Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
111

Arī Latvijā beidzot aktīvisti ir sākuši realizēt ieceri atvērt veikalu, kurā prece tiek pārdota bez iepakojuma. Nereti saistītie izdevumi ar preces iepakojumu pārsniedz paša produkta vērtību, tāpēc vietējie entuziasti ir savākuši līdzekļus projekta 'Turza' uzsākšanai. Šī projekta ietvaros ne vien tiek runāts par labu vietas izveidošanai, kur ekoloģiski labvēlīgi noskaņotie varētu iegādāties preces bez iepakojuma, bet arī tiek popularizēta ideja, ka lielveikalos patērētāji varētu pieprasīt produktus iegādāties bez iepakojuma.

Iepakojuma nepraktiskās puses:
- iepakojot produktus tiek tērēti resursi, produkta porciju noteikšana un iepakošanas rutīna
- nespēja iegādāties tiešu nepieciešamās preces daudzumu
- produkta pārstrāde ir sarežģīta vai neiespējama, ja prece netiek izpirkta
- iepakojuma pārstrāde vai likvidēšana

Ja prece tiek iegādāta bez iepakojuma, preces izmaksas varētu būt nedaudz zemākas, jo produkta iepakošanai netiek tērēti resursi, bez tam vajadzīgo preci ir iespējams iegādāties vajadzīgajā daudzumā, kas pircējam pašam ļauj noteikt iecerētās preces daudzuma iegādi. Ja kāda no precēm netiek laicīgi izpirkta, produktu ir viegli un ērti nodot pārstrādei citur - miltus maizes cepšanai, pienu biezpiena iegūšanai, biezpienu konditorijas preču cepšanai utt. Savukārt jau iepakotus produktus būtu jāatpako, kas šādu pārstrādi padara neizdevīgu vai pat neiespējamu, pārtikai nonākot izgāztuvēs ar visu iepakojumu. Iepakojuma savākšana un pareiza pārstrāde vai likvidēšana nereti saistas ar diezgan resursietilpīgu procesu.
Daudzās apdzīvotās vietās jau šādas ieceres ir guvušas visai lielu atzinību, tāpēc Latvijā šādas prakses uzsākšana arī ir apsveicama iecere. Jo cilvēks ir spējīgs iemācīties saudzīgāk izturēties pret apkārtējo vidi un līdzcilvekiem, jo vairāk un ilgāk cilveki būs spējīki kopā sadzīvot.

lasi, vērtē, komentē

 Autors: Strāvonis Beziepakojuma veikals
Attēls no: images.google.lv
1.
 Autors: Strāvonis Beziepakojuma veikals
Attēls no: images.google.lv
2.

Pievienotie video

0
111
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [14]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 17.05.18 23:20
26
0

Arī Latvijā beidzot aktīvisti ir sākuši realizēt ieceri atvērt veikalu, kurā prece tiek pārdota bez iepakojuma.

Tie aktīvisti nav dzīvojuši PSRS laikā.. tad lielākā daļa produktu bija bez iepakojuma.. 

makaroni, milti maisos - no noliktavām kur žurkas skraida..

Maizīte resnu smirdīgu veceņu apgrābstīta .. - fui.. negribās to nemaz atcerēties..

Produkti kuri nav iepakojumā - tiem nav iespējams izsekot izcelsmi.. piebērs tev maisā klāt labiem miltiem vecus - un pat nepamanīsi..  Cukura maisam pa nakti klāt spaini ar ūdeni - lai smagāks paliek.. 

Kvalitatīviem makaroniem - piejaucam zemākas kvalitātes.. - nu tādā garā.. mums tauta šajā ziņā ir izglītota..  Ja kāds atklās mazu veikaliņu, tad cenas tur nekādi nebūs zemākas kā ar iepakojumu, jo reāli pārdevējam būs katrai precei pašam jābrauc pakaļ - tas ir uz rūpnīcu, jo vairumtirgotāji tev nekrāmēsies ar preci bez iepakojuma.. 

-loģistika būs daudz dārgāka kā ņemot no lielajiem piegādātājiem - kuriem rūpnīca piegādā uzreiz tonnās.. un mazumtirgotāji brauc pakaļ uzreiz lielai preču grupai..

Nopērk bāzē gan sulas, gan kurpju šņores..  a tā iedomājies kāds tas veikals varētu būt - sulas kannās, milti, sāls un cukurs uz svara.. viss pārējais arī bez iepakojuma.. - tai skaitā šokolāde? 

