Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
1026

Pirms daudziem gadiem Krievijā, ko tolaik pazina kā PSRS, dzīvoja zinātnieks, kas veltīja savu dzīvi mākslīgās asinsrites pētīšanai. Tieši viņam pieder patents uz aužektoru, ierīci, kas var uzturēt asinsriti mākslīgi.

Pirms Sergejs Bruhonenko patentēja savu ierīci, viņš veica eksperimentus uz suņiem. Eksperimenta būtība bija vienkārša. Sunim tika nolaistas asinis, bet pēc 10 min tās tika iesuknētas atpakaļ. Ar mākslīgu ierīci uzturot asinsriti suņa sirda sāka pukstēt un suns atdzīvojās. Par cik smadzenes bija bojātas, tad suņi pēc eksperimenta ilgi nenodzīvoja. Bet tas nebija galvenais - tika pierādīts, ka asinsriti var nodrošināt mākslīgi un tas ļauj uzturēt pie dzīvības organismu. Par cik šie pētījumi tika veikti 20.gs 20-tajos gados, tad tā bija revolucionāra ideja. Varbūt tieši uzskatāmībai, ka asinsrite nodrošina dzīvību, viņš veica eksperimentu, kurā tika atdzīvināta tikai suņa galva. Tā bija atdalīta no ķermeņa, bet pieslēgta pie autožektora. Ierīci darbinot kādu laiku, galva sāka reaģēt uz kairinājumiem, tā it kā atdzīvojās...

Pētījumi scaronajā jomā par... Autors: Lestets Krievi, kas augšāmcēla mirušos
1.

Pētījumi šajā jomā, par mākslīgu dzīvības uzturēšanu jau bija iepriekš, pat cariskajā Krievijā. Taču nevienam no zinātniekiem pētījumi nebija iesniegušies tik tālu. Bija dažādi pieņēmumi un mēģinājumi, bet Bruhonenko bija pirmais, kam izdevās radīt primitīvu dzīvības uzturēšanas mašīnu. Tieši par šo sasniegumu viņš saņēma Ļenina prēmija, bet tas, ko mēdz atstāt bez ievērības, ir cik ļoti eksperimenti līdzinājās Frankenšteina radīšanai un Lovekrafta cienīgam šausmu inscinējumam.

Ja no sākuma eksperiments... Autors: Lestets Krievi, kas augšāmcēla mirušos
2.

Ja no sākuma eksperiments sastāvēja no ains nolaišanas un pēc tam iesūknēšanas atpakaļ organismā, tad laikā gaitā tie kļuva izsmalcinātāki. Tika atdzīvināta suņa galva, kas bija atdalīta no organisma. Galvu un ķermeni savienoja caurulītes, kas aizstāja asinsriti un elpošanu. Galva bija dzīva, ķermenis arī. Turpmāko eskperimentos izmantoja suņa galvu. Asinsriti nodrošināja autožektors, bet pie sistēmas tika pieslēgtas plaušas, kas apgādāja asinis ar skābekli. Plaušas bija izņemtas no ķermeņa un darbojās atsevišķi uz statīva. Galva, saslēgta ar asinsriti, reaģēja uz kairinājumiem. Iedodot gabaliņu ēdiena, tas tika norīts un pēc mirkļa parādījās barības vada otrā galā. Taču tas vēl nebija viss, kas tika darīts pētījumos.

Autožektora prototips tika... Autors: Lestets Krievi, kas augšāmcēla mirušos
3.

Autožektora prototips tika izstrādāts 1925.g. Patents uz to tika saņemts Anglijā, Francijā, Vācijā un PSRS 1929.g. un 1930.g. Vai eksperimentus var dēvēt par amorāliem? Tieši iespējamība uzturēt asinsriti un dzīvību mākslīgi ir padarījusi iespējamu orgānu transplantāciju, kas neatņemama mūsdienu medicīnas daļa. Kādam nācās ciest, bet eksperimenti ar suņiem turpinājās.

