Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?35

 142  1

Nesen publiskajā vidē tika aktīvi uzsākta diskusija par atļauju jauniešiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās jau no 16 gadu vecuma. Teikšu kā ir – manas domas šajā jautājumā ir dalītas. No vienas puses, skaidrs, ka ir ļoti daudz jauniešu, kuri ir pietiekami adekvāti, izglītoti un informēti, lai spētu patstāvīgi izvērtēt partiju programmas un pieņemt lēmumu par ko balsot, tomēr ir arī neskaitāmi daudz memļaku, kuri šajā vecumā no rītiem ar auto joprojām jāpieved pie pašām skolas durvīm, jo pašrocīgi tie, acīmredzot, nav spējīgi pāriet pāri pat vienam ar luksoforu regulētam krustojumam.

Liekot svaru kausos normālos jauniešus un lohus, domāju, ka idiotu īpatsvars, gluži kā pieaugušu cilvēku starpā, būs lielāks, tāpēc šādas idejas īstenošanā mīnusus saskatu vairāk nekā plusus.

Vēl viens būtisks aspekts “pret” ir tas, ka šajā vecumā jaunieši vēl ir pilnībā atkarīgi no saviem vecākiem, sekojoši – pat, ja padsmitgadnieks ir spriestspējīgs un interesējas par politiku, viņa lēmums var būt salīdzinoši vienkārši ietekmējams par labu vecāku izvēlēm. Piemēram, ja vecāki ir kaislīgi KPV LV fani, domāju, ka pastāv procentuāli ļoti augsts risks, ka arī viņu atvase ar putām uz lūpām kliegs “ATLAJST SAJMU!”, jo, tā teikt – kartupelis no kartupeļa tālu nekrīt. Savukārt, ja jauno entuziastu politika absolūti neinteresē, skaidrs, ka viņš automātiski iemetīs urnā lapiņu ar savu vecāku izvēli, jo viņam no tā ne silts, ne auksts.

Kā būtisku argumentu “par” nometnē noteikti jāpiemin faktu, ka kriminālatbildība Latvijā iestājas jau no 14 gadu vecuma, kā rezultātā izskan daudz: “Ja jau var tikt tiesāts, kāpēc nevar piedalīties vēlēšanās?” Tas, protams, ir kā salīdzināt pimpi ar pirkstu, jo noziedzīgai un krimināli sodāmai rīcībai nav pilnīgi nekāda sakara ar cilvēka spriestspēju un intelektuālo attīstību.

Globāli, ja Latvijā ir 1,5 miljoni balsstiesīgo un tikai 35 tūkstoši 16-17gadnieku, kas ir 2,3% no kopējā daudzuma, droši vien balsstiesību pasteidzināšana nekādus pārāk ievērojamus sūdus valsts nākotnei nevarētu nodarīt, tāpēc principā – manis pēc, lai jau tiek, jo šie cilvēki tomēr ir tie, kas mani pārdzīvos un kuriem ar savu balsojumu sekām būs jāsadzīvo krietni ilgāk.

Tomēr viena nianse man šķiet daudz būtiskāka – ja reiz ir noteikts vecums, no kura drīkst sākt piedalīties vēlēšanās, tad noteikti vajadzētu arī noteikt pretējo vecuma slieksni, proti – vecumu, pēc kura balsot vairs nedrīkst. Būsim reāli – liela daļa no vecūkšņiem pēc konkrēta vecuma sasniegšanas vairs īsti nespēj filtrēt apkārt notiekošo un būs gatavi balsot par jebkuru, kurš piedāvās bezmaksas transportu un lētākas reņģes. Mani neiepriecina fakts, ka par manu nākotni drīkst lemt cilvēki, kuri paši šo nākotni nepiedzīvos.

Pievienotie video

Komentāri 35

0/2000

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Vajadzētu no 21 gada vecuma, cilvēkam ir mazliet jāpadzīvo vienam, jāpamaksā nodokļi, īre utt. Tikai, tad viņš reāli varēs pateikt, kas viņu neapmierina vai ko vēlās, tam visam būs pamatojums nevis tikai tukšā muldēšana, ko kārtējā partija sasolījusi..