Murgs - nekas tāds vienkārši nevarēs normāli pastāvēt - vienīgi specefiski priekš frīkiem. papildus sanitārās normas - kuras nemaz daudzus produktus neļauj tirgot tādā veidā.. 

Un noslēgumā pačukstēšu tev noslēpumu - tāds veikals jau eksistē daudzus simtus gadu - saucās centrālais tirgus.. 

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.05.18 08:56
10
1

atbildot uz Strāvonis komentāru "nevajag par citiem spriest izejot no sevis - ti... "

aha.. "Stāsti manīm Daugaviņa..."..  - saku - veikals tikai frīkiem - ar ļoti lielām cenām..  kuri ieraugot vārdu EKO ģībst.. nepadomājot ka daudzi produkti paši pēc savas būtības nevar būt EKO..

teiksim EKO milti maksātu vismaz 20 EUR kilogramā nevis tikai par 20% dārgāk kā parastie.. 

- jo lai izaudzētu graus pēc sentēvu metodēm - vajag ieguldīt milzīgu darbu..  un nevienas modernās dzirnavas nemals tikai dažas tonnas graudu - tas ir gaužām par maz lai iedarbinātu dzirnavas.. 

- tātad jāmaļ bezmaz vai ar rokām .. 

- tāpat āboli EKO maksā 5 EUR kilogramā,, kautgan nopērkot no lauku tantuka viņi ir daudz ekaloģiskāki un garšīgāki, un maksā 5x lētāk... 

- tāpat ar tiem beziepakojuma veikaliem...  - stāstīt jau var visu, bet realitātē tirgojoties godīgi cenas būs krietni dārgākas.. 

- un kā jau minēju - tirgū ļoti daudzas lietas ir sveramās... 

teiksim garšvielas jau sen nepērku lielveikalos (ja nu vienīgi ārkārtas vajadzība) - tirgū var gan pasmaržot, gan pagaršot..  - arī iespēja izvēlēties ražotāju.. 

- a mazā veikaliņā kur maza pircēju plūsma - prece neizbēgami stāvēs ilgi .. 

jo sveramos miltus tev neviens mazāk par 50 Kg netirgos, sāli vispār tikai tonnās... 

cukuru arī minimālais 50Kg..  penu - 15litri kā minimums - 1 kannu.. tas pats ar krējumu, biezpienu kasti - 10 Kg...  tad kādai jābūt pircēju plūsmai, kas būs gatava maksāt mazliet dārgāk tikai tāpēc ka nav iepakojuma...

un vel - neviens ražotājs pie pilna prāta neņems no veikala atlikumus pārstrādei .. 

piermkārt - tas ir sarežģīti un vismaz divas reizes dārgāk .. 

un otrkārt - vai pirktu biezpienu, ja tev pateiktu ka tas ražots no atlikumiem kas salasīti pa veikaliem unmkram cena būtu trīsreiz dārgākanekā ražotam no pilnīgi svaiga piena...

- tāpēc nevajag iedomāties ka tas ir baismi kruti... tādi veikali lemti neveiksmei...

Ja ko gribās darīt, tad var aģitēt par papīra turzu ieviešanu,  veikalus materiāli stimulējot to ieviešānā - ar pareizu nodokļu politiku.. - tas gan realitātē dotu rezultātus...

 

 

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.05.18 00:12
5
0

atbildot uz Strāvonis komentāru " par savu ietekmi uz vidi ir jādomā, lai nesa... "

es jau nesaku ka vienmēr iepakojums ir laba lieta..

Teiksim padomijas laikos poletelēna maisiņu vietā bija papīra turzas..  - masiņu vienkārši nebija - tādus neražoja.. - toties visos veikalos bija rūpnieciski ražotas papīra turzas - no makalatūras ražotas..  - ir daudz citu veidu kur var saglabāt vidi tīru, nesamazinot komforta līmeni..

sen ir zināms tāds matreāls kā celofāns- tas ir dabai draudzīgs, kaut mazliet dārgāks par politelēnu.. nez kāpēc ražotāji vairs neizmanto celofāna iepakojumus..  -protams ne visur celofāns der, tas mitrumā sāk sadalīties.. 

- bet teiksim konfektes, vai cepumus var lieliski tajā iepakot... - teiksim milti tiek iepakoti papīra iepakojumā. Protams jebkurš iepakojums ir jāsaražo, un tas prasa resurssus.. bet lielālās briesmas rada tieši atkritumi un iepakojums kuru nevar pārstrādāt un kurš dabā nesadalās..  Vel lielāku postu par iepakojumu nodara elektronikas ražošana - padomā kad iegādājies jaunu telefonu? vai gadijumā nemaini to ik pēc gada vai diviem?

