Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
955

Vai tu zini, ka 90% Abrenes apriņķa vēl 1946. gadā kontrolēja latviešu nacionālie partizāni? Mēs ļoti maz zinām gan par partizāniem, gan par Abreni, bet tieši tur dzīvoja un strādāja viens no ievērojamākajiem mežabrāļu komandieriem Pēteris Supe...

Bija 1945. gads. Latviju bija postījuši divu lielvalstu karaspēki. Daudzi gājuši bojā karā, un daudz arī to, kas izvesti uz austrumiem vai paši aizbraukuši uz Rietumiem.

Tomēr latvieši vēl cīnījās- mežos bija sagājuši ap 20 000 cilvēku, un vēl ap 80 000 bija to, kuri viņus atbalstīja..

nbspLielākas vai mazākas... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
1.

 Lielākas vai mazākas mežabrāļu aktivitātes bija pārņēmušas 95% Latvijas pagastu. . CIlvēkos vēl mita cerība, ka rietumvalstis nāks palīgā un nīstie komunisti tiks patriekti no vīņu dzimtenes. Daudzi bija sagatavojušies karot nopietni, nezinādami, ka lielvalstis Eiropu jau ir sagriezušas gabalos kā pīrāgu un sadalījušas savā starpā...

Lielākā agronoma Pētera... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
2.

Lielākā- agronoma Pētera Supes vadītā partizānu vienība sasniedza bataljona apmērus, un karot bija nobrieduši pa nopietnam- Stompaku purva bāzē, kur  24 zemnīcās (paredzētas 20-30 cilvēkiem)  mita liela daļa partizānu, bija uzbūvēti gan staļļi 30 zirgiem, gan pārtikas noliktavas, gan baznīca. Bruņojums arī bija ne pa jokam- 14 balsta ložmetēji, 20 friču G- 42 (1000 šavieni minūtē), kā arī mašīnpistoles un gan vācu, gan krievu šautenes. Arī pārējās Stompaku purva salās bija izveidoti slēpņi, ierakumi un nocietinājumi vairākās līnijās apkārt apmetnes centram. 

Stompaku nometni... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
3.

Stompaku nometni  iekārtoja 1944. gada beigās, sāka izmantot 1945. gada janvārī. Tā bija viena no lielākajām mežabrāļu nometnēm  Baltijas reģionā. Reizēm apmetnē atradās pat 400 cilvēku. Šeit tad arī notika lielākā kauja Latvijas Nacionāko partizānu karā...

18 februārī sarkanajiem... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
4.

18. februārī sarkanajiem izdevās sagūstīt partizāni Tadeušu Bukšu. Pēc tam, kad viņš tika vairāk kā nedēļu sists un spīdzināts, viņš neizturēja, un atzinās, ka ir 200 lielas partizānu vienības loceklis, un norādīja aptuvenu nometnes atrašanās vietu. Tomēr čekisti  viņam līdz galam nenoticēja, un domāja, ka  būs darīšana ar 35- 40 cilvēku lielu vienību.  


 

Dienu vēlāk naktī no 25 uz... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
5.

Dienu vēlāk, naktī no 25 uz 26 februāri istrebiķeļa Donāta Vancāna mājā sarkanie no priekiem sarīkoja tusiņu ar kārtīgu žūpošanu, un neviens pat nemanīja, ka kaut kur mīklaini pazuda "Smerš" leitnants Pikuļevs. Pēc īsa laiciņa viņš jau atradās Stompaku purva bāzē, kuras atrašanās vietu tā bija gribējis atklāt- bet lielu prieku laikam viņam tas nesagādāja. Partizāniem nevajadzēja sevišķi pūlēties, lai no Pikuļeva izpurinātu visu, ko viņš zināja- tai skaitā to, ka sarkanajiem ir zināma partizānu nometnes atrašanās vieta. 

 

 


 

Bet lai cik dīvaini nebūtu... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
6.

