Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
138

Nesen publiskajā vidē tika aktīvi uzsākta diskusija par atļauju jauniešiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās jau no 16 gadu vecuma. Teikšu kā ir – manas domas šajā jautājumā ir dalītas. No vienas puses, skaidrs, ka ir ļoti daudz jauniešu, kuri ir pietiekami adekvāti, izglītoti un informēti, lai spētu patstāvīgi izvērtēt partiju programmas un pieņemt lēmumu par ko balsot, tomēr ir arī neskaitāmi daudz memļaku, kuri šajā vecumā no rītiem ar auto joprojām jāpieved pie pašām skolas durvīm, jo pašrocīgi tie, acīmredzot, nav spējīgi pāriet pāri pat vienam ar luksoforu regulētam krustojumam.

Liekot svaru kausos normālos jauniešus un lohus, domāju, ka idiotu īpatsvars, gluži kā pieaugušu cilvēku starpā, būs lielāks, tāpēc šādas idejas īstenošanā mīnusus saskatu vairāk nekā plusus.

Vēl viens būtisks aspekts “pret” ir tas, ka šajā vecumā jaunieši vēl ir pilnībā atkarīgi no saviem vecākiem, sekojoši – pat, ja padsmitgadnieks ir spriestspējīgs un interesējas par politiku, viņa lēmums var būt salīdzinoši vienkārši ietekmējams par labu vecāku izvēlēm. Piemēram, ja vecāki ir kaislīgi KPV LV fani, domāju, ka pastāv procentuāli ļoti augsts risks, ka arī viņu atvase ar putām uz lūpām kliegs “ATLAJST SAJMU!”, jo, tā teikt – kartupelis no kartupeļa tālu nekrīt. Savukārt, ja jauno entuziastu politika absolūti neinteresē, skaidrs, ka viņš automātiski iemetīs urnā lapiņu ar savu vecāku izvēli, jo viņam no tā ne silts, ne auksts.

Kā būtisku argumentu “par” nometnē noteikti jāpiemin faktu, ka kriminālatbildība Latvijā iestājas jau no 14 gadu vecuma, kā rezultātā izskan daudz: “Ja jau var tikt tiesāts, kāpēc nevar piedalīties vēlēšanās?” Tas, protams, ir kā salīdzināt pimpi ar pirkstu, jo noziedzīgai un krimināli sodāmai rīcībai nav pilnīgi nekāda sakara ar cilvēka spriestspēju un intelektuālo attīstību.

Globāli, ja Latvijā ir 1,5 miljoni balsstiesīgo un tikai 35 tūkstoši 16-17gadnieku, kas ir 2,3% no kopējā daudzuma, droši vien balsstiesību pasteidzināšana nekādus pārāk ievērojamus sūdus valsts nākotnei nevarētu nodarīt, tāpēc principā – manis pēc, lai jau tiek, jo šie cilvēki tomēr ir tie, kas mani pārdzīvos un kuriem ar savu balsojumu sekām būs jāsadzīvo krietni ilgāk.

Tomēr viena nianse man šķiet daudz būtiskāka – ja reiz ir noteikts vecums, no kura drīkst sākt piedalīties vēlēšanās, tad noteikti vajadzētu arī noteikt pretējo vecuma slieksni, proti – vecumu, pēc kura balsot vairs nedrīkst. Būsim reāli – liela daļa no vecūkšņiem pēc konkrēta vecuma sasniegšanas vairs īsti nespēj filtrēt apkārt notiekošo un būs gatavi balsot par jebkuru, kurš piedāvās bezmaksas transportu un lētākas reņģes. Mani neiepriecina fakts, ka par manu nākotni drīkst lemt cilvēki, kuri paši šo nākotni nepiedzīvos.

nbspEsmu gatavs pensionāru... Autors: Dzerbudists Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?
1.

 

Esmu gatavs pensionāru uzbrukumam komentāros: “Buldur, buldur, buldur, vec' cilvēk' i' jācien'!” Nē, draugi – “vecs” un “gudrs” vai “labs” nav sinonīmi. Ar gadiem labāks paliek tikai viskijs.
 

