57

 105  413  12

Kā jūs domājāt, kas bija aizliegts PSRS ģimenē? Noteikti daudzi apgalvos, ka tas viss ir izdomāts un nemaz tā nebija, mūsdienās ir sliktāk utml. Nē, neskatoties uz mūsdienu dzīves problēmām tajā ir galvenais kā pietrūka iepriekš - brīvības un iespējas izvēlēties. Vai ir piemirsies, ka īsti neko nevarēja izvēlēties, bet nebija jau arī no kā...

Komentāri 57

0/2000

Atkal kaut kāds ķīselis....

1. Varbūt tas tomēr ir stereotips nevis aizliegums? Piedevām dzīvs arī mūsdienās. 

2. Tāpēc, ka kalpotāji bija "buržujiem". Bez tam dažādi veida mājkalpotāji neskatoties ne uz ko bija visādiem zinātniekiem, ārstiem utt. Pat Staļina laikos. 

3. Par 2 min utt. atļaušos iesmiet. Tas, ka filmās utt. nebija seksa ainu nenozīmē, ka sekss bija aizliegts dzīvē. Filmās jā.

4. Nevis nevarēja izvēlēties, bet nebija privātskolu. Ir atšķirība. Tā pat vecāki mēģināja dabūt bērnus labākās (prestižākās) skolās (ja pilsētā bija vairākas) un augstkolās. Tad jau arī strādāja dzīvē blatu sistēma.

5. Tieši Padomju cilvēks deficīta dēļ bija ar lielāko izdomu. Un lai salīdzinātu kaut kādas lietas ir jānosauc tad arī Rietumu izgudrojumi ar ko salīdzināt. No tā laika un kas ir katrā dzīvoklī. 

 52  0 atbildēt

Vot šitās gan ir totālas blēņas!

1. Zinu daudzas ģimenes gan toreiz, gan šodien, kur babene ir galvenā. Es, personīgi, tādus večus uzskatu par lupatam, bet tam nav nekāda sakara ar padomiju.

2. Diez vai šo var saukt par fundamentālu ierobežojumu. Diez cik daudziem šodien nepieciešams mājkalpotājs?

3. Pilnīgas blēņas, šī frāze tika rietumos izrauta no konteksta, tā nav padomju ideoloģija. Padomijā ar seksu saprata šīs nodarbes publisku apspriešanu un izrādīšanu. Jā, tādas tur nebija.

4. Nu kas par blēņām. Izvēlēties izglītību primāri ir izvēlēties profesiju nevis konkrētu skolu. Neredzu, ka ļaudis būtu kļuvuši diži gudrāki pie šodienas izglītības sistēmas, drīzāk otrādi. Padomju cilvēks prata daudz vairāk, gandrīz katrs bija DIY specs.

5. Kas tas vispār par jēdzienu - pašrealizēties? Iespēju bija daudz mazāk kā šodien, par to neviens nešaubās, bet sev patīkamas nodarbes tik un tā varēja atrast. Gluži Ziemeļkorejas režīmā jau nu ļaudis netika turēti.

Vai tad rietumos visi velk stipri pāri pensijas vecumam un dzīvo garas, bezrūpīgas vecumdienas? Amerikā normālu pensiju var dabūt tik no 70 gadiem un arī stipri atkarīgs no uzņēmumiem, kuros strādāji. Rietumeiropā ir gana daudz trūcīgu pensionāru. Nevajag šādi vispārināt.

 43  2 atbildēt

Piedod , bet galigs un totals tupums ! 

Gan driksteja , gan cilveki uzdrošinajas , gan par sex runaja ( daktera Jaņa Zališa - atklai par laulibu dzivi ) , vel tagad majas glabājas ! 

Un pec pensijas sasniegšanas 50 gadiem - driksteja braukt pa visu padomiju ! Bet tas tomer ir piekta daļa no visas zemeslodes sauszemes ! 

( - ) ! 

 29  1 atbildēt

Mani pārsteidz daudzi komentāri. Acīmredzot PSRS propagandas smadzeņu skalošanai ir tālejošas sekas..

Tur neko nevar darīt... BET brīnos, ka nepieminēji ģērbšanās ierobežojumus (vai jebkā sevi izpaust ar izskatu)- tos pašus džinsus UNNN mani pārsteidza, ka melna apakšveļa un melnas zeķubikses PSRS tika uzskatītas par ļoti vulgārām lietām.

