Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
12
312

Kā jūs domājāt, kas bija aizliegts PSRS ģimenē? Noteikti daudzi apgalvos, ka tas viss ir izdomāts un nemaz tā nebija, mūsdienās ir sliktāk utml. Nē, neskatoties uz mūsdienu dzīves problēmām tajā ir galvenais kā pietrūka iepriekš - brīvības un iespējas izvēlēties. Vai ir piemirsies, ka īsti neko nevarēja izvēlēties, bet nebija jau arī no kā...

Sieva nevarēja būt ģimenes... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
1.

Sieva nevarēja būt ģimenes galva

Neskatoties uz PSRS deklarēto "dzimumu līdztiesību". Ja ģimenē vadošo lomu uzņēmās sieviete, tad to uzskatīja par "kaut kādu neriktīgu", bet vīru uzskatīja par visīstāko lupatu, dzīvojošu zem tupeles un viņš bija pelnījis vispārējo neieredzēšanu.. Lai gan tas bieži vien tā aŗi notika. Pateicoties plašajam alkoholismam, sievietei nācās uzņemt vadošo lomu ģimenē.

Nedrīkstēja nolīgt... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
2.

Nedrīkstēja nolīgt mājkalpotājus

Pat ja ģimene to varēja atļauties, mājkalpotāju, kas, piemēram, uzkoptu māju tik un tā nedrīksteja nolīgt. Tas tika uzskatīts par "ekspluatāciju". Lai gan ar ko šis darbs ir sliktāks par darbu rūpnīcā pie konveijera, neviens nekad nepaskaidroja. Tā kā nācās vien pašiem visu darīt

Padomju ģimenē nebija... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
3.

Padomju ģimenē nebija seksa

Tas, protams, eksistēja, bet par to nekad nerunāja publiskajā telpā. Filmās nebija ne mazākā mājiena uz to. Filmas izskatījās aptuveni tā - puisis ar meiteni pastaigājas sadevušies rokās, bet nākamajā kadrā jau ar mazu bērnu rokās iziet no dzemdību nama.

Seksa tēma visādi tika izspiesta, aizliegta un noklusēta. TAM vajadzēja notikt tumsā zem deķa mājās un ne ilgāk par divām minūtēm. Sievietes labsajūta vispār bija ārpus jebkuras apsriešanas, sieviete jau bija vīrieša piedeva

Nevarēja izvēlēties bērnu... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
4.

Nevarēja izvēlēties bērnu izglītību

Privātizglītība vispār kā tāda nepastāvēja. Izglītība bija tikai no valsts. Skolās jau no pirmās klases bagātīga slānī tika pasniegta propaganda par komunisma gaišo nākotni. Skaidrs, ka mājās tika skaidrots, ka tas tā nav, bet tik un tā. Valsts gluži neatbalstīja kaut kādu bērnu iniciatīvu

Nebija iespējams... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
5.

Nebija iespējams pašrealizeties.

Ir daudz stāstīts par lielisko PSRS kino un grāmatām. Bet kas par to? Pat ja tika izdotas grāmatas, kas mācīja domāt un attīstīties, tad nu un? Ar iegūtajām zināšanām neko nevarēja izmainīt vai uzlabot savu dzīvi. Ja nu vienīgi samontēt un izjaukt kaut kādu radioaparātu vai arī atrast jaunus zilās līmlentas pielietojuma veidus.

Paskatieties apkārt, vai griestos, uz grīdas vai kaut kur citur var redzēt kādu vareno PSRS izgudrojumu? Nav runa par raķetēm jeb kosmikajiem sasniegumiem, kas no ikdienā lietotā ir izgudrots PSRS? Viss tika izgudrots kaut kur citur

Pat ja bija iespējams... Autors: Lestets PSRS aizliegumi. Ko nedrīkstēja darīt ģimenē?
6.

