Arheoloģiskie atradumi mums ļauj uzzināt ko vairāk par pagātni, varbūt arī saprast kādu dažu labu gadsimtu mistēriju, taču bieži vien tie var būt arī negaidīti atradumi, kas liek mums pārskatīt mūsu zināšanas par pagātni.
Arheoloģiskie atradumi, kas izmainīja vēsturi26
Foto: Pixabay
Terakotas armija
To 1947. g. nejauši atklāja kāds ķīniešu zemnieks. Tā ir pirmā Ķīnas imperatora armija jeb precīzāk tās atveidojums, viņu uzdevums ir sargāt imperatoru arī pēc nāves. Iepriekšējie valdnieki nomirst parasti pavēlēja apglabāt arī visu viņu armiju un bagātību, bet šaja gadījumā ir tikai armijas atveidojums. Lai arī šī "spoku" armija tika atklāta pirms 60 gadiem, imperatora apbedījuma vieta vēl nav atrasta.
Foto: Pixabay
Nāves jūras vīstokļi
Tie tika atrasti Nāves jūras krastos un ir par 1000 gadiem vecāki nekā Vecās Derības teksti. Tie sniedz vienreizēju ieskatu to laiku dzīvē.
Foto: Wikipedia
Behistunas uzraksts
Tas atrodas mūsdienu Irānas teritorijā, kas kādreiz bija daļa no persiešu impērijas. Tajā ir aprakstīta Dārija I dzīve un valdīšana 500 pr. KR. Teksts ir uzrakstīts trijās valodās - senpersiešu, elamītu un babiloniešu valodā.
Foto: Wikipedia
Olduvai Gorge
Tā ir viena no svarīgākajām paleoantropoloģisko atradumu vietām pasaulē. Tā atrodas Tanzānijā un 1911. g. vācu pētnieks tur nejauši atrada fosilizētas dzīvnieku atliekas. 1. pasaules karš apturēja tālāku pētniecību, bet vēlāk tika atrastas Homo habilis, Australopithecus boisei un Homo erectus atliekas.
Foto: Pixabay
Ankorvats
Tas ir iespaidīgākais khmeru templis, kas atrodas Kambodžas ziemeļaustrumos. Tas tika būvēts 12. gs., bet nonāca aizmirstībā un no jauna to atklāja tikai 19. gs.
Foto: Pixabay
Troja
Leģendārā Troja, ko apdzejoja Homērs un Virgils, ilgu laiku nebija atrodama, taču to atklāja arheologs autodidakts Heinrihs Šlīmanis 1870-tajos.
Foto: Wikipedia
Antikiteras mehānisms
Tā bija sarežģīta ierīca, kas savā ziņā apsteidza savu laiku. Ar to tika aprēķināta zvaigzņu un planētu pārvietošanās. Ierīce tiek datēta ar 1 gs. pr. Kr, bet to nejauši atklāja kuģa vrakā pie Antikiteras salas 1901. g.
Foto: Pixabay
Pompeji
Tā bija plaukstoša pilsēta Romas impērijā, kas kādā dienā 79 g. pr. Kr. tika aprakta zem vulkāna izvirduma radītajiem pelniem. Gāja bojā ap 20 000 cilvēku. Pompeji ir ļoti stipri ietekmējuši Romas impērijā valdošo mākslas stilu.
Foto: Wikipedia
Lasko ala
Tā atrodas Francijā un to nejauši atklāja pusaudži 1940. g. 12. septembrī. Tajā ir vairāk nekā 2000 dzīvnieku un cilvēku zīmēju. Tas ir paleolīta kultūras piemineklis. Pētnieki uzskata, ka senie cilvēki alā nedzīvoja, bet ik pa laikam to apmeklēja, lai veiktu rituālus
Foto: Pixabay
Rosetas akmens
Tas tiek datēts ar 196. g. pr. Kr. Tajā ir iekalta poēma par Ptolomeju V, kas ir trijās valodās - ēgiptiešu, ēģiptiešu demotiskajā rakstībā un sengrieķu. Tieši pateicoties šim akmenim ir izdevies atšifrēt ēģiptiešu rakstību un tādā veidā iegūstot daudz vairāk informācijas par seno Ēģipti.