Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
528

Džons Kalhūns nolēma radīt Utopiju. Eksperiments tika veikts ar žurkām. Žurku pētījumus viņš bija uzsācis jau 1947.g. ar Norvēģijas žurku koloniju. Tās īpatņu skaits nepārsniedz 200, lai gan būtu varējis būt 50 000. Novērojumi turpinājas vairākus gadus, līdz 1958.g. viņš radīja Visumu 1. Laboratorijā tika izveidots krātiņš, kur tika iemitinātas žurkas, bez jebkādiem ienaidniekiem un ar neierobežotu pieeju ēdienam un dzērienam. Tā vismaz sākās kā Utopija. Četri žurku pāri veiksmīgi vairojās līdz 315 dienai. Īpatņu skaits sasniedza 620. Pēc tam populācijas pieaugums notika krietni lēnāk un pēdējā veselīgā žurka piedzima 600 dienā. Pēc tam sākās izmiršana.

Iemesls, kāpēc Kalhūns uzsāka šādus pētījumus, bija pārapdzīvotības draudi, kas radās ar strauju pēckara perioda populācijas pieaugumu. Cilvēku skaits strauji palielinājās un radās jautājums, kas pēc tam? Veicot testēšanu līdz 1972.g. viņš bija radījis 25 žurku visumus, mazas slēgtas telpas, kuros bija ideāli dzīves apstākļi, bet tie visi beidzās ar peļu izmiršanu. Peles pārvietojot normālos apstākļos, tās vairs nemācēja uzvesties kā peles. Dzīve Utopijā bija tās sabeigusi.

Pēc kārtas jau 25... Autors: Lestets Visums 25 - nāve utopijā
1.

Pēc kārtas jau 25 eksperiments sākās ar  8 pelēm, četriem pāriem. Viņš negaidīja, ka šim eksperimentam būs laimīgas beigas. Kaste bija sadalīta vairākos iedalījumos, kas savukārt bija sadalīti apakšiedalījumos, uz kuriem bija iespējams nokļūt pa speciālām rampām. Vieta izskatījās ideāli piemērota pelēm un tur bija neierobežots ēdiena daudzums. 

Visumā 25 uz eksperimenta 560 dienu bija 2200 peles. Pēc tam sākās stabila skaita samazināšanās līdz visas peles izmira. Laikā, kad bija vairāk par 2000 pelēm, katra pele bija spiesta pavadīt kopā ar simtiem citu peļu. Viņas savācās galvenajā laukumā un gaidot ēdienu laiku pa laikam viena otrai uzbruka. Dažas mātītes, kas iznēsāja grūtniecību līdz beigām, pēc pelēnu piedzimšanas par tiem aizmirsa. Vai arī novāca tikai pusi no saviem atkritumiem un par pārejo nelikās ne zinis. Citreiz, pelēnu  nesot, viņas to nometa un par to aizmirsa.

Kopumā eksperimentu var... Autors: Lestets Visums 25 - nāve utopijā
2.

Kopumā eksperimentu var sadalīt četrās daļās ar tām raksturīgu uzvedību. Pirmajā daļā notiek peļu sociālo saikņu izveidošana un teritorijas sadalīšana. Pēc tam otrajā daļā notiek ātrs populācijas pieaugums. Trešo periodu var nosaukt par stagnācijas periodu, kam ir raksturīgs lēns populācijas pieaugums, līdz ceturtajā periodā sākas populācijas samazināšanās. 

Ceturto periodu raksturo... Autors: Lestets Visums 25 - nāve utopijā
3.

Ceturto periodu raksturo "uzvedības kloāka" (The Behavioral Sink). Ierastā pelu sabiedrības struktūra sagrūst, vecie īpatņi izcēlās ar pārspīlētu agresiju pret jaunajiem. Dzima arvien mazāk mazuļu un nesen piedzimušajām pelēm tā arī neattīstījās sociālās prasmes. 

Viena īpatnība bija ka... Autors: Lestets Visums 25 - nāve utopijā
4.