Pievienotie video

1
138
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [34]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Banančiks00 avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Bots
  Banančiks00 06.11.19 11:28
22
0

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Vajadzētu no 21 gada vecuma, cilvēkam ir mazliet jāpadzīvo vienam, jāpamaksā nodokļi, īre utt. Tikai, tad viņš reāli varēs pateikt, kas viņu neapmierina vai ko vēlās, tam visam būs pamatojums nevis tikai tukšā muldēšana, ko kārtējā partija sasolījusi..

Un kā jau @Dzerbudists minēja potenciālais vēlētājs nebūs vecāku ietekmēts, taču ja bērns grib balsot par Saskaņu, tāpat pa pakausi jādod.

spoku dienas doma

Fēlikss Edmunda dēls avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  Fēlikss Edmunda dēls 06.11.19 09:21
19
1

To attiecīgā vecuma ļautiņu ir diezgan maz, kas adekvāti  spēj sekot līdzi politikai. Jāņem vērā, ka šajos gados  ir pietiekams kvantums  tīņu, kurus aizrauj ekstrēmākas idejas. Minētais KPLV, jo tiem ir savi vadoņi "ar reputāciju"-Kaimiņš, Gobzems...  Krievvalodīgajā publikā Saskaņa vai pat krievu savienība.  Un, protams, nevar aizmirst Attīstībai Par- kā pieaugtu viņiem balsis no jauniem hipsterīšiem, kas šajā  partijā saskata nevis  viņķeļveidīgus muldoņas, bet  gan eko, homo, negro, trans un citu  apspiesto aizstāvjus.

AtomiXX avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Veiksmes lāde
  AtomiXX 06.11.19 14:43
15
0

es uzskatu, ka vajadzētu balsot tikai no 21. gada vecuma, jo jāpadzīvo sākuma (kaut nedaudz) ''pieaugušo dzīve'' (jāsaprot, kā tas ir maksāt nodokļus, noturēties darbā utt.)

spoku dienas doma

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 06.11.19 09:25
11
0

Manuprārt nē, jo reti ir tāds kurš reāli var izvērtēt situāciju..  Kautgan pašvaldību vēlēšanās- nu diskutējams jautājums, bet Saimas tomēr nē..  tur pat vajadzētu ierobežot arī vecuma cenzu.. 

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 06.11.19 11:53  
11
2
Noteikti nē! Zinu, ir daudzi, kas ir gudri, spriestpējīgi, seko lìdzi ziņām un politikai no 14 gadu vecuma, bet 80% vienu politisko partiju nosaukt nevar, kas ir iekļuvusi 13 saeimâ, tapēc ir nepieļaujami, ka šādi āksti spriež valsts likteni. Nemaz nerunājot, kā uz viņiem iedarbotos populisms, zālītes legalizēšana, geju dirsā pi*ana utt.
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 06.11.19 10:54
7
0

Kā redzam, no pēdējo vēlēšanu tendencēm - reāli vēlēšanās piedalās knapi pāri 50% no potenciālo vēlētāju kopskaita. Tad sanāk, ka 2,3% tīņu jau veidos 4,6%. Tā rēķinot sanāk lielāks, un jau būtiskāks cipars.

Pēdējās vēlēšanās KPLV savāca krietnu daļu balsu tieši no emigrējušajiem vēlētājiem, kas rēķinot pret kopskaitu arī nav nekāds lielais skaitlis, bet ar to pietika, lai iegūtu pietiekami daudz vietu parlamentā!

Es redzu, ka samazinot vēlētāju vecuma cenzu tiek gatavota 'augsne' nākamajām vēlēšanām tām partijām, par kurām noteikti vairs nebalsos normālie vēlētāji! Vēl jārēķina ir tas, ka pēc pēdējā 'uzmetiena', kuru ir izdarījusi jaunā valdība, vēl vairāk samazināsies normālo vēlētāju skaits, tātad tie 4,6% jau būs liela vērtība!

Plus vēl tas, ka partijas ir izspiedušas no budžeta 4,5 milj eur savām nākotnes reklāmas kampaņām, tas nozīmē, ka valsts attīstība sakarīgā virzienā ir ļoti apdraudēta!

halunke avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  halunke 06.11.19 11:52
7
0

Kā tad, to tik mums vēl vajag - ļaut bērniem lemt, kam šajā valstī jānāk pie varas. Vēlēšanās ir jāpiedalās pieaugušiem cilvēkiem un 16 gados cilvēks NAV pieaudzis. Nezinu nevienu sešpadsmitgadnieku, kurš politikas jautājumos būtu tik ļoti kompetents, ka šī balss būtu kā vērta. Tajā vecumā 90% ir pilnīgākie bērni, kuri labi ja savu pakaļu jēdz noslaucīt, kuru uzskatus veido ģimene un draugi, un pašiem sava prāta vēl nav ne kripatas. 

