6

 406  0

Serra Pelada bija lielas zelta raktuves Brazīlijā, 430 km uz dienvidiem no Amazones ietekas. Tās padarīja slavenas Sebastião Salgado fotogrāfijas un dokumentālā filma Powaqqatsi , kurā var redzēt kā strādnieki līdzīgi skudrām ar rokām pārstrādā kalnu, lai atrastu zeltu. Tas bija ļoti haotisks pasākums, bet kaut kur ap 100 000 cilvēku mēģināja atrast savu laimi, tādā veidā padarot to par lielākajām raktuvēm pasaulē.

1979. g. janvārī vietejais fermeris nolīga ģeologu, lai uzzinātu, vai nejaušs zelta tīrradņa atradums tuvejā upē nenozīmē, ka zem zemes ir paslēptas lielākas bagātības. Drīz vien paklīda baumas, ka tur esot pasaulē lielākās zelta atradnes. Uz nedēļas beigām sākās zelta drudzis. Pēc piecām nedēļām fermera īpašumā atradās jau vismaz 10 000 cilvēku un vēl 12 000 apkārtnē. Drīz vien atklāja arī lielus tīrradņus, lielākais no tiem bija 6,8 kg!

Vienīgais veids kā nokļūt līdz turienei bija ar lidmašīnu vai arī ar kājām. Zelta meklētājiem nācās maksāt milzīgu summu, lai tur nokļūtu. Taksisti no tuvējās pilsētas aizveda līdz ceļa beigām, kur pēc tam 15 km gāja ar kājām, lai nokļūtu raktuvēs. Raktuvju augošā pilsēta sastāvēja no teltīm un nojumēm. Katram zelta meklētājam pienācās 2x3 m liels zemes pleķis, kur viņi varēja meklēt zeltu. Uz 1980. g. maiju bija jau 4000 šādi zelta ieguves laukumi.

Kad brazīliešu fotogrāfs Sebastião Salgado apmeklēja šo vietu, viņš bija šokēts no ieraudzītā. "Mani ķermeņa mati sacēlās stāvus. Piramīdas, cilvēces vēsture atklājās manā priekšā. Es biju aizceļojis uz vēstures rītausmu"

« 1  2  3 »

Komentāri 6

0/2000

Labais, izskatās līdzīgi Akropoles atklāšanai!

 22  1 atbildēt
Bāc. Cerēju ka pēc bildēm būs turpinājums stāstam par to kā kāds palika stāvus bagāts vai kas tamlīdzīgs...
 15  0 atbildēt

Skarbi! Bet - tā bija viņu izvēle.. par rakstu +

 11  0 atbildēt

Stipro skrējiens.

 10  0 atbildēt

 Nīstais,dzeltenais metāls! Cik asiņu izliets viņa dēļ!!!

 7  1 atbildēt

Izskatās, ka ar pātagu var vairāk panākt nekā ar burkānu!?

 5  1 atbildēt