72

 42  2

Vajadzība pēc jupas rodas, ja apskatāmajā sistēmā smaguma centrs var mainīties uz to attiecinot rotāciju. Smaguma centru, kā lielākajai daļai labi ir zināms var atrast pēc rotācijas piemērošanas ķermenim vai ķermenis visdrīzāk rotēs ap rotācijas asi, kurā tiks koncentrēta ķermeņa lielākā masa, jo tādā veidā pašam rotācijas procesam būs nepieciešams patērēt vismazāk enerģijas, lai saglabātu rotāciju, kura samazinoties inercei pakāpeniski izbeigsies. Rotācijas ass nav vienozīmīgi apskatāma, ja ķermenim rotējot mainās ķermeņa masas īpašības, ko varētu iztēloties kā izdobtu lodi, kurā ir sabērtas citas mazākas lodītes. Ja iegriezīsi lodi, kurā iekšā ir mazākas lodītes, tad mazās lodītes visdrīzāk ieņems vietu lielās lodes iekšienē, kuras būs vistālāk no rotācijas ass, bet rotācijai samazinoties, sabirs atpakaļ lodes zemākajā punktā.

Jupa - rotācijas ass centrs vai iegriezta ķermeņa smaguma centra punkts.

Par cik, līdz šim nekur netieka izmantota rotējoša ķermeņa smaguma centra īpašību aprakstoša terminoloģija, tad svarīgi ir izšķirt ķermeņa smaguma centru no rotācijas centra, tāpēc, lai nejauktu ķermeņa rotācijas asi ar tā smaguma centru ir nepieciešams jauns apzīmējums, jo ķermenis var tikt iegriezts dažādos virzienos, bet tā smaguma centrs saglabāsies tas pats.

Lai labāk saprastu, kas ir jupa uztaisīju pāris ilustrācijas, kuras vari aplūkot zem raksta:
1 Ja iegirez lodi, tad tās rotācijas ass būs paralēla rotācijas virzienam
2 Ja iztēlojies, ka divi vienādi rotējoši ķermeņi rotē vienā virzienā, paralēli viens otram, tad to rotācijas saskares punktu var pieņemt kā rotācijas centra projekciju
3 Ja uz mieta uzmauksi disku, tad iegriežot to uz līdzenas virsmas mieta abi gali straujāk mainīs savu atrašanos pret gravitācijas centru, bet vieta, kurā būs uzmaukts disks savu vietu pret gravitācijas centru mainīs vismazāk, kas arī ir jupa.

lasi, vērtē, komentē

Komentāri 72

0/2000

   Lasīju, vērtēju, komentēju, kā jau Tu lūdzi.   

 6  0 atbildēt

Ieliku plusu, iekomentēju un tagad zināšu, kas ir Jupa!

 3  0 atbildēt

  

 3  0 atbildēt
Yipa påri visam! Kas mēs būtu bez jupa? Nu pilnīgi jupa un nekas vairāk
 1  0 atbildēt

ja tas ir megjinajums sasniegt laipnulisa ekselenci, tad tas noteikti nav izdevies. kauns!

 0  0 atbildēt