Un kā jau @Dzerbudists minēja potenciālais vēlētājs nebūs vecāku ietekmēts, taču ja bērns grib balsot par Saskaņu, tāpat pa pakausi jādod.

 22  0 atbildēt

To attiecīgā vecuma ļautiņu ir diezgan maz, kas adekvāti  spēj sekot līdzi politikai. Jāņem vērā, ka šajos gados  ir pietiekams kvantums  tīņu, kurus aizrauj ekstrēmākas idejas. Minētais KPLV, jo tiem ir savi vadoņi "ar reputāciju"-Kaimiņš, Gobzems...  Krievvalodīgajā publikā Saskaņa vai pat krievu savienība.  Un, protams, nevar aizmirst Attīstībai Par- kā pieaugtu viņiem balsis no jauniem hipsterīšiem, kas šajā  partijā saskata nevis  viņķeļveidīgus muldoņas, bet  gan eko, homo, negro, trans un citu  apspiesto aizstāvjus.

 19  1 atbildēt

es uzskatu, ka vajadzētu balsot tikai no 21. gada vecuma, jo jāpadzīvo sākuma (kaut nedaudz) ''pieaugušo dzīve'' (jāsaprot, kā tas ir maksāt nodokļus, noturēties darbā utt.)

 15  0 atbildēt

Manuprārt nē, jo reti ir tāds kurš reāli var izvērtēt situāciju..  Kautgan pašvaldību vēlēšanās- nu diskutējams jautājums, bet Saimas tomēr nē..  tur pat vajadzētu ierobežot arī vecuma cenzu.. 

 11  0 atbildēt
Noteikti nē! Zinu, ir daudzi, kas ir gudri, spriestpējīgi, seko lìdzi ziņām un politikai no 14 gadu vecuma, bet 80% vienu politisko partiju nosaukt nevar, kas ir iekļuvusi 13 saeimâ, tapēc ir nepieļaujami, ka šādi āksti spriež valsts likteni. Nemaz nerunājot, kā uz viņiem iedarbotos populisms, zālītes legalizēšana, geju dirsā pi*ana utt.
 11  2 atbildēt

Kā tad, to tik mums vēl vajag - ļaut bērniem lemt, kam šajā valstī jānāk pie varas. Vēlēšanās ir jāpiedalās pieaugušiem cilvēkiem un 16 gados cilvēks NAV pieaudzis. Nezinu nevienu sešpadsmitgadnieku, kurš politikas jautājumos būtu tik ļoti kompetents, ka šī balss būtu kā vērta. Tajā vecumā 90% ir pilnīgākie bērni, kuri labi ja savu pakaļu jēdz noslaucīt, kuru uzskatus veido ģimene un draugi, un pašiem sava prāta vēl nav ne kripatas. 

 7  0 atbildēt

Kā redzam, no pēdējo vēlēšanu tendencēm - reāli vēlēšanās piedalās knapi pāri 50% no potenciālo vēlētāju kopskaita. Tad sanāk, ka 2,3% tīņu jau veidos 4,6%. Tā rēķinot sanāk lielāks, un jau būtiskāks cipars.

Pēdējās vēlēšanās KPLV savāca krietnu daļu balsu tieši no emigrējušajiem vēlētājiem, kas rēķinot pret kopskaitu arī nav nekāds lielais skaitlis, bet ar to pietika, lai iegūtu pietiekami daudz vietu parlamentā!

Es redzu, ka samazinot vēlētāju vecuma cenzu tiek gatavota 'augsne' nākamajām vēlēšanām tām partijām, par kurām noteikti vairs nebalsos normālie vēlētāji! Vēl jārēķina ir tas, ka pēc pēdējā 'uzmetiena', kuru ir izdarījusi jaunā valdība, vēl vairāk samazināsies normālo vēlētāju skaits, tātad tie 4,6% jau būs liela vērtība!