Vladimirs Demihovs bija orgānu transplantēšanas pionieris, kas jau 1937.g izveidoja mākslīgu sirdi. Suns ar šo sirdi nodzīvoja 2 stundas. Sākās 2. pasaules karš un zinātnieka eksperimenti apstājās, bet pēc kara, neskatoties uz pieticīgajiem apstākļiem, viņam izdevās atsākt darbību un 1946.g veikt sirds transplantāciju. Pēc tam sekoja sirds-plaušu, plaušu un aknu transplantēšana. Kā arī veiksmīga galvas tranplantācija.

Demihova vadībā veikmīgi... Autors: Lestets Krievi, kas augšāmcēla mirušos
4.

Demihova vadībā veikmīgi transplantēja galvas ar ķermeņa priekšējo daļu. Mazāka suņa ķermeņa priekšējā daļa tika transplantēta uz lielāku suni. Pirmajā eksperimentā 9 gadus vecu kuci Šavka piešuva uz muguras lielākam sunim Brodjaga. Šavkas ķermenis tika pārgriezts uz pusēm, atstājot priekšējā daļā plaušas un sirdi. Asinsvadi no lielākā suņa tika precīzi savienoti ar Šavkas asinsvadiem un abi suņi izdzīvoja. Pēc operācijas viņi varēja neatkarīgi kustēties un ēst. Pirmais šāds pāris nodzīvoja tikai 4 dienas.

Demohivs kopumā veica vairāk... Autors: Lestets Krievi, kas augšāmcēla mirušos
5.

Demohivs kopumā veica vairāk nekā 20 šāda veida operācijas. Pēdējo eksperimentu veica 1968.g. Kucēns tika transplantēts uz lielāka suņa kakla. Radība nodzīvoja 38 dienas. 1988.g. izbāzeni nodeva Rīgas Medicīnas vēstures muzejam, kur tas ir arī tagad.

Kristiāns Barnards, Dienvidāfrikas ķirurgs, kurš 1967.g. veica pirmo veiksmīgo sirds transplantāciju cilvēkam, divreiz apciemoja Demihovu un uzskatīja viņu par savu skolotāju. Lai arī eksperimenti deva nenoovērtējumu ieguldījumu zinātnes attīstībā, paši eksperimenti, kas ļāva transplantēšanai kļūt par realitāti, izsauca riebumu un sašutumu pat toreizējo Padomju zinātnieku aprindās. Vienīgais, kas ļāva turpināt eksperimentus, bija Aukstā kara sacensība starp PSRS un ASV dažādās jomās 60-to gadu laikā.

Ja Demihovs būtu dzīvojis mūsdienās PETA aktvīsti pilnīgi droši nodedzinātu viņa māju un pašu zinātnieku pasludinātu ārpus likuma. Un mēs jorpojām mirtu, jo orgānu transplantācija nebūtu iespējama...

4
1026
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [38]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
MaRtuRiks avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Teamwork
  MaRtuRiks 02.11.15 20:30
38
0

būtu naivi cerēt ka slepenībā mūsdienās nenotiek visādi ekperimenti. Bet šis cilvēks ir tiešām daudz ieguldījis medicīnas zinātnē.

diedelnieks123 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Admins iesaka
  diedelnieks123 02.11.15 17:15
28
0

Zinātnes vārda daudz briesmīgu darbu sadarīts! Bet modernā medicīna nebūtu iespējama, bez līķu zagšanas anatomijas izpētes vajadzībām mēs joprojām mirtu ap 40.gadu vecumā.  Ja tā padomā es savos 30 jau būtu opis tai laikā

MeesAbi avatars
Medaļa KomiķisMedaļa ViktorsMedaļa Aspazija
  MeesAbi 02.11.15 11:47
27
0

Un mēs joprojām mirtu....    Labi uzrakstīts +++

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 03.11.15 10:03
20
0

Nepiekrītu tam, ka bez dzīvniekiem nebūtu iespējams lielus atklājumus izdarīt.Te ir tik daudz kropļu, kas nav pelnijuši dzīvot, uz tiem tiešām vajag.

KALENS avatars
Medaļa Troll killerMedaļa ĢenerālisMedaļa Gremlins
  KALENS 02.11.15 12:21
20
0

Kādas vēl elpošanas caurulītes galvā? Galvā cirkulē arteriālās un venozās asinis un tas ir viss.

Bet par tēmu - žēl suņu, kuriem tiek nogriezta galva, lai arī zinātnes vārdā.