 25  1 atbildēt

Padomju laikā nebija seksa, bet bērni dzima. Padomju laikā nedrīkstēja svinēt Līgo un Jāņus, bet šos svinēja tik un tā. Padomju laikā ražoja kolosālu brāķi bet tie brāķi strādā tīri labi, vēl 30 gadus pēc PSRS sabrukuma un netaisās salūst. Padomju lakā bija sliktas algas, bet es skolas laikā vasarā ganot govis mēnesī saņēmu 300 kamēr Rīgas inženieris tik 120. Jā Padomju laikā nācās rukāt un pamatīgi. Padomju laikā skolas šmurgulis nevarēja skolotājai pateikt Ej d**st, vai ko smagāku. Padomju laikā mēs puikas nebijām baltie eņģelīši un ar gāzām podus un nostrādājam kādu nedarbu. Mums bija respekts pret pieaugušajiem. Jā Padomju laikā veikalos nevarēja nopirkt... Tas tiesa, ja veikala vadītāja nekustināja pelēko vielu galvā un nemācēja sarunāt, tad veikals bija tukšs. Mana bērnībs pagāja Ogres rajona Lēdmanes kolhozā un kolhoza veikalā bija gan sviests, gan gaļa un citi labumi, ko Ogres gastronomā nevarēja tā dabūt.

 20  0 atbildēt
Psrs - stāsts kā krievija uzspieda miljoniem cilvēku savu nabadzību, stagnāciju un idiotismu.
 16  1 atbildēt

Vēl viens punkts - cilvēki nedrīkstēja iet uz baznīcu un ticēt Dievam. Visa valsts propoganda bija vērsta pret to. Tas bija izdevīgi valdībai, lai cilvēkus noturētu valdības izdomātās pasākās par laimīgo nākotni un komunisma skaistumu.

 13  1 atbildēt

Kā pec raksta precīzi noteikt, ka autors ir kaut kāds hipsteris no Maskavas vai Sankt-Peterburga.

1.Sieva nevarēja būt ģimenes galva

Daudzas ģimenes PSRS laikos bija sieviešu-dominētas. Esmu pats no tādas ģimenes - 4 veči uz 20 sievietēm.

2. Nedrīkstēja nolīgt mājkalpotājus

Mājkalpotājas droši bija līdz 60-iem, vai pat 70-iem. Un arī pēc tām, daudziem "intelligencijas" pārstāvjiem, it īpaši professoriem, rakstiniekiem un, protams, činavniekiem, tās bija. Cita lieta, kā mājkalpotājas darbs bija sūdīgs ar sūdīgu atalgojumu, un 70-to gadu laika lauku meiču skaits, kuri izvēlētos šo darbu, samazinājās.

3. Padomju ģimenē nebija seksa

Seksa nebija, bet visi drāzās, bļet... Vai cilvēks, kas to sūdu uzrakstīja, vispār zin, no kurienes bērni nāk? Spoiler: Ne no kommunistu pārtijas lēmumiem.

4. Nevarēja izvēlēties bērnu izglītību

Ja neņemt vērā dažas jomas, kurās pat šogad grūti būtu noturēties bez "paziņām", iespēja izvēlēties izglītību ne tikai bija, bet arī bija iespēja bernam iestāties darbā bez izglitības - viņu apmacītu uz vietas. Tā paziņam māte nonāka Alfā, piemēram.

5. Nebija iespējams pašrealizeties

Pārtulkošu uz cilvēku valodu: autoram nepatīk, ka PSRS laikos nevarēja veidot savu 9000-to startapu kas "apgriezīs pasauli", lai pelnītu naudu no lohiem-investoriem.

6. "vai pēc tam varēja par nopelnīto naudu varēja izbaudīt bezrūpīgas vecumdienas?" Nu tagad veči, (it īpaši Krievijā bet pāris reizes arī šeit Purčikā redzēju), var izbaudīt bezrūpīgas vecumdienas, klaiņojot pa mēslu kastēm, lai kaut ko dabūtu paēst.

 11  0 atbildēt

Man mājās ir maziņš kineskopa TV, psrs ražojums - kā dizaina elements Un pāris objektīvu, kuri točna ir kopēti no Carl Zeiss Un, protams, dzīvoklis ir padomju laika mājā.

Man ir radies priekštats, ka autors mazliet saasināti visiem atgādina visu slikto par psrs. Nezinu, vai tas ir labi vai nē, bet domāju, ka labāk regulāri atgādināt visu slikto par Krieviju (būsim godīgi - Krievija bija vainīga pie psrs eksistences), nekā klausīties un lasīt "jaunizveidoto krievu vēsturi", kur visa pasaule ir cēlusies no senajiem krieviem (kas tie tādi?    ) sākot no Japānas un beidzot ar inkiem, kuri, "protams", ka bija "senie krievi", kuri uzcēla Maču-Pikču   

 10  0 atbildēt
Par 5. Padomju laikos bija ļoti daudz visādi izgudrotāji kuri mājas apstākļos taisīja brīnumainas lietas priekš tā laika. Bija pat žurnāls"Modelist-konstruktor" kur atspoguļoja šo pašdarbnieku rosīšanos.
 8  0 atbildēt

Pohu* Toties tagad TVnetā mes varam minēt kurai slavenībai pieder Dirsa..