Pat ja bija iespējams nostrādāt līdz 55 gadiem (pensijas vecums PSRS), vai pēc tam varēja par nopelnīto naudu varēja izbaudīt bezrūpīgas vecumdienas? Kā, piemēram, dodoties ceļojumos vai apmeklējot kurortus? Tā bija valsts, kurā viss noritēja pēc plāna, kuru nedrīkstēja apspriest vai izmainīt

12
312
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [53]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ulrihs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Trumpe
  Ulrihs 06.08.19 15:14
39
0

Atkal kaut kāds ķīselis....

1. Varbūt tas tomēr ir stereotips nevis aizliegums? Piedevām dzīvs arī mūsdienās. 

2. Tāpēc, ka kalpotāji bija "buržujiem". Bez tam dažādi veida mājkalpotāji neskatoties ne uz ko bija visādiem zinātniekiem, ārstiem utt. Pat Staļina laikos. 

3. Par 2 min utt. atļaušos iesmiet. Tas, ka filmās utt. nebija seksa ainu nenozīmē, ka sekss bija aizliegts dzīvē. Filmās jā.

4. Nevis nevarēja izvēlēties, bet nebija privātskolu. Ir atšķirība. Tā pat vecāki mēģināja dabūt bērnus labākās (prestižākās) skolās (ja pilsētā bija vairākas) un augstkolās. Tad jau arī strādāja dzīvē blatu sistēma.

5. Tieši Padomju cilvēks deficīta dēļ bija ar lielāko izdomu. Un lai salīdzinātu kaut kādas lietas ir jānosauc tad arī Rietumu izgudrojumi ar ko salīdzināt. No tā laika un kas ir katrā dzīvoklī. 

 

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 06.08.19 15:18
30
2

Vot šitās gan ir totālas blēņas!

1. Zinu daudzas ģimenes gan toreiz, gan šodien, kur babene ir galvenā. Es, personīgi, tādus večus uzskatu par lupatam, bet tam nav nekāda sakara ar padomiju.

2. Diez vai šo var saukt par fundamentālu ierobežojumu. Diez cik daudziem šodien nepieciešams mājkalpotājs?

3. Pilnīgas blēņas, šī frāze tika rietumos izrauta no konteksta, tā nav padomju ideoloģija. Padomijā ar seksu saprata šīs nodarbes publisku apspriešanu un izrādīšanu. Jā, tādas tur nebija.

4. Nu kas par blēņām. Izvēlēties izglītību primāri ir izvēlēties profesiju nevis konkrētu skolu. Neredzu, ka ļaudis būtu kļuvuši diži gudrāki pie šodienas izglītības sistēmas, drīzāk otrādi. Padomju cilvēks prata daudz vairāk, gandrīz katrs bija DIY specs.

5. Kas tas vispār par jēdzienu - pašrealizēties? Iespēju bija daudz mazāk kā šodien, par to neviens nešaubās, bet sev patīkamas nodarbes tik un tā varēja atrast. Gluži Ziemeļkorejas režīmā jau nu ļaudis netika turēti.

Vai tad rietumos visi velk stipri pāri pensijas vecumam un dzīvo garas, bezrūpīgas vecumdienas? Amerikā normālu pensiju var dabūt tik no 70 gadiem un arī stipri atkarīgs no uzņēmumiem, kuros strādāji. Rietumeiropā ir gana daudz trūcīgu pensionāru. Nevajag šādi vispārināt.

Minka Mika avatars
Medaļa Kalnu kristālsMedaļa DrakulaMedaļa Arheologs
  Minka Mika 06.08.19 20:31
19
0

Mani pārsteidz daudzi komentāri. Acīmredzot PSRS propagandas smadzeņu skalošanai ir tālejošas sekas..

Tur neko nevar darīt... BET brīnos, ka nepieminēji ģērbšanās ierobežojumus (vai jebkā sevi izpaust ar izskatu)- tos pašus džinsus UNNN mani pārsteidza, ka melna apakšveļa un melnas zeķubikses PSRS tika uzskatītas par ļoti vulgārām lietām.

mazais muks avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  mazais muks 06.08.19 15:09  
19
1

Piedod , bet galigs un totals tupums ! 