Sreka avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Admins iesakaMedaļa Patīk komentārs
  Sreka 06.11.15 22:36
13
0

Skarbi. No vienas puses nenormāli žēl to dzīvnieku, kuri cieta un mira dēļ šiem eksperimentiem...no otras - tikai tā ir iespējama attīstība, evolūcija medicīnā...pateicoties šo dzīvnieku upurim, simtiem tūkstošu cilvēku dzīvo.

WhatDoesTheFoxSay avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Dienas doma
  WhatDoesTheFoxSay 02.11.15 21:52
13
0
atbildot uz lisa s komentāru " Stulbie krievi... (sorry ja jums kāds i... "Jā, protams, ka tā ir dzīvnieku mocīšana, BET ar šo eksperimentu tika ielikts ļoti liels ieguldìjums medicīnā. Un kāds ir jāapurē, lai mēs dzīvotu labākos apstākļos un varētu attīstīties. Pasaule ir nežēlīga, un tas pasaulē ir pašsaprotami, ka notiek eksperimenti uz dzìvâm būtnēm, arī cilvēkiem, jo citādāk NAV iespējas veikt izpēti.
Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 02.11.15 12:19
15
3

Suņu mocīšana

Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 02.11.15 12:50
10
0

atbildot uz martnogo1 komentāru " Piekrītu, Labāk būtu testējis uz kriminālis... " Gan jau, ka bija arī tādi eksperimenti, tikai tos nevienam nerāda. Gulagi bija pilni ar "noziedziniekiem", tajā laikā cilvēks skaitījās tikai gaļas gabals, ar kuru var darīt visu, kas ienāk prātā.

nahrenizators avatars
Medaļa TīģerisMedaļa BakalaursMedaļa Sertificēts spoks
  nahrenizators 16.11.15 21:34
9
0

nu tak mūsdienās arī viskautkas tāds 100% notiek, atšķiriba tikai tā, ka ar to neplātās. tikai slepenās, apsargātās teritorijās, bazēs kautkur pazemē, sēž kaudze zinātnieku un spriež un domā, eksperimentē. reāli, uz pasaules ir tik daudz cilvēku, ka reti kura doma un ideja jau būs oriģināla. ja tu to vari iedomāties, tad ir ļoti liela iespēja, ka kāds kautkur to jau dara.

Miers D avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  Miers D 19.03.17 23:21  
8
0
Žēl to sunīšu
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 19.03.17 21:36  
10
2
atbildot uz aivarc komentāru "Stulbie krievi... (sorry ja jums kāds ir radini... "Ar to eksperimentēšanu uz cilvēkiem es domāju, ka varētu izmantot cilvēkus, kuri ir slepkavojuši utt. Kuri ir ietupināti uz mūžu bez apžēlošanas iespējām. Vismaz kaut ko izdarītu viņi labu.
Chinook avatars
Medaļa MarioMedaļa Troll killerMedaļa Mario
  Chinook 02.11.15 12:41
9
1

atbildot uz Kalens komentāru " Kādas vēl elpošanas caurulītes galvā?... "

No kurienes tad plaušas pumpē gaisu, caur dibenu?

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 03.11.15 08:00
7
0

Viss pareizi,tikai pedejie apgalvojumi neiztur kritiku.Eksperimenti ar sunjiem PSRS,eksperimenti ar pertikjiem ASV,eksperimenti vispar ar dzivniekiem un pec tam ar cilvekiem(un cik daudzi no tiem bija slepeni) deva iespeju medicinai sasniegt musdienu  limeni.Par kadu te riebumu un sashutumu var iet runa ? Vai LUIS VASHKANSKIS protestetu pret tadiem eksperimentiem,kas velak deva iespeju vinjam kljut par pirmo cilveku ar veiksmigi parstadito sirdi...? Nebusim naivi.Visi bus dzirdejushi par vacu koncentracijas nometnes veiktajiem ,briesmigajiem eksperimentiem(d.  MENGELE...)... bet daudzi no tiem velak izglaba dzivibas. Bija ari arsti kuri eksperimenteja pashi ar sevi ,riskedami ar savu veselibu un pat dzivibu.Nekadi  aktivisti neaptures eksperimentalo medicinu ...un tas ir labi,jo vel tik daudz ir neglabjami slimu cilveku...pagaidam neglabjami.

