Daudzas lietas no mūsu pagātnes mēs uztveram kā pašsaprotamas un pat neaizdomājamies, kāpēc tās izskatās tieši tā. Varbūt tāpēc, ka tās ir tik pierastas? Zemāk varēsiet atrast 12 lietas, kas kādam varētu arī nebūt tik ļoti pazīstamas, jo kopš PSRS sabrukuma ir pagājuši gandrīz 30 gadi.
12 lietas no mūsu pagātnes, ko esam redzējuši, bet nezinājām, kāpēc tās vajag26
Deviņstāvenes
Kāpēc ne 10 stāvi vai, piemēram, 11? Jo 20. gs. 70-tajos gados mājas, augstākas par 28 m, vajadzēja aprīkot ar kravas un pasažieru liftu, kā arī aprīkot ar ugunsdzēsēju kāpnēm, kas ievērojami sadārdzināja augstāku māju būvniecību, turklāt ugunsdzēsēju kāpņu garums bija 28 m. Augstākas mājas sāka būvēt, kad parādījās 40 m garas ugunsdzēsēju kāpnes.
Žogs ar rombiņiem
To autors ir Boriss Lahmans, kas jau sen kā dzīvo ASV. Kā viņš pastātīja, tad viņš 1970-tajos esot izgatavojis trīs skices un izvēlējās pašu vienkāršāko. (Droši vien tāpēc, ka tas arī bija pats lētākais)
Pa pusei nokrāsotās kāpņu telpas
Apakšējā daļa tika krāsota zilā vai zaļā krāsā, lai aizsargātu sienu pret bojāšanos, bet augšējo daļu varēja nobalsināt, jo tā vairs nesmērāja cilvēku drēbes. Visas sienas krāsošana būtu bijusi ievērojami dārgāka.
Stikla bloki
Padomju laiku laikam nevar iedomāties bez šiem stikla blokiem. Tos bieži lietoja būvniecībā, jo tādā veidā varēja ieekonomēt uz apgaismoju. Laikam der atcerēties padomju laika teicienu, ka ekonomikai ir jābūt ekonomiskai.
Logs starp vannasistabu un virtuvi
Tas bija paredzēts, lai gaisma varētu iekļūt vannasistabā un tādā veidā mazināt tuberkulozes izplatību. Tas bija aktuāli 50-tajos un 60-tajos gados, jo saules gaismas nogalina baktērijas, bet tās vairojas mitrā vidē. Lai arī ventilācija bija paredzēta, tā nedarbojās, tāpēc tika radīts tāds interesants logs.
Tualetes pods ar "plauktiņu"
Konstrukcijas mērķis bija samazināt šlakatas, turklāt tāda konstrukcija ļauj paglābties no priekšmetu noslīcināšanas, ja tie ir nejauši iekrituši. Es domāju, ka mūsdienās tas ir vēl pat aktuālāk nekā agrāk.
Caurums sienā
Tādas mājas būvēja līdz pat 60-tajiem gadiem un šī atvere bija sava veida ledusskapja daļa. Dzīvokļa iekšienē atradās vieta, kur varēja ievietot produktus, bet caurums nodrošināja zemu temperatūru. Līdz ar leduskapju plašāku lietojumu šāda konstrukcija izzuda.
Durvis, kas veras uz iekšieni
Iespējams, ka durvis tika būvētas tā, lai VDK darbinieki varētu labak ielauzties, bet visdrīzāk tas tika darīts, lai ugunsdzēsēji varētu vieglāk iekļūt dzīvoklī. Turklāt iedomājieties, kas notiktu, ja durvis vērtos uz āru un notiktu ugunsgrēks? Kāpņu telpas bija ļoti mazas.
Paklāji uz sienām
Varbūt būsiet dzirdējuši joku, ka mūsu dzīvoklī sienas ir tik plānas, ka var dzirdēt, kā kaimiņi klausās, kā mēs klausamies, kā kaimiņi klausās. Tas nodrošināja zināmu skaņas izolāciju un palīdzēja saglabāt siltumu.
Dermantīns uz durvīm
Līdzīgi kā paklājs uz sienas arī dermantīns nodrošināja skaņas izolāciju. Dažreiz tas bija iekšpusē, jo kaķiem taja patika asināt nagus.