Bet- lai cik dīvaini nebūtu, neviens lāga neņēma vērā iegūtās ziņas. NKVD strēlnieku bataljona komandieris vecākais leitnants Paļčehs aizsūtīja pāris vīrus pārbaudīt informāciju par bāzi Stompaku purvā. Partizāniem divu mežā klīstošu sarkano saņemšana ciet bija bērnu spēle. Pirms nošaušanas no viņiem tika dabūta informācija par gaidāmās operācijas datumu. 

Jānis Barkāns scaronīs... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
7.

Jānis Barkāns, šīs kaujas dalībnieks, raksta:

"Komandieri jau naktī savus vīrus izvietoja aizstāvēšanas grāvjos. Bijām gatavi uz visu Eglēs vairākās vietās izvietojās novērotāji un snaiperi. Rītausmā sākās čekas karaspēka uzbrukums mūsu nometnei. Pirmie ar ienaidnieku saskārās Paegles priekšposteņa vīri. Mūsu partizānu nometnes bruņojumā bija 15 vācu MG – 42 ložmetēji. Šie ieroči mums pavēra izlaušanos no aplenkuma.  Atsevišķas apšaudes turpinājās līdz dziļai tumsai. Kaujas vietā uzbrucēju ķēdes  pļāva vācu tautības karavīrs Eduards Šteigls- Šteigers ar kaulu zāģi MG – 42. Pirmās uzbrucēju ķēdes un uzbrukums tika atvairīts. Kauja ilga četras stundas. Mūsu partizāniem bija 13 kritušie un 9 ievainotie. Čekistiem bija daudz kritušo, kuri turpat gulēja purvā uz sniega. Čekistu komandieri Abakumovs un Mickevičs no jauna sakārtojuši savus karavīrus un iznīcinātājus, neskatoties uz zaudējumiem, atkal dzina virsū mūsu partizānu pozīcijām."

563 karavīru lielie sarkano... Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
8.

563 karavīru lielie sarkano spēki  kaujā cieta sakāvi, kaut gan viņu spēki bija visai nopietni- NKVD 5.strēlnieku divīzijas  143.pulka 2 bataljoni, mīnmetēju rota, automātistu vads, jātnieku-izlūku vads un sapieru vads - pavisam 382 karavīri ar diviem 82 mm un diviem 50 mm mīnmetējiem, pieciem smagajiem un 20 rokas ložmetējiem un vēl 181iznīcinātājs no vietējiem sarkanajiem.Jāpiebilst, ka NKVD 5. strēlnieku divīzija bija īpaši cīņai ar partizāniem apmācīts karaspēks. Turpretī partizānu komandieru  vidū gandrīz nebija profesionālu karavīru- Pēteris Supe pēc izglītības agronoms,  dienējis nebija, Ločmelis ( Dūze)  - tautsaimniecības students, tāpat, Circāns(Vārpa) - Viļakas pagasta valdes rakstvedis, bijis karadienestā 30 gadu sākumā, Šaicāns ( Veldre) - Viļakas ģimnāzijas sargs un sētnieks.Vienīgi Broņislavs  Sluckis (Indulis)   bija  beidzis Kara skolu kā leitnants. Bet arī viņam nebija  kauju pieredzes. Bija tikai liela mīlestība pret dzimto zemi un naids pret okupantiem.  Partizānu rindās bija 320 cīnītāju, krita 25. Naktī partizāni izlauzās no aplenkuma un organizēti atstāja cīņas vietu- lai turpinātu cīnīties mazākās grupās dzimtajā Abrenes apriņķī  un arī  visā Latgalē. Pirmajos pēckara gados mežabrāļi kontrolēja 90% Abrenes apriņķa teritorijas un sakanajiem tur burtiski zeme dega zem kājām. Latvijas komunistu partijas pilnvarotais Jānis Dīmanis 1946. gadā ziņoja partijas vadībai, ka Abrenes pagastā nacionālo partizānu  dēļ neesot iespējams organizēt nedz padomju, nedz saimnieciskās institūcijas. 

