Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
148

Vai tas nav filmas cienīgs sižets? Pazemes pilsēta, kurā dzīvo ļaundaris, kas var netraucēti veikt savus ļaunos darbus un kalt plānus par vispasaules kundzību? Par to bija pati pirmā Džeimsa Bonda filma, kurā dr. No no savas pazemes bunkura mēģināja iztraucēt amerikāņu kosmosa raķetes palaišanu.

Kā izrādās, nacisti strādāja pie līdzīga projekta. 1943. g. kļuva skaidrs, ka nacisti paliek zaudētāju lomā un tika nolemts uzbūvēt ar tuneļiem savienotu pazemes pilsētu, kurā nebaidoties no Sabiedroto bombardēšanas varētu turpināt savus eksperimentus. Pēc 18 mēnešiem šis projekts tika pamests. Neviena no septiņām pazemes patversmēm vai kāda no tuneļu sistēma nav tikusi pabeigta. Tiek uzskatīts, ja karš būtu turpinājies vēl 18 mēnēšus, tad nacistiem būtu izdevies pabeigt šo gigantisko būvi.

nbspProjekta nosaukums... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
Attēls no: en.wikipedia.org
1.

 

Projekta nosaukums "Riese" nozīmē "gigants". Projekts patiešām bija gigantisks, pat pēc Hitlera megalomaniakālajiem standartiem. Bija iecerēts radīt septiņas pazemes struktūras, kuras savā starpā savienotu tuneļi ar kopējo garumu vairāk nekā 8,8 km. Par atrašanās vietu tika izvēlēts Pūču kalns Lejassilēzijā. Mūsdienās tas atrodas Polijas teritorijā.

Kalna izvēlē nebija nejauša. Tas ir veidots no superizturīgiem iežiem, kas varētu izturēt jebkuru Sabiedroto bombardēšanu. Diemžēl šis iemesls izsauca arī kavēšanos tuneļu spridzināšanā.

nbsp1943 g aprīlī Hitlers... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
Attēls no: en.wikipedia.org
2.

 

1943. g. aprīlī Hitlers uzdeva uzsākt projekta realizēšanu. Alberts Spērs tika izvēlētš par šī projekta vadītāju. Tāpat projekta realizēšanai tika radīta Silēzijas industriālā kompanija, ar kuru Spērs sāka sadarboties tā paša gada septembrī.

Tomēr 1945. g. maijā, mēnesi pēc Hitlera pašnāvības, projekts apstājās, jo Vācijā jau soļoja Padomu armija un projektā iesaistītie iznīcināja ar projektu saistīto dokumentāciju. Tas būtu iemesls, kāpēc šī projekta īstenais mērķis ir palicis neskaidrs.

nbspPēc kara Alberts Spērs... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
Attēls no: en.wikipedia.org
3.

 

Pēc kara Alberts Spērs uzstāja, ka "Riese" bija iecerēts kā Hitlera un citu svarīgāko nacistu galvenais štābs. Tomēr pētnieki uzskata, ka šī ir speciāli izplatīta dezinformācija.

Iespējams, ka šī vieta bija iecerēta kā pazemes kodolizmēģinājumu poligons un virsskaņas lidmašīnu izmēģinājumu vieta, kā arī citiem brīnumieročiem, kuru skaitā, varbūt, ietilpa antigravitācijas ierīces un bēdīgi slavenais "Die Glocke".

 

Tik apjomīgs pazemes komplekss būtu lieliska vieta militārajiem eksperimentiem, jo...

- Pūču kalna ieži novērstu kodolizmēģinājumu rezultātā radušos radiācijas noplūdi,

- pazemes tuneļi ļautu pārvietot bruņojumu un dažādus dokumentus

- tajos varētu ražot V1 un V2 raķetes

- tā būtu droša vieta, kur izmēģināt antigravitācijas ierīces

- Pūču kalnu varētu izmantot par urāna ieguves vietu, bet šis apgalvojums nav ticis apstiprināts

- šeit tiktu radīts "Die Glocke"

nbspIecerētā kompleksa... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
Attēls no: medium.com
4.

 

Iecerētā kompleksa "Riese" virszemes daļā atrodas šis dīvainais veidojums. To dēvē par “Fly Trap” vai “The Henge” (balstoties uz tā līdzību ar Stonhendžu). Kā tiek baumots, tad šī esot NLO nolaišanās vieta, "Die Glocke" izmēģinājumu vieta vai arī laika mašīnas atliekas. Varbūt tās ir vienkārši paliekas no industriālā skursteņa būves.

nbspKsjonžas pils kas ir... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
5.

 

Ksjonžas pils, kas ir viena no skaistākājām un majestātiskākajām Eiropas pilīm, arī kļuva par daļu no iecerētā kompleksa. Tā tika uzcelta 1292. g., bet nacistu īpašumā nonāca 1941. g. pārpērkot to no izputējušas aristokrātu ģimenes. Sākoties projekta realizācijai zem pils tika izrakti vairāki tuneļi. Kā tiek uzskatīts,  ja projektu būtu izdevies realizēt līdz beigām, tad šiem tuneļiem vajadzētu savienot pili ar pārējiem kompleksa objektiem.

nbspVai scaronajos tuneļos... Autors: Lestets Projekts "Riese": puspabeigtā nacistu pazemes pilsēta
6.

 

Vai šajos tuneļos ir paslēpts nacistu zelta vilciens?

Pēc nacistu sagrāves radās baumu un sazvērestības teoriju, kas turpina cirkulēt arī mūsdienās. Nacistu bija raksturīga iekaroto teritoriju vērtīgu mākslas darbu un dārglietu "kolecionēšana". Tiek baumots, ka daudzi no šiem mākslas darbiem joprojām nav atrasti, kā arī starp pazudušajiem dārgumiem ir Krievijas cara Dzintara istaba. Nepabeigtais komplekss būtu lieliska slēptuve šiem dārgumiem un citām vērtīgām lietām, bet vai tur ir gluži nacistu zelta vilciens?

 

Lielāka daļa no uzbūvētajiem tuneļiem ir pussabrukuši, bet zem Ksjonžas pils esošie tuneļi ir atvērti apmeklētājiem. Interesanti var doties ekskursijā pa šo drūmo mūsu vēstures lappusi. Vai to ir vērts apmeklēt? Vēstures nezināšana var ļaut atkārtot jau pieļautās kļūdas.

0
148
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [0]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes