Senā Ēģipte varētu nogrimt aizmirstībā, bet tā aiz sevis ir atstājusi piramīdas un Sfinksu, kas ir kas vairāk par tūristu atrakciju, jo joprojām piedāvā jaunus atklājumus un, šķiet, ka nevar vien beigt piedāvāt negaidītus pārsteigumus, pateicoties zinātnes un tehnoloģiju attīstībai.
Senās Ēģiptes mistērijas46
Gizas piramīdas slepenās telpas
1993. g. robots Upuaut 2 atklāja mazas durvis dienvidu šahtā. Aiz tām tika atklāta tukša telpa un vēl vienas durvis. 2010. g. modernizēts robots Djedi uzņēma arī bildes aiz pirmajām durvīm. Tajās varēja redzēt vara rokturus un okera zīmējumus, bet, kas ir pats jocīgākais, bildē pa labi var redzēt svaigus skrāpējumus, lai gan neviens pa šo laiku tur nebija bijis
Sfinksas un piramīdu patiesais vecums
19. gs. atrastā inventūras Stela, ka Khufu, faraons, kas dzīvoja 2500 g. Pr. Kr., esot pasūtījis Sfinkas restaurāciju nevis tās būvniecību. Kopumā tas, kopā ar erozijas pēdām, kas varēja rasties pirms 8000 gadiem, liek apšaubīt monumentu vecumu - Sfinksa tiek uzskatīta par krietni jaunāku par Lielo piramīdu
Lielās piramīdas termālā mistērija
2016. g. veiktie infrasarkanā starojuma termografiskie pētījumi atklāja neizprotamus tukšumus zem Lielās piramīdas un tās virsotnē. Zemākie tukšumu tiek uzskatīti par vēl neatklātiem kambariem un pazemes ejām. Ēģiptes Senatnes ministrija atklājumus nav komentējusi.
Piramīdu būvēšanas tehnoloģija
Ķīmiķis Jozefs Davidovičs uzskata, ka bloki tika veidoti viens virs otra, kas izskaidrotu kāpēc starp tiem nav spraugu. Tomēr ģeoloģi un paleontologi apgalvo, ka bloki ir izkalti no sedimentārajiem iežiem, tomēr kopējas hipotēzes par to, kā piramīdas būvēja, joprojām nav.
Tutanhamona kapeņu lāsts
Hovards Kārters 1922. g. atklāja vēl nezināmas kapenes, bet uz tām bija uzraksts, ka tos, kas patraucēs mieru skars milzīgs sods. Viņš tam neticēja, bet uz 1930. g. no visiem ekspedīcijas dalībniekiem 22 bija miruši, arī atklājēju ģimenes locekļi. Vai tas tiešām bija lāsts, vai tikai psiholoģisks triks, lai pasargātu kapenes no izlaupīšanas, var strīdēties. Iespējams, ka kaut kāda inde varēja arī atrasties pašās kapenēs.