Vai nav bail iziet tumsā ārā? Ja nu tur sagaida briesmonis, kas tev iekodīs un paliksi par tādu pašu? Būs pēc tam apkārt klīst ne dzīvam, ne mirušam, ne lopam, ne cilvēkam, alkstot pēc asīnīm, smadzenēm vai svaigas gaļas. Tas ir labākājā gadījumā, ja vien nekļūsi par barību nešķīstenim. Tas, ko daži varētu uzskatīt par dāvanu, mūžīgo pusdzīvi, esot kā narkomānam lomkā, diez vai tās īpašnieki tik viegli dala pa labi un pa kreisi. Varbūt arī nevar, bet šķiet, ka tas tomēr esot noticis diez gan viegli. Tikai viens kodiens, lai sāktos neatgriezeniskais. Diez vai liksies atpazīstami, bet to var sastapt arī mūsdienās un tas nav palicis viduslaiku izdomājumu kategorijā. Tā ir slimība, pret kuru nav zāļu. Saslimšana nozīmē nāves spriedumu. Tā nav likantropija, bet pavisam vienkārša trakumsērga. Cilvēcības zaudēšana tās iespaidā pielīdzinājās vai kļūšanai par dzīvnieku, bet kas var būt briesmīgāks par to? Tikai viens kodiens un esi siekalas apkārt šķaidošs lops.
Zombiji, vampīri un vilkači7
Visbiežāk ar trakumsērgu var saslimt slimam dzīvniekam sakožot veselu. Bieži vien tie ir suņi, kas slīmību nodod tālāk cilvēkiem. Viņi kļūst neticami agresīvi, neprātīgi un mežonīgi. Lielā mērā uzvedība kļūst dēmoniska.
Cilvēkiem slimība norit līdzīgi. Tā sākas ar nemiera sajūtu, disorientāciju un vēlmi būt vienam klusā vietā, siltumā un prom no spožas gaismas, līdzīgi kā vilka midzenī. Pec kāda laika parādās bailes no ūdens un norīšanas (siekalu izdalīšanās dzīvniekiem). Pēcāk seko delīrijs, ārprātīgas halucinācijas un trakuma lēkmes, kuru laikā uzbrūk un kož citus cilvēkus. Ja ar to vēl ir par maz, tad slimiem cilvēkiem ir apskaidrības mirkļi, kad viņi ir pilnīgi saprātīgi. Viņi saprot, kā uzvedas un izturas, to, ka uzvedība ir līdzīga dzīvnieku uzvedībai.
Iedomājieties dzīvi viduslaikos. Zinātnes kā tādas nebija un lietu izskaidrojums balstijās uz ticību un māņticību. Ir viegli pieņemt, ka tas ir kaut kas pārdabisks, vai tā ir kāda maģijas forma. Vai tās ir leģendas par vampīriem vai vilkačiem, bet viduslaiku Eiropā valdīja histērija un starp 1520. un 1630. gadu tika ziņots par 30 000 likantropijas gadījumiem. Kas šķiet liels cipars un ir pilnīgi iespējams, ka daudzi no tiem bija trakumsērgas slimnieki.
Vampīru leģenda ir radusies nedaudz vēlāk par vilkačiem. To var attiecināt uz 18.gs. Ungāriju, kas sakrīt ar trakumsērgas epidēmiju. Statiski vampīri lielākoties ir vīrieši, tāpat kā vampīri. Slimniekiem attīstās paranoja, bezmiegs, nepatika pret jebkādiem stipriem kairinājumiem kā, piemēram, ķiploku smarža. Kā vēl viens slimības blakusefekts ir hiperseksualitāte. Ja šķiet mulsinoša cilvēku transformācija par sikspārni, tad der atcerēties, ka trakumsērgu var pārnēsāt arī sikspārņi, bet tiem patīk apmesties arī cilvēku mājokļos, kas ļauj nodot infekciju tālāk. Cita interesanta vampīru pazīme, pēc kuras 18.gs. noteica, vai cilvēks ir bijis vampīrs, bija asins sūkšanās no mutes līķim. Ķermeņi bieži vien atrakti pēc apglabāšanas un pārbaudīti, bet trakumsērga var izraisīt ne tikai siekalu izdalīšanos, bet arī asiņu izdalīšanos. Mitra un auksta zeme, kāda tā lielākoties ir Centrāleiropā un Balkānu reģionā, neļauj ķermenim ātri sadalīties, bet slimība turpina izpausties arī uz miroņa.
Lai arī bailes ir lipīgas, tās nevar ilgi saglabāties, ja nav acīmredzama iemesla. Tas varētu likt arī tām iegūt citu izpausmes veidu, līdzīgi kā tas ir noticis zombijiem. Tās pašas pazīmes, kas iepriekš. Kodiena rezultātā cilvēks kļūst par nenomirušu nedzīvu briesmoni, kas lai arī dažreiz pārvietojas lēnāk, tāpat alkst pēc nevainīgo asinīm, smadzenēm vai miesas. Agresīvi radījumi, ar kuriem nav iespējams neko sarunāt.
Trakumsērga ir slimība, kas bojā smadzenes, it īpaši limbisko sistēmu, kas ir viena no primitīvākajām smadzeņu daļām. Tas izskaidro baiļu, dusmu un nepārvaramu tieksmju rašanos. Vampīru vai zombiju līdzība ar trakumsērgu ir liela.
Par laimi vakcīna pret trakumsēgu šo slimību ir padarījusi tik pat kā nesastopamu un eiropiešiem vairs nav jābaidās, bet literatūras radīti tēli turpina dzīvot savu dzīvi. Mums taču patīk mazliet nobīties, izjust drebuļus.
P.S. Vēlies redzēt īstu briesmoni?