Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
716

Reiz sen senos laikos mājiņā uz vistas kājiņas meža biezoknī dzīvoja Baba Jaga. Briesmonis neaprakstāms, jo ne no dzīvo pasaules nācis. Ja kādam gadījās to redzēt, tad no šausmām sastinga. Kā lai neizbīstas? Lidoja dzelzs piestā briesmīga nenosakāma vecuma vecene ar sirmiem matiem un kaulainu kāju. Tur, kur atlidoja, izcēlās briesmīga vētra. Varētu padomāt, kas viņai darīt nav ko kā apkārt lidināties? Viņas galvenā pārtika bija bērni. Sievietēm un bērniem tikšanās ar Babu Jagu nozīmēja tik pat kā drošu nāvi. Citreiz viņa pazudināja arī jaunus vīriešus, bet viņiem vēl bija cerības, jo Babai Jagai patika ar viņiem parunāties. Un tālākais bija atkarīgs no daiļrunības un upura apķērības, jo veiksmīgie varēja aiziet no viņas mājokļa ar burvju artefaktu vai noderīgu padomu, jo Baba Jaga bija mūžsena un dzīves laikā šo sapratusi un šo to atradusi. Tā tomēr bija briesmīga, bet dieviete starp dzīvo un mirušo pasauli, kas neredzēja, bet varēja saost savus upurus, it īpaši bērnus...

Foto WikimediaNevajag jaukt... Autors: Lestets Nereālā Baba Jaga
1.

Foto: Wikimedia

Nevajag jaukt Babu Jagu ar raganu. Raganas lidoja uz slotas, bet Babai Jagai slota parādījās tikai kā palīglīdzeklis, ar ko viņa vicinājās, kad lidoja savā piestā. Vispār viņa bija reti briesmīga slāvu dieviete. Kaut kā jocīgi liekas, bet dievietes var būt arī tādas. Kārna, mežonīga vecene ar zaļām acīm un ilkņiem. Mati sirmi un savēlušies. Kauli vietām izlien no ķermeņa. Lai arī uzskatīja, ka piesta lidoja, agrākos tekstos tā tomēr skrēja. Padomājiet paši, kā kaut kas no dzelzs var lidot.  Turklāt tā bija izturīga, sadurmses ar dažādiem priekšmetiem neatstāja uz to nekādu ietekmi. 

Foto PixabayScaronī dāma... Autors: Lestets Nereālā Baba Jaga
2.

Foto: Pixabay

Šī dāma labākajos gados, atzīstiet 200-300 gadi nav vecums, dzīvoja mājiņā uz vistas kājām. Apkārt mājai bija žogs, izdaiļots ar galvaskausiem. Kāpēc gan ne? Ja jau viņas mīļaikais un, iespējams, pat vienīgais bija cilvēkgaļa jeb precīzāk bērni. 

Dievi, kas pārtiek no ambrozija, jo tas nodrošina mūžīgu dzīvi? Sengrieķu dzejnieki ne pa jokam ieņēma, lai varētu uzrakstīt jauku pasaciņu skarbās realitātes vietā. Kā jau minēju Joulupukki - patiesība par Ziemassvētku vecīti  tad dievību ēdiens visdrīzāk bija cilvēki, kuru trūkums nozīmē neizbēgamu bojāeju. Šķiet, ka nekas daudz nav mainījies šajā ziņā. Nav cilvēku, nav dievību, kuras barojas no cilvēciskām bailēm .

Tas nebūtu kanibālisms, jo Baba jaga nebija cilvēks. Nešķīstenis, dzīvais mironis, kas ar kaulaino kāju stāv mirušo pasaulē, bet ar otru dzīvo pasaulē. Lai galīgi nenogrimtu mirušo pasaulē, vajag kādu cilvēkbērnu apēst, no kura pasmelsies dzīvības spēkus.

Foto WikimediaNeskatoties uz... Autors: Lestets Nereālā Baba Jaga
3.