ponijs666 avatars
Medaļa SpoksMedaļa JubilārsMedaļa Sākumskolnieks
  ponijs666 03.11.15 00:33
8
2

atbildot uz lisa s komentāru " Stulbie krievi... (sorry ja jums kāds i... "

 

 

 

tu esi stulbs !

ja kadam no taviem radiniekiem butu nepiecisama transplantacija, bet krievu zinatnieks nebutu veicis tadus experimentus?  radinieks nomirtu jo transplantacija nebutu iespejama.

i ko tu nozelotu vairak ?   kadus dzivniekus vai  radinieku ?  vai butu labak ka nomirs tavs radinieks nevis  dazi dzivnieki ?

neteiksu ka  sis zinatnieks  bija dizi humans, bet vina darbs  izglaba arkartigi daudz cilveku.

lai nebutu tev brinums, vakcinas un zales ar teste uz dzivniekiem.   dzivnieku zel ? mos piesakiem testet jaunus preparatus?

medicina neietu uz prieksu bezeksperimentiem uz dzivniekiem.  skarbi, vietam nezeligi, bet fakts.

kas tev svarigaks? suns vai radinieks?

kpc es ta saku ?  tapec ka ,nedod dievs, tev pienaks tads bridis ka kads tuvs cilveks klauves paradizes vartos, tu busi gatavs nogalinat  n-to dzivnieku skaitu, lai tik  tas cilveks butu dzivs.

tapec ludzu nevajag!

saki paldies ka  tranplantacija  palika par ierastu lietu musdienas!

p.s nedod dievs, kadam tuvajam cilvekam bus vajadziga transplantacija- nelauj. nekada gadijuma! jo tai pamatus ielika " stulbie krievi"  . labak lai  kads nomirst , lai tik nelieto krievu sasniegumus?  Tu esi IDIOTS!  kada skirba krievs ne krievs?   mazgadigais  nacionalists!   lai tevi saker  zinatnieki un  veic eksperimentus!  un jaa, lai tie ir krievu zinatnieki

Pēcnācējs avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa ŽurnālistsMedaļa Bakalaurs
  Pēcnācējs 20.03.17 01:09  
6
0
atbildot uz puisislegingos komentāru "Cik virspusējs skatījums. Vai maz zini cik biež... "Nestasti pasakas, pakritushu cilveku parasti fotogrāfë vai filmē, bet nepalidz , tas gan tiesa..
puisislegingos avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Spoks
  puisislegingos 19.03.17 22:24  
6
0
atbildot uz Richaz320G komentāru " Tādus dauņus vajag galināt nost. Reāli ... "Cik virspusējs skatījums. Vai maz zini cik bieži tiek veiktas orgānu transplantācijas cilvēkiem? Un kas zin ko nesīs Tava dzīve. Var gadīties ka arī Tev,Taviem bērniem vai vecākiem nāktos veikt operāciju... Gribētu redzēt kā tad Tu iebilstu,jo šāda tipa operācijas pamatsakne taču ir bijusi Tev nepieņemama... Atver acis un paskaties uz dzīvi plašāk! Jebkura veida operācijas,pat anatomijas saknes ir izmēğinājumi ar dzīvniekiem vai līķu sekciju izpēte. Bet ko var gribēt mūsdienu sabiedrībā kur visiem rūp klaiņojoši kaķēni,bet cilvēkam kurš pakritis uz ielas nepievērsīs uzmanību
Kekistānis avatars
Medaļa TestētājsMedaļa Admins iesakaMedaļa Palaidnis
  Kekistānis 02.11.15 22:05
5
0

Izbāzenis no 5. attēla ir tas pats kurš atrodas Paula Stradiņa medicīnas muzejā?

princeSS avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa MaģistrsMedaļa Dienas doma
  princeSS 05.11.15 13:36
5
0

Nešaubos,ka trakās lietas tika darītas. Iedomājoties tā laika aparatūras un instrumentus-šermuļi skrien pār kauliem.

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 19.03.17 19:27
5
0

Labs raksts.