Džons F. Kenedijs (John F. Kennedy) – 35. ASV prezidents(1961-1963)
* Viņa viceprezidents bija Lindons B. Džonsons;
* Nodibināja Miera korpusu;
* Novērsa Kubas krīzi;
* Parakstīja vienošanos ar Lielbritāniju un PSRS par kodolieroču izmēģinājumu atmosfērā;
* „Viņam bija 43 gadi, un viņš bija jaunākais prezidents ASV vēsturē. Turklāt Kenedijs bija katolis – pirmais (un līdz šim vienīgais) prezidents, kas nebija protestants.”;
* Kad 50 to gadu beigās Japānas un Rietumeiropas attīstības tempi bija straujāki par ASV, tās kļuva par nopietnām ASV konkurentēm. Kenedijs piedāvāja aktīvāku politiku, arī pret PSRS, kas strauji apguva kosmosu;
* Viņa darbību stipri traucēja Kongresa pretestība, kur dominēja republikāņi;
* Daudz jaunu iniciatīvu autors – nodokļu reforma, melnādaino pilsoņu tiesību nodrošināšana, izglītības uzlabošana, palīdzības sistēma veciem cilvēkiem. Daudzas reformas palika nepabeigtas – tās pabeidza Lindons Džonsons.
* „Sākot savu prezidentūru, Kenedijs izvirzīja „lielo plānu” starptautiskajās attiecībās. Tas paredzēja attīstīt Rietumeiropas un ASV partnerību, stimulējot Eiropas Kopienas un citu Rietumeiropas valstis vienojošo institūciju attīstību, izvirzīja ideju par NATO dauidzpusējo kodolspēku izveidi, kā arī par muitas tarifu samazināšanu tirdzniecībā starp ASV un Eiropas Kopienu. Tomēr šo plānu īstenošanu kavēja gan pastāvīgas krīzes Austrumu – rietumu attiecībās, ar kurām nācās nodarboties Kenedijam, gan arī Francijas prezidenta Šarla de Golla aizdomas, ka Vašingtonas iniciatīvas ir tikai jauns veids, kā nostiprināt amerikāņu hegemoniju Eiropā”.
Lindons Džonsons (Lyndon Baines Johnson) – 36. ASV prezidents(1963-1969)
* ieviesa nodokļu pazemināšanas likumprojektu;
* uzsāka kampaņu karam pret nabadzību;
* sāka karu Vjetnamā;
* radīja Mājokļu un Pilsētu attīstības departamentus;
* nominēja Tjūdoru Maršalu par Augstākās tiesas priekšsēdētāju;
* izdeva rīkojumu par bruņoto spēku samazināšanu Vjetnamā;
* „Viņam izdevās īstenot daudzas Kenedija ieceres, taču tieši viņa laikā ASV pilnībā iesaistījās karā Vjetnamā. 60.gadi bija ASV visstabilākais ekonomiskās augšupejas periods „aukstā kara” laikā. Vienlaikus tas bija vētrains periods politikas un kultūras ziņā. Pēckara gados ASV bija ārkārtīgi augsts dzimstības līmenis. 60. gados „bērnu buma” paaudze bija pieaugusi un tās aktivitāte izpaudās protestos pret Vjetnamas karu un dažādās sociālā protesta kustībās”
* pieņēma likumus, kas aizsargāja melnādaino amerikāņu vēlēšanu tiesības
* aizliedza rasu diskrimināciju darba tirgū, dzīvokļu pārdošanas un izīrēšanas u.c. lietās.
60.gadi bija laiks, kad izplatījās arī politiskais terorisms. Par atentātu upuri kļuva ne tikai Džons Kenedijs, bet arī viņa brālis – Roberts Kenedijs, pilsoņtiesību kustības aktīvists Mārtins Luters Kings un citi.
70. un 80. gadu krīze – ekonomiskā lejupslīde.Uzmanība novērsās no sociāliem jautājumiem un Vjetnamas kara un pievērsās ekonomiskām problēmām – inflācijai un bezdarbam.