Plus vēl tas, ka partijas ir izspiedušas no budžeta 4,5 milj eur savām nākotnes reklāmas kampaņām, tas nozīmē, ka valsts attīstība sakarīgā virzienā ir ļoti apdraudēta!

 7  0 atbildēt
Mans uzskats ir gluži pretējs - piedalīties vēlēšanās vajadzētu ļaut no 30 gadu vecuma, ne agrāk. Ap to vecumu ir jau nostabilizējušies uzskati un pasaules redzējums, ir jau kaut kāda dzīves pieredze aiz muguras un speja spriest vairāk racionāli nevis bērnišķīgi emocionāli.
 8  1 atbildēt

Nu nez, man domājas, ja tu spēj pats par sevi parūpēties un esi neatkarīgs, vismaz, no saviem senčiem, tad un tikai tad tev var būt kaut kāds nebūt savs viedoklis par apkārt notiekošo.

 5  0 atbildēt

: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Daudz argumentu nesniegšu,jo Jūs te daudz i gudr. Man liekas,ka sākot no 16 gadu vecuma drīkstētu piedalīties tikai pašvaldību vēlešanās. Lai sāk domāt par savu novadu/reģionu/pilsētu ,un tikai no 21 gadu vecuma saeimas vēlēšanas.

 3  0 atbildēt

Ieraut nedrikst,bet piedalities politika var ?          Nu nav vel nopietnam lietam gatavs...

 3  0 atbildēt

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Neticu, ka tas mainīs lietas būtību, no cik gadiem drīkstēs piedalīties mūsdienu jaunatne. Jau pirms vēlēšanām zināms, kādas partijas tiks iekšā.

 2  0 atbildēt

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Nav jau ko tur ievēlēt vispār...

 1  0 atbildēt

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Es no tās vēlēšanas tāpat neko nesaprotu.

 1  0 atbildēt

hvz       

 1  0 atbildēt

Vēlēšanās būtu jāļauj piedalīties tad, kad jau ir zināms skills citās pieaugušo lietās - auto vadīšanā, dzeršanā, seksā utml

Redzot mūsdienu jaunatni, šķiet, vienai daļai vajadzētu liegt balsot pat 21 gada vecumā

 1  1 atbildēt

Aptaujā 3 atbilde bija piedāvāta kā "Cits variants", pēc nobalsošanas skatos, ka tur jau stāv virsū rakstīts "Man vienalga". Es gan tā neteiktu. Vienkārši neesmu pietiekoši kompetents, politikai praktiski nesekoju tāpēc šādam jautājumam nevaru sniegt vienozīmīgu Jā vai Nē atbildi. Un tāpat arī piedalīties vēlēšanās neredzu īpašu jēgu, kaut-arī man vecums jau pāri 30.

Arī manus vecākus īpaši neinteresē politika. Un ja nu viņi piedalās Saiemas vēlēšanās tad uz nekādu saprātīgu rezultātu tur var necerēt. 

Mani vecvecāki un vēl daži mani radi penzonāri, tie gan seko politikai padziļināti, un tāpēc es mierīgi pie viņiem varētu iet uz konsultāciju ja vajadzētu. Ar domāšanas problēmām, līdz šim neesmu novērojis ka kāds no viņiem sirgtu.

 0  0 atbildēt

1 cilvēks = 1 balss

Jā šī "fasādīte" saucas "par visu labo - pret visu slikto", tad vēlēt drīkstētu pat tikko jaundzimušais

Kā nekā ar labiem nodomiem ir kaisīts labi zināmais ceļš uz elli…

Man tuvāks ir variants, ka ievēlēt pilsētas vadību, valts pārvaldi drīkst tie, kas valstij dod vismaz par 1 EUR vairāk, nekā no tās paņem (pabalstu veidā, nevis darba samaksas). Saprotu, ka tas skan pārāk vienkārši. Bet, pieļauju, ka šo variantu varētu izstrādāt un optimizēt.

Ģimenē arī kāds pelna, kāds tērē. Pelnīsi vairāk - tava "ietekme" ģimenē augs. Arī lemt tiesību vērtība palielināsies.

 0  1 atbildēt