauc, tad skatīt tālāk: https://www.google.com/maps/@56.549655,24.342098,1214m/data=!3m1!1e3 . Tad jau ari būs skaidrs kā tur nokļūt.

Lopatinskas fosforītu... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
4.

Lopatinskas fosforītu raktuves

Atrodas Maskavas apgabala, 90 km uz DA no Maskavas. Apmeklējot šo vietu, Jūs varat sajusties kā nokļuvis uz neapdzīvotas salas. Derīgais izraktenis atrādās sekli zem zemes virsmas, tas ļāva izveidot atklātu ieguvi milzīgās teritorijās un pēc ieguves pāri ir palikuši nebeidzami žilbinoši smilšu lauki, nu gluži kā kādā Klusā okeāna salā. Ir daudzi ezeri, kas nav atzīmēti kartē, bet ir skaidrs un patīkams. Vēl šeit var redzēt milzīgus daudzkausu ekskavatorus - abzetcerus.

Jonosfēras pētīscaronanas... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
5.

Jonosfēras pētīšanas stacija.

Tika pabeigta gadu pirms PSRS sabrukuma un atrodas pie Zmijevas, Ukrainā. Uzbūvētie antenu lauki un 25 m diametra paraboliska antena bija tiešs analogs amerikāņu HAARP. Mūsdienās šeit darbojas Ukrainas jonosfēras institūts. Apraksts un mērķi, kāpēc ir nepieciešamas tik jaudīgas antenas, neko īsti nepaskaidro. Tiek pētīts plazmas daudzums jonosfēras slāņos. Pēc dažām versijām, amerikāņi izmanto HAARP, lai veiktu attālinātu cilvēku ietekmēšanu vai arī nogalināšanu ar radioviļņiem. Otra versija - tā tiek izmantota kā klimatiskais ierocis. Krievi tomēr būvēja analoģisku staciju...

Neft Daşları Mans mīļākais... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
6.

Neft Daşları

Mans mīļākais no pieminētajiem objektiem, kas īsti neatbilst pamestā statusam, tas ir ievērojami samazinājies, bet joprojām tiek izmantots. Latviski tie ir Naftas Akmeņi, pilsēta Kaspijas jūrā, 50 km no krasta, uzbūvēta 1949. g atklātā jūrā. Savulaik tā bija lielākā naftas atradne pasaulē. Jūras dziļums šajā vietā ir 5-20 m un tika pieņemts lēmums par būvniecību atklātā jūrā. Par pilsētas centr pamatni kļuva 7 baržas, kas tika nogremdētas. Naftas ieguves vietas ir savienotas ar estakādēm uz pāļiem. Sākotnēji platformas būvēja 6,5 m augstumā, taču pēc postošas vētras 1956.g., kad bojā aizgāja 22 cilvēki un kilometriem platformu tika iznicinātas, sāka būvēt 11,6 m augstumā.

Pilsētiņā ir slimnīca, neliels parks, daudzstāvu mājas, pieminekļi un kafejnīca. Aizliegts lietot alkoholu un pīpēt. Savulaik bija paredzēta 5000 cilvēkiem. Satiksme ar krastu tiek nodrošināta ar kuģiem un helikopteriem. Līdz krastam 100 km. Galējais Azerbaidžānas austrumu punkts.

Protvino objekts Fiziķi... Autors: Lestets PSRS pamestie objekti
7.

Protvino objekts

Fiziķi Padomju gados veica daudz un svarīgu pētījumu. Lai varētu kļūt vēl svarīgāki, vajadzēja būvēt daļiņu paātrinātāju, ko arī gandrīz izdarīja. Netālu no Maskavas esošajā Protvino pilsētā zem zemes 60m dziļumā atrodas hadronu paātrinātāja tunelis 21 km garumā. Milzīgais objekts palika nepabeigts, jo nauda pazuda kopā ar Padomiju. Ja Jums izdodos atrast tunelī vilcienu, varat vizināties, tik daudz paspēja uzbūvēt.