Gan driksteja , gan cilveki uzdrošinajas , gan par sex runaja ( daktera Jaņa Zališa - atklai par laulibu dzivi ) , vel tagad majas glabājas ! 

Un pec pensijas sasniegšanas 50 gadiem - driksteja braukt pa visu padomiju ! Bet tas tomer ir piekta daļa no visas zemeslodes sauszemes ! 

( - ) ! 

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 06.08.19 19:20  
11
1
Psrs - stāsts kā krievija uzspieda miljoniem cilvēku savu nabadzību, stagnāciju un idiotismu.
Han Solo avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas doma
  Han Solo 06.08.19 17:33
11
1

atbildot uz Gatis Krūmiņš@speles komentāru " Arī pilnīgas muļķības. Tad jau būtu visas baz... "

viss ir relatīvi - iet uz baznīcām drīkstēja. Bet, ja tu biji skolnieks, skolotājs, ierēdnis, kolhoza priekšsēdētājs, ārsts un tamlīdzīgi, tad tas varēja slikti beigties. Ja sētnieks, krāvējs, celtnieks utt - tad pofig.

Tāpat kā sarkanbaltsarkanais karogs un himna (kā dziesma) - oficiāli aizliegts nebija. Bet tie, kuri noriskēja uzvilkt vai dziedāt - šodien negrib to atcerēties, kas ar viņiem notika. Atceros, mamma stāstīja, kā viens džeks bija uzvilcis sarkanbaltsarkano karogu- visu klasi ar skolotāju aizsūtīja uz "kūrortu" sibīrijā. Nevajag lolot ilūzijas, ka tad nemaz nebija tik slikti, patiesībā bija daudz sliktāk, nekā daži to iedomājas

krustnesi avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  krustnesi 06.08.19 16:30
11
1

Vēl viens punkts - cilvēki nedrīkstēja iet uz baznīcu un ticēt Dievam. Visa valsts propoganda bija vērsta pret to. Tas bija izdevīgi valdībai, lai cilvēkus noturētu valdības izdomātās pasākās par laimīgo nākotni un komunisma skaistumu.

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 07.08.19 13:34
8
0

atbildot uz Konanss Barbars komentāru " Vēl var pieminēt dažādu ,,rietumu,, fri... "

Un tagad visa kā maksimāla atļaušana ir ok?

Sīks šmurgulis smidzina virsū un tu pat bārties nedrīksti, tip psiholoģiskais terors nemaz nerunājot par kārtīgu žagaru. pi*arasi un visādi fīli mācās virsū pa labi un pa kreisi ar savām "tiesībām". Nedrīkst pat skarbāku vārdu pateikt, tevi bez maz ierindo agresoru potenciāli bīstamo sarakstā. Šitā šodienas mīkstmiesība nav izturama.

Galīgi neesmu padomijas fans, bet šodien brauc otrā grāvi. Labi, ka es vismaz nesekoju aitu baram un daru pa savam!

Inese Rasiņa avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa Spoks
  Inese Rasiņa 06.08.19 22:33
7
0

Cik nu tālejošas vai ne, bet tas pats 1. punktā pieminētais plašais alkoholisms mūsdienās ir vēl plašāks. Un tur PSRS diez vai var vainot

Remonter avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa SpoksMedaļa Dienas doma
  Remonter 07.08.19 20:59
7
0