Foto: Wikimedia

Neskatoties uz aizliegumiem pasaku varoņiem nākas saskarties ar Babu Jagu. Lai arī viņa ir ļauna un riebīga, skaistā Vasilisa no viņas iegūst galvaskausu, kas sadedzina ļauno pamāti ar tās meitām. Vajag tikai izpildīt sarežģītus uzdevumus. Tāpat carevičš Ivans un pamuļķis Ivans (kas īstenībā ir viens un tas pats) gūst labumu no Babas Jagas. 

Lai arī ļauna, to var izmantot, bet tas jādara ar prātu, savādāk apēdīs.

Foto WikimediaTas kas ir... Autors: Lestets Nereālā Baba Jaga
4.

Foto: Wikimedia

Tas, kas ir Baba Jaga, nav tik vienkārši atbildams. Tas ir arhetipisks tēls, kuram ir daudzi slāņi. Pats senākais - tās vārds sanskritā varētu nozīmēt "čūska". Dievība, kura nonākusi no paleolīta laikmeta, tāpēc tā arī lido, līdzīgi drakonam. Viņas mājvieta ir nekas kā apbedījumu vieta. Vēl pat līdz 9. gs. mirušos neapraka, bet lika uz statņiem, lai dzīvnieki neizposta. Šādas mājiņas veidoja ar durvīm pret mežu un mirušā kājas lika tuvāk izejai. Tas, ka no Babas Jagas vajag izsargāties var būt kā eifēnisms mirušajiem, jo par miroņiem agrāk brīvi nerunāja. 

Varoņu piedzīvojumi ar Babu Jagu ir atbalsis iniciācijas rituāliem, kas simobolizēja pāreju no viena dzīves perioda otrā. Tikai pārvarot grūtības, var iegūt kaut ko vērtīgu. Katrs kaut reizi dosies pie Babas Jagas. Pienāks brīdis, kad nāksies noņemt rozā brilles un saprast, ka pasaule var būt nežēlīga. Tomēr ne visiem izdodas atgriezties ar daļiņu no viņas gudrības.

Foto PixabayJa gadās nonākt... Autors: Lestets Nereālā Baba Jaga
5.

Foto: Pixabay

Ja gadās nonākt pie Babas Jagas, tad mājiņā var iekļūt tai pasakot, mājiņa, mājiņa, pagriezies ar priekšu pret mani, aiz aizmuguri pret mežu. Turklāt pirms mēģināt runāt ar pašu Babu Jagu, krietni vieglāk ir sarunāt ar viņas palīgiem, kaķi un saimniecības priekšmetiem. 

1
716
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 20.03.16 13:53
15
0

atbildot uz Lestets komentāru " rijīgi pēc velna tev tie citplanētieši, kāpēc... " Tad vel cilveks bija ekologiski tirs ,dabisks produkts.

spoku dienas joks

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.03.16 09:49
12
1

Starp citu, es aizdomājos, kā būtu, ja viņa būtu eksistējusi arī reāli? Tagad protams no tā nebūtu ne miņas, jo padomju vara noteikti būtu noslaucījusi no zemes virsas to mājiņu

Bet labs raksts! +

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 20.03.16 16:48
10
0

Pelnrušķītes pasaka gan mēdz būt reāla.   

LordsX avatars
Medaļa Troll killerMedaļa MildaMedaļa Burvju klana biedrs
  LordsX 20.03.16 12:00
10
0

Man īpaši patīk doma, ka senajiem dieviem bija nepieciešami cilvēku upuri tiešā, nepārnestā nozīmē. Ja pieņemam, ka visa "dievu" padarīšana radusies paleokontakta rezultātā, tas ir, citplanētiešu invāzijas dēļ, tad zīmējas interesanta aina: "dieviem", lai izdzīvotu Zemes vidē, bija nepieciešams uzņemt cilvēka ģenētisko materiālu, asinis, miesu, bija nepieciešams cilvēka upuris, lai nenomirtu. Raksturīgi arhaiskajām reliģijām - Astartei bija vajadzīgi cilvēku upuri, Baalam bija vajadzīgi cilvēku upuri, tolteku dieviem vajadzēja asinis utt. Jo vairāk cilvēce attālinājās laikā no paleokontakta, jo vairāk mīkstinājās reliģiju prasības pēc asinīm. Sanāk, ka Baba Jaga ir ārkārtīgi arhaiska persona, iespējams, ka Astartes pārveidojums.