Viena īpatnība bija, ka šajā periodā parādījās "skaistās" peles - pēdējie piedzimušie  pelēni, kas neiemācījās sociālo uzvedību, bet visu laiku pavadīja ēdot, guļot un kopjot sevi. Tās pat vairs nepārojās un parasti atradās grupās, kuras sargāja viens tēviņš. Grupā bija vairākas mātītes, kas neizrādīja nekādu interesi par apkārtejo pasauli. Lai arī tas peles nenomira, viņas nespēja vairoties. Kalhūnam šīs peles pārvietojot uz citu vietu, tās nemainīja savu uzvedību. Lai arī tās izskatījās zinātkāras, tās bija dumjas. 

Vai tas atgādina musdienu... Autors: Lestets Visums 25 - nāve utopijā
5.

Vai tas atgādina musdienu sabiedrību? Pats spilgtākais piemērs šim varētu būt mūsdienu Japāna, bet tāpat arī citās valstīs ir raksturīga degradējoša uzvedība ar kopējo pupulācijas samazināšanos. Taču tas ir noticis arī agrāk. Maiju, acteku, inku un khmeru civilizācijas ir izzudušas aiz sevis atstājot vien milzīgus kultūras pieminekļus. Vai visa mūsdienu pasaule būtu nolemta iznīcībai. Cilvēks tomēr nav pele, viņam ir iespēja atrast jaunu izplatības areālu - kosmosu. Tomēr pat ja tas neizdosies, civilizācija sāksies no jauna. Tagadējai aizejot bojā, bet tās vietā stāties neizglītoti barbari, kas mūsdienās ir piilnīgi nenozīmīgi, kā tas jau ir noticis neskaitāmas reizes tikai mazākos apmēros. 

0
528
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
fromme avatars
 HaltūristsMedaļa Dienas joksMedaļa Cacans
  fromme 17.01.17 01:16
12
0

Pēdējā laikā labākais raksts 

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 17.01.17 07:04
11
0

atbildot uz IgnisDei komentāru " Cilvēki nav peles, un mūsdienās ētika u... "

Tas nav attaisnojums, bet gan novērojums, kas drīzāk attiektos uz sabiedrībā dzīvojošiem indivīdiem. Atšķirībā no pelēm, cilvēkiem tas nenotiek tik ātri, bet tas nenozīmē, ka tas tāpat nenotiks. Visa moralizēšana un apelēšana pie ētikas drīzāk attiektos uz to posmu, kad nav pietiekami resursu, lai izdzīvotu. Kad ir sasniegts esošais labklājības līmenis, tās pašas īpašības, kas ir nodrošinājušas pastāvēšanu, attīstību agrāk, kļūst par īpašībām, kas pazudina. 

spoku dienas doma

IgnisDei avatars
Medaļa Ielej bračka!Medaļa RudzupuķeMedaļa Dienas doma
  IgnisDei 16.01.17 15:17
8
0

Cilvēki nav peles, un mūsdienās ētika un morāle ir daudziem svešas tēmas. Cilvēki tomēr nav pilnīgi 100% dzīvnieki, un meklēt savas nolaidības attaisnojumus dzīvnieku uzvedībā ir varen muļķīgi. Jo cilvēkiem ir daudza īpašības, ka viņam dod iespēju pārvaldīt savu dzīvnieciskumu un bara instinktu, bet žēl, ka par tām ar sāk aizmirst. Tik teiks sabiedrība vainīga, tv vainīgs, bet vai pašam tāda dzīve kāda tiek dzīvotamūsdienu sabiedrībā ir pieņemama?

Bieži ir bijušas diskusijas par sabiedrības uzvedību utt. man atbilde skan, ja citi tā dara, es ar darīšu.

 

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 02.02.18 10:26
7
0

atbildot uz IgnisDei komentāru " Cilvēki nav peles, un mūsdienās ētika u... "

Un tieši tāpēc, ka morāle un ētika daudziem ir svešas tēmas, cilvēki var tikt salīdzināti ar pelēm šāda eksperimenta kontekstā.

