Pasaule ir pilna ar pazemes pilsētām. Nav vienkārši tādu uzbūvēt, bet pazemes pilsētas ir būvētas jau kopš sendienām. Lielākoties, lai paslēptos no ienaidniekiem, tomēr arī mūsdienās, it īpaši Aukstā kara laikā, ir bijis aktīvs periods, kad tika uzbūvēti daudzi slepeni objekti pazemē. Daži ir tik lieli, ka tos var saukt pat par pilsētām.
10 pārsteidzošas pazemes pilsētas9
Petra, Jordānija
To 2. gs. uzbēvēja nabatieši. Patiesībā tikai 15% no pilsētas atrodas virs zemes. Petras pilsētu var redzēt vairākās filmās un tā ir ieguvusi UNESCO Pasaules mantojuma objekta statusu. Tiek uzskatīts, ka šajā no rozā smilšakmens izgrebtajā pilsētā dzīvoja ap 3000 cilvēku.
Naours, Francija
Zem Naours pilsētas Francijā atrodas pazemes pilsēta, kas ir tikusi uzbūvēta 2. gs. Tajā ir 300 kambari, 28 galerijas, akas, maiznīcas, kapelas un staļļi. 9. gs. tajā dzīvoja vikingi, bet 17. gs. pazemes pilsētā dzīvoja 3000 cilvēku. To kā atpūtas vietu izmantoja arī 1. pasaules kara laikā, jo tā atradās netālu no Sommas kaujas lauka.
Nušabadas pazemes pilsēta, Irāna
Nav viegli dzīvot tuksnesī. Dienā ir neizturami karsts, bet naktīs ļoti auksts. Iespējams, ka tas ir bijis viens no iemesliem, kāpēc Irānā esošā Nušabada ir uzbūvēta jau pirms 1500 gadiem. Šajā trīs līmeņu pazemes pilsētā ir viss nepieciešamais dzīvei zem zemes. Tajā pat ir ierīkotas lamatas, lai paglābtos no ienaidniekiem, jo šī teritorija bieži vien kļuva par sirojumu mērķi.
Derinkuyu, Turcija
Turcijā ir ap 200 pazemes pilsētām. Lielākā no tām ir Derinkuyu. Šajā 18 līmeņu pazemes pilsētā, kas sniedzas līdz 60 m dziļumam var dzīvot līdz 20 000 cilvēku. Tiek uzskatīts, ka pilsētu mīkstajos vulkāniskajos iežos uzbūvēja 7. gs. arābu-biznatiešu karu laikā. Kopš 1969. g. to var apmeklēt tūristi.
Pendltona, ASV
Šo salīdzinoši nesen uzbūvēto pazemes pilsētu atklāja pavisam nejauši. 1980-tajos gados pilsētā sāka iebrukt kanalizācijas akas. Strādnieki, kas ieradās tās salabot, atklāja, ka zem kanalizācijas akām atrodas cita Pendltona - pazemes pilsēta, ko 1800-tajos gados uzbūvēja ķīniešu strādnieki.
Pēc dzelzceļa uzbūvēšanas tūkstošiem ķīniešu strādnieku palika bez darba. Vairāki likumi aizliedza viņiem kļūt par pilnvērtīgiem zemes īpašniekiem un vietējie iedzīvotāji uzskatīja, ka viņi atņem darbu. Turklāt ķīniešu strādnieki tika pakļauti uzbrukumiem. Tas viss viņiem lika pārcelties pazemē.
Sietla, ASV
1889. g. 6. jūnijā sākās ugunsgrēks, kas iznīcināja 31 kvartālu. To pazīst kā Lielo Sietlas ugunsgrēku, bet pēc tā pilsētas vadība pieņēma lēmumu uzbūvēt jaunu pilsētu divus stāvus augstāk, tieši virs vecās, daļēji iznīcinātās pilsētas.
Koršama, Anglija
Šī pazemes pilsēta ir radusies Aukstā kara laikā 1950-tajos gados. To pazina kā Burlingtonas bunkuru, tomēr tā ir pārāk liela, lai sauktos par bunkuru. Šajā 14 ha pazemes pilsētā ir kafejnīcas, slimnīca, telefonu centrāle, veļas mazgātuve, noliktavas un pat pazemes ezers. Tur ir pat 96 km gara ceļu sistēma. Patversme bija paredzēta 4000 cilvēkiem, kas tur varētu dzīvot 3 mēnešus kodolkara gadījumā. To atslepenoja vien 2004. g.
Pekina, Ķīna
Pekina pazemes pilsēta aizņem 85 kvadrātkilometru lielu platību un tika uzbūvēta laikā no 1969. g. līdz 1979. g. Tā tāpat tika būvēta kā patversme kodolkara gadījumā un tur bija viss nepieciešamais, lai varētu dzīvot pazemē. Tā tika padarīta pieejama tūristiem 2000. g., bet kopš 2008. g. tā ir slēgta renovācijai.
Ramenki-43, Maskava
1960-tajos gados Maskavā sāka būvēt pazemes bunkuru. Tas bija paredzēts 15 000 cilvēku izmitināšanai uz 30 gadiem. Kompleksa dziļums sasniedz 180 - 200 m. Pirmo reizi ziņas par to parādījās 1992. g., bet Krievijas varasiestādes nekad nav apstiprinājušas tā eksistenci. Nav īsti skaidrs, vai tas ir eksistējis un kas ar to ir noticis mūsdienās.
Kūberpedija, Austrālija
No pilsētas 3500 iedzīvotājiem aptuveni 60% dzīvo pazemē, jo Austrālijas tuksnesis ir īpaši karsts un tā nebūt nav labākā vieta dzīvošanai. Kāpēc gan cilvēki tur vispār dzīvo? Jo tur tiek iegūti 95% no pasaules opāliem. Pirmos opālus atrada 1915. g. un kopš tā laika tur tiek iegūti opāli.