Padomju laikā nebija seksa, bet bērni dzima. Padomju laikā nedrīkstēja svinēt Līgo un Jāņus, bet šos svinēja tik un tā. Padomju laikā ražoja kolosālu brāķi bet tie brāķi strādā tīri labi, vēl 30 gadus pēc PSRS sabrukuma un netaisās salūst. Padomju lakā bija sliktas algas, bet es skolas laikā vasarā ganot govis mēnesī saņēmu 300 kamēr Rīgas inženieris tik 120. Jā Padomju laikā nācās rukāt un pamatīgi. Padomju laikā skolas šmurgulis nevarēja skolotājai pateikt Ej d**st, vai ko smagāku. Padomju laikā mēs puikas nebijām baltie eņģelīši un ar gāzām podus un nostrādājam kādu nedarbu. Mums bija respekts pret pieaugušajiem. Jā Padomju laikā veikalos nevarēja nopirkt... Tas tiesa, ja veikala vadītāja nekustināja pelēko vielu galvā un nemācēja sarunāt, tad veikals bija tukšs. Mana bērnībs pagāja Ogres rajona Lēdmanes kolhozā un kolhoza veikalā bija gan sviests, gan gaļa un citi labumi, ko Ogres gastronomā nevarēja tā dabūt.

Han Solo avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas doma
  Han Solo 06.08.19 17:12
7
0

Man mājās ir maziņš kineskopa TV, psrs ražojums - kā dizaina elements Un pāris objektīvu, kuri točna ir kopēti no Carl Zeiss Un, protams, dzīvoklis ir padomju laika mājā.

Man ir radies priekštats, ka autors mazliet saasināti visiem atgādina visu slikto par psrs. Nezinu, vai tas ir labi vai nē, bet domāju, ka labāk regulāri atgādināt visu slikto par Krieviju (būsim godīgi - Krievija bija vainīga pie psrs eksistences), nekā klausīties un lasīt "jaunizveidoto krievu vēsturi", kur visa pasaule ir cēlusies no senajiem krieviem (kas tie tādi?    ) sākot no Japānas un beidzot ar inkiem, kuri, "protams", ka bija "senie krievi", kuri uzcēla Maču-Pikču   

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 07.08.19 14:50
5
0

atbildot uz Konanss Barbars komentāru "Laulības dzīve agrā vecumā gan jūs par sex sko... "

Ne vella, zīlīte iznāca vēl padomijas gados un tur viss bija skaisti izskaidrots, man bija 5 gadi

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 06.08.19 20:33
5
0

atbildot uz Minka Mika komentāru " Mani pārsteidz daudzi komentāri. Acīmre... "

Tas turpinās arī mūsdienās, tā ka tās nav sekas, bet jorprojām aktīva iedarbība

Ulrihs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Trumpe
  Ulrihs 07.08.19 09:12
5
0

atbildot uz Minka Mika komentāru " Mani pārsteidz daudzi komentāri. Acīmre... "

Nav ko pārsteigties. Padomijā bija tik daudz sū....u, ka par tiem tak arī jāraksta - represijas, kolektivizācija, tīrīšanas, blatu sistēma, katastrofu slēpšana utt., nevis jāizdomā meli. Šie meli tad arī uzpeld uzreiz un rada pretreakciju.

krustnesi avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  krustnesi 06.08.19 23:49
4
0

atbildot uz Gatis Krūmiņš@speles komentāru " Arī pilnīgas muļķības. Tad jau būtu visas baz... "

Kungs, jums laikam ļoti švakas zināšanas latvijas okupācijas gadu vēsturē. Lielākā daļa baznīcas tika pārveidotas par teātriem, noliktavām vai pat piegztas ar atkritumiem. Mācītājiem liedza izglītību un ticīgus cilvēkus atskaitīja no izglītības iestādēm tikai dēļ viņu pārliecības. vēl tika uzkrauti milzīgi nodokļi tām baznīcām, kuras tomēr izdevās saglābt un mācītājam uzlika tādu nodokli, ka to maksāja visa draudze kopā, lai tikai neierastos policija kādā dienā. Tā kā iesaku palasīt kādus faktus un tad runāt!

Vladislav Antonyuk avatars
Medaļa SpoksSpēja Gaišreģis
  Vladislav Antonyuk 08.08.19 12:59
3
0

Kā pec raksta precīzi noteikt, ka autors ir kaut kāds hipsteris no Maskavas vai Sankt-Peterburga.

 

1.Sieva nevarēja būt ģimenes galva

Daudzas ģimenes PSRS laikos bija sieviešu-dominētas. Esmu pats no tādas ģimenes - 4 veči uz 20 sievietēm.