spoku dienas doma

Šizu avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sviestmaize
  Šizu 20.03.16 05:12  
8
0
Laikam bērnībā pasaku līdz galam neizlasīju vai tā netika apstāstīta, bet man saglabājušās siltas atmiņas par Babu Jagu. It kā zināju, ka slikta, bet kāpēc nespēju atbildēt. Stāstīja briesmu lietas, bet es, muļķa bērns, teicu, ka iešu sūdzēties Babai Jagai. Viņa ir kā vēl viena atmiņa, ko pievienot bērnības lietām. 🌞👍 Raksts ++
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 20.03.16 14:21
7
0

atbildot uz slida komentāru " Ar gadiem tās pasakas arvien vaļīgāk tu... " Batoni sabāzti ausīs, kur nu vairs vieta pasakām

spoku dienas joks

JaanisJonis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joks
  JaanisJonis 20.03.16 10:03
4
0

slendera pusmāsa?

slida avatars
Medaļa Bronzas ninjaMedaļa Sudraba ninjaMedaļa Zelta ninja
  slida 20.03.16 13:29
3
0

Ar gadiem tās pasakas arvien vaļīgāk turas uz ausīm

Charged avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa Admins iesakaMedaļa Barojos ar hotdogu
  Charged 03.04.18 11:15
1
0

  

LordsX avatars
Medaļa Troll killerMedaļa MildaMedaļa Burvju klana biedrs
  LordsX 20.03.16 12:39
1
0

atbildot uz Lestets komentāru " rijīgi pēc velna tev tie citplanētieši, kāpēc... " Nav jau teikts, ka viņi tos ēda. Varbūt ģenētisko materiālu kaut kā pārveidoja.

Anonīms
Skolnieciņš 27.01.18 18:18  
0
0
Viņa ir viena no Slāvu Nāves Dieviem. Viņa ir izturējusi kristietības cenzūru, kaut gan viņa lielākoties ir saglabājusies pasakās. Baba Jaga ir Slāvu Dieviete. Cieņā, Skolnieciņš
shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 28.10.17 04:25
0
0

  

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 21.03.16 08:54
0
0

Kaimiņienes Zinaīdas stāstītajam ticu

CatWhitMuffins avatars
Medaļa Ped(r)otrollisMedaļa ZebraMedaļa Betmens
  CatWhitMuffins 20.03.16 17:01
0
0

atbildot uz Lestets komentāru "slendera pusmāsa? jā un vēl Ļešajam mīļākā ... " un kas vel?

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 20.03.16 12:23
0
0

atbildot uz LordsX komentāru " Man īpaši patīk doma, ka senajiem dievi... " rijīgi pēc velna tev tie citplanētieši, kāpēc gan viņi nenoindējās no cilvēkiem? 

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 20.03.16 11:43
0
0

atbildot uz JaanisJonis komentāru " slendera pusmāsa? " jā un vēl Ļešajam mīļākā

Rigel avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa SviestmaizeMedaļa Zebra
  Rigel 31.03.16 13:36
0
2

atbildot uz Anonīms komentāru " Krievu valodā ir tāds vārds kā "Бабань"... " Aizmirsu piebilst, kad šis bija mans komentārs. Rakstīju no cita brauzera, tāpēc sanāca anonīms.... un vēl, "баба яга".... var iztulkot kā "Vecene JOGA"...Jogas mācība... lūk kas tā bija par Dievieti un kādas zināšanas tā mācija bērniem un jauniešiem....