JavascriptPilots avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa Spoks
  JavascriptPilots 06.11.19 09:39  
8
1
Mans uzskats ir gluži pretējs - piedalīties vēlēšanās vajadzētu ļaut no 30 gadu vecuma, ne agrāk. Ap to vecumu ir jau nostabilizējušies uzskati un pasaules redzējums, ir jau kaut kāda dzīves pieredze aiz muguras un speja spriest vairāk racionāli nevis bērnišķīgi emocionāli.
Augstsprieguma_Majonēze avatars
Medaļa Spoks
  Augstsprieguma_Majonēze 06.11.19 09:54
5
0

Nu nez, man domājas, ja tu spēj pats par sevi parūpēties un esi neatkarīgs, vismaz, no saviem senčiem, tad un tikai tad tev var būt kaut kāds nebūt savs viedoklis par apkārt notiekošo.

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 06.11.19 11:55  
5
1
atbildot uz halunke komentāru " Kā tad, to tik mums vēl vajag - ļaut bē... "Nav tā, ka neviena. Ir, bet reti un padomā par ģimnāzijām un labām vidusskolām. Ir spējìgi 16 gadnieki, bet par maz, lai kompensētu nekompetento pusaudžu balsis.
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 06.11.19 11:02
3
0

Ieraut nedrikst,bet piedalities politika var ?          Nu nav vel nopietnam lietam gatavs...

abatons avatars
Medaļa NostradamsMedaļa TrumpeMedaļa Dienas joks
  abatons 06.11.19 17:38
3
0

: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Daudz argumentu nesniegšu,jo Jūs te daudz i gudr. Man liekas,ka sākot no 16 gadu vecuma drīkstētu piedalīties tikai pašvaldību vēlešanās. Lai sāk domāt par savu novadu/reģionu/pilsētu ,un tikai no 21 gadu vecuma saeimas vēlēšanas.

Andzja avatars
Medaļa BakalaursMedaļa DoktorantsMedaļa Spoks
  Andzja 06.11.19 11:10
2
0

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Neticu, ka tas mainīs lietas būtību, no cik gadiem drīkstēs piedalīties mūsdienu jaunatne. Jau pirms vēlēšanām zināms, kādas partijas tiks iekšā.

Artemiis avatars
Medaļa ArheologsMedaļa ArheologsMedaļa Arheologs
  Artemiis 07.11.19 21:49  
2
0
atbildot uz Blackbberry komentāru "Nedirs, adminstrācijā nav jauku meiteņu. ... "try me
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 07.11.19 12:47
3
1

atbildot uz studentinnss komentāru "Vienu izkatās ka te geji ir izvīlējuši tūplī, j... "

Viņam skumja dzīve, jāpiedod.

Vecāki nabadzīgi, prātiņš arī īss, "lielgabals" pārkarsis un nefunkcionē. Regulāri jāapmeklē psihologs. Un vēl tevis pieminētais gadījums ar to, ka resns onkulis parāva viņu tūplī. Palīdziet jauneklim!

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 06.11.19 11:56  
1
0
atbildot uz Banančiks00 komentāru " @Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēša... "Kā ar LKS? Ĺoti iespējams, ka viņi jau būs nākamajā saeimā. Par tiem var balsot? Ždanoka tak ir vēl trakāka par saskaņu
N.Ushakovs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Paciņa no ZiemeļpolaMedaļa Patīk komentārs
  N.Ushakovs 06.11.19 20:41
1
0

hvz       

Linda 8 avatars
Medaļa SirdsSpēja Mana Latvija!Medaļa Panda
  Linda 8 07.11.19 16:13
1
0

@Aptauja: Vai atļaut piedalīties vēlēšanās no 16 gadu vecuma?

Cits variants: Es no tās vēlēšanas tāpat neko nesaprotu.

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 08.11.19 08:51  
2
1
atbildot uz Artemiis komentāru "try me "Nu, labi. Tu esi izņēmums
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 08.11.19 14:22
2
1

atbildot uz Artemiis komentāru "try me "

Nepiesauc mūža nelaimi