Melleniiite avatars
Medaļa TrumpeMedaļa RecidīvistsMedaļa Panda
  Melleniiite 29.01.17 00:33
5
0

Tad peles vai žurkas?

Bet Latvijā jau nedraud līdziga situācija, jo mums nemūžam nebūs to ideālo apstākļu. Vienmēr nāksies par kaut ko cīnīties!  

Sreka avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Sreka 01.08.18 19:57
4
0

Ļoti labs raksts, paldies!

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 02.02.18 10:25
3
0

atbildot uz Melleniiite komentāru " Tad peles vai žurkas? Bet Latvijā jau ... "

Un tāpēc es visiem saku, lai priecājas, ka dzīvo Latvijā! Rietumu pilnīgā sakārtotība ir garlaicīga, tāpēc atsevišķi indivīdi no rietumiem pārceļas dzīvot uz mūsu "bardaku", jo te redz plašu darbalauku.

KatHunter avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  KatHunter 26.02.19 00:35
2
0

Ir diezgan spēcīgi novērojams šis fenomens mūsdienu sabiedrībā!

Diemžēl civēce neizmirs šādos apstākļos, jo mēs neesam viena kolonija, bet ļoti daudz mazas kolonijas, līdz ar to pilnīgs izmirums šādā procesā ir maz ticams. Bet dažu atsevišķu kolonīju izmirums pēc 4. stadijas, jau ir sācies kādu labu laiku atpakaļ!

gelandewagen avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Darts VeidersMedaļa Rainis
  gelandewagen 30.10.18 13:13
2
0

tipiska dzīvnieku uzvedība.

Arī cilvēki ir dzīvnieki. Un nevienu reizi vien ir bijsi tā, ka kaut kāda civilizācija sasniedz savu augstāko attīstību, bet to vienkārši iznīcina barbari - divupe, ēģipte, roma, arābi, acteki, inki. Civilizācijas attīstība ir bijusi no 500 līdz 1000 gadiem, pēc tam vienkārši sabrukusi. 

Lai cik tas dīvaini neliktos, zaudētāji dzīvoja mierā uz saticībā, bet mēs visi zinām, ka attīstību nodrošina karš, kad apstākļi ir spiedīgi un ir kaut kas jāizdomā jauns vai labāks nekā pretiniekam. 

Arī šodien - japāņi dzīvo nosacītā mierā, bet sociālā dzīve ir identiska eksperimentam, kad daudzi bauda dzīvi un ir po par pēcnācējiem. Jo Japān ir zaudējusi karu tikai vienu reizi, pārējos kaut kā ir izdevies vinnēt, un kultūra ir kā diezgan noslēgta kasta.  

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 02.02.18 10:22
2
0

Ļoti intersants stāsts un līdzības ar sabiedrību ir izteiktas, bet nav pat nepieciešami šādi eksperimenti, lai zinātu, ka pastāvīgi augošs materiālais komforts ir diezgan degradējošs - to vēsture pierādījusi daudzkārt. Tas gan nenozīmē, ka jebkurai attīstībai jānoved pie iznīcības - nē! Ir jānotiek vispusīgai attīstībai, pat vairāk akcentus liekot uz prāta un garīgo spēju attīstību. Šobrīd pēdējie ļoti pieklibo.

becinja avatars
Medaļa Neglītais džemperisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Lai dzīvo sievietes!
  becinja 16.05.19 15:51
1
0

Cilvēks kam viss tiek iedots agri vai vēlu pazudīs vai apstākļu maiņas gadījumā vienkārši nespēs izdzīvot.

becinja avatars
Medaļa Neglītais džemperisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Lai dzīvo sievietes!
  becinja 16.05.19 15:47
1
0

Tādēļ es priecājos ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju izbrauc uz ,,utopiju,, .

Šeit paliek cilvēki kam pašiem pauris vēl strādā un ir cīņas spars veidot ko savu.

Maums vairāk svaiga gaisa un lētāki īpašumi

Mazāk ,,Atlaist saeimu!,, piekritēju.