Reiz sen senos laikos mājiņā uz vistas kājiņas meža biezoknī dzīvoja Baba Jaga. Briesmonis neaprakstāms, jo ne no dzīvo pasaules nācis. Ja kādam gadījās to redzēt, tad no šausmām sastinga. Kā lai neizbīstas? Lidoja dzelzs piestā briesmīga nenosakāma vecuma vecene ar sirmiem matiem un kaulainu kāju. Tur, kur atlidoja, izcēlās briesmīga vētra. Varētu padomāt, kas viņai darīt nav ko kā apkārt lidināties? Viņas galvenā pārtika bija bērni. Sievietēm un bērniem tikšanās ar Babu Jagu nozīmēja tik pat kā drošu nāvi. Citreiz viņa pazudināja arī jaunus vīriešus, bet viņiem vēl bija cerības, jo Babai Jagai patika ar viņiem parunāties. Un tālākais bija atkarīgs no daiļrunības un upura apķērības, jo veiksmīgie varēja aiziet no viņas mājokļa ar burvju artefaktu vai noderīgu padomu, jo Baba Jaga bija mūžsena un dzīves laikā šo sapratusi un šo to atradusi. Tā tomēr bija briesmīga, bet dieviete starp dzīvo un mirušo pasauli, kas neredzēja, bet varēja saost savus upurus, it īpaši bērnus...
Nereālā Baba Jaga17
Foto: Wikimedia
Nevajag jaukt Babu Jagu ar raganu. Raganas lidoja uz slotas, bet Babai Jagai slota parādījās tikai kā palīglīdzeklis, ar ko viņa vicinājās, kad lidoja savā piestā. Vispār viņa bija reti briesmīga slāvu dieviete. Kaut kā jocīgi liekas, bet dievietes var būt arī tādas. Kārna, mežonīga vecene ar zaļām acīm un ilkņiem. Mati sirmi un savēlušies. Kauli vietām izlien no ķermeņa. Lai arī uzskatīja, ka piesta lidoja, agrākos tekstos tā tomēr skrēja. Padomājiet paši, kā kaut kas no dzelzs var lidot. Turklāt tā bija izturīga, sadurmses ar dažādiem priekšmetiem neatstāja uz to nekādu ietekmi.
Foto: Pixabay
Šī dāma labākajos gados, atzīstiet 200-300 gadi nav vecums, dzīvoja mājiņā uz vistas kājām. Apkārt mājai bija žogs, izdaiļots ar galvaskausiem. Kāpēc gan ne? Ja jau viņas mīļaikais un, iespējams, pat vienīgais bija cilvēkgaļa jeb precīzāk bērni.
Dievi, kas pārtiek no ambrozija, jo tas nodrošina mūžīgu dzīvi? Sengrieķu dzejnieki ne pa jokam ieņēma, lai varētu uzrakstīt jauku pasaciņu skarbās realitātes vietā. Kā jau minēju Joulupukki - patiesība par Ziemassvētku vecīti tad dievību ēdiens visdrīzāk bija cilvēki, kuru trūkums nozīmē neizbēgamu bojāeju. Šķiet, ka nekas daudz nav mainījies šajā ziņā. Nav cilvēku, nav dievību, kuras barojas no cilvēciskām bailēm .
Tas nebūtu kanibālisms, jo Baba jaga nebija cilvēks. Nešķīstenis, dzīvais mironis, kas ar kaulaino kāju stāv mirušo pasaulē, bet ar otru dzīvo pasaulē. Lai galīgi nenogrimtu mirušo pasaulē, vajag kādu cilvēkbērnu apēst, no kura pasmelsies dzīvības spēkus.
Foto: Wikimedia
Neskatoties uz aizliegumiem pasaku varoņiem nākas saskarties ar Babu Jagu. Lai arī viņa ir ļauna un riebīga, skaistā Vasilisa no viņas iegūst galvaskausu, kas sadedzina ļauno pamāti ar tās meitām. Vajag tikai izpildīt sarežģītus uzdevumus. Tāpat carevičš Ivans un pamuļķis Ivans (kas īstenībā ir viens un tas pats) gūst labumu no Babas Jagas.
Lai arī ļauna, to var izmantot, bet tas jādara ar prātu, savādāk apēdīs.
Foto: Wikimedia
Tas, kas ir Baba Jaga, nav tik vienkārši atbildams. Tas ir arhetipisks tēls, kuram ir daudzi slāņi. Pats senākais - tās vārds sanskritā varētu nozīmēt "čūska". Dievība, kura nonākusi no paleolīta laikmeta, tāpēc tā arī lido, līdzīgi drakonam. Viņas mājvieta ir nekas kā apbedījumu vieta. Vēl pat līdz 9. gs. mirušos neapraka, bet lika uz statņiem, lai dzīvnieki neizposta. Šādas mājiņas veidoja ar durvīm pret mežu un mirušā kājas lika tuvāk izejai. Tas, ka no Babas Jagas vajag izsargāties var būt kā eifēnisms mirušajiem, jo par miroņiem agrāk brīvi nerunāja.
Varoņu piedzīvojumi ar Babu Jagu ir atbalsis iniciācijas rituāliem, kas simobolizēja pāreju no viena dzīves perioda otrā. Tikai pārvarot grūtības, var iegūt kaut ko vērtīgu. Katrs kaut reizi dosies pie Babas Jagas. Pienāks brīdis, kad nāksies noņemt rozā brilles un saprast, ka pasaule var būt nežēlīga. Tomēr ne visiem izdodas atgriezties ar daļiņu no viņas gudrības.
Foto: Pixabay
Ja gadās nonākt pie Babas Jagas, tad mājiņā var iekļūt tai pasakot, mājiņa, mājiņa, pagriezies ar priekšu pret mani, aiz aizmuguri pret mežu. Turklāt pirms mēģināt runāt ar pašu Babu Jagu, krietni vieglāk ir sarunāt ar viņas palīgiem, kaķi un saimniecības priekšmetiem.