 

Sarkanie savās atskaitēs par Stompaku kauju piemin tikai to, ka  arī viņu  vidū "bija kritušie" (parastā sarkano versija atskaitēs bija- 1 kritušais, 1 ievainotais).

 Vietējās galdniecības informācija liecina, ka esot bijuši steidzīgi nepieciešami 80 zārki...

Kritušos partizānus (sarkanarmieši izraka arī apbedītos)  čekisti izlika Viļakā ielas malā un trīs dienas dzina vietējos iedzīvotājus atpazīt līķus. Viņu vidū bija arī nošautā partizāna Augustāna sieva. Viņa notrauca sniegu no sava vīra sejas...sakoda zobus un, papurinājusi galvu, atgāja malā...

 

Cauri gadiem saglabājies vietējo iedzīvotaju leģendārajai kauju vietai dotais nosaukums- Jaunā Berlīne.

 Autors: Raziels Nacionālo partizānu lielākā kauja
9.  

Pievienotie video2
955
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [50]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
KashinsDaWeeD avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  KashinsDaWeeD 20.06.13 00:42
78
1

Ja vien tie partizāni tajā brīdī zinātu, ka pat pēc neatkarības atgūšanas Latvijā būs pilns ar tiem s*da okupantiem, viņi būtu nošāvuši daudz vairāk krievus ;)

spoku dienas doma

kapuracējs avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  kapuracējs 20.06.13 00:00
59
1

"Sarkanie " gan to attēlo pavisam savādāk-it kā viņi būtu cīnijušies ar "mežabrāļu,laupītāju baru". Komunistu neģēlībām nav robežu...

am0ret0 avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Dienas doma
  am0ret0 23.06.13 20:25
49
1

Smagi.. Latvieši ir cīnījušies abās frontes pusēs.. un visi-par brīvu Latviju. Kā nu kurš to redzēja iespējamu. Mēs esam brīvi šodien, būsim varoņu piemiņas cienīgi

spoku dienas doma

gunchix avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  gunchix 20.06.13 11:44
29
1

Latviju atbrīvot nesanāca, bet nu pasauli viņi atbrīvoja no daudziem, jo daudziem utainajiem.

voless avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Dienas joksMedaļa Moderatora favorīts
  voless 20.06.13 11:49
27
0

Uraa,beidzot beidzot normaals raksts,lasiiju ar patiku.Man vecmamma ar teica ka uzreiz peec kara visi bij paarliecinaati ka rietumi tuliit,tuliit atbriivos Latviju no sarkanajiem,bet....Rakstam +++++++

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 20.06.13 19:33
26
0

atbildot uz BARBARS komentāru " šitie kas vēl līdz kādam 46 gadam ... "

NKVD taktika toreiz bija tāda, ka viņi mērķtiecīgi rīkoja provokācijas tādā stilā, lai vainoti tiktu partizāni- vnk tas bija vienīgais veids, kā atņemt viņiem atbalstītājus. Pašiem partizāniem  tas bija lieki- noskaņot pret sevi cilvēkus. Viņu mērķis bija sarkanie. Baltinavas apkārtnē,piemēram,  bija Eduarda Krakopa partizānu vienība, kurš faktiski bija čekas aģents un provokators. Tā cīņa vispār bija ļoti netīra- čekas aģenti, kuri iefiltrējās vairākās vienībās, partizānus viienkārši noindēja jeb sazāļoja ēdienu ar miega zālēm utt. Gļēvuļi negāja mežā vispār. Cita lieta, ka bija tomēr cilvēciņi ar nobraukušiem jumtiem arī partizānu vidū- bet tie bija atsevišķi gadījumi. 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 03.10.13 14:13
23
0

Ir dzirdēti daudzi aizkustinoši stāsti par latviešu drosmi brīvības cīņās, bet šos večus es apbrīnoju visvairāk, jo viņi atdeva savu dzīvību par brīvu Latviju, kaut gan cerību tik pat kā nebija. Manuprāt viņu piemiņa mūsdienās netiek pienācīgi novērtēta.