labs raksts... taču Autors ir iepisis pilnīgās auzās par izglītību... PSRSa Tu varēji mācīties par ko gribi, turklāt par velti, Ja vien tu spēji mācīties, bij Ļoti lieli konkursi lai varētu tikt uz mediķiem, aviatoriem, Inžinieriem utt.. Tur tiešām tika tikai labākie, un tie kuri gribēja apgūt profesiju.. Un bija pie kājas cik bagāti vai nabagi bija tavi vecāki.. Par šo nu gan es zinu ko runāju, jo man sencīši arī ir mācijušies PSRSA.....Un es ticu ka šinī jomā tad bija labāk. Ja autors kādreiz vēlētos rakstīt par šo tēmu ieteiktu viņam mazliet papētīt.... Piemēram tagad lai dabūtu labu informāciju par to ir jāmaksā, un pēdējos gados aizvien vairāk un vairāk... Iesaku papētīt šo jautājumu...

 8  0 atbildēt

Kur Tu rauj visas šīs stulbības? Problēmu bija daudz,bet ne tās par kurām raksti Tu. 

 6  0 atbildēt

Interesanti, kas mudina rakstīt tik aplamas rindas?

Katrā otrajā teikumā apgalvojums, kas neatbilst patiesībai!

"Nebija iespējams pašrealizeties."?

Un kā vēl bija! Bija 100 un viens pulciņš bērniem, kur varēja pašrealizēties cik tik tīk, turklāt bez maksas.

 5  0 atbildēt

Pārspīlēt nevajadzētu,sevišķi psresu īsti neredzējušiem vai tikai tā pēdējo ,pirmssabrukuma agoniju pieredzējušajiem... Sievietes loma ģimenē bija daudz lielāka,nekā rakstā minēts.Viņa parasti vadīja saimniecību ,plānoja budžetu,pieskatīja bērnus !!!(sk.nebija sexa),gāja iepirkties un gatavoja ēst,pamanīdamās tajā pašā laikā arī strādāt valsts darbā.Vīriem bija "pienākums"strādāt un apgādāt ģimeni,kombinēt kur un kā tikt pie "deficīta",remontēt māju(dzīvokli)un nodarboties ar hobiju(nav mājdzīvnieks)... Dzeršana neskaitās.Psrs "samodelkinu"autiņi bija pārāki par valsts ražotajiem.Modelist konstruktor,Tehnika molodjoži,Za ruljom bija žurnāli tiem kam pašiem patika darboties . Apmeklēt kurortus Melnās jūras piekrastē -Soči ,Krima,Anapa ,Baltijas jūrā-Jūrmala,Palanga,Pērnava nebija nemaz tik liela problēma,paceļot arī bija kur-visa milzīgā padomija.Darba vietās varēja dabūt bezmaksas"putevkas" un apmeklēt atpūtas namus un kurortus bez kaitējuma budžetam,negaidot pensijas gadus.Katru gadu varēja braukt ekskursijās pa visu psrs,u.Katrā darba vietā bija sava arodbiedrība,kurai katrs maksāja nelielu biedra naudu un tā tad nu visu to organizēja. Nu jau pietiks,citādi vēl kāds izdomās savā slimā paurī ,ka slavēju psrs.Bet aizmirst bijušo arī būtu stulbi,vēsture jāzin.Atpakaļ tos laikus gan negribu.

 4  0 atbildēt

Sievietes loma sociālismā kalpoja par ļoti lielu  iemeslu sievietei visā pasaulē iegūt līdzvērtīgas tiesības ar vīriešiem, jo bija skaidri pierādījumi, ka viņa var i traktoru vadīt i vakarā vakariņas uztaisīt. Izglītību varēja iegūt kādu vien vēlies, ja vien atzīmes labas. Bet darba vietu izvēlējās valsts. Sekss bija tikai, atšķīrībā no mūsdienām, tas bija starp diviem cilvēkiem nevis visu sabiedrību kā tagad.

Jebkurā gadījumā padomju režīms bija  briesmīgs un es ceru, ka tas nekad neatkārtosies.

 4  0 atbildēt

Nekad neesmu bijusi PSRS propogandas aizstāve un arī nostaļģiju pēc tiem laikiem nejūtu 🙂) bet nu šis raksts ir tik muļķīgi tendenciozs un lēts...pat nezinu kā to labāk uzrakstīt - smiekli nāk - laikam pirmklasnieks tik primīmitīvi vairs nedomā 🙂

 3  1 atbildēt

  

 1  0 atbildēt

Atvainojos - BIJA PIEKTA DAĻA ! 

 1  0 atbildēt

Interesanti    

 0  0 atbildēt
Vēl var pieminēt dažādu ,,rietumu,, frizūru un mūzikas aizliegumu... visam tev Ulrih,otmazkas neatradīsies!
 0  0 atbildēt