Tāpa't ir ar tiem frīkiem - tēlo lielos dabas draugus, bet tajā pašā laikā pērk visus jaunākos gadžetus, telefonus maina biežāk kā zeķes...  lai saražotu 1 telefonu vajag daudz vairāk resursu un enerģijas kā saražojot tonnu iepakojuma..  (ja pat telefonam nevajag vairāk reursuus..) - tā lūk.. jāsāk pašam ar sevi, nevis ar veikalu - kas ir vienkārši modes lieta, jo realitātē produktus ko var tirgot uz svara - jau sen tirgo, un ir tirgojuši.. 

tos ko īsti nevar tirgot - tādus nemaz bez iepakojuma neražo.. nu neražo neviena rīpnīca šokolādes sieriņus bez iepakojuma ..

ezkins avatars
Medaļa KūkaMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Zoles 3000 speles
  ezkins 17.05.18 22:57
4
0

Lai top!   

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.05.18 00:15
3
0

un vel - kā jau minēju, neviens miltus ar notecējušu termiņu ārā nemetīs, piejauks klāt jaunai porcijai un tirgos tik nost...  tāpa't ar visiem citiem produktiem - kontroles nekādas...

Ciepanick avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  Ciepanick 02.06.19 16:35  
2
0
Man netālu arī ir tads veikals. Neesmu tur bijusi. Bet ko nozīmē beziepakojuma? Kg makaronu ir kaut kur jāietilpina. Tāpat kā kg krējuma utt. Un kas tur tāds īpašs? Vēl nesen daudz kur varēja pirkt sveramas preces. Dažās vietās vēl tagad var kaut ko nopirkt sveramu.
Strāvonis avatars
Medaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieks
  Strāvonis 18.05.18 08:11
2
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " un vel - kā jau minēju, neviens miltus ... "

nevajag par citiem spriest izejot no sevis - tiem kuriem rūp vide arī rūp tas ko viņi dara 

Strāvonis avatars
Medaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieks
  Strāvonis 17.05.18 23:46
2
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " es jau saku - frīkiem būs prieks..  &nbs... "

par savu ietekmi uz vidi ir jādomā, lai nesanāktu tā, ka pats paliec par iepakojuma upuri

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 17.05.18 23:42
2
0

atbildot uz Strāvonis komentāru " tā nav spiesta lieta, bet izvēles "

es jau saku - frīkiem būs prieks..   

Anonīms
Myfelk 02.06.19 13:27  
1
0
Paldies šim zero waste bumam tagad draudzene bez gumijas laiž iekšā un visu norij,lai nekas neaiziet postā un prezervatīvi nesadalās 200 gadus
maxter avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Bila acsMedaļa Maģistrants
  maxter 04.06.19 23:37
0
0

atbildot uz Strāvonis komentāru "nevajag par citiem spriest izejot no sevis - ti... "

Beziepakojuma veikali ir tīri hipsteru subprodukts ar ko visiem lielīties, jo ir tādas iestādes kā tirgus kur vari iegādāties gandrīz visus produktus bez iepakojuma! mūsdienās cilvēkam vajag izrādīties ar to ka redz viņš ir labāks ar to ka iepērkas šādos veikalos bez iepakojuma jo tas ir kruti būt dabas draugam(šim gan piekritīšu), bet tirgus jau nav tāda lieta ar ko paplātīties.

Strāvonis avatars
Medaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieks
  Strāvonis 18.05.18 15:25  
0
0
atbildot uz Grey Wolf komentāru " aha.. "Stāsti manīm Daugaviņa..."..  - s... "nesaprotu par ko cepies - tiem kuriem rūp apkārtne - vide nevajadzētu norādīt, ka tas ir aplami. Tev personīgi neviens neliedz baudīt plastikas piemaisījumus, kuri rodas iespējamā iepakojuma rezultātā
Strāvonis avatars
Medaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieks
  Strāvonis 17.05.18 23:26
0
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Arī Latvijā beidzot aktīvisti ir sākuši... "

tā nav spiesta lieta, bet izvēles

Strāvonis avatars
Medaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa VUGD priekšnieks
  Strāvonis 17.05.18 22:58
0
0

atbildot uz ezkins komentāru " Lai top!    "