1
707
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [14]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Cars Putins avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Cars Putins 04.09.16 21:13  
11
0
Tavi raksti ir iemesls tupēt spokos. Forša tēma.
Tupi Pele Stūrī avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Tupi Pele Stūrī 06.07.14 20:31
4
0

atbildot uz Cr3at1vEX komentāru " Tu zini kas ir balastiska rakete, un kas ir a... "

Galgauskas raķešu bāze?

Zeltiņos (netālu no Alūksnes) arī ir raķešu bāze. Tur arī vēl Ļeņina galva palikusi. Tā vieta vispār vairāk kā tūrisma objekts.

Realmaven avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Realmaven 03.07.14 09:20
5
2

Paris objekti kurus Krievija ir taisijusi savas stulbaas maanijas deel.... nevelti beigaas pameta, jo reali tas izradijaas ka nedarbojas, tad jega nepamest :D

Cr3at1vEX avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa SviestmaizeMedaļa Jubilārs
  Cr3at1vEX 03.07.14 03:27
2
0

atbildot uz rastarizer komentāru " tas par to Latviju.. tur ir atombu... " Tu zini kas ir balastiska rakete, un kas ir atombumba( tads jedziens eksiste tikai sarunvaloda ) ? :D Starp Smilteni un Gulbeni ari ir kaut kas lidzigs Kekavai  

neredzams avatars
Medaļa MērisMedaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Nostradams
  neredzams 22.01.19 12:32
1
0

atbildot uz Rutigers komentāru " Starp citu, priekš tās "Duga", tika būv... "

Man liekas ka tur ir divas ir arī Duga - 2 

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 02.07.14 21:45
1
0

atbildot uz rastarizer komentāru " tas par to Latviju.. tur ir atombu... " tiešām?

Anonīms
Rutigers 19.01.19 10:08  
0
0
Starp citu, priekš tās "Duga", tika būvēta Černobiļas atomektrostacija, lai varētu to "Dugu" nobarot.
holts avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RecidīvistsMedaļa Maģistrs
  holts 05.09.16 01:06
0
0

atbildot uz rastarizer komentāru " tas par to Latviju.. tur ir atombumbu... " aha. tapēc ka tajas raķetēs konvencionālās un ķīmiskās kaujas galviņas nebija iespējams iekrāmēt. to, ko nogādāt nav starpības un ar ko- ar ko tā arī ir, balistiskā raķete. vēl precīzāk atkarībā no izmēriem ir ICBM- intercontinental ballistic missile.  

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 04.09.16 23:53
0
0

atbildot uz Tupi Pele Stūrī komentāru " Galgauskas raķešu bāze? Zeltiņos (netālu no... " Kur tikai viņas nav bijušas. Vēl viena ir pie Elejas, vēl viena - kaut kur pie Rucavas, un ļoti iespējams vēl kaut kur.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 04.09.16 23:52
0
0

atbildot uz sweexlol komentāru " nesaprotu kadēļ pēc PSRS sabrukšanas ... " Nauda beidzās, un vajadzība to būvēt/uzturēt.

toffiks avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  toffiks 03.07.14 02:36
0
0

nesaprotu kadēļ pēc PSRS sabrukšanas visu slēdza.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 02.07.14 22:08
0
0

atbildot uz rastarizer komentāru " uzspied linku kas tur rakstā ir dots. tur vis... " Jā, ieraudzīju, kā es to agrāk nepamanīju!

rastarizer avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  rastarizer 02.07.14 21:50
0
0

atbildot uz Lestetas komentāru " tiešām? " uzspied linku kas tur rakstā ir dots. tur visur rakstīts nuclear

rastarizer avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  rastarizer 02.07.14 21:37
0
5

tas par to Latviju.. tur ir atombumbu palaišanas punkts nevis kaut kādas tur balistiskās