2. Nedrīkstēja nolīgt mājkalpotājus

Mājkalpotājas droši bija līdz 60-iem, vai pat 70-iem. Un arī pēc tām, daudziem "intelligencijas" pārstāvjiem, it īpaši professoriem, rakstiniekiem un, protams, činavniekiem, tās bija. Cita lieta, kā mājkalpotājas darbs bija sūdīgs ar sūdīgu atalgojumu, un 70-to gadu laika lauku meiču skaits, kuri izvēlētos šo darbu, samazinājās.

3. Padomju ģimenē nebija seksa

Seksa nebija, bet visi drāzās, bļet... Vai cilvēks, kas to sūdu uzrakstīja, vispār zin, no kurienes bērni nāk? Spoiler: Ne no kommunistu pārtijas lēmumiem.

4. Nevarēja izvēlēties bērnu izglītību

Ja neņemt vērā dažas jomas, kurās pat šogad grūti būtu noturēties bez "paziņām", iespēja izvēlēties izglītību ne tikai bija, bet arī bija iespēja bernam iestāties darbā bez izglitības - viņu apmacītu uz vietas. Tā paziņam māte nonāka Alfā, piemēram.

5. Nebija iespējams pašrealizeties

Pārtulkošu uz cilvēku valodu: autoram nepatīk, ka PSRS laikos nevarēja veidot savu 9000-to startapu kas "apgriezīs pasauli", lai pelnītu naudu no lohiem-investoriem.

 

6. "vai pēc tam varēja par nopelnīto naudu varēja izbaudīt bezrūpīgas vecumdienas?" Nu tagad veči, (it īpaši Krievijā bet pāris reizes arī šeit Purčikā redzēju), var izbaudīt bezrūpīgas vecumdienas, klaiņojot pa mēslu kastēm, lai kaut ko dabūtu paēst.

 

leons kimmelis avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa TrumpeMedaļa Patīk komentārs
  leons kimmelis 09.08.19 17:25
3
0

Kur Tu rauj visas šīs stulbības? Problēmu bija daudz,bet ne tās par kurām raksti Tu. 

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 07.08.19 13:29
2
0

atbildot uz Konanss Barbars komentāru "1.Nav runa vai bija vai nebija tādas ģimenes ,r... "

Kaut kur dziļi Latgalē laikam esi dzīvojis Manā apkārtnē tik skarbi negāja

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BARBARS 11.08.19 23:56
2
0

Pohu* Toties tagad TVnetā mes varam minēt kurai slavenībai pieder Dirsa..

labs raksts... taču Autors ir iepisis pilnīgās auzās par izglītību... PSRSa Tu varēji mācīties par ko gribi, turklāt par velti, Ja vien tu spēji mācīties, bij Ļoti lieli konkursi lai varētu tikt uz mediķiem, aviatoriem, Inžinieriem utt.. Tur tiešām tika tikai labākie, un tie kuri gribēja apgūt profesiju.. Un bija pie kājas cik bagāti vai nabagi bija tavi vecāki.. Par šo nu gan es zinu ko runāju, jo man sencīši arī ir mācijušies PSRSA.....Un es ticu ka šinī jomā tad bija labāk. Ja autors kādreiz vēlētos rakstīt par šo tēmu ieteiktu viņam mazliet papētīt.... Piemēram tagad lai dabūtu labu informāciju par to ir jāmaksā, un pēdējos gados aizvien vairāk un vairāk... Iesaku papētīt šo jautājumu...

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 07.08.19 14:49
2
0

atbildot uz Konanss Barbars komentāru "Kāpēc sist bērnu? Lai viņš iet tālāk pagalma bē... "

Daļa skarbuma nāk tikai par labu, pretējā gadījumā izaug pokemoni, kas lien zem galda pie pirmajām problēmām. Nevajag arī cilvēka nogalināšanu pataisīt par tabu tēmu, situācijas var būt visādas.

« 1  2  3 »