Tas izklausās diezgan neparasti un drīzāk dīvaini, bet Meksikas pētnieki ir paziņojuši, ka plāno aprakt neparastu arheoloģisko pieminekli, kas atrasts Mehiko piepilsētā - nosedzot svarīgu vēstures atklājumu līdz nezināmam laikam nākotnē.
Meksikas arheologi ir spiesti aprakt neparastu atklājumu1
Atklājums ir tunelis, kas pirms vairākiem gadsimtiem tika uzbūvēts kā daļa no "Albarradón de Ecatepec" plūdu kontroles sistēmas. Tā bija paredzēta, lai aizsargātu vēsturisko Tenočtitlānas pilsētu no plūdu ūdeņiem. Tenočtitlāna, kas tiek uzskatīta par Azteku impērijas galvaspilsētu, varēja lepoties ar daudzām aizsprostu sistēmas, lai novērstu plūdus no lietusgāzēm, taču spāņu konkistadoriem sākumā nenovērtēja šīs vietējās infrastruktūras noderību un tā tika nopostīta.
Tomēr pēc tam, kad agrīnā Mehiko pilsēta piedzīvoja daudzus plūdus, "Albarradón de Ecatepec" un citas tamlīdzīgas plūdu kontroles sistēmas 1600. gadu sākumā tika uzceltas vai salabotas no jauna. Gadsimtiem vēlāk Nacionālā antropoloģijas un vēstures institūta (INAH) arheologi atrada vienu no "Albarradón de Ecatepec" tuneļiem 2019. gadā. Tunelī varēja redzēt unikālu radošo kultūru sintēzi. Tuneļa vārtu garums bija tikai 8,4 metri, kas pārstāv tikai nelielu daļu no kolosālā "Albarradón de Ecatepec" pieminekļa, kas kopumā ir vairāk nekā 4 km garš. Lai gan tas bija mazs, tas joprojām bija svarīgs (un neparasts) atklājums, pētniekiem atrodot vairākus pirmsspāņu laika glifus, kas bija iegravēti tā struktūrā. Kopumā tika atklāti 11 simboli - tostarp vairoga, putna galvas un lietus pilienu attēli. Tiek uzskatīts, ka simbolus tunelī varēja iebūvēt vietējie iedzīvotāji, kas palīdzēja uzbūvēt "Albarradón de Ecatepec".
Kaut arī šeit ir redzama pirmsspāņu ikonogrāfija, tā vispārējā arhitektūra liecināja, ka par dizainu ir atbildīgi spāņi.
"Viens no mūsu projekta mērķiem bija izpētīt būvēšanas sistēmu. Tas ļāva mums pierādīt, ka tas nav būvēts ar pirmsspāņu laika metodēm " pētnieki paskaidroja 2019. gadā. "Visā ir jaušama romiešu un spāņu ietekme."
Atklājumu bija paredzēts atklāt publiskai apskatei, lai cilvēki varētu apmeklēt un apskatīt šo neparasto, gadsimtiem seno acteku un spāņu kultūras elementu saplūšanu, taču diemžēl tas tā nenotiks. INAH pētnieki tagad ir paziņojuši, ka līdzekļu trūkuma dēļ, lai pareizi uzbūvētu ekspozīciju un aizsargātu ievērojamo struktūru, nesen atklātais tuneļa posms tagad būs vēlreiz jāaprok, la to nevarētu sabojāt, izpostīt vai izlaupīt. Pēc pētnieku domām, lēmums lielā mērā ir saistīts ar COVID-19 krīzes pašreizējo ekonomisko ietekmi, kas līdz šim ir prasījusi vairāk nekā 237 000 cilvēku dzīvības. Pētnieki apgalvo, ka viņi uzcels īpašu mūru, lai aizsargātu glifus, un pēc tam rūpīgi izrakto vietu no jauna apklās ar zemi.
Ne katru dienu arheologiem ir „jāaizklāj” kultūras dārgumi, ko viņi ir atklājuši zem zemes. Cerams, ka nebūs ilgi, kamēr šī "Albarradón de Ecatepec" daļa vēlreiz ieraudzīs dienas gaismu.