kapuracējs avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  kapuracējs 20.06.13 00:02
23
0

"Atbrīvotāji" Diezgn trāpīgi-atbrīvoja no visa.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 03.10.13 11:55
21
0

atbildot uz Benchs komentāru " Parsteidza tas fakts, ka lielaka d... " netikai tajā laikā. Latvieši visos laikos ir bijuši labi kartoāji. Sākot no krušu sirojumiem vikingu zemēs, turpinot ar uzvarām pār krustnešiem, līdz latviešu sarkanajiem strēlniekiem, kas bija viens no galvenajiem atbalstiem komunistu varai, un Cēsu kaujām, kur skolnieku bars, rupji izsakoties, uzveica profesionālu vācu armiju, kas bija krietnā pārspēkā. Tāpat arī tagad nešaubos par latvijas armijas karavīru kompetenci un to atzīst arī ārzemju biedri misijās. Ja kāda armija nav šā vārda cienīga, tad tā ir Urlijas lupatu armija.

Mahitoo avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Zemes ola
  Mahitoo 03.10.13 19:10
20
0

atbildot uz neredzams komentāru "Rietumi ir nodevuši un nodos. Mēs tik domājam, ... " Ja skatās uz šo visu reāli, tad šai pasaulē "labi" nav nedz rietumi, nedz ziemeļi un it īpaši austrumi. Ir jābūt pašiem saimniekiem savā valstī! Ja runājam par Latvijas atrašanās vietu, tad mēs atrodamies diezgan izdevīgā vietā, mīnuss ir tur, ka  vēl nav latviskoti, jeb izsūtīti atpakaļ pēckara okupanti, kas visu laiku te jauc gaisu, bet tas viss ir labojams. Situācija nav nemaz tik bezcerīga, kā varētu likties pirmajā mirklī. Protams nedrīkst arī aizmirst par jūdām un politiskajām padauzām, kas iztirgo Latviju pa labi, pa kreisi, bet gan nāks laiks, kad nāksies stāties taisnās tiesas priekšā. Ar ko tad latviešiem būtu jādalās? Ar krieviem vai? Tie utainie tika iesūtīti Latvijā, kad te bija plaukstoša valsts un skaties, kas pa okupācijas laiku te ir noticis - lauksaimniecība un rūpniecība ir izpostīta, infrakstruktūra ir sagrauta un kā labā strādā valdība man piemēram nav skaidrs. Par to, ka Latvijai nav nākotnes, tu arī smagi maldies un vispār, labāk tā nerunā, citādi par tādiem vārdiem var smagi atrauties, vismaz ja tu man dzirdot ko tādu pateiktu, tad es tevi sistu ilgi un dikti. Rodas iespaids, ka tu pirmais skrietu bučot kāpurķēdes un sarkano kerzačus. Latviešu karavīri, leģionāri un partizāni cīnijās par brīvu Latviju un tādai tai būs būt!

spoku dienas doma

neredzams avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Neglītais džemperisMedaļa Vampīru klana biedrs
  neredzams 20.06.13 20:55
23
5

Rietumi ir nodevuši un nodos. Mēs tik domājam, ka viņi ir labie. Ne sūda nav labie. Smagi mums robež tautai dzīvot. Un vēl ir tie sūdi, ka mēs paši ne sūda nemākam - dalīties. Nav Latvijai nākotnes - īstenībā nekad nav bijusi. 

spoku dienas doma

kapuracējs avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  kapuracējs 20.11.13 16:43
17
0

Mēs sitīsim tos utainos ar vien,ar vien.

Pēc tam tos zili pelēkos,ar vien,ar vien.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 03.10.13 11:59
12
0

atbildot uz BARBARS komentāru " šitie kas vēl līdz kādam 46 gadam ... " atsevišķas vienības turējās vēl līdz destaļinizācijas perioda sākumam. tas, ka aiz partizānu vārda slēpās arī salagas, tas nav nekāds brīnums. ir gadījumi, kad čekisti formēja viltus partizānu vienības, kas nodarbojās ar laupīšanu, lai mazinātu vietējo iedzīvotāju uzticību partizāniem.

Benchs avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa SpoksMedaļa Dienas joks
  Benchs 21.06.13 20:49
8
0

Parsteidza tas fakts, ka lielaka dala pat nebija dienejushi, bet nu laikam tas pierada to cik labi kareivji bija latviesi tanii laika, jo ja nemaldos pat musu vienibas, kas karoja vaacu pusee bija augsti noverteetas pat no Hitlera puses. 

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 12.08.14 15:10
7
0

atbildot uz Naiva+tauta+latvija  komentāru " Latvija ,nacistu zeme..fu kauns pa... "

 

Nevienā šī raksta rindiņā nav rakstīts pilnīgi nekas, kas  būtu vērsts pret kādu tautību. Komunistisko iekārtu  nosoda ļoti daudzas pasaules valstis, un Latvijā ir aizliegts lietot pat šī režīma simboliku- tas tev ir kas jauns?

Ja tev tā patīk komuņagas, tad airē uz Ziemeļkoreju.

Ja tev par kaut ko ir jākaunas, tad par putru savā galvā.

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 03.10.13 11:51
7
0

partizāniem bija liela nozīme pēckara Latvijā, tas būtiski iegrožoja čekistu darbības. teorētiski viņi varēja pastāvēt pat visu okupācijas laiku, bet atmeta cerības par rietumu atbalstu.

maksimus avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  maksimus 20.11.13 13:05
7
0

Es esmu no Viļakas un šeit viss ir aprakstīts precīzi - tieši desmitniekā... 

Tikai viena maza kļūda nevis Stampaku purvs, bet Stompaku purvs. 

Ideāls raksts 

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 21.06.13 20:18
5
0

Sarkanie partizāni bija pakļauti Partizānu centrālajam štābam, kas bija sarkanarmijas struktūrvienība. Visi sarkano partizānu komandieri bija sarkanarmijas virsnieki. Ko mainīja tas, ka tām grupām pievienojās arī kādi  izbēgušie karagūstekņi un no leģiona pamukušie? 

Pat stūrī iedzītie kurelieši turējās no "Sarkanās Bultas" jo talāk, jo labāk.

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 03.10.13 19:21
5
0

atbildot uz JustARide komentāru " Ir dzirdēti daudzi aizkustinoši st... " Aha- ja kādam kaut ko paprasīsi par leģionāriem, tad viņš visdrīzāk šo to zinās, bet  par nacionālajiem partizāniem un kureliešiem, kuri viennozīmīgi stāvēja tikai un vienīgi par Latviju- gandrīz neko!

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 20.11.13 20:13
5
0

atbildot uz maksimus komentāru "Nēēēs tiešām zinu uz visiem 100% ka tas ir Stom... "

Knifs ir tamī, ka vēsturniekiem ne vienmēr ir viegli tikt pie patiesas informācijas- ja Tu no tās puses esi, tad zini, ka vienam no šajā rakstā pieminētajiem cilvēkiem lāga nevar ticēt, jo viņš ļoti daudz piedomā klāt. 

 

Bet tie, kas varētu patāstīt patiesību, klusē. Jo tur tās visas kaimiņu un radu attiecības, un neviens jau nav vainīgs, ka kādam kāds sencis bijis strebokos, un kāds cits tur uz citu šāvis, un tādā garā- vnk lieka veco laiku pieminēšana var uztaisīt baigos konfliktus šodien, un daudzi to negrib.

Es bērnībā arī dzīvoju vietā, kur meži no visādas tautas ņudzēja gan kara laikā, gan pēc tam un visu to labi zinu.

« 1  2  3 »