Dažreiz šķiet, ka spoki ir biežāk sastopami nekā dzīvie. Katrs no mums zina vismaz vienu stāstu par rēgu, briesmoni un vēl kādu mošķi, kas naktī ir izbiedējis nevainīgu cilvēku. Katra izvēlē ir ticēt vai noliegt. Atsevišķus spokošanās gadījumus man gribas salīdzināt ar gravitāciju, proti, neatkarīgi no tā vai tu tici tam, tas notiek, un tikpat muļķīga ir acīmredzama fenomena noliegšana. Nevienam nav izdevies uzlidot debesīs paziņojot, ka gravitācija neeksistē. Tāpat kā neviens nav pasargāts no poltergeista uzbrukuma, apmeklējot Greifriaras baznīcas kapsētu Edinburgā. Šeit atrodas sera Džordža Makenzi kapenes - Melnais Mauzolejs. Viena no spokainākajām vietām pasaulē, tomēr fenomena aizsākums ir meklējams 1998.g, kad Melnajā Mauzolejā, meklējot patvērumu, ielauzās bezpajumtnieks. Mēģinot atrast kaut ko vērtīgu viņš izārdīja visus kapenēs esošos zārkus. Pēc šī notikuma laikā līdz 2006.g. tika dokumentēti vairāk nekā 500 gadījumi, kur apmeklētāji ieguva zilumus uz kakla (žņaugšanas nospiedumus), tika saskrāpēti, sagriezti vai sakosti, bet visbiežāk paģība. Dažiem zīmes uz ķermeņa esot uzradušās pēc apmeklējuma.
Makenzi poltergeists11
Greifriaras kapsēta ir ar senu un asiņaiņu vēsturi. Tā ir vieta, kur tika iznīcināta kovenantiešu kustība. Pēc 1679.g. sakāves aptuveni 1200 kovenantiešu kustības biedri tika ieslodzīti kapsētas teritorijā, Kovenantiešu cietumā, kur pavadīja 4 mēnešus ziemā zem klajas debess. Par ieslodzīto likteni bija atbildīgs "asiņainais Makenzi", sers Džordžs Makenzi. Neskatoties uz to, ka viņš uzrakstīja pirmo skotu romānu, pateicoties viņam lielāka daļa ja ne visi ieslodzītie tika arī apglabāti Greifriaras kapsētā. Kopumā viņš ir atbildīgs par 18 000 nonāvētajiem laika posmā no 1680. - 1688.g. Ironiski, bet viņu apglabāja 1691.g tajā pašā kapsētā, pavisam netālu no gūstekņu ieslodzījuma vietas.
Lai gan atsevišķi spokošanās gadījumi kapsētas teritorijā ir bijuši arī iepriekš, tomēr tie kļuva ievērojami intensīvāki pēc sera Makenzi kapeņu apgānīšanas. Spokošanās ir novērojama kapeņu un Kovenantiešu cietuma tuvumā. Ņemot vērā to, cik daudzi apmeklētāji ir guvuši miesas bojājumus, Edinburgas varas iestādes ir slēgušas pieeju pie šīm vietām. Tomēr, ja ir radusies vēlēšanās apmeklēt šo vietu, tas ir iespējams, bet par samaksu. Katru dienu tiek organizēta Mirušo pilsētas apsēstās kapsētas ekskursija (City of the Dead Haunted Graveyard Tour).
1999.g. novembrī, dažus mēnešus vēlāk pēc kapeņu apgānīšanas un pēc daudziem paranormāliem gadījumiem, Kolins Grants, spiritistu baznīcas ministrs, kopā ar vietējo presi veica eksorcisma rituālu. Edinburgas Vakara ziņu fotogrāfa bildē var redzēt melnu figūru, kas parādījās eksorcisma laikā. Pēc diviem mēnešiem kļuva skaidrs, ka šis rituāls neizdevās. Kolins Grants neilgi pēc eksorcisma nomira no sirdstriekas.
Ekskursijas pa šo kapsētu joprojām turpinās. Piereģistrēties uz to var internetā, mājaslapā. Apmeklētāji ir atraduši mirušus putnus pie Melnā mauzoleja. Ja Jūs izdomājat doties ekskursijā, tad gids sagaidīs ar vārdiem, ka nevajag uztraukties, ja cilvēks blakus jums noģībst, tas nozīmē, ka Jūs esat drošībā. Poltergeists parasti izvēlas vienu personu. Apmeklētāji ir brīdināti par sekām - lauztiem pirkstiem, zilumiem un skrāpējumiem.
Katras zemes vēsturē ir vairāk asiņu nekā vajadzētu. Notikumu aculiecinieki ir miruši, atstājot aiz sevis atmiņas, kas cauri paaudzēm nonāk pie mums spoku stāstu veidā.